Zdraví

Když menopauza mění chutě


Jedla zdravě, cítila se skvěle. Jenže s nástupem menopauzy jí obojí přešlo. Tak se dá stručně shrnout příběh pacientky, která se svými problémy navštívila Floraporadnu. Mimo jiné proto, že nechtěla, aby pro ni klimakterium, které jinak snášela dobře, znamenalo kila a kila navíc,

"Na příkladu klientky je dobře vidět, jak se její chuťové preference s nástupem menopauzy změnily a jak bylo třeba na tyto změny reagovat," říká k tomu nutriční terapeutka Věra Králová.

Zatímco před tím, než se ohlásila menoapauza, zmíněná žena denně jedla sýry, jogurty, chléb, zeleninu a z masa zejména maso drůbeží a ryby a naopak jen výjimečně si dopřála  knedlíky, omáčky, uzeniny, sladká jídla a sladkosti, náhle bylo všechno jinak. Zatímco do této doby základ ženiny stravy tvořila zelenina, sýry, z masa v podstatě jen rybí a drůbeží, méně už jedla těstoviny nebo rýži a takřka vůbec si nedopřávala sladkosti, náhle bylo všechno jinak. "Oblíbila si uzeniny, sladká hlavní jídla, zahušťované polévky, mnohem častěji než dřív jedla také čokoládu, naopak méně než dříve třeba ryby," popsala nutriční terapeutka Věra Králová. Dříve tak oblíbená syrová zelenina se stala v jídelníčku klientky naprostou vzácností. Nechutnala jí.

 

Naštěstí včas vyhledala odboríky a nestačila si na nový jídelníček příliš zvyknout. Její výhodou rovněž byla vášeň pro sýry, které jsou pro tělo důležité díky obsahu vápníku. Řeč je samozřejmě o sýrech tvrdých, s tučností pokud možno do 30 procent tuku v sušině. Nevhodná je naopak konzumace tavených sýrů, jejichž složení (nepříznivý poměr vápníku a fosforu) zabraňuje vstřebávání, a tím i využití vápníku z něj. Navíc obsahují větší množství soli, které může mít vliv na rozvoj vysokého krevního tlaku. Uzeninám je lepší se vyhnout a "při nepřekonatelné chuti na uzeniny by měly být vybírány ty nejkvalitnější druhy, například šunka od kosti či dušená šunka, a doplněny alespoň kouskem zeleniny," radí Králová. Podobné je to ostatně s čokoládou a sladkostmi obecně - když už, tak kvalitní čokoláda s vysokým obsahem kakaa nebo műsli tyčinka bez polevy. Ovšem jen občas, pro zpestření jídelníčku. Chuť na sladké by se rozhodně neměla zaměňovat s hladem!

 

Každodenní zastoupení hustých omáček a polévek v jídelníčku není kvůli jejich vyšší energetické hodnotě příliš vhodné. Není-li totiž přijatá energie dostatečně kompenzována výdejem, ukládá se v těle v podobě tuku do zásob a hrozí riziko vzniku nadváhy a obezity. V tomto ČE případě by bylo lepší nahradit omáčky přírodními masovými šťávami (ty se buď vůbec nezahušťují, nebo jen minimálně) a polévky zařazovat pouze vývarové. Nebo se více hýbat. Kávu je výhodné nahradit „kávou“ na bázi kávoviny bez obsahu kofeinu. Ta nezvyšuje pocity návalů horka, které jsou u žen v menopauze velmi časté.

 

Maso je možné zařazovat do jídelníčku několikrát týdně. Mělo by to však být maso libové. Vhodné je jíst zejména ryby, alespoň jednou, lépe dvakrát týdně, kvůli obsahu esenciálních mastných kyselin. Dobrým zdrojem těchto kyselin jsou také rostlinné oleje a tuky z nich vyrobené, ořechy a různá semínka. Pozor však, ořechy jsou hodně kalorické, navíc alergizují.

 

Tepelně upravené zelenině není co vytknout, nicméně převahu by měla tvořit zelenina syrová, která si uchovává více vitaminů a minerálních látek, pro ženu v tomto období tolik důležitých. Stejně tak by mělo být součástí každodenního jídelníčku ovoce. Konzumaci ovoce a zeleniny nelze ničím nahradit, proto by se neměla zanedbávat. Náhrada tabletami není vždy nejlepším řešením a jejich užívání by navíc mělo být konzultováno s odborníkem.

 

Knedlíky a těstoviny představují významný zdroj energie, a proto jsou jako příloha vhodnější brambory. V případě, že si žena nedokáže knedlíky ani těstoviny častěji odepřít, měla by opět zvýšit energetický výdej nebo alespoň jejich porci zmenšit.

 

Koneckonců, podobná doporučení se hodí nejen pro ženy v menopauze. Pokud vás ale zajímají zejména specifika jejich stravy, můžete se těšit, protože v nejbližších dnech se k nim ještě vrátíme.

 

         
   
14.03.2006 - Zdraví - autor: Anna Příhodová

Komentáře:

 1. [37] Majka Tríblová [*]

  Také mohu doporučit Elli meno osteo forte. Užívám již dlouhodobu a nevyměnila bych jí za nic na světě. Vyhovuje mi jak složení, tak cena a i dostupnost v každé lékárně.

  superkarma: 0 31.10.2014, 17:24:27
 2. [36] Jarmila Vodičková [*]

  Pro mě je teda pohodlnější si zajít do lékárny a koupit přímo tam a začít užívat okamžitě :) Také jsem musela volit něco co mi pomůže i na osteoporózu, takže pro mne byla jasná volba elli meno osteo forte. Jinak mě se chutě měnily jen v těhotenství :)

  superkarma: 0 06.10.2014, 11:19:41
 3. [35] Nella9 [*]

  Vyzkoušel Elison jako já! Vyzkoušela jsem jich řadu,ale on mi jediný zabral a to do měsíce. Objednala jsem si ho telefonicky, což pro mě bylo pohodlné a vše se mi upravilo do starých kolejí:)

  superkarma: 0 17.04.2013, 12:30:08
 4. avatar
  [33] Léthé [*]

  Nyotaimori: celou tunu? ....fíha a kdo to vážil?

  superkarma: 0 14.03.2006, 15:15:51
 5. avatar
  [32] Léthé [*]

  Žábina: no to je jasné ....hladovění tak nanejvýš ten jeden den, úplněk, či novoluní. Jinak ani náhodou ....co by to byl za život?

  superkarma: 0 14.03.2006, 15:15:05
 6. avatar
  [30] Žábina [*]

  Léthé: mě zas nedělá problém nejíst, ale vím že to není správný..protože se ti přenastaví metabolismus na úsporný režim a přibereš pak třeba i z jednoho jablka
  ale nejíst jeden den v týdnu, to je něco jiného..že bych to zítra taky zkusila?

  superkarma: 0 14.03.2006, 15:05:56
 7. [29] Michaela 323 [*]

  Léthé:Jo jo, taky se na to chystám. Dopředu vím, že zas nebudu moct usnout.

  superkarma: 0 14.03.2006, 15:04:03
 8. avatar
  [28] Léthé [*]

  Žábina: Co se týče četnosti jídla, tak si myslím, že i tohle je velice individuální. Já jím dvakrát, nanejvýš třikrát denně. Nemám potřebu jíst častěji, jinak bych byla určitě přejedená, navíc na to nemám ani čas . Prostě jím když mám hlad a to mám, jak již jsem psala, dvakrát nebo třikrát denně, anebo kdykoliv, když mě někdo pozve na dobrý obídek, nebo večeři .
  A nedělá mi ani velký problém celý den sušit hubu ….se na to chystám zítra . Je úplněk, nebo ne?

  superkarma: 0 14.03.2006, 14:55:06
 9. avatar
  [27] Žábina [*]

  Sirikit: ono taky celý den nejíst je to nejhorší, co můžeš pro svůj metabolismus udělat
  jíst se má málo, ale často

  superkarma: 0 14.03.2006, 13:34:09
 10. avatar
  [26] alko [*]

  Každý je jiný. Já šla ve 40 po mateřský do práce, 3letá dcera do školky, takže fofr jsem měla dost velký a stejně jsem začala nenápadně přibývat. 1/2 kg za rok, ale nastřádalo se to. A dnes jdu okolo restaurace a hned mám pár dkg navíc . Ale chutě se mi podstatně nezměnily.

  superkarma: 0 14.03.2006, 13:05:57
 11. avatar
  [25] olafka [*]


  Léthé: tobě se ale život moc nezpomalil, viď

  superkarma: 0 14.03.2006, 13:02:15
 12. avatar
  [24] Sirikit [*]

  Gerda: Něco pravdy na tvém tvrzení je - máme taky zahradu a můžu potvrdit, že moje "letní" váha je cca o tři až pět kilo nižší než ta zimní. Doufám, že už brzy bude po sněhu a začne práce na zahradě. Každoročně ty první hodiny věnované téhle práci jsou docela krušné, druhý den si připadám jako zmlácená. Po týdnu si ovšem tělo zvykne.

  superkarma: 0 14.03.2006, 12:37:47
 13. avatar
  [23] chrpa [*]

  A já jsem změny chutí zaznamenala, akorát jsem to nepřikládala menopauze. Vůbec už mi nechutnají minutky, ale ládovala bych se pořád knedlíkama s jakoukoliv omáčkou, gulášem Vždy jsem jedla jen maso a trochu přílohy a teď musím ty omajdy . Ale hlídám se , protože teď musím. Do padesáti jsem nemusela

  superkarma: 0 14.03.2006, 12:29:50
 14. avatar
  [22] gerda [*]

  my, co bydlíme v bytech, to máme o trošku horší než ty, co bydlí v domku se zahrádkou. V bytě není tolik práce a svádí to k lenošení. Když vyrazíte na jaře dělat záhony, na jídlo večer nemáte ani pomyšlení - dobře si tu dobu pamatuju. Ani mi nenapadlo krom pití něco do sebe ládovat. A teď... je mi hanba přiznat se, že jsem propadla prachsprostě laciné a určitě nezdravé tyčince Margot! Sice je tam napsané, že je sojová, ale to asi na věci nic nemění. Jsem špatná, špatná ženská!!!

  superkarma: 0 14.03.2006, 12:18:51
 15. avatar
  [21] Mylady [*]

  Sirikit: úplně souhlasím a doufám, že menopauza nebude takový horor. Mám přečteno plno článků a pak si říkám, jestli přežiju menopauzu, tak přežiju všechno. A tento článek je taky takový povzbuzující.

  superkarma: 0 14.03.2006, 11:16:17
 16. avatar
  [20] Sirikit [*]

  To tedy nevím, proč se z menopauzy dělá taková věda. Dávám za pravdu Léthé, náš život se opravdu zpomaluje. Je to takový začarovaný kruh - čím jsme starší, tím jsme lenivější. Čím se méně hýbeme, tím více kila přibývají. Čím více kila přibývají, tím více nás bolí "celej člověk" a nechce se nám hýbat. No a s těmi chutěmi a rozežraností - člověk by si měl umět trochu poručit. Když to jeden den trošku přeženu s jídlem, tak se druhý den umět plácnout přes pusu a jíst méně nebo jenom pít. Kdo to ovšem dokáže. Nejsem taky jako proutek, ale celý den nejíst by mi dělalo potíže, tak aspoň něco - celozrnný rohlík, syrovou mrkev a tak podobně.

  superkarma: 0 14.03.2006, 11:09:42
 17. avatar
  [18] Tanzi [*]

  Deja:

  superkarma: 0 14.03.2006, 10:53:01
 18. avatar
  [17] Léthé [*]

  Deja: nojo ...pokud náš život samo o sobě není "sladký" , musíme ho doslazovat uměle ...i já v současné době extrémně mlsám .

  superkarma: 0 14.03.2006, 10:36:34
 19. avatar
  [16] Deja [*]

  Léthé: máš naprostou pravdu ....mohu balhořečit, že mám stále líného manžela, nepořádné syny, domov devastující psice.... V metru a buse usínám a těším se, že si dám nohy nahoru a bude mít relax. Ovšem sotva doma otevřu dveře od baráku, tak je vše jinak ..... Ovšem je fakt, že sotva mi udeřila ta ...sátka, tak jsem si začala sladit kafe i čaj, což jsem do té doby nedělala...

  superkarma: 0 14.03.2006, 10:31:48
 20. avatar
  [15] gerda [*]

  V.Nováková: dávám ti za pravdu . Když má ženská pro co žít, nevyplňuje si celý den jídlem, ale má jiné starosti. Důležité je cítit se zdravě, neotravovat okolí a mít své koníčky.

  superkarma: 0 14.03.2006, 10:31:05
 21. avatar
  [14] V.Nováková [*]

  naše maminky a babičky měly taky menopauzu a takovéto problémy neznaly, neměly na ně čas!!!Práce na poli, okolo hospodářství atd. Já sama už jsem v tom věku a myslím si , že se z toho dělá zbytečná věda.Je to přece normální přírodní proces,a každá z nás si ho musí odbýt. Já si myslím, že účinné je pouze toto: nepřežírat se a hejbat se !!!! Nevím , ale je to můj názor!!!A svět se nezbo ří z nějakého kilča navíc !!!

  superkarma: 0 14.03.2006, 10:27:06
 22. avatar
  [13] Léthé [*]

  A něco vám povím …nevymlouvejte se na menopauzu, ani na dědičnost . Jen si vzpomeňte na roky, kdy jste byly jako laňky….byla to též celodenní honička . Zaměstnání, žádné auto, děti, jesle, školka, škola, nákupy líný manžel , nevěrný manžel, opilý manžel, domácnost…mám pokračovat? Tak jo…sex 2-3 krát denně, flámy, ponocování…někdy na jídlo nebylo ani pomyšlení ani čas.
  A najednou STOP !!! Děti jsou pryč, manžel aby vás neztratil začne pomáhat, nádobí vám umyje myčka, nakoupíte na jednom místě a ještě k tomu si nákup odvezete autem, na flámy již není síla, ani nálada, sexu taky ubývá, téma vašeho hovoru již nejsou muži, ale recepty na koláčky a dobré jídlo, po večerech buď sedíte u PC anebo čučíte na bednu, jít někam denně cvičit a potit, se vám už moc nechce, Kdy jste naposledy proflámovaly celou noc a následný den jste neměly chuť na jídlo? …tak co chcete? Ano…kila jdou nahoru, jelikož váš život se zpomalil .

  superkarma: 0 14.03.2006, 10:05:52
 23. [12] Michaela 323 [*]

  Taky si myslím,že to není o chutích, ale útlumu hormonální činnosti. Jedná-li se o menopauzu.

  superkarma: 0 14.03.2006, 10:03:47
 24. avatar
  [11] olafka [*]

  Ježkovy voči taky už se nikdy nenajím

  superkarma: 0 14.03.2006, 09:50:44
 25. avatar
  [10] Léthé [*]

  Nespletla si náhodou klientka menopauzu s těhotenstvím? Pro jistotu by si měla nechat udělat i těhotenský test, než začne poslouchat odborníky z Flora poradny.

  A chutě se mění během života běžně …na to člověk nemusím být v menopauze .

  superkarma: 0 14.03.2006, 09:50:09
 26. avatar
  [9] _Lucky [*]

  No, koukněte na Super Špek Me a nepomlouvejte knedlíky a česká jídla vůbec...!

  superkarma: 0 14.03.2006, 09:32:34
 27. avatar
  [8] Tanzi [*]

  Bridgetj: tak tak...dědictví po předcích

  Je mi 50 a změnu v chutích nepozoruju.
  Akorát co se bohužel změnilo je to, že to co dříve pro mně byla dietka, tak dnes je "výkrmna" mám někdy pocit, že se jenom na jídlo podívám a kilča jdou na horu.
  Asi už to nespaluje, tak jako za mlada.

  superkarma: 0 14.03.2006, 08:37:42
 28. avatar
  [6] Blueberry [*]

  Nyotaimori: Stastna to zena ...

  superkarma: 0 14.03.2006, 05:54:06
 29. avatar
  [4] Blueberry [*]

  Nyotaimori: A muze se poradne najist nebo jenom pije a kouri?

  superkarma: 0 14.03.2006, 04:12:44
 30. avatar
  [2] Blueberry [*]

  carlo: No jo, ale ono se to v dnesni dobe ocekava. Mam pocit, ze uz se do smrti poradne nenajim!

  superkarma: 0 14.03.2006, 02:30:00

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme