Jednu z mých nejromantičtějších a nejklidnějších dovolených jsem prožila na vodě v Provence – teplé a průzračné krasové řeky, romantické vesnice s kamennými domečky a zelenými okenicemi, kde vás ráno zdraví i popeláři, růžové stolní víno, křupavé bagety, olivy s mandlí uprostřed a dobrý sýr. Všechen ten letní poklid a pohodu pro mě v sobě nese vůně jedné poměrně drobné květiny, která na jihu Francie roste takřka všude. Francouzi ji pěstují dokonce ve velkém na polích, obzvláště dekorativně vypadají políčka kombinovaná s pásy slunečnice. Ano, řeč je o levanduli, bylince, kterou lidstvo používá po staletí.

 

Několik historických zastavení

Čistá levandulová silice byla pro starověké Řeky i Římany velmi cennou přísadou do koupelí. Samo jméno této bylinky má kořeny v latinském lavare = mýti se. Možná, že někteří milovníci především historických románů ze středověku, znají historky o rukavičkářích z Grasse. Ti si destilovali silici z levandule za účelem provonění módních kožených rukaviček, a prý se díky tomuto obyčeji podivuhodně vyhýbali morovým ranám!

Vnitrní užití

Nálev (spařená droga) z květů se pije jako čaj, ten zmírňuje bolesti hlavy, pomáhá při nespavosti a uklidňuje rozbouřené nervy, prý je účinný i u popudlivých dětí. Nicméně, díky jeho specifické chuti, spíše nepočítejte s tím, že jej do svého nervního dítka nalijete. Levandulový nálev se ale výborně osvědčuje i při mírném nadýmání a žlučníkových obtížích. Máte-li problémy se zápachem z úst, levandulový čaj se vám může stát účinným pomocníkem. Bojujete-li aktuálně s odvykáním jakékoli droze (např. tabáku, ale platí to i pro „těžší“ drogy), dopřejte si každý den jako podpůrný prostředek čaj, a máte-li čas, tak třeba i inhalaci.

Zevní užití

V mnoha oblastech Středomoří, kde se levandule tradičně pěstuje, se pohazovaly sušené květy kolem domu, přinášely prý klid a pohodu. A nejen to, tato voňavá květina má sice příjemné aroma pro Homo sapiens, ale zato drtivému počtu zástupců hmyzí říše doslova smrdí. A to i takovým neřádům, jako jsou například škorpioni. Nicméně škorpiony, díky bohu, v našich českých skříních nenajdeme, ale tuzemští moli si klidně na vybraných kusech našeho šatníku rádi smlsnou. Pokud není vaší první volbou v boji proti pojídačům kabátů, sak a kostýmků některý z komerčně vyráběných přípravků, dejte do své šatní skříně sušenou kytičku levandule či malý aromatický pytlíček (prodávají se v obchodech s přírodní kosmetikou, mýdly apod.). Drobná fialová bylinka ze Středomoří se také užívá jako výplň speciálních polštářků určených pro klidný spánek. Večer připraveným vychlazeným nálevem si též můžete po ránu omývat jemnou a citlivou pokožku, bylinná lázeň rozhodně neuškodí ani v případě, že má vaše pleť sklony k akné.

Použití aromaterapeutického oleje, aneb co by nemělo chybět ve vaší cestovní lékárničce

Levandulová silice je spolu s tea tree olejem jedinou silicí používanou v aromaterapii, kterou lze směle nanést neředěnou (se základním olejem) přímo na kůži. A pozor, to i u kojenců zhruba od 6 měsíců života! I zde je však, stejně jako u dospělých, vhodné nejprve olejíček vyzkoušet na docela malé ploše zdravé pokožky. Přímo na kůži se velmi osvědčila v rámci první pomoci u popálenin, dále na opary, afty, čerstvé modřiny, mykotická nemocnění pokožky, dále na spánky při bolestech hlavy, a také jako desinfekce i prostředek ke zmírnění svědění a bolesti při bodnutí hmyzem. Pokud jste si náhodou zapomněli koupit repelent a máte doma levandulovou silici, lze ji využít i jako odpuzovač klíšťat, jednoduše si jí pomažte kotníky. Při večerních posezeních na balkoně nebo zahradě si lze (kromě neméně účinného doutníčku) zapálit aromalampu, komáři by vás měli obloukem obletět.

 

V případě, že se vám vůně této bylinky zalíbila, lze si poměrně jednoduše vyrobit masážní olej (do základního oleje, např. jojobového, mandlového apod., nakapeme několik kapek silice), který užíváme k masáži nejrůznějších partií těla při rozličných neduzích, jako jsou například hemoroidy, menstruační potíže, bronchitida, chřipka apod. Vedlejším pozitivním účinkem těchto masáží je psychické uvolnění.

Řešíte-li rádi svou únavu, stres a vyčerpanost, stejně jako já, ve vaně plné teplé vody, přidejte několik kapek silice rozpuštěné v hydrofilním oleji (lze koupit) a hurá do lázně.

Rady na koupi silice

A jaká je její cena? Poměrně kvalitní silice zakoupíte již v ceně kolem 100 Kč. Ale vřele doporučuji kupovat oleje pouze v tmavých skleněných lahvičkách od zavedených aromaterapeutických firem. Na nádobce by měl být latinský název Lavandula angustifolia, dále typ silice (např. Mont Blanc) a země původu. Na zadní straně skleničky hledejte údaje o použití, např. že olej je možný použít neředěný na kůži a je vhodný i do aromalamp a sauny apod. Nezbytné jsou údaje o trvanlivosti výrobku. Pozor, aromaterapeutický olejíček Levandin není totožný s Lavandula angustifolia!

 

Zdroj: Bylinář, Lesley Bremnessová

          Léčivé rostliny, Bruno P. Kremer

          Praktická aromaterapií ,  Barbora Nováková a Zbyněk Šedivý

          www.salus.cz

 

soutěž - kúra

 

Reklama