Zdraví

Když nemoc obrátí život naruby…

Příběh paní Heleny (39 let) a jejího boje s klíšťovou encefalitidou začal, když jí bylo 17 let. Paní Helena, v té době studentka střední ekonomické školy, ráda jezdila na výlety po Čechách. „Jednoho srpnového dne jsme se vydali s kamarády na Slapy. Měli jsme naplánovanou projížďku lodí po nádrži a také trochu turistiky po okolí.“

Paní Helena si po příjezdu domů našla po uskutečněném výletě přisáté klíště, jelikož se ale nejednalo o nic mimořádného (týden před tím na chalupě u tety napočítaly kolem 20 přichycených klíšťat), klíště jí s pomocí pinzety vyjmula její maminka.

Paní Helena

Více nic neřešila, bylo to běžné a očkovaná nebyla, protože o žádném očkování tehdy vůbec neslyšela a ani jinak se před klíšťaty nechránila. Několik dní po výletu se stav studentky z Prahy zhoršil: „Necítila jsem se ve své kůži, bolela mě hlava a klouby jako při chřipce Nebylo to nic dramatického, mamka mě nechala pár dní doma, myslely jsme si, že je to klasická viróza.

Pak se ale přidalo zhoršení vidění, špatná hybnost levé strany těla, třas, dezorientace a navíc jsem našla rudý flek na noze, kde bylo to klíště přisáté…“ Jednoho dne již bylo paní Heleně tak špatně, že nemohla vstát z postele a maminka jí proto musela zavolat záchranku.

Paní Helena

Ta ji odvezla do nemocnice Na Bulovce, kde okamžitě diagnostikovali klíšťovou encefalitidu i lymskou boreliózu.Následovala léčba antibiotiky a kapačky, navíc se v důsledku selhání imunity projevil herpes a spála, které rekonvalescenci rozhodně nepomáhaly. Na nemocničním lůžku strávila paní Helena 36 dní.

Následovaly dlouhodobé rehabilitace a několik měsíců bylo nezbytností neustálé nošení slunečních brýlí kvůli světlu, které způsobovalo paní Heleně velké bolesti hlavy. Pobyt na slunci a letní teploty paní Helena nesnesla ještě asi 5 let poté. „Na posledním EEG jsou stále i teď po těch letech znatelné změny na mozku, které způsobila právě klíšťová encefalitida. Teď už vím, že bych nebezpečí, které klíšťata představují, v dnešní době nepodceňovala.

Daň, kterou jsem musela zaplatit, je moc vysoká.

Paní Helena

 

   
16.07.2015 - Příběhy - autor: (red)

Komentáře:

 1. [5] bobani [*]

  drsné

  superkarma: 0 16.07.2015, 22:34:38
 2. [4] myska1 [*]

  svět je malej a zlej..........všude číhá nebezpečí....

  superkarma: 0 16.07.2015, 17:50:51
 3. [3] helča123 [*]

  renda4141 — #1 a jste očkovaná proti klíšťové encefalitidě? Pokud ne, tak se určitě nechte očkovat. My jsme celá rodina a jsem tak klidnější, že alespoň před touto nemocí mohu svou rodinu chránit Sml16

  superkarma: 0 16.07.2015, 16:31:58
 4. avatar
  [2] manki [*]

  Přesně před rokem mému synovci diagnostikovali to stejné - klíšťovou encefalitidu i lymskou boreliózu. Nejdřív ho dost bolelo v zádech, přidala se bolest v nohách, velká malátnost, pak ho snad bolelo všechno. Léčili ho práškama, musel si platit jakési drahé injekce a pak mu řekli, že už neví jak ho léčit a že tedy musí do nemocnice. Přišel prý za minutu 12. Měl otok mozku, téměř neviděl, neslyšel. Trvalo dlouho než se z té nemoci dostal. Dnes ho občas bolí hlava a bolí ho, nebo spíš trnou při chůzi plosky nohou. Takže je to spíš zázrak, že nemá větší problémy.V té době kdy onemocněl, jsem se nechala s rodinou naočkovat proti klíšťatům. Sice jsem nechytla klíště několik let, ale co kdyby. No a před začátkem účinnosti druhé injekce, chyběly dva dny, jsem ve městě, cestou na zahrádku chytla klíště. naštěstí nic, hlídala jsem to a ten rok jsem jich měla pět. Tak jsem si říkala, co kdyby bylo nějaké to nakažené, no a letos zatím jedno.

  superkarma: 0 16.07.2015, 11:47:42
 5. avatar
  [1] renda4141 [*]

  To je hrůza, co ta klíšťata způsobují. Já se toho strašně bojím Sml15 Paní Heleně držím palce ať to všechno zvládne.

  1. na komentář reaguje helča123 — #3
  superkarma: 0 16.07.2015, 06:20:13

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme