.

Když potkáte na silnici koně...

Cestování

Když potkáte na silnici koně...

horse

V každém případě zbystřete. Teď nemám na mysli koně táhnoucí bryčku nebo jiný potah. I když ani v tomto případě není vyloučeno, že se leknou a zachovají se neočekávaně. Jsou to přece jenom „hloupá“ zvířata. To říkám se vší vážností i láskou, kterou k těmto tvorům chovám. Tím spíš, že si jejich nevyzpytatelnost můžu vyzkoušet každý víkend.

Na koni musíte být stále ve střehu a předvídat. O tom asi jezdkyním, kterých je mezi ženami-in víc než dost, nemusím asi vykládat. Dnes bych chtěla oslovit především ty, které na koňském hřbetě nikdy neseděly a ovládají spíš koně pod kapotou. Pokud si myslíte, že se vás to netýká, tak se mýlíte. Myslím, že jezdci na koních záměrně silnici nevyhledávají, ale občas se může stát, že není jiná možnost než silnici přejít nebo v horším případě po ní kousek jít. 

A věřte mi, že to není zrovna příjemný pocit, když okolo vás sviští auta, náklaďáky a motorky a vy pod sebou máte zvíře, které nemá brzdu ani volant. I kdybyste ho ovládaly sebelépe, není to stroj. A to je fakt, který si řidiči vůbec neuvědomují. Nepřipouští si, jaká tragédie by se mohla stát, kdyby se kůň nedej bože splašil. 

Od podobného maléru mě minulý týden dělily doslova centimetry

Museli jsme jít po chodníku podél poměrně frekventované silnice. Přimáčkli jsme se k plotu, co nejdál od vozovky, abychom měli prostor pro případný manévr. Míjeli jsme poslední plot, a v tom prásk. Obrovský pes si na nás počíhal a vyrazil, když jsme byli těsně u něj. Kůň se lekl a uskočil zadkem do silnice. Před projíždějící auto.  Řidič nás musel vidět už zdálky, možná přibrzdil, nebo rychle zareagoval, takže nás jako zázrakem nesrazil. Ale šlo jen o vteřiny a centimetry. Už jsem čekala jen náraz, ale kůň se lekl auta a skočil zpátky na chodník. Byla ve mně malinká dušička. Nemohla bych dělat vůbec nic. I kdybych po chodníku koně vedla, neměla bych šanci ho udržet.

Takže mám ponaučení pro příště. Vyhnu se silnici za každou cenu, takže vám mohu slíbit, že mě na ní s koněm určitě nepotkáte.

Ale nemohu to slíbit za ostatní jezdce, takže mi na závěr dovolte pár rad, které vás i je od případného maléru uchrání:

Pokud uvidíte podél silnice jezdce na koních, buďte vždy ve střehu. V každém případě zpomalte, netrubte, neblikejte světly. Může se stát, že na nich sedí děti nebo začátečníci, a tedy ani na louce není jistota, že koně zvládnou, když se splaší. Srážka s takovým zvířetem by byla fatální jak pro ně, tak pro vás.

Když se potkáte s jezdci přímo na silnici, buďte k nim ohleduplní a sledujte jejich gesta. Pokud na vás kynou rukou směrem do vozovky (jako když  driblují), neznamená to, že vás zdraví, a vy na oplátku zatroubíte a vaše děti zamávají z okénka, ale že máte přibrzdit a nechat jim prostor. Nejlépe uděláte, když pojedete krokem za nimi, dokud neodbočí ze silnice. Pokud není zbytí, a jezdci nemají kam uhnout, předjíždějte je velkým obloukem a pomalu. Věřte, že tímto chováním prospějete nejen sobě, ale jezdcům, kteří jsou na koních velmi zranitelní.

Děkuji všem, kteří si vezmou moje rady k srdci.

   
22.09.2010 - Doma - autor: Dana Haklová

Komentáře:

 1. avatar
  [15] babicka11 [*]

  pokud potkáme koně na silnici, tak pochopitelně zpomalíme a pořádně obloukem předjedeme, máme strach, aby se nesplašil...Sml22Sml16

  superkarma: 0 26.09.2010, 22:19:22
 2. avatar
  [14] Kukacka-Zdenka [*]

  driv jsem na koni jezdila hodne a snazili jsme se silnici vyhnout a nebo jit aspon az za krajem, obcas to ale jinak nejde.

  a moje zkusenost je, ze mnohem lip se kun ovlada z hrbetu nez kdyz ho clovek vede. kdyz byl kun obsednuty, tak jsme si na ne sedali i bez sedel. v krouzku bylo hodne koni v par vesnicich vzdalenych nekolik kilometru od sebe a nekolikrat do roka bylo potreba ruzne kone prevadet.

  superkarma: 0 23.09.2010, 09:37:19
 3. [13] ova9 [*]

  Tak dosud jsem na silnici  zadne nepotkala a snad na frekventovane silnici nepotkam a to jezdim autem uz 30let

  superkarma: 0 22.09.2010, 22:06:21
 4. avatar
  [12] Lukáš Čejka [*]

  a jeste dotaz - davate znameni o zmene smeru jizdy?

  superkarma: 0 22.09.2010, 17:42:14
 5. avatar
  [11] Lukáš Čejka [*]

  teda nevim jestli bych mel nervy na to, jet krokem za konem treba 1 km Sml57

  superkarma: 0 22.09.2010, 17:19:09
 6. avatar
  [10] nadenica [*]

  doufám, že se mi to nestaneSml23

  superkarma: 0 22.09.2010, 17:08:07
 7. avatar
  [9] diblice [*]

  tak  po silnici nejezdíme, ale stalo se nám, že všech 8 zdrhlo a dostalo se na silnici, takže než se zjistilo, že jsou mimo ohradu, běhali chvíli po vsi, naštěstí bez komplikací, známý chodil s koňmi po silnici do té doby, než zaplatil 5 tisíc za světlo, po té co kůň nakopl auto

  superkarma: 0 22.09.2010, 15:16:16
 8. avatar
  [8] Lilinka [*]

  Když vidím na silnici koně, jedu velmi pomalu a objíždím je velkým obloukem. A doufám, že jsou to koně, kteří jsou na provoz zvyklí.

  Anime Otaku — #7 Dost cyklistů dělá to, že se na kole ohlédnou za sebe a přitom strhnou řidítka. Taky raději objíždím větším obloukem.

  superkarma: 0 22.09.2010, 13:30:45
 9. [7] Anime Otaku [*]

  Já takhle opatrně objíždím i cyklisty, vždycky si představím, že na tom kole sedí trdlo jako já a může sebou náhle seknout do strany nebo nechtěně vybočit při prudším stoupání Sml22

  1. na komentář reaguje Lilinka — #8
  superkarma: 0 22.09.2010, 13:09:26
 10. [6] Dana Haklová [*]

  Bébina — #4 tam, kde jezdím, znám také všechny koně, ale na tomhle jsem jela poprvé. Svého splolehlivce půjčuji příteli, který je začátečník, takže občas musím vyjet na cizím. Ale je to dobrá škola. Střídání koní vás strašně moc naučí.

  superkarma: 0 22.09.2010, 12:26:19
 11. [5] Dana Haklová [*]

  bernadeta1 — #3 Jednou se mi stalo, že jsem šla podél silnice a těsně vedle mě se začaly předjíždět dva kamiony. Ještěže tam byl mělký příkop.

  superkarma: 0 22.09.2010, 12:22:14
 12. [4] Bébina [*]

  Dana Svobodová — #2 No ja jsem srab, takze si na cizi kone nesedam. Vlastne si sednu jen na asi 4 kone moji kamaradky, nektere znam od jejich narozeni a jsou to velmi spolehlivi kone, kteri maji za sebou hodne hromadnych akci, kde se treba i strilelo, nebo pochod Prahou za plneho provozu vedle tramvaji. Presto leknout se muze kazdy kun, takze nemam problem ve vesnici nebo po silnici nebo v lese kdyz slysim motorky sesednout a kone vest.

  1. na komentář reaguje Dana Svobodová — #6
  superkarma: 0 22.09.2010, 10:01:30
 13. [3] bernadeta1 [*]

  Jednou jsem potkala koníky, tak jsem zpomalila, hodila blinkr, náležitě si nadjela, když ten blboun, co jel za mnou zatroubil. Kůň mi málem vykopl boční okénko a jezdec byl rád, že pořád sedí v sedle. Prostě reakce některých lidí na koně nechápu Sml23

  1. na komentář reaguje Dana Svobodová — #5
  superkarma: 0 22.09.2010, 09:53:54
 14. [2] Dana Haklová [*]

  Tady byl problém spíš v tom psovi. On byl celou dobu za plotem zticha a pak najednou vyrazil. Lekla jsem se i já. A na tomhle koni jsem jela poprvé, takže jsem tak úplně nezala jeho reakce. Můj je naprostý kliďas a nebojí se ničeho, jenom tekoucí vody.

  1. na komentář reaguje Bébina — #4
  superkarma: 0 22.09.2010, 09:02:12
 15. [1] Bébina [*]

  Nejjednodussi je kone na auta, motorky, nakladaky, kombajny atd. systematicky navykat. No a kdyz si nejsem situaci jista, tak sesednout a kone vest. On totiz kun zcela jinak reaguje na cloveka na hrbete a vedle sebe. Pokud ma s lidmi dobre zkusenosti, pak ho clovek na zemi snadneji uklidni a kun kolikrat za clovekem jde i tam, kam by se s jezdcem na hrbete bal.

  superkarma: 0 22.09.2010, 08:45:35

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Náš tip

Doporučujeme