Domácnost

Když nás věci opouštějí

I já mám několik oblíbených věcí, které si šetřím a opatruji jako oko v hlavě. Jsou to totiž věci, které jsem různě za celý svůj dosavadní život dostala.
Dostala z lásky, k různým příležitostem, nebo jen tak. V těch věcech se totiž pro mě ukrývají vzpomínky. A když se potom ta věc rozbije nebo ztratí, moc mě to mrzí. Jako by s tou věcí, kousek po kousku, ta osoba, která vám tu věc dala, z vašeho života pomalu odcházela. Aspoň mě to tak připadá. :-(

Zrovna nedávno jsem si rozbila skleničku z jedné francouzské sady, kterou mám již několik let. Mně, osobě, která si na všechny věci dává pozor a opatruje je, se to bohužel stalo. Také jsem na sebe byla moc naštvaná.
Když jsem na podlaze viděla ty střepy, chtělo se mi brečet.
Někdo si možná řekne: Brečet kvůli skleničce ? Nechápu…
Ale pro mě to byla určitá vzpomínka, která se roztříštila na tisíc kousků.

Od té doby, co jsem si vybudovala vlastní domácnost, a je to již několik let, se mi podařilo rozbít snad jen dvakrát či třikrát nějakou věc.

Aby toho nebylo málo, tak mi začaly pomalu odcházet i jiné věci.
Další hrníček, také z jedné jídelní soupravy, nešťastně upadl na koberec, ne však z mých rukou. Pravděpodobnost, že se o koberec nerozbil, byla malá. Byl naprasklý. A tak jsem oplakávala další kousek. :-(
Ze soupravy, z které tento hrníček pochází, už moc celých, neponičených kousků, nezbývá. Jeden je naprasklý, druhý má slepované oušku, třetí zase otlučené okraje, atd.
A jiné a jiné věci….

Věci, které jsem si pořídila sama, mě samozřejmě mrzí, ale ne tolik, jako “dary” od druhých. Jako by se tím chtělo naznačit, že mám na ty dotyčné osoby, co mi ty věci daly, zapomenout…

A tak mě nezbývá nic jiného, než si začít pořizovat nové věci. A jak tak shledávám, není toho málo… :-(

Bohužel už však neponesou vzpomínky. :-(

   
01.03.2004 - Dům a byt - autor: Jitka Vokurková

Komentáře:

 1. avatar
  [19] Vivian [*]

  Souhlasím s Gabi. Čím míň se člověk upíná na materiálno, tím líp... ale i já lpím na věcech o něco víc, než bych chtěla. Takže u našich na půdě čekají na svou příležitost už roky různé svícínky a jiné blbůstky. Snad až budu mít vlastní a hodně velkej byt, říkám si. Zatím se poměrně často stěhuju a opravdu se mi nechce vyrovnávat tu spoustu drobností na police a po čase zase do krabic a přesunovat sem tam. Taky si nějak neumím přiznat, že to či ono si na polici nikdy nevystavím. Pořád si říkám "co kdyby" a "někdy třeba..."
  Mám ráda praktické dárky, které si své místo v mém životě najdou samy. Ale dárek od někoho, koho mám moc ráda, ač jeho nepraktičnost volá do nebe, bych neměla srdce vyhodit. Bohužel. Je mi to prostě líto. A nechat jej ležet na půdě je pro mě menší zlo

  Jo a k fotkám - MILUJU fotky Strašně ráda si je prohlížím (ačkoliv ty z dovolené u móře klidně mileráda vynechám. Deset tisíc stejných fotek, na nichž je někdo, koho sotvá znám, na pláži u moře, mi prostě NIC neřeknou... totéž obligátní promítání videa na návštěvách )
  Sama se snažím fotografovat svůj (náš) život, a těším se na to, jak se nám (nebo aspoň mě ) bude při prohlížení těch fotek krásně vzpomínat...

  superkarma: 0 01.03.2004, 19:42:38
 2. avatar
  [18] Eva_CZ [*]

  *Kotě*: co vidis na tlustem bilem hnusnem diteti na kozesinove podlozce? To mi teda prozrad!

  superkarma: 0 01.03.2004, 18:33:50
 3. avatar
  [17] Ťapina [*]

  Mě spousta věcí doma štve, ale vyhodit je nedokážu.

  superkarma: 0 01.03.2004, 17:31:07
 4. avatar
  [16] Ijka [*]

  Já strašně ráda vyhazuji věci.Všechny skeničky a hrnečky jsou u mě krámy,které používám a rozbití jednoho z nich mám aspoň důvod vyhodit celou sadu. Taky oblečení často vyhazuji-vždy na jaře dělám čistku.Nechápu,jak se někdo může rozplývat nad nějakým hrnkem.Věci jsou tu od toho,aby nám sloužily a ne aby my jsme sloužili věcem.

  superkarma: 0 01.03.2004, 14:01:16
 5. avatar
  [15] Žábina [*]

  *Kotě*: taky se ráda dívám na fotky a souhlasím s názorem,že fotka hodně prozradí ...
  Při tvém popisu dárečků od kamarádky jsem se fakt pobavila - já řeším to samé....asi zavedu tvoji metodu .

  superkarma: 0 01.03.2004, 13:51:28
 6. avatar
  [14] *Kotě* [*]

  Eva_Fl: no vidíš a já jsem úchyl ještě v tom, že fotky miluju. Kojeňata mě teda nijak zvlášť neberou, ale jinak jsem splněný sen všech předváděčů rodinných alb, protože já ty fotky dychtivě hltám - a ti lidi vůbec neví proč. Fotky, i ty nejblběji udělané, totiž na tebe hrozně moc prozradí, častokrát víc než bys chtěla - když se na ně umíš dívat. Takže já si je prohlížím velice pozorně a zkoumám, co mi o tom člověku řeknou. Jsem asi tak trochu takový fotkový voyeur. Takže vaše alba sem!

  superkarma: 0 01.03.2004, 12:57:33
 7. avatar
  [13] Eva_CZ [*]

  Fotky - tak fotky mi tezce lezou na nervy.
  nenavidim navstevy, ale nenavidim hlavne ty, kde kdyz prijdu, vybali se nejake blbe fotoalbum a ja se mam divat na nejaka uslintana detatka a ,,Pepicek s prvnim zoubkem".
  Pak ja s Frantou v Jugosce, ja na Balatonu - tak to taky desne miluju....

  superkarma: 0 01.03.2004, 12:20:28
 8. avatar
  [12] Eva_CZ [*]

  Kote - vubec nejsi divna, mam to uplne stejne!
  Kramy.... Takze se snazim mit jen to, co chci a potrebuju.
  Jednou za cas probehne generalni inventura domacnosti - a uz to lita.

  Totez obleceni. Jsem schopna vyhodit i neco, co jsem v zivote nemela na sobe... Mela jsem tady 3 svetry - no jeden z nich jsem mela loni ( asi pul hodiny ), takze jsem usoudila, ze poletej. A letely.
  Jedine, co sbiram, jsou knihy, muzika a filmy ( ale u posledniho - nechavam si jen ty, o kterych vim, ze se na ne jeste podivam ).

  superkarma: 0 01.03.2004, 12:17:13
 9. avatar
  [7] Kocicka [*]

  tak čím mín se upíná na věci, tím líp souhlasím a proto si těmito krámy leckomu tak připadají taky zasírám pokoj...ale jen v míře malé...kamínky od vody, pohledy, prstýnky apod...ale i když ty figurky jsou fakt někdy šílený, nikdy nic nevyhazuju,ale putují dál protože pro ně není místo

  superkarma: 0 01.03.2004, 11:43:30
 10. avatar
  [6] Gabi [*]

  Věci jsou jen věci, čím míň se k nim člověk upíná, tím lépe !

  superkarma: 0 01.03.2004, 10:24:49
 11. avatar
  [5] janinkab [*]

  Mámu naprosto dožírá moje neúcta k broušenému sklu...Mám raději úplně hladké skleničky v minimální pořizovací ceně. Jinak jsem pravý opak Kotěte- ty blbiny příšerný mám ráda.

  superkarma: 0 01.03.2004, 09:52:03
 12. avatar
  [4] *Kotě* [*]

  Žábina: většina mých blízkých ví, co mám ráda a že to rozhodně nejsou různé pitomůstky na postavení na poličku, takže jejich dárky potom samozřejmě nevyhazuju. Ale mám jednu kamarádku, která mi zásadně dává naprosto příšerné dary v podobě různých keramických nebo umělohmotných figurek a obludek, v ceně tak do padesáti korun. Jo, přiznám se, hned po donesení domů putujou do koše.

  Jinak když dostanu nějaký hezký dárek, který se ale mně moc nehodí, tak se snažím udat ho dál (třeba různé hrníčky, ty dostávám s oblibou a v kredenci už by kvůli nim nebylo k hnutí).

  Vloni v dubnu to byla legrace, protože nastalo velké rozdávání nevhodně vybraných svatebních darů.

  Mám čajový servis z první republiky od babičky, který ale používám, takže svému účelu rozhodně slouží. Jen tak ve vitríně bych ho mít nechtěla.

  superkarma: 0 01.03.2004, 09:39:18
 13. avatar
  [3] Žábina [*]

  *Kotě*: to vyhodíš i dárek od někoho? Myslím,že tak je to v tom článku míněno....
  Já taky nesnáším přecpaný byty,mám ráda prostor a jednoduchý nábytek....ale mám zároveň pár drobností, které jsem dostala od přátel nebo rodiny a ty to v tom bytě tak nějak zútulní - třeba keramická souprava hrnečků a cukřenky po babičce....

  superkarma: 0 01.03.2004, 09:26:51
 14. avatar
  [2] *Kotě* [*]

  Musím říct, že jsem asi hodně podivný psychologický případ... já nemám k věcem žádný vztah. Jediné, co jsem ochotná uchovávat a co ve mně vyvolává sentimentální vzpomínky, jsou fotografie. Jsem člověk, který miluje jednoduchost a nesnáším byty zapchané věcmi. Všechno, co nepoužívám nebo čeho mám příliš, dokážu bez výčitek vyhodit. Jakmile mám pocit, že je něco "zbytečnost", putuje to do popelnice nebo to daruju někomu jinému. Vzpomínky mám v mysli, nepotřebuju si připomínat minulost věcmi. Uznávám, že je to divné, ale je to tak.

  superkarma: 0 01.03.2004, 03:44:25
 15. avatar
  [1] Léthé [*]

  Přemýšlím...je fakt málo VĚCÍ , na kterých mi nějak mimořádně záleží.Možná je to pouze můj domov...střecha nad hlavou.Výbuch plynového kotle by mě asi fakt naštval . Naopak, můj život by určitě rozbila ztráta těch , které mám ráda .

  superkarma: 0 01.03.2004, 03:39:31

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme