Zdraví

Když hubnutí zastírá bolest na duši

Člověk je za svůj život vystaven mnoha situacím, příjemným i nepříjemným. Nepříjemný je tlak, který na nás činí naše okolí, poznámky týkající se naší povahy nebo vzhledu.

“Netušila jsem, že tak prostá věta ve mně odstartuje tuhle hrůzu. Byla jsem zamilovaná do spolužáka, on to nevěděl, byla jsem pro něj vzduch. Jednou se mi vyhýbal, a jak to tak u puberťáků bývá, neodpustil si poznámku: Uhni, máš tlustou prdel, s tim něco dělej! Zatímco on o tom za pár vteřin nevěděl, já to vzala jako výzvu: až zhubnu, on si mne všimne a bude můj!” říká Dáša, 32 let.

Dáša se snažila míň jíst, ale to se doma nesetkalo s pochopením. Byla ve vývinu a její rodiče diety přímo nesnášeli. Tak začala podvádět, hezky se najíst a pak to vyzvracet. Bylo to čím dál tím rafinovanější …

Dáša se dostala do problému zvaný bulimie, pro který je typický chorobný strach z tloušťky, nízké sebevědomí a přehnaná závislost na vzhledu a hmotnosti.

Další stránkou projevu bulimie je neodolatelná touha po jídle a záchvatovité přejídání.

“Do tanečního kroužku přišla nová dívka. Dobře mezi nás zapadla. Byli jsme dobrá parta, sem tam jsme po tréninku šli doplnit tekutiny do nedaleké restaurace, jindy jsme jezdili na víkendy do přírody,” začíná své vyprávění Petr, dnes manžel Jany.

S Janou se do sebe zakoukali, a Petrovi po čase neušlo, že Jana má potíže s jídlem. Někdy najedla vůbec, jindy zase byla do sebe schopna nasoukat vše od předkrmu až po druhý dezert i s kávou. “Bylo mi to divné, protože žádný mužský z naší party, ani já, jsme nebyli schopni toho tolik sníst najednou…,” povídá dál a dodává, "a začal jsem se o to zajímat víc. Nechtěl jsem se Jany dotknout, a tak jsem si zjišťoval informace a narazil jsem na místo, kde tyto problémy řeší, a informoval se.”

Jana, bývalá zdravotní sestra, vyhověla rodinné tradici. Chtěla být švadlenou, tolik ji to bavilo, ale po generace vždy první dítě v rodině šlo na medicínu, nebo studovalo zdravotní školu. Nebavilo ji to, ale doma jí pořád opakovali, že jinak to nejde, že práce ve zdravotnictví je poslání a že ona přece nebude ta, která zklame. Přejídáním a následným zvracením "řešila"  problémy s nemilovaným povoláním.

        Mentální anorexie i bulimie jsou psychické nemoci a jako takové  se musejí léčit. Nemocný člověk totiž od určitého stadia není schopen své chování ovládat a sám se z problému dostat.

Poruchy příjmu potravy jsou, aniž si to nemocné osoby uvědomují, zdraví velmi nebezpečné. Pokud nejsou léčeny, mohou nakonec způsobit metabolický rozvrat a smrt.

Bulimie se dotýká zvláště starší dospívající, ale v zahraničí již registrují bulimii i u dětí.

 
   
11.05.2005 - Zdraví - autor: Tereza

Komentáře:

 1. avatar
  [29] Lhasa [*]

  Machilka: Uvědomuju. Ale já se pod článkem o bulimii vyjadřuju k bulimičkám a anorektičkám, ne holkám, který mají takový spalování, že kdyby jedly jak Otesánek, jsou prostě hubendíry. A do nikoho se nenavážím.

  superkarma: 0 12.05.2005, 08:23:48
 2. avatar
  [27] Crash_override [*]

  Vivian : a rozprskne se na tisíce kousků, které se už nedají slepit... :)

  superkarma: 0 11.05.2005, 21:53:31
 3. avatar
  [25] Vivian [*]

  Markýza: no jo, to je fakt... tobě bylo 14 v polovině 80. let, tenkrát nebyly na mladý holky takový tlaky z médií, nikdo jim tolik necpal, jak má vypadat krása... Neříkám, že nic takovýho nebylo, ale bylo to podstatně slabší.
  Dneska jdou do modelingu i malé holčičky z prvního stupně ZŠ, hubnou jako vzteklé a ničí si zdraví i život... no děs běs .

  Duše puboše je křehká, snadno podléhá tlaku...

  superkarma: 0 11.05.2005, 20:34:03
 4. avatar
  [24] Markýza [*]

  Vivian: ve čtrnácti jsem v duchu zuřila - to až později, jenže ve čtrnácti mi bylo docela jedno jak vypadám - neměla jsem kolem sebe mediální talky a byla jsem "v kolektivu oblíbená" - měla jsem hodně kamarádů i s tou postavou

  superkarma: 0 11.05.2005, 20:25:49
 5. avatar
  [23] Vivian [*]

  Markýza: a kolik ti, prosímtě, bylo? Já mám takový dojem, že jen málokterá čtrnácti-patnáctiletá holka uvažuje stylem "aspoň se mi bude dobře rodit" ... spíš bych řekla, že 99.9% dospívajících dívek nevhodné poznámky o postavě buď trápí nebo rozčilují.

  superkarma: 0 11.05.2005, 20:22:45
 6. avatar
  [22] Markýza [*]

  Natalie: Vivian: jhá nevím asi jsem felgmoš, nebo co, ale poznámky tapu - ty máš ale zadek, a ty prsa, tys nám holka vyspěla - tak to jsem přecházela buď mlčením, nebo jsem říkala, že se mi bude aspoň dobře rodit a kojit a měla jsem pravdu - rodit bych mohla na objednávku, mlíka jsem měla jak na export, a tlustá jsem furt.

  superkarma: 0 11.05.2005, 20:06:26
 7. avatar
  [19] Channah [*]

  Vivian: přesně tak. Jsem sama hubeňour a někdy mám pocit, že lidi nepřemýšlí. Nikdo z mých kamarádek by si nedovolil někomu říct: "Ty máš ale tlustý zadek.", ale poznámky na mou adresu: "Ty máš ruce jak anorektička." "To snad není možný, ty jsi snad ještě zhubla!" jsou fakt na

  superkarma: 0 11.05.2005, 18:03:47
 8. avatar
  [18] Machilka [*]

  Natalie: Přesně, každý by si měl rozmyslet než něco vypustí z papule! Mě třeba zase uráží ty vyzábliny a kostřičky... (ikdyž se mě to moc netýká)

  superkarma: 0 11.05.2005, 17:17:12
 9. avatar
  [16] Machilka [*]

  11Lhasa: Uvědomuješ si, že jsou taky vyzáblice, které by chtěly přibrat a nejde to? Nemůžeš házet všechny do jednoho pytle!
  Vivian:

  superkarma: 0 11.05.2005, 16:58:20
 10. avatar
  [15] Vivian [*]

  Holky, vy jste fakt dobrý... Zbláznily byste se, kdyby vám někdo na ulici vpálil, že máte tlustý stehna nebo velkou prdel, ale tady se samy klidně navážíte do vzhledu jiných lidí a hodnotíte, jak vypadají... (narážím na hodnocení Kobzanové a výrazy typu "kostřička" nebo "prasečí očka"... )
  Neznáte to rčení - co nemáš sám rád, nečiň jinému?!
  Dokud se tady budeme navzájem hodnotit a posuzovat podle vzhledu, nemůžeme se považovat za slušné a inteligentní lidi. A taky nejspíš nikdy nevymýtíme poruchy příjmu potravy .

  superkarma: 0 11.05.2005, 16:35:32
 11. avatar
  [13] Luciš [*]

  Lhasa: no to je fakt, že některý rodiny mají jedinou zeleninu za týden cibuli v guláši

  Vlivy jsou tam asi smíchaný, podobat se někomu, upoutat pozornost, ukázat všem okolo, že dokážu zhubnout.

  Možná jednu takovou holku máme v regionálním vysílání. Těžko říct, jestli tím trpí, neodsuzuji ji, to v žádném případě, ale nejsilnější na ní jsou zápěstí, vypadá dost nezdravě včetně obličeje, velká hlava, žádná ramena

  superkarma: 0 11.05.2005, 15:17:31
 12. avatar
  [12] Luni [*]

  Zcela upřímně: závidím těm, kteří se můžou přecpávat a nepřiberou ani deko!!! A jsou takoví!!! Ehm, já mezi ně bohužel nepatřím...

  superkarma: 0 11.05.2005, 15:09:09
 13. avatar
  [11] Lhasa [*]

  Ferdicka:
  Luciš: Luni: Já si myslím, že ta příšerná móda diktující podvýživu na to má vliv víc než velkej.. S rodičema nevím, jestli to není spíš tím, že třeba dávaj sami dětem špatnej příklad, než že by se jim nevěnovali. Maminka nevečeří, aby si udržela figuru, nejí to a ono, aby si udržela figuru, společný jídla se konají poskrovnu, protože tatínek přichází domů třeba pozdě večer, čili ty zdravý jídlový požitky se rovnaj nule A pak stačí v telecích letech zaslechnout blbou poznámku, nemluvím o tom, že vyzáblice nás obklobujou, ať chceme nebo ne, a problém je tu

  superkarma: 0 11.05.2005, 15:04:24
 14. avatar
  [10] Luni [*]

  hapy: Včera jsem Dianu v telce taky viděla - a když padl záběr na její zadek (jestli se ovšem to, co připomínalo králičí pozadí stažené z kůže, dá vůbec zadkem nazývat ), taky jsem moc nemohla uvěřit vlastním očím - KATASTROFA! Její kostřička vypadala, že se každou chvílí rozsype na prach !

  superkarma: 0 11.05.2005, 15:04:16
 15. avatar
  [9] Luciš [*]

  Já v pubertě taky chtěla moc hubnout. Dítě jsem byla samá ruka samá noha, ve čtrnácti přibrala sama od sebe deset kilo, chtěla je moc zhubnout, vydržela jsem i týden nejíst ale jen mi to zhoršilo metabolismus, naštěstí jsem to nevydržela a přibrala dalších deset do osumnácti z váhy 175 cm/50 kg bylo a je najednou 70 kg.

  Nejen v pubertě jsou takové problémy, slyšela jsem, že dneska i třicetileté maminky, které se vracejí po mateřské do společnosti. Je to reakce na větší stres, proto tím trpí i hodně známých lidí

  superkarma: 0 11.05.2005, 14:50:31
 16. avatar
  [7] Channah [*]

  Luciš: čímž chci říct, že určitě na to móda má OBROVSKÝ vliv

  superkarma: 0 11.05.2005, 14:25:39
 17. avatar
  [6] Channah [*]

  Luciš: moje známá psycholožka mi říkala, že před 20 lety byla anorexie nemoc na stránkách odborných knížek a studenti psychologie se jezdili dívat na anorektičky do Prahy jako na rarity. A teď je psychologové odhánějí ode dveří koštětem, protože se k nim prostě už nevejdou

  superkarma: 0 11.05.2005, 14:24:52
 18. avatar
  [5] Luni [*]

  Luciš: Máš pravdu, že tenhle problém "vyplouvá na povrch" až v posledních letech, resp. víc se o něm hovoří. Ale netvrdila bych, že za to primárně můžou fotky vyzáblých modelek a fakt, že rodiče nemají na děti čas. Vždyť se podívej do minulosti - co třeba císařovna Sissi? Taky trpěla poruchami příjmu potravy.... Myslím, že v dobách dávnějších se o tom jen tolik nemluvilo. Ale trošku mě děsí, že to, že se o tom teď mluví mnohem víc (publikace se "zpověďmi" pacientek, články v časopisech, dokumenty v televizi), může mít i efekt opačný. Někdo v tom přece může najít i inspiraci ke zhubnutí, dotyčného v tu chvíli nezajímá, jaké následky to může mít....

  superkarma: 0 11.05.2005, 14:16:22
 19. avatar
  [4] Luciš [*]

  Je to strašné. Ale opravdu mám pocit, že to dřív nebylo, že to přišlo mimo jiné s fotkama vyzáblých modelek a dnešním stylem života, rodiče nemají na děti čas, to se projeví i u těch dospělých pacientek. Asi dřív víc lidí řešilo problémy jinými závislostmi, připadá mi to tak, je to jen z bláta do louže.

  superkarma: 0 11.05.2005, 14:00:13
 20. avatar
  [2] bednaroi [*]

  Majkii: mam stejný pocit, nic to neřeší

  superkarma: 0 11.05.2005, 10:56:43
 21. [1] Majkii [*]

  Ten clanok mi pride akoby nedokonceny

  superkarma: 0 11.05.2005, 07:11:32

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Náš tip

Doporučujeme