Atopický ekzém (atopická dermatitida, AD) trápí značnou část populace. VČeské republice postihuje zhruba 15000 dětí (16 %) vkojeneckém věku, ztoho asi 1 650 kojenců má těžkou AD. Ekzém se vyskytuje u12 % dětí do 15 let, tj. toto onemocnění najdeme celkem u 175000 batolat, předškolních a školních dětí (u necelých 20000 pak těžkou AD). I když u dospělých se jedná o pouhá 3 %, celkový počet postižených ve věku nad 16 let činí kolem 260000 (necelých 30000 má těžkou AD).

Vkojeneckém věku mívá charakteristickou podobu, která se však věkem mění. To však neznamená, že atopický ekzém věkem vymizí. AD je celoživotní celkové onemocnění, které má výrazný vliv na psychiku, a psychický stav zase bohužel ovlivňuje průběh onemocnění. Ekzém také často bývá spojen sdalšími chorobami, vjejichž pozadí je atopie (geneticky podmíněný druh přecitlivělosti), například sezónní rýma (polinóza) nebo astma (30-50 % pacientů).


Akné je jak známo předevšímonemocnění dospívajících, vtéto kritické době postihuje více než 90 % jedinců, ale týká se bohužel i dospělých. Podle různých literárních údajů bychom její projevy našli u 5 až 40 % žen po třicátém roce.

Akné a AD

„Akné je vobdobí dospívání častým kožním onemocněním, které postižené velice trápí. Málokdo si uvědomuje, že kůži dospívajícího mohou postihovat současně dvě kožní choroby - atopická dermatitida a akné,“ říká prof. MUDr. Jana Hercogová, CSc., přednostka Dermatovenerologické kliniky 2. LF UK a FN Na Bulovce. „Správnou péči musíme však věnovat oběma chorobám, protože průběh jedné ovlivňuje léčebné úspěchy u druhé,“ doplňuje. Akné je projevem mastné kůže, kdy vdůsledku nejčastěji hormonálních změn dochází kezvýšené tvorbě mazu vmazových žlázách kůže, výskytu komedonů (uhříků), papul a pustul (boláčků). Vtěžkých případech se tvoří i poměrně rozsáhlé abscesy. Akné, stejně jako mnoho jiných kožních onemocnění, způsobuje pacientům nejen obtíže fyzické, ale i potíže psychického a psychosociálního charakteru. Nemocná duše pak bolí a trápí často mnohem více, než samotné onemocnění.


Atopická dermatitida trýzní svou oběť nejen nehezky vypadající pokožkou, ale především úporným svěděním, které bývá hodnoceno a snášeno hůře než bolest. Přesto je tato choroba u dospívajících a dospělých do značné míry podceňována, nedostatečně diagnostikována a někdy i nevhodně léčena. Dospělému pacientovi vmnoha případech lékař nevysvětlí zásady péče o nemocnou kůži, velké procento dospělých nemocných ani neví, že musí postižená místa promazávat vhodnými mastmi, a používají jen předepsané kortikosteroidy, které opravdu pomohou, ale jejich užívání by mělo být pouze lokální a přísně kontrolované. Dlouhodobá terapie pomocí kortikosteroidů ssebou nese mnoho nežádoucích účinků, nejhorším projevem takřka bezhlavého užívání je atrofovaná pokožka. To se projeví např. striemi nebo ochlupením rostoucím na místě, kde dříve nebylo.


Ale vraťme se ke spojení obou nepříjemných výše uvedených chorob, vdospívání mohou být projevy AD zastřeny akné, takže se může zdát, že nemoc vymizela. „Na části povrchu těla nalézáme kůži se zvýšenou tvorbou mazu, a to nás může vést ktomu, že přehlédneme diskrétnější projevy atopické dermatitidy na jiné části těla,“ tvrdí prof. Hercogová. „Jakékoli svědivé kožní afekce by měly vést kpodezření na atopickou dermatitidu a být podnětem kcílené diagnostice a speciální terapii.

Péče o pokožku atopika sprojevy akné

Naprosto každý pacient, u kterého si dávají dostaveníčko obě jmenovaná onemocnění, patři do rukou odborníka, tedy dermatologa. Rozhodně si ale vyžádejte, nebo klidně vynuťte, návštěvu alergologie, neboť tam vám sjistotou a na základě potřebných vyšetření poví, které alergeny budou váš ekzém zhoršovat. Každý zkušený kožař vám potvrdí, že léčba obou chorob „v jednom“ nebývá vůbec jednoduchá, což však neznamená, že je nemožná! Terapie je přísně individuální a všeobecných rad jde poskytnout opravdu poskrovnu. Obecně platí, že tito pacienti nesmí používat masti s vazelínovými základy a alkoholové roztoky košetření pleti, obojí má podíl na zhoršovaní akné. Vhodné jsou lehké krémy a gely. Atopikům doporučované olejové koupele nejsou vhodné na mastnou pleť trudovitého obličeje, použijte je proto pouze košetření těla.

 

Co zhoršuje akné

Nejčastější je nápadné zhoršování stavu pokožky těsně před menstruací.

Kosmetické krémy a přípravky s obsahem vazelíny.

Některé zevně působící chemické látky, jako jsou minerální oleje (proto se mladým mužům postiženým těžší formou akné nedoporučuje profese automechanika).

Některé lékynapř. proti epilepsii nebo vitamín B12.

Některé potraviny, což samozřejmě záleží na individuální citlivosti. Dnes se nezakazuje žádná konkrétní potravina (dříve to byla např. čokoláda, kyselé okurky apod.) Je však žádoucí, aby si každý sám vypozoroval, zda po nějakém určitém pokrmu nedochází kezhoršení akné.

Pobyt v horkém dusném prostředí (zhoršování vyrážky proto hrozí např. kuchařům).

Stres a psychické vypětí, typické je například zhoršování akné u vysokoškoláků ve zkouškovém období.

Pobyt v prašném prostřední.

Pobyt na slunci, i když část pacientů pozoruje, že se jim pokožka v létě zlepšuje. Slunce má sice protizánětlivé účinky, ale z dlouhodobého hlediska přispívá k ucpávání vývodů mazových žláz. Typické je zhoršení stavu pleti po návratu zdovolené u moře. Tento jev má dokonce svůj specifický název - akné Mallorca.


Co zhoršuje AD

Časté mytí mýdlem (používejte raději tzv. syndety), ale i velmi časté koupání pouze ve vodě.

Látky, na které je pacient alergický (nutné vyšetření na alergologii).

Kontakt se saponáty.

Používání pěn do koupele.

Častá návštěva bazénů schlorovanou vodou.

Nevhodné oděvy – umělá vlákna, tkaniny svlasem, vlněné oděvy, kožešiny.

Chemikálie – např. barvy, ředidla, ale třebaimodelína.

Prašné prostředí a hlína (zahradní práce).

Chřipková onemocnění, záněty dýchacích cest a středního ucha, prořezávání zubů, zvýšená teplota, střevní potíže, rýma.

Nespecifické provokační faktory jako jsou změny v teplotě a vlhkosti ovzduší, zapocení a také psychický stres.

 

Zdroj: materiály ztiskové konference „Atopický ekzém a akné“ za účasti prof. MUDr. Jany Hercogové, CSc., přednostky Dermatovenerologické kliniky 2. LF UK a FN Na Bulovce. www.atopickyekzem.cz

 

soutěž Radox

 

Reklama