Rodina

Když prarodiče vychovávají vnouče

granny

Málokterá matka by nebyla ráda, kdyby mohla na chvíli „odložit“ své malé ratolesti ke svým rodičům. Na víkend nebo na prázdniny. Ale co když je to na delší čas? Školky nebo jesle nemají otevřeno do večera a dnešní mámy často do večera pracují. Některé by to i do té školky stihly, ale s vyplazeným jazykem. A tak u těch, co jsou na potomka samy,  někdy  vyvstane  problém – kam s ním? K prarodičům!

Přesně tak to řeší jedna moje známá se svou dcerou. Takřka od miminka se o ni starají prarodiče. Bylo to pro ni nejlehčí řešení. Babičku a dědu dítě zná, postarají se o něj prý líp než ve školce. Žádné starosti s jídlem, oblečením, s paní učitelkou, s ostatními dětmi. U prarodičů má jistotu, že je v pořádku. Jenomže problém je v tom, že dítě je u nich celý týden, a máma si ho bere jen na víkendy. A negativa prarodičovské výchovy se začínají pomalu projevovat. Dcera se jí odcizuje, přebírá jejich manýry, je rozmazlená a na svůj věk „přemoudřelá“.

Určitě jste slyšeli označení „stará – mladá“? Přesně tak se její dcera chová. Přebírá výrazy a mluvu, kterou slyší, chce okolí poučovat.

Co až přijde školka, kde jí za zády babička nebo dědeček stát nebude? Co když bude mít problémy se zařazením do dětského kolektivu? Ty ze školky už jsou zvyklé na učitelky, na jistý řád a ve velké většině už mají představu, „jak se učit“. Stimulací je i to, že ve školce měly možnost srovnávat své výkresy nebo třeba recitování básniček s ostatními. Ona ne.

Jaké budou děti, které vyrůstají s prarodiči?

Prarodiče mají spíš tendenci být k dětem liberální, neurčují jim rozvrh aktivit, nenutí je do něčeho, co nechtějí.  Ve školce je nastavený systém – kdy se půjde na zahradu, kdy na vycházku, teď se bude malovat, teď cvičit. To u babičky dítě nezažije. Na rozdíl od školky se dítě nemusí učit „konkurenci“. Nehraje si tak často s ostatními dětmi, nemusí si zvykat na to, že je občas potřeba bojovat o své místo na slunci, nemusí se přizpůsobovat. Také nemá své stálé kamarády, na které se každý den těší. Se kterými musí spolupracovat, komunikovat, překonávat stud, ale i emoce. U babičky je ono to první a jediné. 

Nechci házet prarodiče do jednoho pytle

Jsou samozřejmě tací, kteří se vnoučatům věnují tak, aby mohla přejít do nového školního prostředí připravená. Ale většinou to dopadá tak, že je pro ně pohodlnější dítě posadit k televizi, pustit mu pohádky a pak ho vzít na procházku s nakupovací  zastávkou. A bohužel, není to jen případ dcery mé známé.

Zrovna nedávno jsem v tramvaji zaslechla takovou holčičku – děti ve škole ji neposlouchají, jsou hloupé, protože se nedívají na televizní zprávy, a paní učitelka ji nutí jít cvičit na hřiště, i když je zima. „Školkaři“ jí řekli, že je to normální, ale jí se to nelíbí a dělat to nebude, protože chodila cvičit, jen když bylo hezky a hlavně, když se jí chtělo...

lupa

   
06.08.2010 - Rodina - autor: Dana Haklová

Další příspěvky

Komentáře:

 1. [31] Hippolyta [*]

  Francaise — #21

  Nemluv o inteligenci jiných lidí, když úroveň Tvého IQ

  odpovídá teplotě zmrzlé vody. Ty Tvé plky typu: "Všichni měli obrovské

  problémy se svými vrstevníky, neuměli s nimi komunikovat.", jsou vskutku

  trapné. Jenom pro Tvoji informaci uvedu jméno pravděpodobně nejznámější

  celebrity z USA, kterou vychovávali prarodiče.

  BARRACK OBAMA

  Abych tu Tvoji stupidní hypotézu kompletně roznesla na kopytech,

  tak uvedu ještě další jména.

  Oksan Baiul ,Lucille Ball,Tallulah Bankhead, Pierce Brosnan, Cherie

  Booth, Carol Burnett, Naomi Campbell, Eric Clapton, Morgan Freeman, Anna

  Harrison, Curtis "50 Cent" Jacksons, Samuel L. Jackson, Sheila Jordan,

  Garcia Marquez, Lucy Maud Montgomery, Davina McCall, Willie Nelson,

  Isaac Newton, Al Pacino, Gregory Peck, Lou Rawls, Victoria Rowell, Sir

  Walter Scott, Ellen Wood, Tammy Wynette.

  P.S. Co a koho Ty znáš, nikoho nezajímá, nulo. Máš

  problémy s lidmi s nízkou inteligencí? To pro Tebe musí být peklo, když

  ráno vstaneš a podíváš se do zrcadla. Ty nejsi nejchytřejší na světě, ba

  naopak se nacházíš na opačné straně spektra.../../../images/smiles/sml52.gif

  Nemluv o výjimkách, která potvrzují pravidla, když Tvá tvrzení jsou

  tak reálná jako Irán bez homosexuálů. Pokud mi odepíšeš nazpět, tak si

  tu Tvoji zprávu vůbec nepřečtu, nýbž ji rovnou smažu.

  ../../../images/smiles/sml68.gif../../../images/smiles/sml68.gif../../../images/smiles/sml68.gif../../../images/smiles/sml68.gif../../../images/smiles/sml68.gif../../../images/smiles/sml68.gif../../../images/smiles/sml68.gif../../../images/smiles/sml68.gif../../../images/smiles/sml68.gif../../../images/smiles/sml68.gif../../../images/smiles/sml68.gif../../../images/smiles/sml68.gif../../../images/smiles/sml68.gif../../../images/smiles/sml68.gif../../../images/smiles/sml68.gif../../../images/smiles/sml68.gif../../../images/smiles/sml68.gif../../../images/smiles/sml68.gif../../../images/smiles/sml68.gif../../../images/smiles/sml68.gif../../../images/smiles/sml68.gif../../../images/smiles/sml68.gif../../../images/smiles/sml68.gif../../../images/smiles/sml68.gif../../../images/smiles/sml68.gif../../../images/smiles/sml68.gif../../../images/smiles/sml68.gif../../../images/smiles/sml68.gif

  superkarma: 0 22.09.2010, 22:51:05

Další příspěvky

Z předchozí stránky:

 1. [30] Hippolyta [*]

  Nemluv o inteligenci jiných lidí, když úroveň Tvého IQ odpovídá teplotě zmrzlé vody. Ty Tvé plky typu: "Všichni měli obrovské problémy se svými vrstevníky, neuměli s nimi komunikovat.", jsou vskutku trapné. Jenom pro Tvoji informaci uvedu jméno pravděpodobně nejznámější celebrity z USA, kterou vychovávali prarodiče.

  BARRACK OBAMA

  Abych tu Tvoji stupidní hypotézu kompletně roznesla na kopytech, tak uvedu ještě další jména.

  Oksan Baiul ,Lucille Ball,Tallulah Bankhead, Pierce Brosnan, Cherie Booth, Carol Burnett, Naomi Campbell, Eric Clapton, Morgan Freeman, Anna Harrison, Curtis "50 Cent" Jacksons, Samuel L. Jackson, Sheila Jordan, Garcia Marquez, Lucy Maud Montgomery, Davina McCall, Willie Nelson, Isaac Newton, Al Pacino, Gregory Peck, Lou Rawls, Victoria Rowell, Sir Walter Scott, Ellen Wood, Tammy Wynette.

  P.S. Co a koho Ty znáš, nikoho nezajímá, nulo. Máš problémy s lidmi s nízkou inteligencí? To pro Tebe musí být peklo, když ráno vstaneš a podíváš se do zrcadla. Ty nejsi nejchytřejší na světě, ba naopak se nacházíš na opačné straně spektra.Sml52

  Nemluv o výjimkách, která potvrzují pravidla, když Tvá tvrzení jsou tak reálná jako Irán bez homosexuálu. Pokud mi odepíšeš nazpět, tak si tu Tvoji zprávu vůbec nepřečtu, nýbž ji rovnou smažu.

  Sml68Sml68Sml68Sml68Sml68Sml68Sml68Sml68Sml68Sml68Sml68Sml68Sml68Sml68Sml68Sml68Sml68Sml68Sml68Sml68Sml68Sml68Sml68Sml68Sml68Sml68Sml68Sml68

  superkarma: 0 22.09.2010, 22:48:56
 2. [29] Hippolyta [*]

  Francaise — #21

  Nemluv o intelegenci jiných lidí, když úroveń Tvého IQ

  odpovídá teplotě zmrzlé vody. Ty Tvé plky typu:"Všichni měli obrovské

  problémy se svými vrstevníky, neuměli s nimi

  komunikovat.", jsou vskutku trapné. Jenom pro Tvoji informaci uvedu

  jméno pravděpodobně nejznámější celebrity z USA, kterou vychovávali

  prarodiče.

  BARRACK OBAMA

  Abych tu Tvoji stupidní hypotézu kompletně

  roznesla na kopytech, tak uvedu ještě další jména.

  Oksan Baiul ,Lucille Ball,Tallulah Bankhead, Pierce

  Brosnan, Cherie

  Booth, Carol Burnett, Naomi Campbell, Eric Clapton, Morgan

  Freeman, Anna Harrison, Curtis "50 Cent" Jacksons, Samuel L.

  Jackson, Sheila Jordan, Garcia Marquez, Lucy Maud Montgomery, Davina

  McCall, Willie Nelson, Isaac Newton, Al Pacino, Gregory

  Peck, Lou Rawls, Victoria Rowell, Sir Walter Scott, Ellen

  Wood, Tammy Wynette.

  P.S. Co a koho Ty znáš, nikoho nezajímá, nulo. Máš

  problémy s lidmi s nízkou inteligencí? To proto musí být peklo, když

  ráno vstaneš a podíváš se do zrcadla.Sml52

  Nemluv o výjimkách, která potvrzují pravidla, když Tvá tvrzení jsou tak

  reálná jako Irán bez homosexuálů. Sml68Sml68Sml68Sml68Sml68Sml68Sml68Sml68Sml68

  superkarma: 0 22.09.2010, 22:35:18
 3. [28] rozina [*]

  Názor babičky: některé "maminky " si pořídí dítě jen aby se mohly doma válet. Nevaří, dítě dají napospas televizi, v chodítku dítě i usne a maminku to vůbec nevzrušuje. Některé maminky - tedy i taťkové zAse  dále" loví své zážitky- sexuální povyražení a dítě je na vedlejší koleji. Pak Těm dětem " zbyde " babička, aniž se jí kdo ptal zda chce či nechce!!! Ale když se rodinka potřebuje předvést vezme dětátko na návštěvu, koupí mu drahé věci , aby všichni viděli jak se dětátko MÁ. !! pAK SE ROZVEDOU a klidně ty maminky nechají nového taťku dítě týrat ubližovat mu ....hlavně že   ten nový partner ji miluje.

  Tak takové jsou bohužel skutečnosti- a stačí poslouchat televizi- a hrůzovu vám vstávají vlasy na hlavě.

  Pro takové dítě je babi s dědou ZÁCHRANA- před týráním, hladem, ubližováním a NEZÁJMEM.

  Chcete snad oponovat že to tak není- JE, ale o tom se raději nemluví- že. Hlavně svoji neschopnost postart se o dítě  zakrýt pomluvou babičky- která se starala- vše financovala- a ONY   VLASTNĚ   NYNÍ ŽÁRLÍ, ŽE DÍTĚ JDE S PROBLÉMEM  k babi než k mámě.  TO je skutečnost.

  Pak zakazují dětem k babi chodit, pomlouvají ji a ubližují a to za to všechno co udělala- ale oni by to nejraději vymazaly, aby to nikdo nevěděl.

  superkarma: 0 16.08.2010, 14:16:42
 4. avatar
  [27] mandzarik [*]

  Léthé — #26 Přesně tak.

  superkarma: 0 08.08.2010, 07:29:02
 5. avatar
  [26] Léthé [*]

  Podle mě, by první tři roky života mělo být dítě co nejvíc ze svou matkou. Jenže dnešní ženy jaksi neumí začlenit děti do svého běžného života a tak neustále hledají nějaké ty "úschovny" a je fuk jestli u babiček, nebo u nějaké dočasné chůvy. Dítě podle mě ze všeho nevíc potřebuje svoje rodiče, potřebuje prožívat s nimi všední život a nemusí být zrovna ve svém dokonalém pokojíčku a hrát si s dokonalými hračkami. Dnes maminy před porodem přečtou spoustu chytrých knížek a znají syndrom "náhlého úmrtí kojence" a stejně nakonec jsou v prdeli s rozumem a neumí si někdy rady ani s pitomým pláčem. Prostě strčit dítě ke svým rodičům je pohodlné a nedivila bych se tomu, že ty jejich děti ty svoje kindrharanty si zase za čas odložit k nimSml8.

  1. na komentář reaguje mandzarik — #27
  superkarma: 0 08.08.2010, 03:25:58
 6. avatar
  [25] mio [*]

  mandzarik — #24 heligona — #20 Sml54

  superkarma: 0 07.08.2010, 22:17:32
 7. avatar
  [24] mandzarik [*]

  mio — #17 a hezčí !!! Sml52Sml52

  1. na komentář reaguje mio — #25
  superkarma: 0 07.08.2010, 21:49:57
 8. avatar
  [23] mandzarik [*]

  mio — #19 Sml54Sml67 tak jak říkáš

  superkarma: 0 07.08.2010, 21:47:45
 9. [22] pani [*]

  Moje vnučka prohlásila,maminka je přísná ale bibička je přísnější.Sml22Sml32

  superkarma: 0 07.08.2010, 20:00:36
 10. avatar
  [21] Francaise [*]

  heligona — #14 Nikde jsem nemluvila o asociálech, to je snad něco úplně jiného, ne? (Asociál = bezohledný jedinec, nerespektující společenské zásady, bez sociálního cítění) Promiň, trochu si rýpnu, asi to s tou inteligencí nebude takové divoké Sml30.

  Teď vážně bez urážky: mluvila jsem o lidech, které osobně znám. A jak se říká, výjimka potvrzuje pravidlo, tak se raduj, možná jsi ta výjimka.

  1. na komentář reaguje Hippolyta — #29
  2. na komentář reaguje Hippolyta — #31
  superkarma: -1 07.08.2010, 16:53:29
 11. avatar
  [20] heligona [*]

  mio — #17 taky jsem to četla a mám párkrát potvrzeno Sml24

  sláva nám Sml30

  1. na komentář reaguje mio — #25
  superkarma: 0 07.08.2010, 13:13:56
 12. avatar
  [19] mio [*]

  mandzarik — #18 Sml30 ona je to možná výhoda - pubertální výlevy našich dětí nám budou oproti přechodovým návalům připadat jako naprostá brnkačkaSml24

  1. na komentář reaguje mandzarik — #23
  superkarma: 0 07.08.2010, 09:44:32
 13. avatar
  [18] mandzarik [*]

  mio — #17 Tak tím se to vysvětluje ! Sml30 Tak to su klidná, já budu v přechodu dřív, než holky do puberty dorazí Sml52

  1. na komentář reaguje mio — #19
  superkarma: 0 07.08.2010, 09:24:39
 14. avatar
  [17] mio [*]

  heligona — #14 Sml30Sml67 mmch já zase četla, že děti starších rodičů jsou inteligentnější a chytřejší Sml24jo a když jsem se narodila já, bylo mé matce 38 a otci 47 letSml33

  1. na komentář reaguje mandzarik — #18
  2. na komentář reaguje heligona — #20
  3. na komentář reaguje mandzarik — #24
  superkarma: 0 07.08.2010, 08:22:40
 15. [16] Rikina [*]

  Tak já jsem jaksi předpokládala, že debata se vede o lidech 60+, z článku vyplývá, že se o tu vnučku starají celodenně od pondělka do pátku, takže to patrně budou důchodci, a to je po 40 málokdo. Sml57 A generační rozdíl mezi předškolním dítětem a důchodcem je už velmi veliký, tudíž na výchově se jistě podepíše. Na takovéhle dlouhodobé a celodenní, ne když se hlídá tejden o prázdninách. Sml80 Pokud se máme bavit o puberťácích, tak ty už snad proboha babičky hlídat nemusí.

  superkarma: 0 06.08.2010, 22:22:17
 16. avatar
  [15] barkl2 [*]

  Myslím že se půjdu rovnou zastřelitSml57

  superkarma: 0 06.08.2010, 21:27:58
 17. avatar
  [14] heligona [*]

  Francaise — #13 Tak to jsem strašný chudák, až jsem se začala litovat. Naši mě měli, když měli oba přes 40. Takže zřejmě jsem asociál a mimoň a nikdo mě nemá rád. Dík, žes mi to konečně vysvětlila Sml52

  1. na komentář reaguje mio — #17
  2. na komentář reaguje Francaise — #21
  superkarma: 0 06.08.2010, 20:39:04
 18. avatar
  [13] Francaise [*]

  Anai — #11 Myslím, že na výchově se podílí mnohem více aspektů.

  Předškolní výchova se týká malého dítěte, ale potomky vychováváme až do jejich samostatnosti. Dítě vychováváte svým bezděčným chováním, svými běžnými názory, reakcemi. Chování, reakce a názory 55-leté matky puberťáka jsou zcela určitě jiné, než názory matky, která má 40. Chdák ten puberťák, co má matku v přechodu a otce se prostatou. Sml79

  1. na komentář reaguje heligona — #14
  superkarma: 0 06.08.2010, 19:30:37
 19. [12] Anai [*]

  catcat — #9 Sml22 Přesně tak!

  superkarma: 0 06.08.2010, 13:48:33
 20. [11] Anai [*]

  Mě také v podstatě vychovávala nebo se na výchově výrazně podílela babička a dědeček, jenže když jsem se narodila, bylo jim 44 a 53 let, což je věk blízký věku dnešních rodičů Sml16 - takže jaký rozdíl? Taky nechápu, když matka bude v domácnosti a starat se o to jedno dítě, tak ta výchova přece bude stejná jako kdyby bylo dítě až do školní docházky u babičky, ne? Bude jediné doma, bude si dělat co chce a kdy chce, atd., prostě vyjde to nastejno.  

  1. na komentář reaguje Francaise — #13
  superkarma: 0 06.08.2010, 13:47:00
 21. avatar
  [10] ToraToraTora [*]

  Rikina — #8 Poznat to je. Moje dcera, když zůstane půl dne s prababičkou nadává na komunisty a k večeři chce chleba se sádlem. Sml54 Děti jako houba nasávají vše, s čím přijdou do kontaktu. Ale nemůžeme vědět, do jaké míry si určité rysy nese dítě sebou ve výbavě a co přejímá. Podepsané bačkorky místo piktogramu letadélka z dítěte vyvrhele ještě neudělají. O prázdninách se nám namísto rodičů pracujících na směny věnovala celý den babička. možná jsem  asociál, ale na ty týdny vzpomínám strašně ráda.

  superkarma: 0 06.08.2010, 13:31:44
 22. avatar
  [9] catcat [*]

  já myslím, že problém je v absenci předškolního roku v MŠ a to je opravdu doporučované. Synovci byli doma s mámou a taky některé věci prostě nevěděli a neuměli. Prostě je to o izolaci děcka z kolektivu většiny a jestli se k tomu přidá i přirozená plachost dítěte, je problém na světě, ať vychovává, kdo chce.

  1. na komentář reaguje Anai — #12
  superkarma: 0 06.08.2010, 12:22:52
 23. [8] Rikina [*]

  ToraToraTora — #7 No, mí potomci do školky chodili, a moje výchova pro ně nemusela být ta nejlepší možná, třeba by se leckdo přes rodinnou výchovu studovanej chytal za hlavu. Sml80 O tom žádná. Však já taky netvrdím, že výchova dítek prarodiči je z principu nějak závadová. Ono mnohdy lidem ani nic jiného nezbývá. Akorát to prostě je trošku jiné a je to na dítku občas poznat. Sml80 

  1. na komentář reaguje ToraToraTora — #10
  superkarma: 0 06.08.2010, 12:14:53
 24. avatar
  [7] ToraToraTora [*]

  Rikina — #6 Teď je doporučené, že předškolní dítě by mělo poslední rok před nástupem do školy absolvovat školku, mají ji zadarmo, upřednostní je při zápisu před ostatními. takže si za rok zvyknou na veškeré rituály i stupidnost soudružek učitelek.

  nechtěla bych tvrdit, že výchova dědečky a babičkami je závadová, když sama nevím, zda má výchova je zrovna to nejlepší Sml24

  1. na komentář reaguje Rikina — #8
  superkarma: 0 06.08.2010, 11:53:21
 25. [6] Rikina [*]

  No, není to úplně dobře. Je to sice už nějaký ten pátek, ale ještě si pamatuju, jak jsem byla překvapená poměry ve škole, v první třídě. Do školky jsem nechodila, měla mě na povel babička, rodiče pracovali v nepřetržitém provozu na směny, takže ty jsem často nevídala. A babička byla už dost v letech, tak uplatňovala výchovu k samostatnosti, aby se mnou neměla moc práce. Sml57 Takže ve škole jsem pak koukala jak zjara, protože některé rituály, které měly "školkové děti" už zažité a naučené, jsem neznala a nechápala. Například proč mám mít na všem hříbeček, když přece vím, jak se jmenuju a umím si to na tom sešitu přečíst. Pokud se pamatuju, skoro celý první stupeň ZŠ jsem měla potíže se nějak zařadit a zapadnout do kolektivu. Pak jsem přešla kvůli stěhování na jinou školu, a tam už to bylo dobrý. Při nejlepší vůli, nějak to musí na tom dítku být vidět, když ho vychovávají prarodiče...

  1. na komentář reaguje ToraToraTora — #7
  superkarma: 0 06.08.2010, 11:38:42
 26. avatar
  [5] Francaise [*]

  Mám několikerou zkušenost s lidmi (dnes už dospělými), které vychovávali prarodiče. Všichni měli obrovské problémy se svými vrstevníky, neuměli s nimi komunikovat a vlastně všichni (co znám) zůstali sami, bez partnera. Byli zvláštním, nepopsatelným způsobem mimo. Ten věkový rozdíl vychovatelů je znát, i když to prarodiče nechápou a myslí si, že vychovávali normálně a správně.

  Myslím si, že je rozdíl také ve výchově dětí starších rodičů. Čtyřicetileté matky tvrdí, že si mateřství užívají. No, a to je možná právě ono. Vychovávají ostošet Sml30. Jenže, i když se dnešní čtyřicítky oblékají stejně jako dvacítky a myslí si, jak jsou duchem i zjevem mladé, je to jen jejich iluze. I kdybych se postavila na uši, stejné chování a myšlení jako moje dcera nebo syn mít prostě nemohu, tudíž i výchova potomka se děje jinak. Sml80

  superkarma: 0 06.08.2010, 11:17:23
 27. [4] jastura [*]

  Nepřijde mi to jako rozumné, aby dítě vychovávali prarodiče. Něco jiného je, samozřejmě, když se s rodiči něco stane.. Znala jsem dívčinu, kterou vychovávali prarodiče, protože matinka byla mladá a nechtěla se starat. Nebyla to špatná holka, ale v 10 byla oblékaná na 50. Neměla to lehké a to měla štěstí na docela dobré spolužáky. Spíš mě překvapila narážka zástupce ředitele na střední, kdy její oblečení označil za jutový pytel... nikdo si ho od té doby nevážil. Babička jí na třídních schůzkách dělala "ostudu". Nezapomenu, jak se babi ptala, jestli na výletě bude moct XY k holiči, protože bude potřebovat umýt vlásky....Sml28. Časem holčina začala, pod vlivem okolí, prokoukávat a stávala se samostatnějsí a dnes je snad šťastná. Výchova prarodičů ji velice ztížila život v pubertě...

  superkarma: 0 06.08.2010, 11:03:52
 28. avatar
  [3] Altamora [*]

  Moje kamarádka nechtěla dávat svoji dceru do jeslí, a tak ji dala k prarodičům, dvakrát týdně ji navštěvovala a brala si ji na víkend. K sobě domů si ji vzala, až malá mohla do školky. Když bylo dceři asi deset, tak mi řekla, že brzký návrat do práce a umístění dcery k babičce bylo jedno z nejhorších rozhodnutí jejího života a že se o hodně připravila. A to i přesto, že v té době měla s dcerou hezký vztah, protože ona byla fajn a dcera taky.

  superkarma: 0 06.08.2010, 09:09:22
 29. avatar
  [2] Pentlička [*]

  Mě taky vychovávala babička, protože tehdy byla mateřská dovolená jen tři měsíce. Naštěstí bydlela s námi, takže jsem nepřišla ani o tatínka s maminkou. Ovšem babičku jsem měla ráda víc než maminku a když mi v 8 letech umřela, měla jsem z toho šok. Že bych ale byla rozmazlená a přemoudřelá, to si nemyslím. Myslím si, že mě babička vychovávala dobře.

  superkarma: 0 06.08.2010, 08:50:01
 30. avatar
  [1] maje [*]

  něco na tom bude. ale já jsem byla se svojí dcerou doma 4 roky. pořád. pak jsem si konečně našla práci, dcera šla do školky. byla tam jako první, odcházela jako poslední. ten první měsíc to byl utrpení jak pro ní, tak pro mě.ale do dneška je někdy vidět, že má problém se seznamováním, když tuší příležitost, organizuje. jinak si myslím, že pokud to jen trošku jde (a většinou jde, ale nechce se), tak se má každý starat o své dítě sám. prarodiče si už svoje děti vychovali, teď je řada na rodičích. pomoci příležitostně ano, stále ne.Sml24Sml24

  superkarma: 0 06.08.2010, 07:01:08

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme