Je to prostě odporné. Člověk si pořád připadá nečistý, kradmo se škrábe na hlavě, když si myslí, že ho nikdo nevidí, a na efektní černé večerní šaty může rovnou zapomenout. Kde se vůbec takové lupy vezmou? Způsobujeme si je samy, třeba špatně vybraným šamponem, nebo je to nezasloužená „rána z nebes“?

Může to být tak i tak, říkají odborníci. Nadměrné olupování vlasové pokožky podle nich skutečně může způsobit neodborné barvení vlasů nebo časté kulmování, přehnané používání stylingových přípravků i nevhodná vlasová kosmetika. V takovém případě je ovšem pomoc celkem snadná – stačí omezit spreje a gely a opatřit si šetrnější přípravky s obsahem uklidňujících a hydratačních látek.

Mezi další příčiny svědění a olupování pokožky patří silné pocení a střídání teplot při přechodech zvenku do vyhřátých místností. Možná proto bývá výskyt lupů nejhorší v zimě, zatímco přes léto se mnohdy samovolně upraví.
Podobně jako u jiných kožních problémů, i u lupů může být spouštěčem také napětí, úzkost a stres. Koneckonců, kůže je největším orgánem našeho těla, a není se proto co divit, že na ní „vyráží“ všechny vnitřní problémy, které  nedokážeme vyřešit nebo aspoň vyjádřit navenek.

V každém případě léčba lupů patří vždycky do rukou dermatologa, ať už vám babička nebo tchyně radí sebeochotněji. Dvojnásob to platí v případě, že jsou šupinky ve vlasech provázeny začervenáním a tvorbou šupinek na obličeji, v obočí nebo na řasách – znamená to, že je váš bílý poprašek na ramenou jen částí rozsáhlejšího kožního onemocnění.

Co všechno se může skrývat za lupy? Například seborrhoická dermatitida – kožní zánět, který se projevuje suchými nebo mastnými šupinami a zarudnutím ve vlasech, na obličeji, v podpaží nebo pod prsy. I když se nám zdá kůže suchá, zvlhčování nepomáhá, ale způsobuje jen další zarudnutí. K léčbě seborrhoické dermatitidy se používají šampony s přídavkem dehtu, zinku, kyseliny salicylové nebo sulfidu selenu; dále pěny či gely s obsahem kortikoidů a také fungicidní krémy pro potlačení plísně. Musíte ale počítat s tím, že to bude běh na dlouhou trať. Léčba bývá úspěšná jen dočasně a příznaky se ochotně vrací.

Mnohem rozšířenějším problémem je psoriáza (lupénka), kterou trpí přibližně tři lidé ze sta. Není nakažlivá, velmi často se ale v rodinách dědí. Nejčastěji se projevuje jako stříbrné šupinky na těle či ve vlasech. Dermatolog většinou doporučí léčbu kortikoidy, psoraleny a UV zářením; k výraznému zlepšení vedou pobyty u moře. Projevy lupénky se zhoršují při psychické nepohodě a také při infekcích dýchacích cest. V našem těle prostě všechno souvisí se vším...

Na závěr poslední rada. Víte, co určitě nedělat, když máte lupy?

Nedrbat! Svědí to, jistě, přesto to ale aspoň zkuste vydržet (a ruce místo toho zaměstnejte telefonováním dermatologovi). Věčným škrábáním pokožku hlavy pořád víc a víc dráždíte a onemocnění zhoršujete - a to ani nemluvím o tom, jak to vypadá.

Nekartáčovat! Mnohé ženy se snaží dostat lupy pryč tím, že je prostě vykartáčují. Přirozeně to nefunguje, výsledkem je opět podráždění pokožky, a navíc tím vyprovokujete zvýšení produkce kožního mazu, čímž se tvorba lupů ještě zvýší.

Buďte v pohodě, snažte se omezit stres a naučte se relaxovat – náš vnější stav je totiž většinou odrazem toho vnitřního.

Reklama