Domácnost

Když jde malý bobr spát, bobr spát...

Snad každý z nás někdy slyšel tuhle dětskou písničku, ale zamyslete se, milé čtenářky, co doopravdy o tomto opěvovaném živočichovi víte? Možná některé z vás blesknou hlavou nedávno vysílané reklamy jisté banky, ve kterých se objevoval bobr zloduch a chrabrý bankovní úředník pak všechno zachránil... Kdo chce vědět, jak je to s bobrem doopravdy, třeba proč kácí stromy, ať pokračuje ve čtení.

Bobr evropský je největším hlodavcem žijícím v Evropě. Většinou ho jen tak volně v přírodě neuvidíte, protože je to živočich převážně noční. Pokud byste však potkali zvíře o velikosti asi jeden metr, váze kolem 2O kg, s hnědou hustou srstí a holým placatým ocasem, navíc ještě pohybující se ve vodě nebo v její těsné blízkosti, vězte, že jste měli tu čest se setkat s bobrem. Mnohem častěji však venku narazíte na známky jeho aktivity, jak to vědci odborně nazývají.

Jedná se především o pokácené stromy podél vodních ploch a řek. A proč to tedy ti bobři dělají? Odpověď je jednoduchá, bobři se totiž živí lýkem a taky listím a mladými větvemi těchto stromů. Nejradši mají vrbu a topol. Stromy kácí většinou v zimě, kdy je nedostatek jiné rostlinné potravy, jinak v létě se živí hlavně bylinami. (Takže pozor, milé čtenářky, opravdu nežerou ryby, jak se bohužel spousta lidí mylně domnívá :-).

Z některých pokácených stromů staví bobři hráze, nejčastěji v místech, kde hodně kolísá hladina vody, a to proto, že hladina nad hrází pak zůstává stabilní a bobři se tak cítí bezpečněji. Potřebují totiž, aby východy z jejich nor byly vždy na úrovni hladiny.
A to už se dostáváme k další pobytové známce  - obydlí. V místech, kde je to možné, si bobři vyhrabávají do břehů nory. Jedná se o rozsáhlý systém komor a tunelů o délce až několik metrů, většinou s více východy. Pokud je břeh příliš nízký, ze sypkého nebo naopak příliš tvrdého materiálu, staví si bobři hrad. Jde o hromadu klacků a větviček, ve které jsou všechny mezery pečlivě utěsněny blátem a trávou. Hrad  může být vysoký i více než 1 metr.

Možná vám připadá, že místa obývaná bobry jsou jakoby poničená - pokácené stromy, propadlé břehy, zaplavené plochy... Vězte však, že oni tímto svým působením navrací přírodu do jejího přirozenějšího stavu. Podle vědeckých výzkumů se na takto pozměněných místech vyskytuje větší množství rostlin i živočichů, bobři jim vlastně vytvářejí nová stanoviště pro život, proto jsou označováni za tzv. klíčové druhy ekosystému.

A jaký je rodinný život bobrů? Budete se možná divit, ale bobři žijí dost podobně jako my lidé. Také vytvářejí trvalé partnerské svazky a o své potomky pečují téměř až do jejich dospělosti. Při páření zaujímají ve zvířecím světě dost nezvyklou polohu, a to „zepředu“, neboli „misionářskou“. Po tříměsíční březosti se rodí 2 až 5 mláďat, která se zanedlouho plně zapojují do života rodiny a jsou schopna se živit i rostlinnou stravou. Celá rodina obývá určitou část břehu, kterou rodičovský pár obhajuje před ostatními bobřími vetřelci jako své teritorium. Mláďata zůstávají s rodiči až do jejich dvou let, pak jsou z rodiny vyhnána a musí si nalézt nové teritorium a partnera. Bobři jsou poměrně dlouhověcí, dožívají se asi dvaceti let.

A jak je to s bobry v České republice? Můžeme říct, že jsou poměrně novým prvkem naší zvířeny, protože v minulosti byli na našem území zcela vyhubeni. Důvodů bylo několik, jednak ochrana hrází rybníků před bobřími norami, dále pak jejich cenná kožešina, ale i úbytek vhodných lokalit a v neposlední řadě také chutné bobří maso. K tomu se váže jedna taková perlička, bobří maso (velice tučné) poměrně často obohacovalo klášterní stoly v době půstu, protože bobr, jakožto žijící ve vodě, byl považován za (dietní) rybu.

V současné době je již populace bobra evropského v České republice stabilizována, přesto však nadále spadá mezi chráněné živočichy.

A na závěr bych ráda zbořila další mýtus. Bobři nemají krásné bílé zuby, jak ukazuje ona reklama na zubní pastu, jejich zuby byly, jsou a vždycky budou oranžové. Tak nevím, kam na ty nápady tvůrci reklam chodí?

Autoři fotografií: Vlastík Kostkan, Lenka Válková

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

   
02.10.2006 - Dům a byt - autor: Richard Klíčník

Komentáře:

 1. avatar
  [14] Brixik [*]

  Díky za reakci. Je fakt, ze s tema skodama je to tezke, protoze tak jak to ted vypada kolem vody (brehy plne stromu a keru), to driv nebylo. Stejne tak zregulovane reky a podobne, no a do toho se dostane bobr,ktery dela jen to, co vzdycky. Bohuzel ten vliv pak muze byt problematicky. Jeden moudry bobrolog kdysi rekl, bobri nezpusobuji skody,oni pouze poukazuji na skody,ktere v krajine zpusobili lide. A s tim se neda nez jen souhlasit

  superkarma: 0 03.10.2006, 18:12:52
 2. avatar
  [13] Meander [*]

  arjev: Odkud se lidé vetřeli?

  superkarma: 0 03.10.2006, 16:54:38
 3. avatar
  [12] arjev [*]

  Brixik: mně bobři vůbec nevadí,jsem naopak ráda,že se pomalu vrací na svá bobřiště.Bobři tu byli,jsou a musí být!Jsou součástí přírody.Pouze lidé jsou vetřelci!a ničí přírodu.

  superkarma: 0 03.10.2006, 14:01:47
 4. avatar
  [11] Brixik [*]

  Lidičky,napište mi semještě něco...
  Vadí vám, že se bobři vrátili do ČR? Myslíte si,že jsou přemnožení a měli by se střílet? Uvítali byste třeba nějaké osvětové přednášky, pořady a podobně o bobrech či jiných zajímavých chráněných živočiších? Jen se do toho dejte , je to moje téma na disertačku, tak mě zajímají názory ostatních.
  Díky L.V.

  superkarma: 0 03.10.2006, 09:46:06
 5. avatar
  [10] Brixik [*]

  Tam kde chodí lidi pravidelně si už bobři na ně zvykli. Pokud jste z Olomouce a okolí zkuste zajet někdy podvečer na Poděbrady a z mostu určitě nějaké bobry uvidíte.
  A pokud byste náhodou potkali bobra zmateně pobíhajícího daleko od vody, radši zavolejte třeba i policii, když jsou totiž v ohrožení, mohou pěkně pokousat. Kolega, co zachraňoval zraněnou bobřici by mohl vyprávět o své 13 cm dlouhé jizvě na noze...

  superkarma: 0 02.10.2006, 19:24:02
 6. avatar
  [9] vininka [*]

  A já jsem vždycky chtěla mít zuby jako ten bobr z reklamy!!! FUJTAJBL!!!!

  superkarma: 0 02.10.2006, 16:21:22
 7. avatar
  [8] átéčko [*]

  Simba: Já také!!

  superkarma: 0 02.10.2006, 13:29:52
 8. avatar
  [7] Aja [*]

  Rikina: Ale udělá. Na Břeclavsku dělají paseku za bílého dne

  superkarma: 0 02.10.2006, 12:39:50
 9. avatar
  [6] svetluszka [*]

  Simba:

  superkarma: 0 02.10.2006, 12:21:31
 10. avatar
  [5] Simba [*]

  v první chvíli jsem myslela, že je to článek k tématu Holit či neholit

  superkarma: 0 02.10.2006, 11:02:47
 11. avatar
  [4] Žábina [*]

  teda tomu páření jsem se zasmála, to si tedy představit nedovedu

  superkarma: 0 02.10.2006, 10:19:37
 12. [3] Rikina [*]

  Nejlepší příležitost, jak vidět živého bobra, je v Chomutově v Podkrušnohorském zooparku. Mají tam krásný výběh s tekoucí vodou a jsou na okukování zvyklí, tudíž vylézají i ve dne. Což normální bobr v přírodě neudělá, leda by byl sebevrah.

  superkarma: 0 02.10.2006, 09:26:12
 13. avatar
  [2] trdlo [*]

  Ja pracuju pro stavebniho inzenyra a bobr je jeho prijmeni. V prekladu - ale vyznamy i nuance presne odpovidaji

  superkarma: 0 02.10.2006, 05:05:55
 14. [1] 1Mona [*]

  Bobra bych teda z oči v oči potkat nechtěla, ale s těma zubama mě naštvali! Já snad přestanu věřit reklamám nebo co!

  superkarma: 0 02.10.2006, 00:17:20

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme