Zdraví

Když hubnout, tak zdravě!

Podle výzkumů se 95 % žen pokusí alespoň jednou za život zhubnout. Ale ať už nás trápí jenom nějaký ten kilogram navíc, nebo pro nás naše hmotnost představuje zdravotní riziko, ať už hubneme poprvé, nebo jsme chronické dietářky, měly bychom si uvědomit, že nadváha není zdaleka jen problémem těla – je především problémem psychickým.

Změňte životní styl
Člověk trpící nadváhou je v mnohém podobný jedinci závislému na nikotinu nebo na alkoholu. V průběhu života si vytvořil nevhodné návyky, ba dokonce i reflexy, vedoucí k nadměrné konzumaci potravy nebo k volbě špatného jídelníčku. Přitom životní styl se podílí na našem vzhledu a zdraví z celých 40 %, zatímco genetické faktory ovlivňují pouhých 30 %. Chceme-li tedy zhubnout, musíme změnit náš životní styl – a chceme-li změnit životní styl, musíme změnit náš způsob myšlení.

Tajemství KBT
PhDr. Iva Málková ve své knize Hubneme s rozumem - zdravě a natrvalo, vychází z poznatků takzvané KBT - kognitivně behaviorální terapie. Důraz je kladen na provázanost lidského myšlení, prožívání a chování. Lidé s nadváhou se obvykle snaží změnit pouze své chování – méně jíst a více sportovat. Protože však nezměnili své myšlení a prožívání, dostávají se často do kolotoče neúspěchů, propadají pocitům méněcennosti, začínají se nenávidět a pohrdat sebou, a ještě více si tak znemožňují jakýkoliv úspěch.

Začarovaný kruh
To, že lidé s nadváhou začnou přijímat méně potravy, jim přináší stres. Nevhodně zvolený pohyb také vede k problémům – nebudeme se například cítit zrovna dobře, když navštívíme běžnou hodinu aerobiku a mezi štíhlými a obratnými cvičenkami se budeme motat jako slon v porcelánu. Emocionální následky těchto pokusů o hubnutí jsou tedy spíše negativní. Člověk selhává, a protože většina hubnoucích má černobílé myšlení buď-anebo, vzdává se definitivně a propadá záchvatům lenosti a žravosti. Ty v první fázi přináší příjemný pocit – a tedy vlastně odměnu. Následné pocity méněcennosti a výčitky svědomí pak vyvolávají podvědomou touhu zase se cítit dobře – a tedy se najíst, usadit se u televize a podobně.

Jak z kruhu ven
Podle PhDr. Málkové tedy musíme nejprve změnit své myšlení. Musíme si uvědomit, že chybovat je lidské a že jedno selhání ještě neznamená konec celé naší snahy o zhubnutí. Musíme si také vytyčit reálné cíle a odměňovat se za jejich dosažení. Pokud má být naše snaha o zhubnutí úspěšná, musí nám přinášet pozitivní prožitky – musíme si hubnutí užívat. A jak? S tím nám paní Málková radí ve své knize, nebo, spolu s kolegy, v poradnách organizace STOB – Stop obezitě.

S PhDr. Ivou Málkovou se můžete poradit také 27. 8. v on-line rozhovoru na Ženě-in!

Zkoušela jste někdy hubnout? Byla jste úspěšná? Jste znalkyně několika desítek diet, které jste už vyzkoušela, nebo dáváte přednost cvičení? Jste právě teď spokojená se svým vzhledem? Máte zkušenosti se „začarovaným kruhem“ pokusů o hubnutí?

   
09.08.2007 - Zdraví - autor: Ivana Kuglerová

Komentáře:

 1. [7] elis-67 [*]

  hubnutí mě vůbec nejde

  superkarma: 0 13.12.2007, 22:27:55
 2. avatar
  [6] Mar.Uhlirova [*]

  Doporučuju tuhle knížku Hubneme s rozumem a ...... viz. obrázek, já už na ní schodila skoro 10 kg, je fakt dobrá učí vás jak jíst zdravě, čemu se vyhnout a co si dopřávat a po čase si to tak osvojíte a hubnutí jde samo

  superkarma: 0 21.08.2007, 14:26:59
 3. avatar
  [5] Irena1 [*]

  při mírném stresu přibírám, bo se jídlem uklidňuj, při velkém hubnu, bo je mi tak zle, že nemůžu jíst a když, tak opravdu jen průběžně zobat

  superkarma: 0 13.08.2007, 14:13:19
 4. avatar
  [4] SFlower [*]

  No já taky ve stresu spíš přibírám a když jsem v pohodě, tak jdou kila dolů. Jenže jsem jak na houpačce, tak třeba tři měsíce jsem naprosto o.k. a shodim třeba 5 kilo. Ale pak na mě sedne depka, proč to vlastně všechno dělám, když stejně si toho nikdo nevšimne, tak to vyletí nahoru. Před pěti lety jsem se dostala do naprosté pohody - shodila jsem 15 kilo během roku - zdravá strava, každý den alespoň hoďka sportu. Pak jsem se přestěhovala z vesnice do města a všechno to vyletělo zase zpátky a od té doby kolísám plus mínus 6 kilo. Strašně mě to trápí protože jsem vážívala 68 kilo a teď mám skoro 90!A celou dobu co jsem ve městě s tím bojuju ale marně. Zkusila jsem herbalife, zkusila jsem pilule nejrůznějšího kalibru, čaje, dělenou stravu, sportování do úmoru, ale výsledek? Momentálně na mě zase sedá mé depkovací období, tak už se jen třesu strachy, kolik zase přiberu. Projistotu nechávám vybydlenou ledničku, aby mě to nenutilo chodit užírat.

  superkarma: 0 09.08.2007, 18:37:42
 5. avatar
  [3] Cleara [*]

  Asellus: Není co závidět. Tahle jsem rychle shodila i 7 kilo a to není zdravé. Samozřejmě jsem to pak zas nabrala...

  superkarma: 0 09.08.2007, 14:32:11
 6. avatar
  [1] Cleara [*]

  Když se snažím zhubnout, tak to nejde a to jsem jedla vážně málo a každý den aspoň půlhodiny cvičila. No ale když jsem ve stresu, nebo toho mám prostě moc na starost, tak ty kila jdou dolů úplně sama, bez úprav jídelníčku nebo sportování.

  superkarma: 0 09.08.2007, 08:30:35

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme