Bulvár

Když je chlap na mateřské dovolené


Již několik týdnů vysílá Česká televize každou neděli cyklus Táta jako máma. Dokumenty o otcích v rolích matek dávají možnost pohledu na trochu ještě netradiční model rodiny.

Autorkou projektu je Dagmar Smržová, která natáčení svěřila pouze do ženských rukou, a na projektu se podílela řada předních českých dokumentaristek, například Olga Sommerová, Věra Chytilová nebo Irena Pavlásková.

Ona chodí do práce, on se stará o rodinu

Tuto neděli 18. června jsem se dívala na další díl s názvem Otcové, kterým záleží na úspěchu manželky od režisérky Aleny Hynkové. Setkala jsem se s třemi muži, kteří - každý z jiného důvodu – v rodině plní funkci maminek a starají se o své ratolesti.

I přesto, že ještě nemám děti, bylo pro mě nezvyklé sledovat muže, jak vyzvedávají děti ze školky, připravují obědy a mluví o tom, že manželka přijde večer nebo dokonce v jednom případě přiletí domů až za tři týdny. Nějak se mi příčilo, že bych měla jako máma své dítě opustit. Ani ne tak z důvodu, že bych příteli nevěřila, že by naše dítě nevychoval dobře, ale nechci si nechat ujít vyrůstání svých ratolestí a ochudit se o jejich nejlepší věk.

Úspěšná žena nemusí být workoholička

 

Na druhou stranu ženy, jejichž manžel je doma na mateřské, jsou velmi úspěšné a spokojené v zaměstnání. Mohu říci, že minimálně v jednom případě nešlo o zarytou workoholičku, které na rodině nezáleží.

Dokument představil ženu, která si je vědoma toho, že pokud by vypadla z pracovního kolotoče, minimálně po třech letech strávených na mateřské by do něj jen těžko znovu naskočila. V tomto ji velmi dobře chápu. Je mi ale také jasné, že pro ni muselo být velice složité potlačit v sobě pravou roli mámy.

Ve druhém případě šlo o ženu, která milovala svoji práci, nechtěla se jí vzdát jen kvůli dítěti a dala manželovi tak trochu ,,kudlu" na krk: „Chceš mít dítě? Fajn, ale budeš se o něj starat ty,“ sdělila mu. On to přijal a vychovává svoji dcerku s tou největší láskou. Myslím si ale, že za pár let bude máma jen těžko dohánět, co v dětských letech své dcery zameškala.

Třetí táta vychovával dvě dcerky především z toho důvodu, že zaměstnání manželky přinášelo mnohem více peněz než jeho. Také důvod. V dnešní době v České republice stále častěji opodstatněný.

Budeme si muset zvyknout

Jak na mě tři tátové na mateřské působili? Zvláštně. Nezvykle. Mám takový pocit, že si naše společnost bude muset ještě dlouho zvykat, že výchova dětí nezávisí jen na matce a že táta není jen ten, který večer dává dítěti pusu na dobrou noc a o víkendu ho vezme na pískoviště.

Další vysílané díly:
25. června 21:45 hodin - Táta jako máma - Otcové samoživitelé (ČT1)
2. šervence 21:25 hodin - Táta jako máma - Otcové s vícerčaty (ČT1)

„Ráda bych změnila názor společnosti na otce na rodičovské dovolené. Stále mi totiž připadá jako zkostnatělý a zastaralý. Cyklus Táta jako máma by mohl být drobným vkladem na misku vah proti zažitým a překonaným postojům, názorům a vzorcům chování,“ řekla autorka projektu Táta jako máma Dana Smržová.

Je to dobrý nápad. Jen ho bude muset ještě někdo párkrát zopakovat, aby se něco v našich názorech změnilo…

Nebo máte pocit, že je tomu jinak?
Znáte osobně muže ze svého okolí, který je na „mateřské“?
Vyměnila byste si to s manželem?

   
21.06.2006 - Kultura - autor: Iveta Šafránková

Další příspěvky

Komentáře:

 1. avatar
  [115] Lesana [*]

  Cyklus "táta jako máma" nesleduju, protože už samotný název mi přijde poněkud mimo. A přiznávám, že při čtení tohoto článku se mi protáčely panenky a já nadskakovala na židli

  Co je špatného na tom, že otec vyzvedává dítě ze školky? Co je špatného na tom, že umí vařit? Jaký je nejlepší věk v životě dítě - nebo člověka vůbec? Máma, která mimo jiné i pracuje, OPUSTILA své dítě? Obzvlášť ta věta o "opuštění dětí" mě teda dostala, dodneška jsem netušila, že naše děti jejich otec vlastně opustil, když chodí do práce a občas vyrazí i na služební cestu...

  Vlastně ne - nejvíc mě dostala "pravá role mámy" - CO TO JAKO JE? Kdo určuje "pravou roli mámy"? Na Ukrajině a v Albánii jsem viděla, jak ženy makaly a děti se mezitím vychovávaly samy, tak nějak mezi sebou. Prostě ženský na poli, v lese, na zahradě... a horda dětí různého věku a pohlaví od kojenců po školáky buď někde lumapčily, nebo se staraly například o drobné zvířectvo, třeba husy. Asi by se tamní ženy hodně divily, kdyby se dozvěděly, že jejich pravá role je čtyřadvacet hodin denně se věnovat dítěti a vykašlat se na obživu Myslím, že je fajn, že narozdíl od minulosti (která přeci jenom v těch chudších zemích je stále alespoň částečně aktuální) máme na výběr, jak si v rámci rodiny péči o dítě rozdělit a že už se nemusíme uchylovat k tomu, že starší děti se starají o děti mladší nebo že malé děti je potřeba svazovat, aby nespadly třeba do studny nebo ohniště. Prostě že není nutné, aby otec i matka naplno pracovaly, že už se i některý z nich může věnovat jen a pouze péči o děti, aniž by přitom rodina umírala hlady.

  superkarma: 0 25.06.2006, 13:13:59
 2. avatar
  [114] ad.astra [*]

  Meander: ty, když nemáš co duchaplného říct, tak z tebe vždycky vyleze nějaká ta hovadina, co? Hele, měla by jsi je sepsat, hodit na web a nemusela by ses s tím tak pracně pokaždé datlovat. Když je očísluješ, stačí vždy odkaz na číslo
  Tak, a teď nám pověz ještě tu o Perníkové chaloupce

  superkarma: 0 24.06.2006, 08:52:14
 3. avatar
  [113] Meander [*]

  ad.astra: Ty máš vlastně zatracené štěstí - nemůžeš umřít na mozkovou příhodu. To by bylo stejné, jako kdyby bezzubému vypadla plomba

  superkarma: 0 23.06.2006, 17:16:08

Další příspěvky

Z předchozí stránky:

 1. avatar
  [112] ad.astra [*]

  Meander: nepotřebuju jmenovat, potrefená husa se vždycky ozve
  gwen: tebe je možné pouze politovat (viz č.38)což v tobě zanechalo silný zážitek, který dodnes nedokážeš zpracovat. PS: doufám, že ty nejsi natolik úchylná, že by ses nechala "opíchat chlapem"

  superkarma: 0 22.06.2006, 20:09:41
 2. [111] 7kraska [*]

  Hmm, diky :-))).

  superkarma: 0 22.06.2006, 15:10:05
 3. avatar
  [110] *Kotě* [*]

  gwen: Meander: sorry

  superkarma: 0 22.06.2006, 14:17:41
 4. avatar
  [109] Meander [*]

  *Kotě*: Give it up. Ona je fakt "jiná".

  superkarma: 0 22.06.2006, 14:02:52
 5. avatar
  [108] gwen [*]

  *Kotě*: Prosím tě, že se unavuješ... 7kraska je znamá žena masochistka, libujíc si ve své podřízenosti.

  superkarma: 0 22.06.2006, 13:55:49
 6. avatar
  [107] *Kotě* [*]

  7kraska: pokud se chlap v tvých očích sníží, pokud miluje své dítě a pečuje o něj, pak snižuješ především sama sebe, když máš pocit, že pečovat o dítě je činnost ponižující a podřadná a projevovat mu lásku je opovrženíhodné.

  superkarma: 0 22.06.2006, 13:48:31
 7. avatar
  [106] phoebe24 [*]

  7kraska: chlapi dle přebalování vytváří tři kategorie:
  1. nepřebaluje
  2. přebaluje jen počůraný
  3. přebaluje všechno
  můj byl v kategorii 3. a sakra by se snížil v mých očích, kdyby nebyl. Co by to bylo za chlapa, kdyby nevydržel trochu smrádku? .
  A co se týká Herodesek. Já mám dvě holky a nikdy jsem nebyla vedle z toho, jak nám hezky to miminto papá, jak klásně čůlá. Takový to vypiplávání a ňuňání fakt ne. Svoje děti miluju, ale od tý doby, co si samy utřou zadek, řeknou co je bolí a samy se oblíknou, jsem nějak spokojenější. Bábovičkové období jsem fakt přetrpěla.

  superkarma: 0 22.06.2006, 12:32:09
 8. avatar
  [105] *Kotě* [*]

  7kraska: v tom případě si nestěžuj a vyhledej odbornou pomoc.

  superkarma: 0 22.06.2006, 12:26:41
 9. [104] 7kraska [*]

  Nojo, ad astra, to jsem cela ja, stve mne a stezuju si horem dolem, ze mi nepomaha, ze dite v zivote neprebalil atd., ale kdyby to udelal, tak se v mych ocich snizi :-))). Asi nejake vlivy z praveku. Bane, libilo by se mi, kdyby se staral aspon o domacnost, obcas neco vrtal nebo natiral, ale ani na to nema cas ani myslenky.

  Pokud jde o mistni "herodesky", tak je beru s rezervou. Byla jsem taky takova 37 let a pak jsem cekala nasi berusku a mohla jsem se zblaznit. Ted nadsene placam babovicky na piskovisi nekolik hodin denne a nemuzu z dcery odtrhnout oci (kdyz zrovna neplacam babovku).

  superkarma: 0 22.06.2006, 11:47:38
 10. avatar
  [103] gwen [*]

  ad.astra: Na to, aby se žena nechala opíchat chlapem a pak se ještě radovala, že v ní roste další přírustek do lidské tragikomedie musí mít obzvláště úchylnou povahu.

  superkarma: 0 22.06.2006, 11:39:31
 11. avatar
  [102] Meander [*]

  ad.astra: Jmenuj, srabe!

  superkarma: 0 22.06.2006, 11:15:34
 12. avatar
  [101] ad.astra [*]

  To je krása Tak na jednu stranu tady plno bab kňourá, že ten její ji s ničím doma nepomůže, že by se ani o děti nepostaral, jak to všechno leží na jejich bedrech...a na druhou stranu považujete chlapa, co se ke svému dítěti má, za úchyla. Neříkám, že všechny ženský toto říkají - ale které, to si snad ve své "hlavince" každá přebere sama. Že některé nemají mateřské pudy - to je vidět i v přírodě u zvířat, a je to úchylka, protože vesměs všechny matky ze zvířecí říše své potomky milují a brání je. Takže já také beru jako úchylku babu, co se tady vytahuje, jak děti(ony je pojmenovávají dost sveřepě)nesnáší, a přitom to dokonce berou tak, že by jim měl ještě každý poplácat po rameni, jak jsou tvrďácké , přitom jsou svým postojem vlastně směšné. Jistě, pokud nechce dítě, v pohodě, nikdo ji ho přeci násilím necpe do náruče, ale kdo chce mít dítě, těší se z něho (a´t je to ženská, nebo chlap), tak ať je laskavě nezesměšňují (nejmenuji - ony se v tom poznají samy )
  Mimochodem, já být opět dítě a umět číst, tak bych se už jen z těch písmenek dotyčných bála - jaké štěstí, že je zatím (a doufám nikdy) mateřské povinnosti nepotkají, protože by to pro toho malého tvorečka byl očistec na zemi, mít takovou matku.
  Já chlapa mám, co se umí postarat o dítě, jede s ním na procházku a určitě se za kočárek nestydí - ba naopak, je pyšný!! Takového chlapa bych přála každé, není to žádný podpantoflák, nebo ňouma a já nejsem žádná vypočítavá mrcha, která právě takové chlapa potřebuje

  superkarma: 0 22.06.2006, 09:49:43
 13. [100] 7kraska [*]

  Kote, opet jsi trefila hrebicek na hlavicku, jako ostatne velmi casto v diskusich na Z-I :-))). Je to asi naka zena z praveku v hlubinach me duse, ktera chce chlapa, co privlece domu mamuta, radsi nez nakyho, co bude udrzovat ohen (tehdy takovi asi ani nebyli, ale co my vime...). I kdyz ten muj ani toho mamuta moc neprivlika...toho privlikam ja.

  superkarma: 0 22.06.2006, 07:51:20
 14. avatar
  [99] *Kotě* [*]

  7kraska: hm, s takovým přístupem k chlapům, kteří se starají o dítě, to není potom divu, že máš takovýho chlapa, jakýho máš

  superkarma: 0 21.06.2006, 23:57:40
 15. [98] 7kraska [*]

  Chlap na materske mi ovsem taky prijde jako uchyl, jako neco mezi podpantoflakem a pedofilem. Je to zcela iracionalni, protoze z racionalniho hlediska proti tomu nic nemam, ba naopak to podporuji.

  superkarma: 0 21.06.2006, 23:43:05
 16. [97] 7kraska [*]

  Teda ja svou dceru miluju, byla to laska na prvni pohled, ale s kocarkem si pripadam jako obcanka druhe kategorie. Nejen ze se nevlezu nikam do kramu, ale proste si pripadam divne. Pokud ji vedu za ruku nebo ona capka vedle mne, tak je to OK. Kdyz jsem s ni vyjela v kocarku poprve, tak jsem temer chtela, aby mne nikdo nevidel, ze se mi bude smat. Jinak jsem v pohode, proste az na ten kocar.

  superkarma: 0 21.06.2006, 23:40:53
 17. avatar
  [96] karlik [*]

  SEXMISE

  superkarma: 0 21.06.2006, 23:38:03
 18. avatar
  [95] phoebe24 [*]

  teda představa, že mbratinka zrealizuje umělou dělohu a bude průmyslově vyrábět neomezené množství dalších chlapáckých společenských a bezprsých mbratinek, mě fakt dostala

  superkarma: 0 21.06.2006, 22:31:31
 19. avatar
  [91] karlik [*]

  Nemám nic proti tomu když se táta občas postará o děti, jsou i tací co ovdovějí a svoje děti dokáží vychovat. Ale ty kteří se stanou ženou v domácnosti z finančních důvodů by jsem poslal do Austrálie. On i v US chlap který neuživí rodinu se moc nebere. Tohle téma má moc rovin a ve světě 90% z nich končí rozvodem a nebo rozchodem partnerů. Ale jinak znám muže jejichž ženy jsou šlapky a jim to nevadí.

  superkarma: 0 21.06.2006, 21:23:34
 20. [90] a.... [*]

  mbratinka: no ty ses teda povedl ..ale že mi to dalo práci, přečíst ten tvůj paskvil Divíš se, proč s tedou nechce mít žádná dítě? Povím ti to. Neandrtálci jsou považováni za vyhynulou formu člověka a ty jsi jejich poslední zástupce

  superkarma: 0 21.06.2006, 21:22:44
 21. avatar
  [88] Amálie [*]

  cizí děti nemusim, mých kamarádek jsou v pohodě. Ale lepí se na mně jak na med, haranti

  A velkej chlap s kočárkem nebo s malým miminem v náruči se mi moc líbí Ten kontrast mohutnýho předloktí, na kterým chrní mrně, mi přijde přitažlivej, stejně jako chlap hrdě tlačící kočár

  superkarma: 0 21.06.2006, 21:03:31
 22. avatar
  [87] phoebe24 [*]

  a....: 77 . Tuhle moje tchýně zaslechla, jak probíráme možnost, že jsem v tom a taky můj drsnější komentář, že by to byl prů..r. Odrovnala mě tím, že prý bych byla z miminečka celá vedle a ještě se samým šťěstím tetelila. No, netuší jak rychle bych mazala na interupci - skoro ve čtyřiceti a zase plínky, kašičky a pod. To zrovna. Našim holkám je 6 a 8 a z nejhoršího jsme venku. Jak má dítě klíče od baráku a hodinky, je to v poho

  superkarma: 0 21.06.2006, 19:54:29
 23. avatar
  [86] *Kotě* [*]

  gwen: Meander: ne každý má dar vycházet s dětmi

  já jsem opačný případ, na mě se děti lepěj už od mládí, ale naštěstí mi to nikdy nevadilo, já s nimi vycházím fajn základ je nebrat je jako děti

  superkarma: 0 21.06.2006, 19:33:31
 24. avatar
  [85] k@tchabinka [*]

  me se chlapi s kocarkem libej.. nevim proc.. proste mi to prijde tak nejak normalni.. jenom vzdycky cekam, ze vytahne cecik a zacne kojit :)

  superkarma: 0 21.06.2006, 18:08:54
 25. avatar
  [84] Meander [*]

  Nyotaimori: Nemáš ty správné mateřské proporce, já bohužel ano.

  superkarma: 0 21.06.2006, 16:28:19
 26. avatar
  [82] gwen [*]

  Meander: Dětí se taky bojím. Nevím jak s nimi mám mluvit, jak se k nim chovat a vůbec nerozumím jejich řeči.
  Některé matky předpokládají, že já jako potencionální matka musím být dětímilovná. Vznikají pak z toho různá nedorozumění.

  superkarma: 0 21.06.2006, 16:00:01
 27. avatar
  [81] Meander [*]

  Bóbika: Chudák pán! Mě se v krámě cizí dítě taky chytlo a chtělo po mně maminku. Byla jsem tak vynervená, že jsem chtytla první ženskou, co šla okolo, řekla jsem jí "chce maminku", odstrčila dítě a prchla. Já se dětí fakt bojím.

  a....: Naštěstí! mám skvělou kolegyni, která je ukrutně ráda, že jejímu synkovi je už 16 a může s ním v klidu chodit na squash

  superkarma: 0 21.06.2006, 15:42:30
 28. [79] a.... [*]

  Meander: No a kromě toho..já se na lidi tvářím HODNĚ odtažitě. Takže aby navázaly kontakt, musely překonávat můj velký odpor ..a přesto do toho šly.

  superkarma: 0 21.06.2006, 15:28:19
 29. [77] a.... [*]

  Meander: Já si myslím, že to myslí (ale opravdu)upřímně. Bohužel se teď ve svém věku setkávám s tím, jak mé o pár let starší známé,které mají už velké děti, pláčou nad tím, že jim ty děti už vyrostly. Skutečně se sentimentálně rozplývají na tím, jak bylo nádherné, když toho svého maturanta učily čůrat do nočníku a jak byl roztmilý, když se popatlal narozeninovým dortem.Nedokážu si to vysvětlit...připadají mi jak postižené duševní chorobou.

  superkarma: 0 21.06.2006, 15:26:14
 30. avatar
  [76] Meander [*]

  a....: To každopádně. Já bych se postavila na druhý konec prostředku.
  Myslíš, že ty šílené dětímilovné dámy to myslí vážně? Nebo to dělají jenom proto, že si myslí, že je to správné a očekává se to...

  superkarma: 0 21.06.2006, 15:16:57

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme