Zdraví

Když naše holčičky dospívají v ženy

Každou malou holčičku to jednou čeká. Některou dříve, jinou později, nicméně dospívání a s ní spojená menstruace se nevyhne žádné z nich.

A je především na nás, matkách, jak dokážeme své dcerky na tento zásadní okamžik v jejich životě připravit.

“Myslím si, že poučení dívek o tom, že začínají dospívat, má smysl v období, kdy se začnou projevovat viditelné známky vyspívání – růst prsou, změna postavy. V té době je rozumné, když rodiče s dívkou promluví. Někteří rodiče ale mají nějakou bariéru, stydí se s dívkami na toto téma mluvit, pak je dobré, když dceři opatří nějakou vhodnou literaturu. V dnešní době se ale dívky poučují vzájemně mezi sebou, v informovanosti je v tomto ohledu značný posun oproti minulým letům,” říká dětský gynekolog MUDr. Miroslav Havlín.

Dívky začínají menstruovat přibližně mezi 12.-13. rokem. Rozmezí, kdy je podle moderní gynekologie správný nástup menzes, je mezi 10.-15. rokem.

“Při nástupu menstruace před desátým rokem musíme zvažovat, zda tam není předčasná puberta,” říká MUDr. Havlín a pokračuje: “Ta má za důsledek zaražení růstu na společensky problematické “nížce”, tzn. že růst dívky by se mohl zarazit třeba na 130–140 cm. Proto je nutné, aby dívka navštívila erudovaného dětského gynekologa, který může vhodnou léčbou těmto následkům zabránit, nebo je alespoň zmírnit.”

Horní hranice nástupu menzes je 15 let. Pokud dívka nezačne do této věkové hranice menstruovat, opět by neměla otálet s návštěvou atestovaného dětského gynekologa. “Zde je zase riziko, že kostní hmota děvčete se nevyvine ideálním způsobem a v pozdějším věku hrozí osteoporóza. Proto by neměly dívky, ale ani jejich matky (a otcové) tyto odchylky v nástupu menstruace zanedbávat.”

Pokud začne dívka menstruovat a nevyskytnou se žádné problémy, není nutné, aby navštívila dětského gynekologa. V posledních letech došlo i ke změně názoru ohledně pravidelnosti menstruačního cyklu. Považuje se za správné nechat zhruba rok a půl od nástupu menzes věcem volný průběh, a pokud po této době nejsou měsíčky pravidelné, pak je vhodné je začít korigovat právě z důvodu té osteoporózy.

Kdy ale máme zbystřit pozornost? Jaké signály toho, že něco není v pořádku, bychom neměli přehlédnout?

“Zhruba čtrvtina dívek absolvuje v prvním půlroce nějaké období výraznějšího patologického krvácení,” říká MUDr. Havlín a pokračuje: “Já mám na to takové pravidlo: 20 – 10 – 10. To znamená, že by dívka neměla krvácet za méně než dvacet dnů (počítá se od prvního dne menstruace do prvního dne následující), dále by neměla krvácet déle než deset dnů – jako krvácení se vyhodnocuje i třeba malé špinění – a neměla by za den vypotřebovat více než 10 vložek. Jakmile je jedno z těchto pravidel porušeno, je nezbytně nutné, aby dívka navštívila erudovaného dětského gynekologa. Tato návštěva je nutná i v případě jakéhokoli výtoku či jiných změn.”

Pokud je u dívky vše v pořádku, je vůbec nutné, aby absolvovala preventivní gynekologickou prohlídku?

“Gynekologie je obor, který má dvě linie. Linii preventivní a linii léčebnou. Z hlediska preventivní gynekologie je to celkem jednoznačné. První preventivní prohlídka je vhodná po čtrnáctém roce, pak v šestnácti a poté v osmnácti letech, a tam již dívka nastupuje prevenci stejnou jako všechny dospělé ženy. Bohužel, mnoho dívek tuto prevenci zanedbává. V každém případě by ale dívka měla navštívit gynekologa po 15. roce věku a v případě, že se chystá začít žít i sexuálně. Zde je na místě poradit se o vhodné antikoncepci a k tomu je gynekologické vyšetření nezbytné,” zdůrazňuje MUDr. Havlín.

Jak probíhá vyšetření u mladých dívek?

“Klasické vyšetření dětským gynekologem probíhá tak, že po úvodním rozhovoru a administrativních záležitostech, které by mělo být obsáhlejší, aby se dívka v ordinaci trošku aklimatizovala, začne samotné vyšetření pomocí vaginoskopu,” vysvětluje MUDr. Havlín. “To je tenounká kovová trubička, která má uvnitř optiku, jež lékaři umožní prohlédnout oblast pochvy. Vaginoskopy jsou vyráběny v různých tloušťkách, protože dívky mají různě velké otvory v panenské bláně. Proto je nutné vybrat správnou velikost, aby nedošlo ke zbytečné defloraci.

Druhý způsob vyšetření je per rectum – zadečkem, kdy lékař zavede do konečníku jeden prst zabalený v rukavici a namazaný vazelínou, a ve spolupráci s druhou rukou prohmatává orgány malé pánve. V některých případech provádíme i ultrazvuzkové vyšetření.”

Může být u gynekologického vyšteření dcery být přítomna matka?

“Samozřejmě že ano. Záleží na domluvě jich dvou. Ale často se setkávám s tím, že dospívající dívka volí spíše vyšetření bez přítomnosti matky. Také se mi stává, že občas přijdou spolu dvě kamarádky, a zatímco jedna absolvuje vyšetření, druhá sedí v ordinaci a čeká, až na ni přijde řada. Já osobně proti tomu nic nemám. Pokud to dívkám vyhovuje a pomůže jim to trochu zaplašit strach a obavy, nemám s  přítomností kamarádky v ordinaci žádný problém. Důležité je, aby dívky po gynekologickém vyšetření neměly špatný pocit,” uzavírá MUDr. Miroslav Havlín.

 

 

   
13.01.2005 - Zdraví - autor: Jaroslava Machálková

Další příspěvky

Komentáře:

 1. avatar
  [57] evelyn [*]

  Kdyz ma mladsi mela asi 6/7 ukazovali v televizi postup nasazovani kondomu na drevenou maketu. Desne ji to zaujalo a ptala se co to je. Na mou odpoved - kondom- nechapave kroutila hlavou, panska ochrana, ani primeroska ji taky nic nerikaly, tak se do toho vlozila ma starsi v te dobe 11/12 a vyhrkla sprcguma a ta mladsi s ulevou odvetila ahaaa.

  superkarma: 0 14.01.2005, 11:08:36
 2. avatar
  [55] Exupery [*]

  ivetaka: Mě by docela zajímalo, proč by si ty holky když menstruujou, nemohly zacvičit. Určitě nemají všechny nepřekonatelný bolesti a nemusí ani nosit ty obří vložky jako kdysi a ani ty upnutý trencle.
  Vivian: Napadá tě něco, co by mohli najít při preventivní prohlídce v 15 letech a nepočká to do 18. Nemyslím, že by bylo pravděpodobný, že najdou malý holce třeba nějakej předrakovinnej stav na čípku nebo jinou neodkladnou záležitost.

  superkarma: 0 13.01.2005, 22:43:50
 3. avatar
  [54] Vivian [*]

  Ťapina: pocit, že nemáš "žádné problémy" může být dost klamný. Některé závažné problémy totiž nebolí ani nemusejí mít žádné zjevné symptomy. A když už mají, může být pozdě... Já bych prevenci rozhodně nezanedbávala.

  superkarma: 0 13.01.2005, 22:15:02
 4. avatar
  [52] Exupery [*]

  Jana01: Mě by to teda v 15 určitě víc uškodilo než pomohlo. Co asi můžou v 15 letech zjistit, co by nepočkalo do 18, to mi není moc jasný.
  Já taky byla až jako dospělá a koukám, že tu i stejně starý holky píšou, že musely jít povinně už na základce

  superkarma: 0 13.01.2005, 20:32:31
 5. avatar
  [51] Ťapina [*]

  Lorain: Ještě že to je doba dávno minulá. Já jsem byla poprvé u gynekologa ve 20 letech a přijde mi to jako úplně optimální doba pro někoho, kdo nemá žádné problémy. Samozřejmě kdybych chtěla dřív antikoncepci, tak jdu dřív, ale existují i způsoby nezávislé na gynekologickém vyšetření

  superkarma: 0 13.01.2005, 19:44:51
 6. avatar
  [50] Lorain [*]

  Nám v osmé třídě ze školy napsali rodičům, že když dají souhlas, tak nás vyšetří gynekolog. Většině rodíčů se to zdálo ještě brzo, takže tam ze třídy šla snad jen jedna. A pak na vejšce už to bylo povinný, musely jsme přinést potvrzení o prohlídce, jinak by nám nevydali indexy.

  superkarma: 0 13.01.2005, 18:29:18
 7. [49] Jana 01 [*]

  Exupery:
  Tam se právě píše, že z preventivních důvodů by měla jít asi v 15 letech (14, 16, 18 - asi to platí pojišťovna mladistvým po dvou letech) každá. Mysleli to tak, že nástup menstruace jako takové není důvodem k návštěvě gynekologa (třeba ve 13 letech), pokud nemá velké problémy.

  superkarma: 0 13.01.2005, 16:56:22

Další příspěvky

Z předchozí stránky:

 1. avatar
  [48] Exupery [*]

  Ježíšmarjá Představa, že bych měla jít bejvala v 15 letech na gyndu mi přijde příšerná ještě dneska. Naštěstí nás tam nenutili jít se školou, brrrrr. A kdyby u toho ještě měla asistovat máma, tak to bych dřív než bych tam ulehla umřela na infarkt nebo na mrtvici už v tak nízkém věku. Ale spolužačka tam byla a dělali jí to tím konečníkem. Bylo to tak v 86. roce. V článku se nepíše, proč by měla 15tiletá holka chodit ke gynekologovi, když ji nic nebolí a nechce ještě souložit.

  superkarma: 0 13.01.2005, 16:37:11
 2. avatar
  [47] kvalen [*]

  Manx: Já si ani nepamatuju, kdy jsme byla na gyndě poprvý, ale doufám, že už se to dnes zlepšilo. Dnešní patnáctiletý holky, aspoň mi to tak připadá jsou na tom podstatně líp než my v patnácti. Ve škole jsme měli snad jen jednu hodinu sexuální výchovy a tam se spíš mluvilo o dětech a výchově než o sexu a menstruaci. Moje máma mi toho taky moc neřekla, ale to bude tím, že tak byla vychovávaná už i ona, tak jsem zvědavá jak to zvládnu já, za pár let. Snad mi škola a knížky pomůžou. A taky takový fajn servry jako ž-i

  superkarma: 0 13.01.2005, 16:20:11
 3. avatar
  [43] Žábina [*]

  Májík: č.27 - ano,to si říkám taky...k nám tedy zatím holky nechodí, ale tuhle si prohlížel můj katalog AVON a viděla jsem, že ho zaujala pěna do koupele ve tvaru srdce - tak mu tak napůl v legraci říkám - chceš ji objednat pro nějakou holku - a on jo, chci ...tak jsem mu ji objednala ....

  superkarma: 0 13.01.2005, 14:45:53
 4. avatar
  [42] Žábina [*]

  MiLady: díky, snažím se

  superkarma: 0 13.01.2005, 14:40:15
 5. avatar
  [39] Exupery [*]

  Čeká mě ta osteoporóza, menstruovat jsem začala až mezi 16. a 17. rokem a od tý doby (pokud jsem nebrala antikoncepci) tak v intervalech 60 - 90 dnů. Jdu si pro šumivej vápník

  superkarma: 0 13.01.2005, 13:45:11
 6. avatar
  [38] peguša [*]

  marta-b: To je přesně to, o čem jsem před chvílí mluvila. Máma je máma a kamarádky jí nenahradí.

  superkarma: 0 13.01.2005, 13:28:00
 7. avatar
  [37] peguša [*]

  Sama: jenže je určitě lepší, když se to dcera dozví od matky. Já taky leccos zjistila od kamarádek, ale dodnes mě mrzí, že mi máma nikdy nic neřekla. Čas se vrátit nedá.

  superkarma: 0 13.01.2005, 13:26:47
 8. avatar
  [36] marta-b [*]

  Já jsem nebyla ve svých 11 letech vůbec připravená a byl to docela šok, co se to děje. Byla jsem ještě dost dítě a najednou tohle. Vim, že ke svojí dceři budu jednou víc vnímavá a všechno jí s dostatečným předstihem řeknu. Ušetří jí to spoustu obav.

  superkarma: 0 13.01.2005, 13:24:29
 9. avatar
  [35] peguša [*]

  Máme dvě dcery. Té starší bude za měsíc deset a tak už máme téma menstruace a "výrobu" děťátka za sebou. To druhé bylo pro mě trochu jednodušší, protože si dobře pamatuje, když jsem "nosila" tu mladší a ona se mnou chodila do poradny. Občas viděla i vyšetření a tak věděla, kudy miminko "vyleze". Jak se dostane do bříška dlouho neřešila, ale došlo i na to. Mě moje máma nikdy nic nevysvětlovala a tak mě první menstruace vysloveně zaskočila. Rozhodla jsem se, že to já nikdy svým dcerám neudělám.

  superkarma: 0 13.01.2005, 13:24:18
 10. avatar
  [34] dadamac [*]

  Jana 01 :
  Spermie a vajíčka taky máme "probrané" . Je pravda, že ten starší nás nachytal při "výrobě" toho mladšího, ale nijak to nekomentoval, třeba už to ví...přecejenom je to už velkej třeťák, takže ve škole něco s klukama probrali. Ještě, že jsem u toho nemusela být, občas z něj vypadne slovo,že se musím červenat i já...zatím jsem mu vysvětlovala, že šu... se neříká, že to je milování, takže možná v tom, jak mu to vysvětlit, jsem s křížkem po funuse...

  superkarma: 0 13.01.2005, 12:17:57
 11. [33] Jana 01 [*]

  dadamac:
  tak to už mého zajímalo (jak se ta spermie dostane ven a k vajíčku) když měl okolo pátých narozenin. Nedávno tu nějaký odborník dával radu - neříkejte dětem víc, než si přejí vědět a uchovejte jim tak jejich dětství. Tak se toho snažím držet, takže jsem mu to zatím vysvětlila bez podrobností (kudy to jde ven a že ale musí být oba dospělí a milovat se. Nejsem si ale jistá, jestli ví, co je to milovat se... (sám například totiž říká, že miluje kamarádku ze školky).

  superkarma: 0 13.01.2005, 11:51:21
 12. avatar
  [32] Sama [*]

  Mám dceru skoro 12 a ¨menstruace jí začala před 2 měsíci. Přišla, řekla a když jsem se jí zeptala jestli chce ještě něco vysvětlit, tak odpověděla - ne, my měli tu hodinu, tak vím všechno, i vložky mám :-) Takže jsem to měla usnadněný - ne že bychom o tom dřív nemluvili - je starší ze 2 dětí, takže otázky kolem porodu a menstruace byli, ale jsem vděčná, že ve škole tomu věnovali hodinu - mohli totiž jen rozdat vzorky vložek mezi holky a hotovo.

  superkarma: 0 13.01.2005, 11:17:19
 13. avatar
  [28] dadamac [*]

  Vzhledem k tomu, že mám teď dvouměsíčního chlapečka a devítiletého kluka, ten starší je teď dóóóóóóst "v obraze" - po porodu jsem měsíc a půl nechodila - super nástřih z Mulačovky a od konce šestinedělí už třetí menstruace, kdy zvládám jen sedět a dobíhat na záchod . Takže starší má teď informací kolem porodu a menstruace až moc, ještě mu vysvětlit, jak se ty dělaj....zatím se ptal jen z čeho vznikají a tak, ale jak se tam dostanou ho ještě nenapadlo, tak nám držte palce až to příde....

  superkarma: 0 13.01.2005, 10:39:44
 14. avatar
  [27] Májík [*]

  Žábina: možná se neptá, protože už ví. takhle to bylo u nás. Párkrát jsem naťukávala a nic, no tak jsem na to šla přímo a stihl mě pohrdavý úsměv, že nic vysvětlovat nepotřebuje, že všechno ví. Je fakt, že třeba od malička před sebou běžně chodíme nahatý, vlastně ještě i teď a to mu bude za pár dní 14. A třeba antikoncepci mám pořád v kuchyni na stole, kde jí vidí. Jednou se zeptal, proč to beru, tak jsem mu to vysvětlila a bylo.A že by ho takový věci nezajímaly, o tom dost pochybuju, protože k nám věčně leze nějaká holka a kdykoliv se vrátí z nějaké akce ( tábor, lyžák ), tak má nové objevy, nejlépe hned několik najednou.

  superkarma: 0 13.01.2005, 10:38:41
 15. avatar
  [26] Žábina [*]

  mám dva kluky, staršímu bude 15 a nikdy se mě ještě nezeptal na věci okolo sexu /tím nechci říct že ho to nezajímá/ a já mám takový blok začít sama s ním o tom mluvit...
  myslím, že s holkou bych problém neměla ...začala bych tím jak to my máme my ženský těžký s tou menstruací , a postupně bych se dostala i dál

  superkarma: 0 13.01.2005, 10:33:01
 16. [25] Jana 01 [*]

  Reneta:
  určitě by nebylo na škodu zavolat dětskému endokrinologovi, který s tím má nejlepší zkušenosti (popř. dětskému gynekologovi). Myslím, že by vás pozvali na vyšetření. Moje kamarádka je malá i má malého manžela a hodně jim rostlo miminko. Doktorka říkala, že takový věci můžou být i nebezpečný a tak je lepší udělat občas odběr krve na hladinu hormonů). U dítěte kamarádky nakonec nic nezjistili, ale stejně tam chodí každý rok na kontrolu, pro klid duše. zatím je to ještě zadarmo, tak proč toho nevyužít - raděj se uklidnit, že je to O. K. než si pak vyčítat, že jsme něco zanedbaly. Jinak u té puberty se vás hlavně budou ptát, kdy jste začala dospívat vy - bývá to i dědičné.

  superkarma: 0 13.01.2005, 10:22:49
 17. avatar
  [24] Májík [*]

  Reneta: V 8 letech se mi to zdá docela brzy, ale nevím, jak moc velký rozdíl je mezi holkama a klukama. Klukovi začalo růst ochlupení tak někdy kolem 11 roku. Pamatuju si, že něco podobného měla moje sestra a že s ní máma lítala po doktorech a mluvilo se u nás o předčasné pubertě. Ale pokud vím, tak menstruaci poprvé dostala až někdy kolem 12 roku, jen ty chloupky začaly růst podstatně dřív. Ale jinak sestra dospívala úplně normálně.

  superkarma: 0 13.01.2005, 09:58:29
 18. avatar
  [22] kvalen [*]

  No jak to tu čtu, mám se na co těšit. Děti mám dvě, kluk bude mít sedm a holčina 4,5. Takže zatím nic neřeším, ale už teď mě polívá horko, když si to představím. Mladýho ještě nenapdalo se ani zeptat jak přišel na svět, ale nic bych za to nedala, že to ve škole (první třída) probírají. A mám pocit že s holkou se to probírá tak nějak lehčeji a hlavně je to víc v pohodě, vložky kvalitnější, tampony to samý. To za nás ty vatový "nádhery" to jsme si užily . Díky za ty dva roky, co jsem byla těhotná a pak kojila. To byly časy.

  superkarma: 0 13.01.2005, 09:53:10
 19. avatar
  [20] Amálie [*]

  Jak vás tu tak čtu, jste všechny jako moji rodiče. Svoje holčičí "problémy" jsem řešila ještě před revolucí a naši byli naprosto skvělí. Nevim už, kdy nebo jak mi to sdělili, ale jakoby odjakživa jsem věděla, že mě to čeká a když to přišlo, prostě jsem šla ze školy domu, vzala si z mamky skříňky, co bylo potřeba a odjela s kamarádkou na domluvený víkend u její babičky. Když jsem v neděli přijela, prostě jsem to doma oznámila, naši mě objali, dali mi pusu, řekli, že už jsem taky ženská a vzali mě do cukrárny. Díky jejich přístupu mě nikdy nenapadlo se za menstruaci stydět nebo tak něco. Dodnes můžu s mamkou i taťkou mluvit o čemkoliv, už víckrát se mi to hodilo a je to pohoda.

  superkarma: 0 13.01.2005, 09:47:38
 20. avatar
  [19] kvalen [*]

  No jak to tu čtu, mám se na co těšit. Děti mám dvě, kluk bude mít sedm a holčina 4,5. Takže zatím nic neřeším, ale už teď mě polívá horko, když si to představím. Mladýho ještě nenapdalo se ani zeptat jak přišel na svět, ale nic bych za to nedala, že to ve škole (první třída) probírají. A mám pocit že s holkou se to probírá tak nějak lehčeji a hlavně je to víc v pohodě, vložky kvalitnější, tampony to samý. To za nás ty vatový "nádhery" to jsme si užily . Díky za ty dva roky, co jsem byla těhotná a pak kojila. To byly časy.

  superkarma: 0 13.01.2005, 09:41:19
 21. avatar
  [17] gavi [*]

  Danuna: dobrý nápad

  superkarma: 0 13.01.2005, 09:16:53
 22. avatar
  [16] Danuna [*]

  Nedalo by se nekam udelat auditko,ktere se pak zrusi.Zajimalo by me kolik tady maji zeny-in synu a kolik tady mame devcat.Rekla bych,ze chlapi prevazuji.Ja mam 2chlapy 13a16let.

  superkarma: 0 13.01.2005, 09:06:19
 23. avatar
  [13] beruška2 [*]

  Prosím o radu. Mám dcerku 10let, tedy narozenou v době starých očkovacích průkazů. Nevíte kde bych mohla sehnat percentilové grafy hmotnosti dívek? Má s výškou 140 cm váhu 36 kg a chtěla bych zjistit, jestli je to ještě v normě. Díky

  superkarma: 0 13.01.2005, 08:59:29
 24. avatar
  [12] gavi [*]

  ahoj všichni Mám 11-letého syna a dcery 4 roky a 18 měsíců tak se mám na co těšit v obou směrech , proto jsem si pořídila skvělou knihu O čápech , vranách a dětech od Ondřeje Trojana ve které je vše . Jak odpovědět na všetečné otázky typu:,,proč brácha u čurání stojí a já musím sedět"?až po opravdo závažné věci jako AIDS. Je skvělá všem doporučuji moc mi pomáhá.

  superkarma: 0 13.01.2005, 08:56:01
 25. avatar
  [9] Alousek [*]

  Mam 12ti letou dceru, takze " v tom litame". Ona se dost stydi ale me to neda, nez aby shanela informace nekde jinde ji obcas neco vysvetlim, ja povidam a ona posloucha. S " vyukou " jsme zacaly dost brzo a myslim, ze je pripravena.

  superkarma: 0 13.01.2005, 08:23:21
 26. avatar
  [8] Markýza [*]

  Jana 01: na aspoň ví, že si to někdy dávají do kalhotek, můj kluk si myslel, že se lepí za krk - díky jedné stupidní reklamě, kde si poklepávaly ramena - tak jsem mu to musela vysvětlit a vzala jsem to jedním vrzem i s menstruací a mám klid (bylo jim asi 6+8)

  superkarma: 0 13.01.2005, 08:04:31
 27. avatar
  [5] Arči [*]

  zuzí:

  superkarma: 0 13.01.2005, 07:29:34
 28. [4] Jana 01 [*]

  No v dnešní době to poučení dívek o změnách v dospívání ve věku okolo 11-ti let se mi zdá díky reklamám na vložky nějaké opožděné. Vidí je každé malé dítě. Já se chystám pětiletýmu klukovi objasnit, co je to menstruace. Moc se mi do toho nechce. Samozřejmě už zná vložky z reklam a už dávno ví, že to nejsou plenky, jak si myslel, ale je to pro ženy, někdy si to dávají do kalhotek. Zatím se neptal proč, ale brzy ho ta otázka napadne.... Ach jo, blbý reklamy...

  superkarma: 0 13.01.2005, 07:17:47
 29. avatar
  [3] Chameleonka [*]

  No, dětem jsem koupila už někdy v 5+7 letech fajn knížku o sexuální výchově, a potom, asi tak o 3-4 roky později, cédéčko o tomtéž.. na cédéčku je mimochodem i demo porodu a sexu.. kromě toho se bavíme (tedy s juniorem už jaksi ani ne ) úplně o všem od začátku pojímání rozumu úměrně věku a nedovedu si představit, že to dneska někde nefunguje.. i když, možná, že týpky jako moje máma a nejspíš většina rodičů nás všech, ještě někde přežívají

  superkarma: 0 13.01.2005, 07:17:05
 30. avatar
  [2] Májík [*]

  Taky mám kluka, za pár dní mu bude 14 a když jsem za ním přišla a chtěla mu vysvětlovat otázky kolem sexu, tak mě zarazil a řekl, že všechno ví a že nic vysvětlovat nepotřebuje. No, domluvili jsme se, že kdyby přeci jen něco nevěděl, že se zeptá, tak jsem na to zvědavá. Je fakt, že dnes už se toho učí docela dost ve škole, takže má asi větší přehled než já v jeho věku.

  superkarma: 0 13.01.2005, 06:58:30

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení

Náš tip

Doporučujeme