Strašákem každé maminky, která pečuje o své dítě, jsou nepříjemné „prdíky“, které přináší miminku bolest bříška. Když trápí miminko prdíky, a ty nejdou ven, je to nepříjemné pro celou rodinu, ale nejvíce pro samotné miminko.

HamiNovorozenecká kolika, která se vyznačuje bolavým bříškem, trápí téměř polovinu všech kojenců. Neděste se tedy, pokud tento problém trápí i vaše dítě. Je to sice nepříjemná situace, ale běžná pro malé děti.

Právě kolika je u novorozenců jednou z nejvíce stresujících chvil, protože miminka nemůžou spát, kroutí se, pláčou a jsou naprosto bezmocná. Proč dochází ke kolikám, se přesně neví, ale lékaři se domnívají, že na vině je nejen vyvíjející se trávicí systém, ale konkrétně i plyny, které vznikají v průběhu trávení. Ty se hromadí v těle a nemohou ven. Děťátko má pak nafouklé bříško, kope, kroutí se a trápí ho bolestivé prdíky, od kterých si nemůže ulevit.

Dětská kolika trápí častěji chlapečky, obvykle se objevuje v prvních třech měsících. Proto se jí někdy říká také tříměsíční kolika, ale může trvat až do jednoho roku věku dítěte.

Na vině je jídelníček i spolykaný vzduch

U kojených dětí může velmi často za potíže jídelníček maminky. Dbejte proto na to, co jíte, a z jídelníčku vypusťte nadýmavé potraviny, jako je květák, cibule, česnek, luštěniny, ale i čokoláda.

Dávejte zvýšený pozor, aby dítě nespolykalo při krmení z lahve příliš mnoho vzduchu – pak dochází k uvolňování plynů ve větším množství a rozpínání střevních kliček. To se totiž následně projeví záchvatovitým pláčem, který může trvat i celý den! Bohužel je to pak jako začarovaný kruh – miminko pláče a křičí, takže spolyká další vzduch, a kojenecká kolika je na světě!

Na co si dejte pozor? Náš tip pro začátek použití speciálních mlék Hami Citlivé bříško
Při přechodu na speciální kojenecké mléko několik dní nebo až jeden týden vydržte. Trávicí systém miminka si na nové mléko chvíli zvyká a mléko nemusí zabrat ihned. Pokud vydržíte, úleva se dostaví. V případě přetrvávajících potíží se však poraďte se svým lékařem.
Doporučujeme: Raději nepoužívejte speciální mléko v kombinaci se standardním. Efekt na zlepšení problémů se tím výrazně snižuje.

Jak ulevit: změňte stravu a polohu

  • U nekojených dětí často pomůže přechod na speciální mléko. Nyní jsou k dostání přímo mléka proti kolikám nebo proti nadýmání. Najdete je například pod značkou Hami nebo Nutrilon
  • Změňte polohu při krmení, miminku masírujte bříško.
  • Při krmení dítě často uklidňujte a krmení třeba i přerušte, aby se omezila dráždivost.
  • Zkontrolujte také otvor v savičce - když lahvičku obrátíte a mléko z ní stéká nebo je mezi kapkami mléka velký interval, nemá savička správný otvor.
  • Použít můžete také bylinky – vhodné jsou fenykl, majoránka či heřmánek římský.

Nemůžete kojit a vaše dítě trápí zácpy nebo koliky? Naším tipem pro řešení je mléko Hami Citlivé bříško při zácpě a kolikách

Hami Citlivé bříško s Preci Nutri pomůže Vašemu miminku od zácpy, kolik a bolestí bříška díky speciální směsi mastných kyselin s β-palmitátem pro měkčí stolici a částečně hydrolyzovanou bílkovinou pro lepší stravitelnost mléka. Hami Citlivé bříško obsahuje navíc unikátní směs prebiotických oligosacharidů GOS/FOS pro spokojené bříško Vašeho miminka.

Toto mléko je ve variantách 1 (0–6 měsíců) a 2, (ukončený 6.–12. měsíc). Pokud nekojíte a vaše miminko trápí zácpy nebo koliky, vyzkoušejte toto speciální mléko. Více na www.klub-maminek.cz/citlive-brisko/zacpa-a-koliky.

Mateřské mléko představuje pro miminka přirozenou potravu a zaručuje jim zdravý růst a vývoj. Po nutriční stránce má mnoho předností, je např. bohaté na prebiotika, která hrají významnou úlohu při formování imunitního systému miminka.

Kojení je nejpřirozenějším způsobem výživy kojenců. Kojenecká výživa by měla být používána na doporučení lékaře. Způsob použití a další info na obalech a webových stránkách výrobce. Potravina pro zvláštní výživu – potravina pro zvláštní lékařské účely.

Reklama