horse

V každém případě zbystřete. Teď nemám na mysli koně táhnoucí bryčku nebo jiný potah. I když ani v tomto případě není vyloučeno, že se leknou a zachovají se neočekávaně. Jsou to přece jenom „hloupá“ zvířata. To říkám se vší vážností i láskou, kterou k těmto tvorům chovám. Tím spíš, že si jejich nevyzpytatelnost můžu vyzkoušet každý víkend.

Na koni musíte být stále ve střehu a předvídat. O tom asi jezdkyním, kterých je mezi ženami-in víc než dost, nemusím asi vykládat. Dnes bych chtěla oslovit především ty, které na koňském hřbetě nikdy neseděly a ovládají spíš koně pod kapotou. Pokud si myslíte, že se vás to netýká, tak se mýlíte. Myslím, že jezdci na koních záměrně silnici nevyhledávají, ale občas se může stát, že není jiná možnost než silnici přejít nebo v horším případě po ní kousek jít. 

A věřte mi, že to není zrovna příjemný pocit, když okolo vás sviští auta, náklaďáky a motorky a vy pod sebou máte zvíře, které nemá brzdu ani volant. I kdybyste ho ovládaly sebelépe, není to stroj. A to je fakt, který si řidiči vůbec neuvědomují. Nepřipouští si, jaká tragédie by se mohla stát, kdyby se kůň nedej bože splašil. 

Od podobného maléru mě minulý týden dělily doslova centimetry

Museli jsme jít po chodníku podél poměrně frekventované silnice. Přimáčkli jsme se k plotu, co nejdál od vozovky, abychom měli prostor pro případný manévr. Míjeli jsme poslední plot, a v tom prásk. Obrovský pes si na nás počíhal a vyrazil, když jsme byli těsně u něj. Kůň se lekl a uskočil zadkem do silnice. Před projíždějící auto.  Řidič nás musel vidět už zdálky, možná přibrzdil, nebo rychle zareagoval, takže nás jako zázrakem nesrazil. Ale šlo jen o vteřiny a centimetry. Už jsem čekala jen náraz, ale kůň se lekl auta a skočil zpátky na chodník. Byla ve mně malinká dušička. Nemohla bych dělat vůbec nic. I kdybych po chodníku koně vedla, neměla bych šanci ho udržet.

Takže mám ponaučení pro příště. Vyhnu se silnici za každou cenu, takže vám mohu slíbit, že mě na ní s koněm určitě nepotkáte.

Ale nemohu to slíbit za ostatní jezdce, takže mi na závěr dovolte pár rad, které vás i je od případného maléru uchrání:

Pokud uvidíte podél silnice jezdce na koních, buďte vždy ve střehu. V každém případě zpomalte, netrubte, neblikejte světly. Může se stát, že na nich sedí děti nebo začátečníci, a tedy ani na louce není jistota, že koně zvládnou, když se splaší. Srážka s takovým zvířetem by byla fatální jak pro ně, tak pro vás.

Když se potkáte s jezdci přímo na silnici, buďte k nim ohleduplní a sledujte jejich gesta. Pokud na vás kynou rukou směrem do vozovky (jako když  driblují), neznamená to, že vás zdraví, a vy na oplátku zatroubíte a vaše děti zamávají z okénka, ale že máte přibrzdit a nechat jim prostor. Nejlépe uděláte, když pojedete krokem za nimi, dokud neodbočí ze silnice. Pokud není zbytí, a jezdci nemají kam uhnout, předjíždějte je velkým obloukem a pomalu. Věřte, že tímto chováním prospějete nejen sobě, ale jezdcům, kteří jsou na koních velmi zranitelní.

Děkuji všem, kteří si vezmou moje rady k srdci.

Reklama