Eva H. (32) pracuje v Brně jako ekonomka v logistické firmě. Již pět let žije s o 10 let starším přítelem Pavlem, nedávno si spolu pořídili byt na hypotéku a pomalu chystají rodinu. Před časem ale jejich vztah prodělal krizi.

Začalo to drobnými nepříjemnými příhodami při milování. „Přítel občas nebyl fit, a tak jsme museli naše hraní předčasně ukončit,“ vzpomíná Eva. „Říkala jsem si, nic se neděje, je unavený.“ Výpadky se nejdřív objevovaly jen zřídka, ale přece jen to bylo jiné než dřív. „Předtím byl Pavel spíš k neudržení. Myslela jsem si, že to přejde a že vše bude zase jako dřív.“

Nevěra nebo nezájem?
Jenže situace se stále zhoršovala. Pavel zůstával stále častěji dlouho v práci, chodil spát později než Eva, na milování docházelo kvůli nedostatečné erekci jen výjimečně. Po pár měsících to Eva nevydržela a odstěhovala se do druhého pokoje. Partner začal být nervózní, nejistý. „Takového jsem jej neznala.“ Došlo na hádky. „Říkala jsem si, že Pavel by mě nikdy nepodvedl, ale na druhou stranu jiné vysvětlení pro jeho nezájem o sex se mnou jsem stále nenacházela.“

Konzultace sexuologa
Eva se se „svým“ problémem svěřila nejlepší kamarádce. Pavel nesměl nic vědět! Kamarádka si nechala vysvětlit okolnosti, pobaveně vyslechla i podezření na nevěru (znala Pavla a nějak jí to k němu také nesedělo) a řekla si, že to tak nenechá.

Po diskrétní konzultaci se známým sexuologem sdělila Evě tajemství: Pavel – i v relativně mladém, nejproduktivnějším věku – může trpět poruchou erekce. Překvapená Eva se dozvěděla, že tzv. erektilní dysfunkcí trpí 54 % mužů po 35. roce života. Navíc, potíže s erekcí mohou být průvodním příznakem závažných chorob, takže se Eva rozhodla promluvit si s Pavlem okamžitě.

Ožehavý rozhovor
Příprava na ožehavý rozhovor s partnerem trvala dlouhé hodiny. „Jak mu to mám říct? Co když raním jeho sebevědomí?“ Jako nejlepší příležitost vybrala jejich pravidelnou víkendovou vycházku do lesa. Když Eva téma načala, oběma jako by spadl kámen ze srdce. Žít v nedůvěře se oběma pěkně zajídalo. „Stačilo odlehčit atmosféru vtipnou poznámkou a už jsme v tom byli až po uši,“ popisuje, jak probíhal rozhovor o tom, že Pavel musí k lékaři.

Návštěva lékaře pomohla
Pak již šlo vše ráz na ráz. Pavel zašel za jedním brněnským sexuologem, kterému vyložil svůj problém. Ten provedl pár vyšetření, ujistil jej, že není sám, kdo ve stejném věku trpí podobnou poruchou, a doporučil léčbu.

Ev a Pavlů je v České republice mnoho. Pokud jste v podobné situace jako oni, nestyďte se otevřeně promluvit s partnerem o intimních věcech. V případě vážných potíží zavolejte lékaři sami. Při hledání odborníka a dalších informací vám pomůže www.zivot-jako-predtim.cz. Není třeba se ničeho bát.

Reklama