Bulvár

Když obec vedou ženy...

...tak to funguje! Alespoň v obci Mořinka v okrese Beroun. V pětičlenném zastupitelstvu jsou čtyři ženy a jeden muž, a je to tak už od voleb v roce 2006. Tenkrát se poprvé do zastupitelstva dostala tehdy pětadvacetiletá Kateřina Jungmannová. A hned se stala starostkou. O čtyři roky později byla zvolena znovu.

„Jsem místní, na Mořince jsem vyrůstala odmalička, možná i proto jsem dostala tolik hlasů. Lidi mě znali, na rozdíl od ostatních kandidátů, kteří se sem přistěhovali,“ říká paní starostka, dnes už Smoterová. V roce 2008 se vdala a má 2, 5letou dcerku.

star

Starostka Kateřina Smoterová v Poslanecké sněmovně, když Mořinka získala znak a vlajku.

Po volbách v roce 2006 se do zastupitelstva kromě nynější starostky dostali z jiné kandidátky ještě Martina Barchánková (jako místostarostka), Michaela Kneiflová, Markéta Tejklová a Tomáš Kuča. „Docela jsme si porozuměli, práce nás bavila. V dalších volbách v roce 2010 už jsme měli společnou kandidátku,“ dodává paní starostka. A složení na obecním úřadě se ani na další čtyři roky nezměnilo. „Většinou se na všem dohodneme, každá z nás má na starost nějakou oblast. Ani nevím, jak nás - ženy tady lidi vnímají, ale zvolili nás znovu, tak doufám, že pozitivně,“ říká Kateřina Smoterová.

star

Slavnostní otevření nového obecního úřadu. Starostka v popředí, vlevo Martina Barchánková.

Nový úřad i vodovod

Mořinka je malebná a milá víska nedaleko Prahy, stranou od hlavní silnice. Už na pohled zvenčí je upravená, je vidět, že se o ni zastupitelstvo stará. Ovšem funguje tady i to, co není vidět hned na první pohled. Nedávno byl dokončen hlavní řad vodovodu, který společně s Mořinkou budují ještě sousední obce Lety a Hlásná Třebaň. Agendě na výstavbu vodovodu se věnují místostarostka Barchánková s Michaelou Kneiflovou. O kulturní akce a další věci se stará zase Markéta Tejklová, která vyrábí třeba plakáty nebo vede tvořivé dílny. Další ženou na úřadě je pak Lucie Chroustová, ta má na starost knihovnu a další akce.

Mořinka má schválený Územní plán obce a nyní chce schválit také regulační plán. „Neradi bychom, aby se nám tady masivně začalo stavět, musíme to nějak omezit.“ Kromě toho zvládlo zastupitelstvo za posledních šest let spoustu věcí: byla opravena komunikace v Karlíce a část dětského hřiště, na návsi byly prořezány staré stromy a zasazeny nové, kaplička má nové dveře, nový je také křížek na křižovatce. Začali se tu vítat malí občánci a už se tady konaly také tři svatby.

star

Dětské hřiště na návsi a opravený statek.

Hlavně byla ale na podzim 2010 slavnostně otevřena zrekonstruovaná budova obecního úřadu, na což obec získala dotaci. V prostorách úřadu tak funguje Obecní knihovna, Klub seniorů Lípa, Klub mládeže a Centrum osvěty rodičů - Klub malých dětí Lumek. A co by si ještě starostka přála? „Chtěli bychom dokončit opravu dětského hřiště na návsi, přece jen je tu už dvanáct let. A chceme být připraveni na výstavbu kanalizace, až bude vypsaná dotace, teď se dělá projekt.“

star

Budova obecního úřadu.

S dítětem je méně času

A jak se dá zvládat starostování s péčí o malou dceru? „Je to těžké. Daleko víc jsem stíhala, když jsem chodila do práce, teď s malou už tolik nezvládám. Babičky pracují a manžel je taky hodně vytížený, takže to s hlídáním není jednoduché. Když si vezmu malou do práce, tak neudělám nic. Úřední hodiny máme v úterý, jinak jsem na úřadě podle potřeby, spoustu věcí dělám doma ve volných chvílích, nebo když hlídání mám. Na úřadě bych mohla být každý den, kolik je tu práce,“ vypráví Kateřina Smoterová. „Tahle práce mě moc baví. Ale opravdu nevím, jestli budu znovu kandidovat v příštích volbách. To je ještě daleko.“

O Mořince

 • Žije tu 138 obyvatel, je zde 65 čísel popisných a 165 rekreačních objektů.
 • První písemná zmínka o vsi je z roku 1338.
 • Mořinka má svůj znak a vlajku, symboly jsou i na figurce, která je součástí naučné stezky Karlštejnské šachy. Kromě toho vede Mořinkou také naučná stezka Cestou císařovny Elišky.
 • Nově tu vychází zpravodaj List Mořinky.
 • Starostkou je Kateřina Smoterová.

star

Malebná kaplička.

Více o Mořince je na www.morinka.eu

Další zajímavé články v našem magazínu:

   
05.02.2013 - Společnost - autor: Lucie Paličková

Komentáře:

 1. avatar
  [8] bleblemcy [*]

  Fandím Sml67

  superkarma: 0 21.03.2013, 04:31:41
 2. avatar
  [7] dasena [*]

  ženy jsou určitě lepší v rízení úřaduSml22

  superkarma: 0 27.02.2013, 10:17:27
 3. [6] rotsteinka [*]

  nugyna — #4 jo to je svatá pravda

  superkarma: 0 05.02.2013, 16:24:19
 4. [5] Trefa [*]

  Trefa:ja si myslim ze zeny dobre ridi obecni urady,tak jak muzi.znam pani starostku ze Stitne nad Vladri.

  superkarma: 0 05.02.2013, 15:11:31
 5. avatar
  [4] nugyna [*]

  mame poprve taky ženu starostku a od te doby, co ji lide zvolili udelala dost.Je pravda, ze jsou lide, co si stezuji ,ale ja jako matka si stezovat ani nemuzu.Delaji tu mnoho akci pro deti.A dotuje to zdejsi uhelna spolecnost.Takze je vse zadarmo, nebo opravdu za hubicku.Jsem rada, ze tu je neco pro ty deti.Sml67

  1. na komentář reaguje rotsteinka — #6
  superkarma: 0 05.02.2013, 09:48:45
 6. avatar
  [3] luneta [*]

  pro mě je na starostku mladá.Myslím si,že důvod proč ji zvolili je ten,že je rodačka.A v některých dědinách je problém,že to nechce nikdo dělat.Manžela se ptali jestli nechce kandidovat na starostu,když mu bylo 25,protože nikdo jinej nebyl.A to tenkrát jezdil pracovat do ciziny.Jakej asi mohl mět přehled,co dědina potřebuje

  superkarma: 0 05.02.2013, 08:51:32
 7. avatar
  [2] pajda [*]

  Možná tam mají normální ženské, ale u nás i když počtem převažují muži, tak faktické řízení mají tři ženské a je to katastrofa. Bezkonkurenčně nejhorší je oblast kultury, kde se zaměřily výhradně na "hopsakroužky", těm jde celý rozpočet (jasně, tancují na hodech, babských hodech atd., ale to jsou čtyři dny v roce) a zbytek lidí, kteří nehodlají chodit tancovat, si může nakašlat. Nic jiného se totiž nepořádá, protože "nejsou peníze".

  superkarma: 0 05.02.2013, 08:14:29
 8. [1] Ivushka12 [*]

  Je vidět, že obec vzkvétá Sml22Sml16

  superkarma: 0 05.02.2013, 06:44:56

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa: Výživa v nemoci
Hledáme čtenářky, které rády čtou knihy
Anketní otázky pro čtenářky, které chtějí testovat Canesten Intim Gel
Anketa: Bolí vás záda?

Náš tip

Doporučujeme