Domácnost

Když má zvíře strach


Venku se čerti žení, hrom se nastěhoval na střechu a jen čumák vyčnívající pod postelí připomíná, že v této domácnosti žije i čtyřnohý mazlíček. Je vám tahle situace povědomá? Víte, jak se o vystresovaného chlupáče postarat? O bázni mazlíčků jsme si popovídali s lidmi, kteří se zvířaty pracují každý den.

Některá zvířata mají strach z hromů a blesků, z velkého hluku, aut, ale třeba i z obyčejných jízdních kol. Pokud zvířata v jedné chvíli prožívají strach, vyvolává to v nich stres, mohou být agresivní nebo dokonce svému majiteli utéct. Každé zvíře se ale vypořádá se stresovou situací po svém. Je proto otázkou jeho majitele, zda svého mazlíčka dobře zná a zajistí mu takovou péči, kterou potřebuje.

Důležité je dospívání
Štěně by se mělo v průběhu prvních tří měsíců věku učit poznávat své okolí a zvykat si na něj. Za nejkritičtější je považováno období mezi třetím a dvanáctým týdnem věku. Pokud mu poznání není umožněno (nemusí za tím stát nutně zanedbávání psa, ale třeba i jeho nemoc), bude v dospělosti mnohem bázlivější a bude se často lekat.

Strach z konkrétní věci nebo situace může být vyvolán jedinou traumatickou událostí. Ale může být získán také postupně, na základě po sobě následujících negativních zkušeností. Někdy se strach postupně zintenzivňuje s přibývajícími negativními zkušenostmi. U většiny bázlivých psů lze strach získaný kvůli nedostatku časných zkušeností jen velmi těžko odstranit. Většinou se ho nepodaří odbourat vůbec. Je proto lepší takovému problému předcházet, než se ho později snažit odstranit.

Chlácholení strach posiluje
Většina majitelů se vystrašeného psího miláčka snaží ve stresových situacích chlácholit a uklidňovat. Dopouští se ale velké chyby. Pes zjistí, že z této situace má vlastně užitek, a tím se posiluje buď přímo samotný strach, nebo alespoň vystrašené chování psa. Je proto lepší na nervozitu zvířete nereagovat a věnovat se dál své činnosti. Jedině tak ukážete, že vlastně není čeho se bát. Je vhodné psa odměnit, pokud stresovou situaci zvládne sám, protože tak pozná, že užitek přinese nebojácnost.

Ve chvíli, kdy psa nebo jiného mazlíčka začnete konejšit, protože se stresor pouze blíží, například vidíte-li přicházet dalšího psa, vlastně ho tím upozorňujete, že by se měl bát. Pes se tak často může naučit strachu od svého pána.

Zkušenost chovatelky

O svých zkušenostech se strachem zvířat nám vyprávěla i Radka Štencelová, majitelka chovné stanice zlatých retrívrů Famous Gold.

Samozřejmě určitým způsobem jsou vlastnosti dány psovi do vínku rodem, ale velmi se dá ovlivnit výchovou a přístupem. Já jsem si prožila tvrdší oříšek při výchově psa mně svěřeného. Byl to pejsek, který právě většinu svého života prožil na samotě na statku se svou majitelkou a socializace vůči okolnímu prostředí se rovnala téměř nule.

Spolu jsme se učili chodit po chodníku, když jezdila auta, jezdit v autobuse, chodit po peronu na nádraží, pozorovat vlaky jak přijíždějí a odjíždějí, chodit na náměstí mezi davem lidí a zvládat prostě vše, s čím se pes, který žije aktivní život po boku svého majitele, může setkat, zvlášť když se očekává, že bude zvládat výstavy a zkoušky. Vše se nám společně v době dlouhé asi 6 měsíců zdařilo, ale stala se jiná věc. Zvykli jsme si oba na sebe tolik a pes mi tak důvěřoval, že již bylo pro nás oba velmi těžké se odloučit, takže po nějaké době naléhání na majitelku psa jsme se nakonec domluvily a pejsek zůstal u mě.

Myslím, že i když se samozřejmě pejsek s nějakým genetickým potencionálem narodí, záleží hlavně na majiteli, jak s tím naloží, zkazit se dá i pes povahy pevné, a napravit se dá pes, u něhož je zanedbaná socializace v raném věku nebo i pes, který má třeba i nějaký povahový problém. V těžších případech samozřejmě si třeba člověk bez zkušeností neví rady, a v tom případě je lepší vyhledat zkušeného člověka, který poradí."

Častým stimulem jsou bouřky
Bouřky vyvolávají strach u všech druhů zvířat. Z domácích zvířat hromobití nejhůře snášejí koně a psi, kteří se často schovávají pod postel, pod stůl nebo zavrtávají hlavu pod přehoz na gauči. Kočky ho snášejí o něco lépe. Ve většině případů. Jsou samozřejmě i jedinci, které nechává bouřka úplně chladnými a spokojeně si odpočívají na svém místě.

U citlivých zvířat, která se s bouřkami vypořádávají jen těžce, mohou pomoci léky na uklidnění, které se podají před jejím příchodem. Ty by ale měl předepsat veterinář. V tomto případě je důležité, aby zvíře bylo se svým pánem a nezůstávalo doma samotné. Může se stát, že zvíře, které zůstane při bouřce samo, uteče. „Pokud nelze být v době bouřky se svým mazlíčkem, jste-li například v práci, je dobré psa nebo jiné zvíře zajistit, aby k tomu dojít nemohlo,“ říká veterinář Vratislav Tůma.

Hromobití způsobuje velké potíže hlavně ošetřovatelům v zoo. „Zvěř má od přírody zakódováno, že jim může bouřka ublížit, a proto se bojí a jsou nervózní. Nesou je špatně skoro všechna naše zvířata, nejvíce asi slonice. Pokud je to možné, většinou u nich je ošetřovatel a snaží se je chlácholit. Žádné léky na uklidnění jim ale nepodáváme. Kromě slonic zneklidňují bouře i kopytníky a šelmy. Snažíme se zvířatům pomoci v rámci našich sil, ale pochopitelně nepolezu za bouřky uklidňovat do klece rozrušeného tygra,“ vysvětlil ošetřovatel Ústecké zoo Roman Nešetřil.

Máte doma nějaké zvíře? Bojí nebo bálo se něčeho? Jak se strachem bojujete?

   
25.07.2008 - Zvířátka - autor: Eva Soukupová

Komentáře:

 1. [17] matuszyk [*]

  nemam.........Sml74

  superkarma: 0 31.05.2009, 22:00:14
 2. avatar
  [16] Myškomedvídek [*]

  zvířatúm vadí petardy a bouřka a hloupí lidé

  superkarma: 0 22.04.2009, 20:20:19
 3. [15] Lenka84 [*]

  Mám psa, který se bojí petard-snažím se ho moc neutěšovat, spíš na něj klidně mluvit a být s ním v místnosti, kde ty rány nejsou tak moc slyšet-v koupelně a hned je na tom líp

  superkarma: 0 20.04.2009, 16:43:40
 4. [14] Sixty [*]

  Já mám se psem jinou starost. Když slyší petardy nebo střelbu tak se naježí, štěká a jde hledat a pokud možno zakousnout ty hajzlíky, co dělají kravál Posledně prohnala takové výrostky až do rybníku, no, ani jsem jí v tom moc nebránila. Nemají střílet u baráků, co chudáci malé děti, nemocní lidi nebo a psi, co se bojí.

  superkarma: 0 26.07.2008, 18:57:38
 5. avatar
  [13] Lilinka [*]

  jiti: Na to se ho ptát nemusíš. Zrovna u koní se to z jejich chování dá celkem dobře vypozorovat.

  superkarma: 0 25.07.2008, 21:09:28
 6. avatar
  [12] wich [*]

  Naše holčička se hrozně bojí bouřky. Celé odpoledne je schovaná pod stolem.

  superkarma: 0 25.07.2008, 17:36:05
 7. [11] Rikina [*]

  Současné kočky se bouřky nebojí, vyhlížejí ven a i na balkon vylezou - je zasklený. Kočka dřívější se bouřky bála a lezla za sporák, ale až při zaslechnutí prvního hromu. Psi se vesměs nebáli, spíš se rozhlíželi, co to je za rámus, a proč s tím někdo něco neudělaá.

  superkarma: 0 25.07.2008, 16:35:04
 8. avatar
  [10] femme [*]

  náš knírač byl v klidu až do té doby, kdy mu nějací parchanti bouchli petardu za zadkem od té doby se třásl při sebemenší ráně teď máme zlaťáka a ten je v klidu i při největším ohňostroji, zato kočule se bojí a schovávají se ve vaně

  superkarma: 0 25.07.2008, 15:11:41
 9. avatar
  [9] ještěrka.ehp [*]

  * máme doma hromadu zvířat
  * bojí se jenom čubina, bouřky, řeší to tak, že kňourá a cpe se nám mezi nohy (teda mezi kolena myslím ). Holt je kapku neurotická a labilní, co naděláme

  superkarma: 0 25.07.2008, 14:51:08
 10. [8] janina01 [*]

  Včera mi kočka usnula na klíně a já si kýchla, strašně jsem ji vyděsila, tak mě kousla a zdrhla , potvora jedna.

  superkarma: 0 25.07.2008, 13:40:21
 11. avatar
  [7] jiti [*]

  Nevim jestli se muj kun boji bourky. Jester jsem se ho na to nezeptala.

  superkarma: 0 25.07.2008, 13:26:48
 12. avatar
  [6] Meander [*]

  Jediné, co vystrašilo naši kočku, byl velký regál, který se poroučel k zemi hned vedle místa, kde spala. Vylítla jak raketa a začala syčet. To kocour se bojí i průvanu.

  superkarma: 0 25.07.2008, 12:36:35
 13. [5] gentiana [*]

  verlit: Kočka taky má z bouřky kino. Bojí se malých hlučných lidských mláďat, která dupou kolem a piští Já chci košištu.

  superkarma: 0 25.07.2008, 10:14:34
 14. avatar
  [4] verlit [*]

  Naše velká statečná černá čuba za bouřky trvá na tom, že se celá rodina odebere do ložnice, zalehne do postele okolo ní a bude ji konejšit.
  Všechny naše kočky bouřku ignorují a černý kocour si obzvlášť zakládá na tom, že elegantně ulehne na parapet, blahosklonně sleduje blesky a hromy venku a ladně si k tomu povlává špičkou ocasu, jakože je to hezké představení, speciálně pro kocourka.

  Ovšem mnohem víc než bouřka všechnu naši zvěř vytáčí silvestrovské petardy.

  superkarma: 0 25.07.2008, 10:07:04
 15. avatar
  [3] Žábina [*]

  máme 3 letou rotvajlerku, byla v pohodě ale letos na jaře mě s ní chytla na procházce velká bouřka, kroupy a silný déšť
  bylo to dost daleko od domova, takže trvalo dlouho než jsme se obě promočené na kost dostaly domů
  od té doby se bojí bouřky a deště, i když zdaleka není tak silný jako tenkrát

  superkarma: 0 25.07.2008, 09:52:40
 16. [2] gentiana [*]

  Náš pes se strašlivě bojí bouřky.... ale než by byla za bouřky sama ve sklepě, tak je radši s náma na terase smotaná do klubíčka.
  Kočka, když se bojí, zaleze pod postel. Nebo mně na klín a strká mi čumák do podpaždí.

  superkarma: 0 25.07.2008, 09:08:12
 17. avatar
  [1] gerda [*]

  Podle chování jedné z naších koček poznáme spolehlivě, že přijde bouřka. My sice vůbec nic neslyšíme, ale ona se letí schovat na záchod - tam jedině nemáme okna. Případně zaleze do peřiňáku.

  superkarma: 0 25.07.2008, 07:19:18

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme