Domácnost

Když doma bydlí víno


Láhev vína je vítaným hostem na nejednom domácím večírku - postará se o občerstvení i zábavu  všech přítomných. Za to si samozřejmě zaslouží určitou péči. Pokud si chcete vychutnat všechny skvělé vlastnosti tohoto nápoje, je nutné ho v domácnosti také správně skladovat.


Fakt, že se červené a bílé víno skladují při různých teplotách, ví i pubertální mládež nakupující levné krabicové produkty. Dospělí se potom dostávají k tomu, že pro červené víno je vhodná pokojová teplota. To však není zcela pravda. Běžná teplota v místnostech se pohybuje mezi 21 až 23 °C. Teplota, o které se mluví v poučce, se však vztahuje ke starým anglickým hradům, kde nebylo tepleji než osmnáct stupňů. Červené víno se má servírovat teplé mezi 16 až 18 °C. Pro skladování může být teplota ještě nižší. Pro bílá a růžová se doporučuje rozmezí 10 až 15 °C. Problematické proto bývá i skladování v chladničce. V ledničkách se teplota pohybuje nejčastěji mezi 4 až 8 °C a láhve se nejčastěji dávají do spodních části, kde je o něco tepleji. Většinou však víno pijete podchlazené. Navíc pozor - víno nesmí nikdy zmrznout!
Tuto "závadu" však můžete částečně zahladit tím, že nápoj necháte otevřený nějakou dobu "odstát" na kuchyňské lince. Dokonce se to i doporučuje. Odborníci tento proces nazývají dekantace. Jednoduše necháváte víno otevřené, aby mohlo "dýchat". Doporučená doba se pohybuje zhruba od 20 minut do dvou hodin a závisí na druhu a stáří nápoje.


Teploty však nejsou jediným požadavkem na uskladňování vína. Nápoj potřebuje také stálou teplotu, vlhkost vzduchu, a především přítmí. Jejich ukládání ve speciálních poličkách v kuchyňské lince, zvlášť když je orientovaná na jih, je proto nevhodné.
Chcete-li si vychutnat všechny drobné nuance v chutích jednotlivých odrůd, je nutné dopřát vínu - bílému i červenému - klid a skladovat je ve vodorovné poloze. K tomu slouží stojany na víno, které dostanete v obchodech s nábytkem, domácími potřebami i ve vinotékách. Vyrábějí se z plastu, kovu i dřeva a jejich cena se pohybuje od stokoruny až po tisíce. Tedy stojany potřebujete, pokud jste si koupili kvalitní produkty uzavřené korkovou zátkou. Víno musí být ve vodorovné poloze, aby špunt zůstával stále vlhký. Jakmile by vyschl, začne do láhve pronikat vzduch, který zhoršuje kvalitu vína a může uspíšit množení octových kvasinek. Víno potom chutná trochu jako ocet.


Opravdoví fajnšmekři, kteří dokáží ocenit drobné nuance ve vůni a chuti, si mohou skladování ulehčit. Slouží k tomu speciální vinotéky.  Na první pohled mohou připomínat chladničku s prosklenými dvířky. Mají však jiné vlastnosti. Police nahrazují zvlněné dřevěné rošty, abyste na ně mohli láhve položit. Navíc teploty si tady lze nastavit v mnohem větším rozmezí, zpravidla od 5 do 18 °C, a to většinou s přesností na 1 °C. Oproti klasické chladničce se liší také tím, že nevibrují. Víno tak dostává požadovaný klid. Cena vinoték začíná zhruba na 10 000 Kč a šplhá se až k 50 000 Kč. Záleží na kvalitě, ale také velikosti.

ilustrační foto Ikea, Donate, Siemens   

   
26.01.2006 - Dům a byt - autor: Magdaléna Krajmerová

Komentáře:

 1. avatar
  [12] Vivian [*]

  u nás se víno nikdy dlouho neohřeje... ani neochladí

  superkarma: 0 26.01.2006, 17:10:31
 2. avatar
  [11] femme [*]

  já mám moc ráda Modrý Portugal

  superkarma: 0 26.01.2006, 15:16:46
 3. [10] Lindaa [*]

  blowup: Skvelé vysvetlení, nemohl bys psát tyto clánky místo redakce?
  Prosím te mohl bys mi vysvetlit proc nám ve Spanelsku kdykoliv a kdekoliv jsme si objednali cervené víno prinesli vychlazené. Pravda bylo léto, ale vychlazené cervené víno nebylo to pravé orechové. Díky

  superkarma: 0 26.01.2006, 14:24:10
 4. [9] Sasa [*]

  Autor článku si měl nejdřív zjistit co je pravda a co ne, tohle může napsat jen opravdu velmi průměrný až slabý znalec vína...
  Díky za upřesnění blowup

  superkarma: 0 26.01.2006, 13:17:04
 5. avatar
  [8] marcellina* [*]

  blowup:

  superkarma: 0 26.01.2006, 11:57:07
 6. avatar
  [5] batka [*]

  blowup: díky za uvedení na pravou míru, taky mě to nadzvedlo

  superkarma: 0 26.01.2006, 11:20:55

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa: Výživa v nemoci
Hledáme čtenářky, které rády čtou knihy
Anketní otázky pro čtenářky, které chtějí testovat Canesten Intim Gel
Anketa: Bolí vás záda?

Náš tip

Doporučujeme