Rodina

Když nemoci zabíjejí

 

Proč a proti čemu bojujeme očkováním u našich nejmenších, to asi každá maminka dobře ví. Stále častěji se však také ozývají lidé hlásající svobodu ve volbě pro své dítě, horující pro život v souladu s přírodou a očkování považují za nepřiměřenou a zbytečnou zátěž dětského tělíčka. Povinné návštěvy u lékaře bojkotují s tím, že mají právo rozhodovat za své dítě, co je pro něj nejlepší...

 

Mnohdy si však neuvědomují, jak zákeřné dokážou očkované nemoci být. Pamatuji si celkem živě nevěřícný výraz v očích mladé sestřičky na gynekologii, když si zapisovala černý kašel do mých papírů a šokovaná na mě vyhrkla: „Ale na to se umírá, ne?!“ Ano, umírá, a já neumřela díky tomu, že mi tatínek dával až do příjezdu záchranky umělé dýchání.

 

Nejsem zastáncem očkování nad rámec, ale na vlastní kůži znám a vím, co se může stát. A co vy? Víte, proti jakým nemocem necháváte očkovat své dítě?

Ne? Tak se pojďte s námi na některé z nich podívat.

 

Tetanus

 

-          Bakterie tetanu jsou v hlíně a do těla se dostanou otevřenou ránou, která nemusí být vůbec nijak veliká. Po „obsazení“ organismu se objevují dýchací potíže, strnutí šíje (křížovkáři znají) a nepravidelný srdeční rytmus, následuje samozřejmě smrt.

 

 

Záškrt

 

-          onemocnění, při kterém bakterie napadají sliznici v krku, což vede k obtížím s polykáním, k zužování dýchacích cest až k tomu, že není dýchání možné vůbec a dítě se udusí. Mimo jiné může dojít také k poškození srdce. Podle odborníků umírá na záškrt téměř osm procent postižených neočkovaných lidí.

 

 

Dětská obrna

 

-          virus dětské obrny se dostane do těla, kde způsobuje horečku, vyvolává zvracení, napadá nervový systém  a způsobuje ochrnutí svalstva. Pokud ochrnou i dýchací a polykací svaly, nastává smrt.

 

 

Černý kašel

 

-          bakterie černého kašle napadají dýchací cesty, vyvolávají dávivý, neutišitelný kašel, při němž může dítě i zvracet. Pokud se objeví komplikace v podobě mozkového zánětu, dochází i k úmrtí. Mimo jiné může bakterie černého kašle poškodit plíce nebo nervový systém. Černý kašel je velmi nakažlivý.

 

 

Spalničky

 

-          virové onemocnění, které je charakteristické vyrážkou po těle a kterou doprovází příznaky podobné nachlazení. Horečka, kašel, rýma. Komplikace nebývají časté a život ohrožující je, pokud se objeví zánět mozku.

 

Zarděnky

 

-          stejně jako spalničky se projevují vyrážkou, teplotou, bolestmi kloubů. Obvykle nebývají životu nebezpečné, jde o lehké onemocnění. Nebezpečné jsou, pouze pokud se přenesou v době těhotenství z matky na plod, který poté může být velmi vážně poškozen.

 

Příušnice

 

-          opět virové onemocnění, které způsobuje bolesti hlavy, horečky a zánět slinných žláz.  Pokud se neobjeví zánět mozkových blan, nejsou až tak nebezpečné. Avšak trvalým následkem může být hluchota.

 

Haemophilus influenzae b

 

-          do povinných očkování se dostal poměrně nedávno díky své závažnosti. Napadne-li dítě, může způsobit zánět mozkových blan a smrt dítěte nastává i po hodině.

 

Teda nevím, jak vás, ale mě celkem z některých informací mrazí.  Takže raději i nadále budu důvěřovat medicíně a nechávat své děti očkovat. Co vy na to? Máte nebo měla jste zkušenost s některou z uvedených nemocí?

   
28.11.2005 - Těhotenství a porod - autor: Eliška

Komentáře:

 1. avatar
  [32] batka [*]

  své děti nemám, ale rozodně budumoc přemýšlet jestli je očkovat nebo ne. máme známé kteří nechali svou 6ti letou naprosto zdravou dceru naočkovat (byla to nějaká trojkombinace) a od té doby je z ní autistka. t.j. mentálně zaostalé dítě žijící ve svém vlastním světě, neschopné se samo o sebe postarat.

  superkarma: 0 29.11.2005, 08:18:11
 2. avatar
  [31] gira [*]

  gedzitka: ja se ale prece nehadam, to rozhodnuti je opravdu na rodicich, jde jen o to, ze jsme casto masirovany straseny v zajmu vyrobcu vakcin... treba.. kdo vi... ale samozrejme nikoho neodsuzuju, zvlast pokud ma nejakou blbou zkusenost . muj starsi kluk nestovice mel asi ve 4 letech, skoro zadna horecka, par pupinku a radil jako drak, ale tim samozrejme nechci predjimat, ze treba ten druhej bude mit prubeh mnohem horsi, to je loterie.. snad ne. presto mam trochu obavu ockovat vic, nez se musi (mmch tady v nemecku neni ockovani povinne)
  karkule: jasne ze neockovat proti zaskrtu a tbc je hazard, o tom snad nikdo nepochybuje... mmch zrovna tady v nemecku proti tbc neockujou vubec! tvrdej, ze to uz neni , ja si nechala dite nakonec za hotovost oockovat v cesku, prece jenom je ta migrace prave velika a clovek nevi, co ve vetsich evropskych evropskych mestech vcetne prahy na cloveka nekdo prskne....
  ja se jen pozastavovala nad tema detskejma klasickejma, ze to ockovani neni takova nezbytnost - ale kazdej necht ma svou hlavu, od toho ji mame, je dobre, ze se o tom otevrene diskutuje i pise, se vsemi pro a proti, to je plus, ne?

  superkarma: 0 28.11.2005, 21:18:53
 3. [29] karkule [*]

  K těm vychcánkům: Ti si zjevně neuvědomili, že svět se změnil a nikdo neví, kam osud v budoucnosti jejich neočkované děti zavane. A potom dostat v nějaké rozvojové zemi záškrt nebo TBC, to není nic moc.

  superkarma: 0 28.11.2005, 17:25:31
 4. avatar
  [28] Meander [*]

  peguša: Mě to tenkrát dost překvapilo.

  superkarma: 0 28.11.2005, 17:23:56
 5. avatar
  [27] Gedžitka [*]

  gira : napíšu k tomu ai tohle ač jsem byla hodně hodně malá, když moje sestra měla neštovice, moc dobře si pamatuju, jak to probíhalo, měla pupínky úplně všude, vysoký horečky, musela do nemocnice, ač sem sama neštovice měla u sebe si je nepamatuju, přesto, že jsme je zřejmě měly obě současně, příp. v blízké době po sobě. Proto raději nechám svoje děti očkovat než dopustit tohle, anomůžou mít takovej průběh jako já, ale taky můžou mít takovej průběh jako moje švíca a to bych opravdu nerada. Stejně jako ty ostatní nemoci, který už jsou stejně povinný, takže nemá ani smysl se o tom bavit.

  superkarma: 0 28.11.2005, 17:22:33
 6. avatar
  [26] peguša [*]

  Meander: Říkám, že si nejsem jistá. A očkuje se snad proto, aby byla ta 100% proočkovanost. Pak už by to člověk neměl potkat. I když..... při dnešní migraci lidí, je to vyloučený. Takže asi ty protilátky u maminky fungujou, máš pravdu. Já o tom vlastně nikdy nepřemýšlela. Očkovat jsem děti nechala podle očkovacího plánu a máme i něco navíc, co považuju za přínosný a užitečný.

  gira: Já do práce nechodím, takže by mě nezatížilo, být s holkou doma. Ale po zkušenosti se starší dcerou, která měla komplikaci v podobě angíny (viz.níž), jsem se rozhodla, nechat jí naočkovat. Ony i samotné plané neštovice je minimálně 10 dní absence, při komplikaci a následně antibiotiky to můžou být tři týdny, ani nemrkneš. A to je pro školáka dost velký zameškání. Když má horečky, učit se doma s ním stejne nemůžeš a pak dohání jako blázen a nestíhá, protože se ještě brzo unaví. A ještě něco. Je absolutní nesmysl tvrdit, že očkováním se dítěti umetá cestička. Je to stejný. Rozdíl je jen v tom, že si ty protilátky tělo vytvoří bez zátěže, kterou je třeba vysoká horečka a případné komplikace, protože ty viry jsou upravený a nemoc (až na vyjímečný případy) nezpůsobí. A to je pro dítě rozhodně lepší.

  superkarma: 0 28.11.2005, 16:53:45
 7. avatar
  [25] aha [*]

  A teď z druhé strany: před 2 lety jsem pracovala ve Švýcarsku na farmě, kde bydlely dvě rodiny. Ve Švýcarsku není očkování povinné. V té době tam měli dohromady 5 dětí - žádné z nich nebylo nikdy na nic očkované. Hazard? Já nevím, nejsem lékař, ale na druhé straně, ač nechci brát očkování jeho užitečnost, je to obrovskej byznys a jsou v tom obrovský prachy a je skutečně nutné člověka na všechno možné očkovat?

  superkarma: 0 28.11.2005, 16:47:23
 8. avatar
  [24] Meander [*]

  peguša: Nojo, ale proč se potom vůbec proti zarděnkám očkuje, když "pro plod má styk se zarděnkami má negativní vliv i tehdy, má li matka protilátky"?

  superkarma: 0 28.11.2005, 16:32:56
 9. avatar
  [23] gira [*]

  Jeste jedna poznamka - obavam se, ze ockovani tohoto typu - detske nemoci, plane nestovice... (nektera ockovani vazne nejde zpochybnit, ty smysl samozrejme maji, o tom neni sporu) ma i trochu tu funkci, ktera ma souvislost s tou nasi rychlou dobou zamerenou na vykon, ze totiz zamestnani rodice, hlavne samozrejme maminky, si casto "nemohou" dovolit stravit "neproduktivni" tyden nebo dva s nemocnym ditetem (nevinim ty maminky, ale celou tu atmosferu na pracov.trhu, ktera tohle chovani vyvolava)...

  superkarma: 0 28.11.2005, 16:32:07
 10. avatar
  [22] peguša [*]

  *Kotě*: Já mám dojem, že se jednu dobu neočkovalo, takže 100% proočkovanost není. A taky si myslím, že pro plod má styk se zarděnkami má negativní vliv i tehdy, má li matka protilátky. Ale tím si jistá nejsem.

  superkarma: 0 28.11.2005, 16:30:12
 11. avatar
  [21] gira [*]

  Tapina: Ja bych na tvym miste negeneralizovala s tema vychcankama.... tahle motivace tam podle me neni! nebo urcite ne vzdy.
  Ja sama jsem byla dost na vazkach u prvniho kluka, bude mu ted sest let. Ockovani proti tem trem detskejm nemocem, co za nas nebyly a vetsina z nas si je prodelala, jsem mu taky nenechala dat. Precetla jsem si na to ruzne odborne i neodborne nazory, konzultovala to, a stejne jsem si nebyla jista. Doktor ti rekne, vy jste rodic, na vas je rozhodnuti. Ale - kdyz vyjimam aspon neco z informaci, co jsem se na toto tema dozvedela - existuje x deti, ktere mely po ockovani ruzne i dost zavazne komplikace i pokud jde o dalsi vyvoj, jenze proti tomu je nazor, ze ty nemoci muzou mit samy blbej a dost nebezpecnej prubeh... tezko vybrat. na druhou stranu se uvadi, samozrejme spis z takovych tech "prirodnich" kruhu, ze kazda ta nemoc, co telo prodela, z techhle detskych, je nejakym zpusobem soucasti vyvoje, "posune" toho cloveka o kousek dal, je to takovy "nakopnuti" pro imunitu atd., cili kdyz mu tu cesticku umeteme, taky nedelame dobre.. zase tezko rict, kdyz je clovek laik. Nakonec jsem se s dr. dohodla, ze pokud kluk ty nemoci nedostane, tak ho necham oockovat tesne pred skolou, protoze tusim priusnice, nebo to jsou spalnicky? maji u kluku vliv na plodnost, kdyz je dostanou ve starsim veku... BOHUZEL zatim ani jednu z tech nemoci nedostal, a to prave proto, mila Tapino, ze je vetsina deti proockovana, takze neni kde to chytit. Takze mi nakonec nezbyde, nez mu to vsechno nechat dat, dava se totiz jen najednou jako trojkombinace.

  superkarma: 0 28.11.2005, 16:24:01
 12. avatar
  [19] Gedžitka [*]

  Kotě: já teda nevím, ale radši holky naočkovat nechám a vážně uvažuju i o neštovicích. Jinak zarděnky, příušnice a spalničky je jedno očkování, jen jí dostanou 2 dávky. Ale myslím, že lepší očkovat než být nemocnej .

  medved : ono by to bylo moře, kdyby se očkovala každá zvlášť, příp. bys nepoužila hexavakcínu, ale jen obyč. a pak musela nechávat doočkovat ostatní.

  superkarma: 0 28.11.2005, 15:34:53
 13. avatar
  [18] Landriel [*]

  *Kotě*: všechny ne, mně třeba nikdo nenaočkoval, teprve až jsem se sama začala někdy v dospělosti o to zajímat, tak mi udělali rozbor na protilátky a zjistili, že jsem je nejspíš prodělala v nějaké latentní formě...

  superkarma: 0 28.11.2005, 15:24:44
 14. avatar
  [17] *Kotě* [*]

  peguša: ale to přece není možný, právě proto, že všechny holky, které v dětství neprodělaly zarděnky, se v pubertě naočkujou. Taky jsem byla ve 13 letech očkovaná. Stejně jako byli kluci očkovaní proti příušnicím. Takže nevidím žádný důvod, proč očkovat miminka proti zarděnkám - matky jsou proočkované a dětem to neuškodí, má to zanedbatelný průběh

  superkarma: 0 28.11.2005, 14:17:19
 15. avatar
  [16] lumpici [*]

  Nyotaimori: nevím, nejsem lékař, ale bylo mi to na infekčním na Bulovce vysvětleno tak, že když bych očkovaná nebyla, tak se ta borelioza projeví až za delší dobu než když očkovaná jsem (flek se mi objevil po 3 dnech a hned jsem dostala ATB, ty beru s přestávkami od začátku srpna do teď a podle posledních výsledků to vypadá, že je dostanu na dalších 5 týdnů).
  Evka

  superkarma: 0 28.11.2005, 13:50:39
 16. avatar
  [15] Ťapina [*]

  Žábina: To nejsou hazardéři, to jsou vychcánci. Jednomu neočkovanému dítěti se nic nestane, když všechny ostatní jsou očkované

  superkarma: 0 28.11.2005, 13:44:37
 17. avatar
  [14] medved [*]

  ja si driv myslela, ze deti dostavaji more ockovani a jsem nakonec prekvapena, jak je toho malo..v prvnim roce vlastne akorat TBC uz v porodnici a pak tri injekce hexavakciny....a dalsi ockovani jsou az nekdy v roce a pul...mela jsem takovou predstavu, ze deti dostavaji ockovani more

  superkarma: 0 28.11.2005, 13:02:36
 18. avatar
  [13] peguša [*]

  *Kotě*: To máš pravdu, ale co když žena zarděnky neměla, není očkovaná a její dítě je dostane v době, kdy je do čtvrtého měsíce dalšího těhotenství. Pak mohou mít zarděnky u dítěte nedozírné následky. Proto se očkujou mrňata.

  Nyotaimori: Že jo? Taky mi to bylo divný. Nikdy jsem nic takovýho neslyšela. Vždyť jde o dvě naprosto rozdílný infekce.

  superkarma: 0 28.11.2005, 12:30:04
 19. avatar
  [11] *Kotě* [*]

  Meander: no právě, já taky byla očkovaná, ale až v osmé třídě, ne jako miminko. Netušila jsem, že dneska se očkujou proti zarděnkám mimina, v dětství přece nejsou zarděnky vůbec nebezpečné.

  superkarma: 0 28.11.2005, 11:57:25
 20. avatar
  [10] peguša [*]

  lumpici: To slyším prvně, že by očkování proti klíšťovce mělo vliv i na boreliozu. Ale možná jo. Proti klíšťatům jsme taky očkovaní všichni (máme chatu v lese a klíšťat je tam mraky) a letos naše mladší boreliozu měla. Asi po deseti dnech po kousnutí měla na noze světlý flek (asi 7 cm) ohraničený červeně. Hnaly jsme okamžitě na infekční a nafasovaly na 20 dní Atb. Zmizlo to snad po týdnu a i opakované krevní testy jsou OK. Bohužel, borelie v těle zůstávají dál. Jen se po Atb. zapouzdří a kdykoliv (když je tělo oslabené třeba jinou chorobou) může zase začít zlobit. A to v době, kdy to člověk nečeká. Proto musíme co půl roku chodit na krev.

  superkarma: 0 28.11.2005, 11:28:16
 21. avatar
  [9] peguša [*]

  Když jsem měla děti malé, tak se ještě proti žloutence a Haemofylu neočkovalo ze zákona. Starší jsem tedy nechala naočkovat proti Haemofylu a proti žloutence typu A. Začala chodit do školky a tak jsme se s dětským dohodli, že to bude vhodné. Mladší dceři jsem Haemofyla nechala naočkovat taky. Ta starší by to mohla klidně domů donést ze školky. Jí by to nic neudělalo, ale malé by mohlo. Loni jsem té mladší nechala píchnout obě žloutenky. Letos jsme absolvovali celá rodina chřipkovou vakcinaci a dnes jdu s tou mladší na očkování proti planým neštovicím. Starší je měla jako dvouletá a přidala se jí k tomu angína. Týden ježela ve čtařicítkách a pupínky měla všude. Na genitáliích, v očích, v puse.... Ta mladší už chodí do školy a představa, že dva nebo tři týdny zamešká, se mi moc nelíbí. Navíc mám obavu z komlikací. Rozhodně není pro dítě dobré, mít týden tak vysoké horečky. To je rozhodně lepší očkování. A taky, čím je člověk starší, tím je horší průběh. Kámoška chytla "pláňata" v sedmnácti a říkala, že to bylo hrozné. Vysoké horečky, nalité pupence, které při sebemenším pohybu praskaly, blouznění - tak takový fujtajbl mít nemusíme.

  superkarma: 0 28.11.2005, 11:22:37
 22. avatar
  [8] Meander [*]

  *Kotě*: Nás na základce proti zarděnkám očkovali Udivilo mě tehdy, že očkovali i mě, která jsem je měla už v jedenácti za sebou.

  superkarma: 0 28.11.2005, 10:58:54
 23. avatar
  [7] lumpici [*]

  Lemonko: Dcera měla zánět od hlodavce (z Prahy), bylo mi vysvětleno že asi snědla jablko do kterého si kousla infikovaná myš a já si boreliozu přivezla z Janských lázní, kde jsme byli letos na léčení. Evka

  superkarma: 0 28.11.2005, 09:54:58
 24. avatar
  [6] Žábina [*]

  nechápu hazardéry kteří očkování dětí odmítají

  superkarma: 0 28.11.2005, 09:37:55
 25. avatar
  [5] Lemonka [*]

  lumpici: Můžu se zeptat, v jaké lokalitě jste se pohybovali, že jste měly obě dvě takové štěstí, a chytly jste infikovaného klíšťáka??

  superkarma: 0 28.11.2005, 09:37:08
 26. avatar
  [4] lumpici [*]

  Z těmi nemocemi co jsou tu popisované zkušenosti nemám (jsme očkováni podle očkovacího kalendáře) ale navíc jsem nechala děti očkovat proti menigitidě, žloutence AiB, encefalitidě. Bohužel i když jsme byli proti klíčťové encefalitidě očkované, tak ji dcera dostala, ale bylo nám v nemocnici sděleno, že když by očkovaná nebyla tak že by měla mnohem horší průběh (ten sineumím představit, měla 41 stupňů horečky, ATB na 3 měsíce). Já jsem očkovaná taky proti klíšť. encefalitidě, letos jsem měla klíště a léčím se s boreliozou a taky řekli, že je dobře že jsem byla na klíšťovku očkovaná, protože se aspoň veškeré příznaky boreliozy objevili dřív a tím se dřív začalo s léčbou. Evka

  superkarma: 0 28.11.2005, 08:34:51
 27. avatar
  [3] Landriel [*]

  *Kotě*: proti obému už se povinně očkují malé děti - naše už obě očkování má...zbyly akorát plané neštovice...

  superkarma: 0 28.11.2005, 07:06:07
 28. avatar
  [2] Blueberry [*]

  Ja jsem nechala svoje deti pred davnymi lety ockovat. Ale je fakt, ze po tom, co vim dnes - o mnohych pripadech, kdy je dite po ockovani nenapravitelne poskozene, bych mela sakra dilema. Ted ockuji 17tilete proti meningitide a my jsme ockovani odmitli. Zrovna tak proti hepatitis - muj mladsi syn mel po prvnim ockovani asi pred 5 lety problemy s jatry, takze zadne dalsi ockovani jsem nedovolila.

  superkarma: 0 28.11.2005, 03:40:42
 29. avatar
  [1] *Kotě* [*]

  Není trochu zavádějící motat dohromady nemoci, proti nimž se malé děti očkují, a ty, proti kterým ne? Nebo aspoň já jsem neslyšela, že by se někdo před pubertou očkoval proti zarděnkám nebo příušnicím.

  superkarma: 0 28.11.2005, 02:27:39

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Náš tip

Doporučujeme