Zdraví

Když máte chlapa v přechodu

man

Ženská menopauza je známa již po staletí, avšak o mužském přechodu, takzvané andropauze, se dlouho ani nešpitlo. Jeho mechanismus je ale tomu ženskému hodně podobný.

Život je strašný

Květa je vdaná třicet let a její vztah už moc partnerství mezi mužem a ženou nepřipomíná. Vaškovi je pětapadesát a poslední dobou se dost změnil. Z šlachovitého těla se mu postupně stalo cosi měkkého a povoleného s vyfutrovaným bříškem, rameny i boky. Ráno po něm Květa natřásá polštář promočený potem, ale to neznamená žádný bouřlivý sex, nýbrž neklidné a úzkostné spaní. Milostná frekvence se ustálila sotva na jednom čísle za měsíc a navíc se z Vaška stal nepříjemný morous. Když se nedávno bavili o zážitcích z mládí, Vaškovi se zalily oči slzami a přiznal, že je mu hrozně líto, že už ho v životě nic hezkého nečeká, žádná ženská se už po něm neotočí a před sebou má už jen perspektivu stáří, nemocí a nudy.  A padají mu vlasy! A bolí ho záda a pravá kyčle! A vůbec nic ho na světě netěší!

Květa se ho sice snažila uklidnit a naslibovat hezkou dovolenou, nebo veselý večírek s přáteli, ale Vašek to nechtěl. „Na co utrácet za cestování, když to už v tomhle věku nemá žádný význam. A žádná domácí veselice ho taky nebaví. Všichni se opijí, nuceně se smějí, pak odejdou a všechno je zase při starém.“  Vašek se evidentně trápí, ale vlastně ani neví proč. Nakonec skončil u lékaře, který z rozboru krve zjistil nedostatečnou tvorbu testosteronu. Vašek právě prožívá ukázkovou mužskou andropauzu.

Hra na třetího

man

Andropauza, mužská obdoba menopauzy, byla poprvé popsána ve 40. letech uplynulého století. Je to soubor příznaků způsobených poklesem tvorby mužských pohlavních hormonů, především testosteronu mezi 50.-55. rokem života. Úbytek tvorby testosteronu sice začíná už ve třiceti, první citelné příznaky se však dostavují až po padesátce. Na rozdíl od žen však neustává produkce pohlavních hormonů úplně, ale ustálí se na zhruba 30 % ve srovnání s životním maximem. Tato lapálie navíc nečeká všechny pány tvorstva, odhaduje se, že potížemi začne trpět jen každý třetí.

Co působí nedostatek hormonů?

Příznaky bývají u mužů podobné těm ženským. Muž se stává podrážděný a neurotický, má problémy se spánkem, sníženou chuť na sex, problémy s erekcí, často se dostává do stavu vyčerpanosti. Nadměrně se potí, kůže se stává suchou a ve zvýšené míře vypadávají vlasy. Dochází ke ztrátě svalové hmoty, naopak vzrůstá podíl tukové tkáně. Kromě toho se, stejně jako u žen, zvyšuje riziko osteoporózy a srdečně-cévních onemocnění. Určit správně diagnózu andropauzy bývá obtížné. Mnozí ješitní muži si nejsou ochotni vůbec připustit, že mají nějaké problémy. Nyní jsou však k dispozici rychlé metody na stanovení hladin hormonů v krvi a zároveň už lékaři počítají s tím, že tyto potíže mohou nastat.

Andopauza lýtka nezapaluje

Ale pozor. Andropauza není krize středního věku, kdy si váš samec začne po čtyřicítce dokazovat, jaký že je ještě borec, a nabrnkne si dceřinu spolužačku ze střední školy. Krize je důsledkem psychosociálních změn v životě, což souvisí hlavně s kariérou, vývojem partnerského vztahu a dospíváním dětí.

Jak své zlatíčko vyléčit

manNa potlačení příznaků menopauzy u žen se podává ženský hormon estrogen, logicky mužům pomáhá mužská verze – testosteron. Bylo prokázáno, že dodatečný přísun testosteronu zlepšuje náladu, psychickou i fyzickou pohodu, snižuje podrážděnost, nervozitu, vztek, pocity smutku a únavy. Zlepšení subjektivních příznaků udávají muži po 3 až 6 týdnech užívání. Zlepšuje se kvalita spánku a sexuálního života. Příznivě se upravuje poměr mezi svalovou a tukovou tkání. Pravděpodobně se z dlouhodobého hlediska snižuje i riziko srdečně-cévních onemocnění a osteoporózy, to je ovšem zatím ještě otázkou dalšího výzkumu. Příznaky mužského klimakteria jsou v současnosti již oficiálně schváleny jako indikace k podávání testosteronu. Přípravek je dostupný ve formě želatinových tobolek, ale jen na předpis lékaře. Tato léčba se ale nadá aplikovat na nemocné rakovinou prostaty nebo prsu. Nevhodná je také při chorobách jater, srdečně-cévních onemocněních, edémech,  nemocných ledvinách a cukrovce. Podávání testosteronu se nedoporučuje v případě, že muž si chce ještě na stará kolena pořídit děti. Blokuje totiž tvorbu spermií. Kromě hormonální terapie svého drahého donuťte, aby aspoň trochu cvičil, omezil kouření, alkohol a necpal se párky a bůčkem.

Hladina testosteronu se nemění jen s narůstajícím věkem, ale i ročním a denním cyklem. Nejvyšší hodnoty lze u mužů naměřit v říjnu, poté pozvolna klesají až do dubna, kdy jsou nejnižší. V denním cyklu je ho v krvi nejvíc ráno (ranní erekce), pozdě dopoledne se ustálí a v pokročilejších odpoledních hodinách je nejnižší. Navíc každý muž má svůj individuální několikaminutový cyklus, který závisí na genetické predispozici a mnoha dalších faktorech, které stále ještě nejsou dostatečně známy. Ve zkoumaném vzorku byli muži s cyklem poklesu a nárůstu testosteronu v rozmezí šesti až dvaceti minut.

K čemu je testosteron

Tento hormon způsobí v pubertě nárůst svalové hmoty, růst vousů, změnu hlasu a další fyziologické změny, zároveň ale ovlivňuje i mužovo chování. Vysoká hladina podněcuje k dominanci, uzavřenosti a agresivitě, zároveň souvisí s tvrdohlavostí, vytrvalostí, zaměřením na společenský úspěch a v neposlední řadě na sex. Je-li testosteronu v krvi málo, objevuje se podrážděnost, vzteklost, ztráta libida a energie, špatné soustředění a poruchy spánku.

Znáte nějakého muže, který trpí andropauzou?

   
11.09.2009 - Nemoci - autor: Simona Škodáková

Komentáře:

 1. [24] JumbiS [*]

  Ten Andromen se dá sehnat i běžně v lékarně nebo jen na tom eshopu? Nechce se mi platit poštovne :D

  superkarma: 0 27.12.2015, 19:06:06
 2. [23] Milllius [*]

  Ahoj mohla bych doporučit abyste vyzkouseli extrakt korejského ženšenu, který má pozitivní vliv na celkovou vitalitu organismu možna i vitamín E, nebo zinek. Muj muž ted bere Andromen.

  superkarma: 0 19.12.2015, 21:48:30
 3. [22] Klarušee [*]

  Ahoj přesně vím jak to uvás doma asi vypadá když se sejde žena ve špatné naladě a muž v přechodu… u nás to byvala strašná italie. Ale pak jsem na doporučeni doktora zkoupila manželovi Andromen viz. http://www.woykoff.com/andromen0. Bere ho teprve měsíc ale mam pocit že se to lepší!

  superkarma: 0 01.12.2015, 09:59:26
 4. [21] JumbiS [*]

  Muj táta to taky přožil trvalo to u něj asi tak 3-4 roky a bylo to s nim fakt na zabiti alespon ten první pul rok pak mu mamka koupila nějaky pilulky tušim že andromen se to menovalo a potom se docela dost zlepšil nebo minimalně přiznaky toho přechodu se mu zlepšili. Ted už to má zasebou a je zas vpoohodě.

  superkarma: 0 15.11.2015, 18:43:21
 5. avatar
  [20] čiperka [*]

  Kato_otak — #19 Sml30Sml30Sml30Milá zlatá, jestli Vaše poznámka  nás "postižené" měla urazit, tak  u mě se Vám to  rozhodně nepovedlo, jsem díky manželovi dostatečně vytrénovaná a vydržím opravdu hodněSml80....Jako kráska jsem si nepřipadala nikdy, natož po padesátce, nepřipadám si ale ani jako zoufalá bába v přechoduSml30...Po rozchodu  s manželem  jsem absolutně vyrovnaná,  stýkám se s dobrými lidmi, zdraví mi slouží, nemám nejmenší problémy s věkem, natož  problémy klimakterické, za které bych se určitě nestyděla, ale prostě je nemám...Sportuji,pracuji,dobře se najím,stýkám se s prima lidmi, prostě dělám vše, co mi dříve nebylo dopřáno.I ve věku "zoufaqlé báby v přechodu " jsem konečně šťastná a spokojená ženskáSml16Srdečně Vás zdravímSml54

  superkarma: 0 16.09.2009, 16:48:42
 6. [19] Kato_otak [*]

  alpina — #18 No, milé krásky. Mnohé jste na tom podobně jako vaši manželé. Tak pozor, aby se oni nezbavili vás ze stejných důvodů - dost zoufalá bába v přechodu...

  Není lepší nekopat každý indiviuálně, nýbrž doma spolupracovat (když to oba doma umíte)???

  1. na komentář reaguje čiperka — #20
  superkarma: 0 14.09.2009, 21:21:57
 7. avatar
  [18] alpina [*]

  666Lilith — #16 ty aspiruješ na vtipálka roku? Sml30

  čiperka — #17 vléváš mi novou naději do žil, právě jsem se jednoho takovýho zbavila a odrážím se ode dna - jde to ztuha. I když mu ještě do padesátky pár roků chybělo, choval se stejně, jako ten tvůjSml45

  1. na komentář reaguje Kato_otak — #19
  superkarma: 0 13.09.2009, 15:15:24
 8. avatar
  [17] čiperka [*]

  Léthé — #15Ani ten můj nebyl dědek věkem..Kolem věku 55  let se  mimo domov začal chovat jako tokající tetřev, doma mu bylo mezi 90-100 letySml15Dokázal mě ponižovat, urážet a neváhal mě ani uhodit.Bezdůvodně.Lituji každého dne, o který jsem si tohle utrpení prodlužovala. A máš naprostou pravdu-každý v tomto světě kopeme sám za sebe.Bohužel.A doufat, že se budu moci o někoho ve stáří opřít?Sml30Sml30Tak v téhle blamáži jsem žila celý život...Vedle toho mého se ze mě pomalu ale jistě stávala troska, zamindrákovaný uzlíček nervůSml15Ale každé takové ženě bych vzkázala, že nic není ztraceno a začít může i po padesátce.Jde toSml22Ze mě se stal naprosto jiný člověk-fyzicky i duševně

  1. na komentář reaguje alpina — #18
  superkarma: 0 13.09.2009, 10:34:58
 9. avatar
  [16] 666Lilith [*]

  Dost inteligentní chlap to na sobě nedá znát, takže s tím si starosti nedělám, že by se choval jak fracek.

  1. na komentář reaguje alpina — #18
  superkarma: 0 12.09.2009, 11:54:08
 10. avatar
  [15] Léthé [*]

  čiperka — #14 vím co takový stárnoucí chlap dokážeSml22...a to ještě nemusí být  až takový deděček. A pokud se žena neobrní, odpochoduje dřív buď ze svého života, nebo z jehoSml54....takže tvůj krok schvaluji, každý  na tom světe kopeme sám za sebeSml33.

  1. na komentář reaguje čiperka — #17
  superkarma: 0 11.09.2009, 20:39:13
 11. avatar
  [14] čiperka [*]

  Léthé — #13 Jo, děvče, nedovedeš si představit, co takovej dědek dokážeSml15Stejně si  myslím, že potíže s přechodem mají ženské jenom z těchhle tyranů...co jsem sama, připadám si jako skautkaSml30 , nic mě nebolí,nic mě netrápí,peníze mám, radost  ze života Sml39mám

  1. na komentář reaguje Léthé — #15
  superkarma: 0 11.09.2009, 18:44:13
 12. avatar
  [13] Léthé [*]

  čiperka — #12 KoukámSml58, perfektní návod na šťastné stáříSml22. GratulujiSml67

  1. na komentář reaguje čiperka — #14
  superkarma: 0 11.09.2009, 17:18:20
 13. avatar
  [12] čiperka [*]

  Ano, znám takového,  ale už jsem se ho po více než 30letém  manželství zbavila a z té neutuchající pohody se málem zbláznilaSml35...radostíSml30.....

  1. na komentář reaguje Léthé — #13
  superkarma: 0 11.09.2009, 15:42:08
 14. avatar
  [11] blesksoft [*]

  jo znám poříděj si milenku nebo motorku cpou do nich peníze - no a ženská má z toho nervy v kýblu!

  superkarma: 0 11.09.2009, 11:50:56
 15. avatar
  [10] femme [*]

  šája — #8  Chytilová je Sml67Sml30 ale trochu bych to poupravila: chlapi mají křečové žíly Sml22 

  superkarma: 0 11.09.2009, 09:58:04
 16. avatar
  [9] femme [*]

  alpina — #5 Sml30 jj, chlapi jsou na zabití Sml58 

  superkarma: 0 11.09.2009, 09:56:43
 17. avatar
  [8] šája [*]

  Znám to jinak Sml52

  No jo. Mužský.

  Ti nestárnou.

  Šediny je zdobí, brýle jim svědčí,vrásky jsou sexy.

  Žádné křečové žíly.

  Žádná celulitida.

  Žádné klimakterium.

  A pak z ničeho nic zdechnou.

  (Věra Chytilová)

  1. na komentář reaguje femme — #10
  superkarma: 0 11.09.2009, 09:49:35
 18. avatar
  [7] SENSITIVESKIN [*]

  znám několik mužů v tomto stavuSml24

  superkarma: 0 11.09.2009, 09:38:48
 19. avatar
  [6] cicinka [*]

  Tak u mého muže toto nehrozí. Ten mě svým optimisme a dobrou náladou a aktivitama zahubí.Sml30Sml30Sml30

  superkarma: 0 11.09.2009, 09:29:33
 20. avatar
  [5] alpina [*]

  femme — #4 a nejhorší je, když se to zkombinuje - jeden den puboš, druhej den v přechodu a tak pořád dokola!!! Ještěže už jsem se ho zbavila!!!Sml57

  1. na komentář reaguje femme — #9
  superkarma: 0 11.09.2009, 09:26:53
 21. avatar
  [4] femme [*]

  jj, z puberty rovnou do andropauzy Sml30 ale kdo to s nima pak má vydržet Sml58

  1. na komentář reaguje alpina — #5
  superkarma: 0 11.09.2009, 09:24:23
 22. avatar
  [3] OlgaMarie [*]

  A kdy u muže končí puberta? Na to nějaký výzkum není?

  superkarma: 0 11.09.2009, 08:12:55
 23. [2] Anai [*]

  Jo, jo, asi 2 partneři mých kamarádek, to bych fakt doma nechtěla Sml30

  superkarma: 0 11.09.2009, 08:02:42
 24. avatar
  [1] Věrulinka [*]

  Sml52 ten můj je asi v přechodu, co jsme spolu Sml52Sml52Sml52

  superkarma: 0 11.09.2009, 07:34:29

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme