Zdraví

Když je slunce příliš aneb První pomoc při úžehu a úpalu

uzeh

Úžeh i úpal jsou každoroční letní témata, již mnohokráte probíraná, ale vždy jsou a budou aktuální. Rozdíl mezi oběma letními neduhy asi znáte. Ale věděla jste, že se trochu liší i první pomoc v případě úžehu a úpalu? Jak poznáme, že se o nás pokouší? Co dělat, když nám horko způsobí potíže? A jak se jim vyhnout?

Příznaky úžehu: Dostaví se spíše s odstupem času, tedy až večer. Patří mezi ně bolesti hlavy, závratě, pocit na zvracení až zvracení, zvýšená tělesná teplota, leckdy až 40 °C, zrychlený puls a dech. Pokud se včas neposkytne první pomoc, mohou se dostavit poruchy vědomí až svalové křeče.

První pomoc: Přemístit se do dobře větrané chladné místnosti nebo alespoň do stínu. Na hlavu a do třísel přikládat chladné obklady, možno i zapnout ventilátor, pozvolna popíjet vlažné tekutiny.

Nejčastější otázka je, jaký je vlastně rozdíl mezi úžehem a úpalem? Úžeh vzniká dlouhodobým pobytem na přímém slunci. Sluneční paprsky přímo působí na většinou ničím nechráněnou hlavu, a tím dochází k přehřátí mozkových obalů a k jejich překrvení.

Úpal vzniká v důsledku déle trvajícího pobytu v horkém, nevětraném prostředí, jedná se o celkové přehřátí organismu.

Příznaky úpalu: Jsou velmi podobné jako v případě úžehu. Teplota se také může vyšplhat až ke 40 °C, pokožka je na dotek horká a zarudlá, zrychlený dech i puls, bolesti hlavy až závratě, spojené se zvracením.

První pomoc: Stín, chladná místnost, dobře vyvětraná, popř. ventilátor, podávat k pití vlažné tekutiny v menších, avšak častých dávkách, na tělo přikládat vlažné obklady.

Prevence je v případě úpalu i úžehu totožná. Pravidelný a dostatečný přísun vlažných tekutin, omezit pobyt na přímém slunci, hlavně přes polední vedra, vhodné oblečení a pokrývka hlavy.

Pokud by potíže měly zhoršující se charakter, pak neváhejte a vyrazte k lékaři nebo volejte linku 112. Lékařské ošetření je v tomto případě nezbytně nutné.

   
13.07.2010 - Zdraví - autor: Eva Soukupová

Komentáře:

 1. [2] Izzy [*]

  Mobilní klimatizace je senzační věc. Člověk má stále čerstvý vzduch a ocení to zejména v létě.

  superkarma: 0 12.05.2015, 09:37:10
 2. avatar
  [1] verlit [*]

  Opravdu zásadní rozdíly. Příznaky totožné, prevence totožná, první pomoc totožná, pouze popsaná jinými slovy.

  Jediný rozdíl je v teplotě obkladů a popravdě řešit, jestli je obklad ještě vlažný nebo už chladný, na to v případě obtíží asi zvědavá nebudu.

  superkarma: 0 13.07.2010, 22:45:34

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme