Jedla zdravě, cítila se skvěle. Jenže s nástupem menopauzy jí obojí přešlo. Tak se dá stručně shrnout příběh pacientky, která se svými problémy navštívila Floraporadnu. Mimo jiné proto, že nechtěla, aby pro ni klimakterium, které jinak snášela dobře, znamenalo kila a kila navíc,

"Na příkladu klientky je dobře vidět, jak se její chuťové preference s nástupem menopauzy změnily a jak bylo třeba na tyto změny reagovat," říká k tomu nutriční terapeutka Věra Králová.

Zatímco před tím, než se ohlásila menoapauza, zmíněná žena denně jedla sýry, jogurty, chléb, zeleninu a z masa zejména maso drůbeží a ryby a naopak jen výjimečně si dopřála  knedlíky, omáčky, uzeniny, sladká jídla a sladkosti, náhle bylo všechno jinak. Zatímco do této doby základ ženiny stravy tvořila zelenina, sýry, z masa v podstatě jen rybí a drůbeží, méně už jedla těstoviny nebo rýži a takřka vůbec si nedopřávala sladkosti, náhle bylo všechno jinak. "Oblíbila si uzeniny, sladká hlavní jídla, zahušťované polévky, mnohem častěji než dřív jedla také čokoládu, naopak méně než dříve třeba ryby," popsala nutriční terapeutka Věra Králová. Dříve tak oblíbená syrová zelenina se stala v jídelníčku klientky naprostou vzácností. Nechutnala jí.

 

Naštěstí včas vyhledala odboríky a nestačila si na nový jídelníček příliš zvyknout. Její výhodou rovněž byla vášeň pro sýry, které jsou pro tělo důležité díky obsahu vápníku. Řeč je samozřejmě o sýrech tvrdých, s tučností pokud možno do 30 procent tuku v sušině. Nevhodná je naopak konzumace tavených sýrů, jejichž složení (nepříznivý poměr vápníku a fosforu) zabraňuje vstřebávání, a tím i využití vápníku z něj. Navíc obsahují větší množství soli, které může mít vliv na rozvoj vysokého krevního tlaku. Uzeninám je lepší se vyhnout a "při nepřekonatelné chuti na uzeniny by měly být vybírány ty nejkvalitnější druhy, například šunka od kosti či dušená šunka, a doplněny alespoň kouskem zeleniny," radí Králová. Podobné je to ostatně s čokoládou a sladkostmi obecně - když už, tak kvalitní čokoláda s vysokým obsahem kakaa nebo műsli tyčinka bez polevy. Ovšem jen občas, pro zpestření jídelníčku. Chuť na sladké by se rozhodně neměla zaměňovat s hladem!

 

Každodenní zastoupení hustých omáček a polévek v jídelníčku není kvůli jejich vyšší energetické hodnotě příliš vhodné. Není-li totiž přijatá energie dostatečně kompenzována výdejem, ukládá se v těle v podobě tuku do zásob a hrozí riziko vzniku nadváhy a obezity. V tomto ČE případě by bylo lepší nahradit omáčky přírodními masovými šťávami (ty se buď vůbec nezahušťují, nebo jen minimálně) a polévky zařazovat pouze vývarové. Nebo se více hýbat. Kávu je výhodné nahradit „kávou“ na bázi kávoviny bez obsahu kofeinu. Ta nezvyšuje pocity návalů horka, které jsou u žen v menopauze velmi časté.

 

Maso je možné zařazovat do jídelníčku několikrát týdně. Mělo by to však být maso libové. Vhodné je jíst zejména ryby, alespoň jednou, lépe dvakrát týdně, kvůli obsahu esenciálních mastných kyselin. Dobrým zdrojem těchto kyselin jsou také rostlinné oleje a tuky z nich vyrobené, ořechy a různá semínka. Pozor však, ořechy jsou hodně kalorické, navíc alergizují.

 

Tepelně upravené zelenině není co vytknout, nicméně převahu by měla tvořit zelenina syrová, která si uchovává více vitaminů a minerálních látek, pro ženu v tomto období tolik důležitých. Stejně tak by mělo být součástí každodenního jídelníčku ovoce. Konzumaci ovoce a zeleniny nelze ničím nahradit, proto by se neměla zanedbávat. Náhrada tabletami není vždy nejlepším řešením a jejich užívání by navíc mělo být konzultováno s odborníkem.

 

Knedlíky a těstoviny představují významný zdroj energie, a proto jsou jako příloha vhodnější brambory. V případě, že si žena nedokáže knedlíky ani těstoviny častěji odepřít, měla by opět zvýšit energetický výdej nebo alespoň jejich porci zmenšit.

 

Koneckonců, podobná doporučení se hodí nejen pro ženy v menopauze. Pokud vás ale zajímají zejména specifika jejich stravy, můžete se těšit, protože v nejbližších dnech se k nim ještě vrátíme.

 

         
Reklama