Rodina

Když partner odmítá mít dítě „ze zkumavky“

man

Zda mít, či nemít dítě, případně kdy, je bezesporu jedno z nejdůležitějších rozhodnutí, které musí žena ve svém životě udělat. V ideálním případě se rozhodují oba partneři společně, avšak co když se jejich názory zásadně rozcházejí? Obecné doporučení zní: Klidně a věcně vyložte partnerovi své názory a požadavky, stejně důležité je pak naslouchat a snažit se pochopit důvody, které partnera k jeho postoji vedou.

Touží vůbec muži po dětech?

Nejen erudovaní psychologové, ale i náš selský rozum nám říká, že možnost mít a vychovávat děti hraje v životě ženy podstatně důležitější roli než v životě muže. Samozřejmě i pro toto pravidlo lze najít dost výjimek, které jej potvrzují, avšak přinejmenším z historických důvodů v nás stále přetrvává dojem, že neplodná žena čelí větší životní katastrofě než neplodný muž.

Více než touha po dítěti trápí muže skutečnost, že nemůže oplodnit ženu, kterou miluje a která to od něj očekává. Pokud tedy partner odmítá podstupovat spolu s partnerkou náročné procedury IVF nebo nechce vzít na sebe riziko adopce, může to být jednoduše proto, že jeho motivace k dítěti je menší.

Informujte sebe, informujte partnera

Jestliže neplodný partner odmítá jak pokusy o umělé oplodnění (IVF), tak adopci, je potřeba spolu nejprve podrobně probrat všechny možnosti a dopátrat se důvodů, proč vlastně. Pamatujte si, že informovat se o možnostech můžete sama, rozhodovat se však musíte vždy společně. Vyložte svému partnerovi, jaké metody IVF by pro vás přicházely v úvahu a co konkrétně by to u vás obou obnášelo. Informujte se o podmínkách a procesu adopce a poté je s partnerem v klidu proberte. Partner, který ženě ani nedá možnost si o těchto věcech seriózně promluvit, si snad ženu ani nezaslouží.

Rozhodnout se musíte společně

Některé problémy se nedají vyřešit rychle a hned. Pokud o partnerově neplodnosti víte teprve chvíli, je to jistě pro vás i pro něj tak trochu šok. Není dobře se hned upínat k rychlým řešením, nelehkou situaci je dobré nejdřív v klidu vstřebat. Také adopci je dobré nadhodit až ve chvíli, kdy se oba partneři se situací smíří a mohou se na ni podívat střízlivýma očima. Podle zkušeností psychologů partneři, kteří dítě adoptují příliš brzy, mohou mít tendenci klást na něj nepřiměřené požadavky a vybíjet si na něm svou frustraci.

Najdou se jistě ženy, které jsou zvyklé řešit věci samy a rozhodnou se na váhavého manžela nečekat. Protože provést IVF ženě bez souhlasu partnera není možné, zbývá takzvaný „krok stranou“. Lze se však spolehnout na to, že neplodný partner se s nečekaným přírůstkem do rodiny smíří a nebude se na nic vyptávat? Pravděpodobně ne. Nakonec i mít dítě s kamarádem či sousedem odvedle lze ospravedlnit, ale zařizovat si život bez vědomí nebo proti vůli svého partnera lze ospravedlnit jen těžko.

Připravil server www.zenska-neplodnost.cz

   
09.09.2009 - Těhotenství a porod - autor: (vek)

Komentáře:

 1. avatar
  [6] fialinka [*]

  Znám z okolí dost párů, které ivf řešily, a pokud dítě hodně chtěli oba, ivf nebyl problém ani pro jednoho z nich...to je spíš problém řešit jestli dárce ano nebo ne.

  superkarma: 0 09.09.2009, 14:12:07
 2. avatar
  [5] Dante Alighieri [*]

  Já si zas myslím, že když chlap odmítne umělé oplodnění, na vině jsou jeho d...b...í předsudky. Sml31

  superkarma: 0 09.09.2009, 13:47:17
 3. avatar
  [4] OlgaMarie [*]

  Myslím si, že se chlapi víc za sebe stydí a cítí se méněcenní (jen to okolí odmítají přiznat), když nemohou zplodit potomka, kdežto ženám je to hlavně líto.

  superkarma: 0 09.09.2009, 11:28:59
 4. avatar
  [3] vladka006 [*]

  ellienka — #2 Nevím, jestli se povedlo. Ještě není na světě.

  1. To je pravda, ale s "vlastním" genem bych potomka nestvořila, teoreticky mohla, ale to by hrozila genetická porucha.

  2. Všechny děti v jedné rodině by musely být stejné. Mám dost sourozenců na to, abych řekla, že toto není pravda. Výchova dá hodně, ale až dítko odroste, bude dělat něco jiného, než k čemu ho vedete. Někdy bohudík, někdy bohužel.

  superkarma: 0 09.09.2009, 10:09:29
 5. [2] ellienka [*]

  A vaše dítě se Vám geneticky povedlo?

  Kdybych měla víc peněz - jakože bohužel nemám, ani jako samoživitelce by mi asi dítko nedali :-( - chtěla bych si vzít do pěstounské péče další 1 nebo 2 dítka (mám dvě vlastní). Je mi jedno, jestli je dítě geneticky cizí nebo moje.. 

  1. Váš partner - milujete ho, ale taky není "Váš" :-)) I Vaše genetické dítě je Vaše jen z několika procent :-))

  2. Výchova je víc než geny - mé děti jsou daleko vychovanější než jejich otec, vpodstatě i víc než já sama - naštěstí.. :-))

  1. na komentář reaguje vladka006 — #3
  superkarma: 0 09.09.2009, 09:44:25
 6. avatar
  [1] vladka006 [*]

  Tak tohle už naštěstí neřeším. Přítel chtěl dítě už dávno, jenže jsem měla za to, že dítě mít nemůžu. Přemlouval na adopci a nebo umělé oplodnění. Asi jsem divná. Ale adopci bych se bála risknout. Třeba ta maminka kouřila, fetovala, neznám genetickou výbavu dítěte. A o dárcovství vajíčka jsem taky nechtěla ani slyšet. Připadalo by mi, že vychovávám dítě nějaké cizí ženy, sice by to bylo dítě mého partnera, ale nesmířila bych se s tím, že to vajíčko nebylo moje. Nakonec to příroda vyřešila za mě.Sml54

  superkarma: 0 09.09.2009, 07:45:45

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme