Jistě budete souhlasit, že letošní teplé jaro jasně naznačilo, že si podle všeho užijeme nádherného léta zalitého hřejivým sluncem – počasí ideální k letnímu koupání a opalování. Když pomineme extrémní horka lámající teplotní rekordy, většina lidí se vydá na celodenní výlet na koupaliště, k přehradám a rybníkům, rodiče se svými ratolestmi určitě většinu dne stráví na hřištích, u vody či na procházkách. Z rádia a televize přesto stále častěji slýcháváme různá upozornění na nebezpečí přílišného vystavování se slunečním paprskům. Varování se týká nejenom malých dětí, ale i dospělých. Jak je to tedy s naším pobytem na letním sluníčku?

  • Miminka od narození do 3 měsíců by se na sluníčko neměla vystavovat vůbec. Nejlépe je před sluníčkem ochráníme tak, že je necháme celý den ve stínu, i přesto ale nesmíme zapomínat nechráněné části malého tělíčka natírat vhodným krémem.
  • Kojenci od 3 do 8 měsíců by měli přes léto zůstávat v polostínu, nejlépe oblečeni ve světlých šatičkách. Samozřejmě ani jejich odkryté části těla nesmíme zapomenout natřít.
  • Děti od 8 do 13 měsíců již můžeme v horkých letních dnech svléct do naha, ale necháváme je pouze v polostínu a natřené vhodným opalovacím krémem. Pokud jim na zahrádce napustíme dětský bazének, položíme ho do stínu nebo pod slunečník.
  • Děti starší 13 měsíců již můžeme opatrně začít na sluníčko zvykat, nejlépe v době, kdy je stín delší než postava dítěte. Dobu pobytu na slunci z 5 minut postupně můžeme prodlužovat. Samozřejmě použijeme kvalitní ochranný krém a nezapomínáme ani na ošetření patřičným krémem po opalování. Lehký klobouček nebo čepička a dostatek tekutin by měly být samozřejmé.

Dospělí by neměli zapomínat na ochranu rizikových partií, jakými jsou nárty, nosy, konečky uší, u mužů bez vlasů je to pokožka hlavy. Je dobré dodržovat také tyto zásady:

·         Vyhněte se opalování mezi 11.-14. hodinou, kdy jsou sluneční paprsky nejintenzivnější, a pokud trávíte čas přece jen venku, zakryjte si hlavu, ruce a nohy

·         Používejte kvalitní ochranné přípravky s vysokým UV filtrem. Nebojte se, opálíte se hezky i přes ně, navíc vás ochrání před nežádoucími vlivy slunečního záření

·         Přizpůsobte opalování svému fototypu

·         Ochranné krémy naneste asi 30 minut před opalováním, a to raději dvakrát – zajistíte tak pokrytí i těch míst, na která se při prvním natírání nedostalo

·         Pokud ochranný prostředek není vodě odolný, po koupání či sprchování jej znovu naneste

·         Pamatujte, že opravdu zdravé opalování vlastně neexistuje, a proto se při slunění snažte chovat zodpovědně


Nastanou však situace, kdy sluníčko zkrátka neuhlídáme a přivodíme si menší či větší spáleniny kůže. Ty menší se projevují pouze zarudnutím, citlivostí na dotek a svěděním. Vážnější spáleniny jsou hodně bolestivé, mohou se dokonce vytvořit puchýře! Nejlepším řešením pro spálenou pokožku je ochlazení, nejlépe studenou vodou. Aby úleva od bolesti byla účinná, musí chlazení trvat nějakou dobu, jinak se bolest vrátí, jakmile se odpaří voda. 

Jedním z řešení, jak ochladit a ulevit tak kůži spálené nadměrným sluněním, je přípravek od výrobce značky Fenistil, společnosti Novartis - Feniderma Sun Repair. Feniderma sprej s dexpanthenolem vytváří unikátní pěnovou vrstvu, která přináší rychlý a zároveň dlouhodobý chladivý a hydratační účinek, potřebný pro kůži nadměrně vystavenou slunci. Výhodou přípravku Feniderma je jeho bezbolestná aplikace – nemusí se roztírat, bolestivou spálenou pokožku zbytečně nedráždíme, a tak je přípravek vhodný i pro ošetření větších ploch kůže. Přípravek Feniderma Sun Repair zakoupíte v lékárnách.

 

V letních dnech tedy rozhodně nezapomínejme, že i hřejivé slunce, na které jsme se v zimě tolik těšily, nás může nepříjemně zaskočit. A když už se tak stane, je dobré mít po ruce něco opravdu účinného!

Zapojte se do soutěže a vyhrajte krásné ceny! Soutěž probíhá ZDE

 

 

 


Reklama