Domácnost

Když do života vstoupí pes: rady pro začínající chovatele

Tak dlouho jste poslouchali škemrání ratolestí, až jste svolili a vaše rodina se rozrostla o štěkajícího člena? Nebo jste si s partnerem pořídili pejska jako trénink na potomka? Stejně důležitá jako láska je v péči o psa i jeho správná výživa. Budete překvapeni, jak odlišná je od návyků lidí.

Žádný učený z nebe nespadl, takže i vás s příchodem psího mazlíčka čeká spousta nových věcí, které je třeba si osvojit. Existuje nepřeberné množství publikací a informací na internetu, které vám pomohou. My jsme pro vás připravili ve spolupráci s výživářskou specialistkou značky Fitmin Lucií Applovou tři základní rady při krmení psa, které bývají pro začínající chovatele překvapivé. Někdy se těchto základních chyb dopouštějí dokonce i zkušenější chovatelé.

„Při výživě psa je nejdůležitější mít stále na mysli, že jeho metabolizmus nefunguje jako lidský. Co chutná mně, může mému psovi dokonce i ublížit,“ říká na úvod Lucie Applová.

1.        Psí zažívání miluje stereotyp

Ve snaze dopřát svému pejskovi pestrou stravu, která se mu „nezají“, lidé často střídají krmivo. S dobrým úmyslem se přitom dopouštějí té nejzávažnější chyby. Často pak mají doma místo spokojeného gurmána psa bez energie a leckdy i se zažívacími problémy.

„Pes má relativně krátký zažívací trakt. Aby se za tuto krátkou dobu vstřebaly důležité živiny z potravy, musí mít ve střevě správné množství trávicích šťáv a bakterií. K jejich vytvoření, a tedy k efektivnímu trávení, je nutné psa krmit jedním krmivem,“ říká Lucie Applová a dodává: „Při časté změně krmiva se nejen neutváří vhodná střevní mikroflóra, která je podstatná pro správné trávení bez zažívacích potíží, ale také dochází k tomu, že má pes potřebu přijímat větší množství potravy. I proto jsou naše superprémiová krmiva obohacena o prebiotika, psyllium nebo rozmarýnový extrakt na podporu činnosti jater a celkového trávení.“

Fitmin

Správný postup: Ideální jsou kompletní krmiva pro psy, která jsou sestavená přesně podle jejich velikosti, věku a fyzické aktivity. Když pes takové krmivo bez problémů žere i tráví, máte jistotu, že přijímá všechny důležité živiny a není jakýkoliv důvod krmivo obměňovat. Pokud je nutné přejít na nový typ krmiva, musí jít o postupný proces v délce alespoň sedmi dnů.

2.       Vaše pochoutky mohou psa zabít

Jídlo určené pro lidi byste svému pejskovi dávat neměli. Nenechte se uchlácholit žadonícíma psíma očima a zapomeňte na rozšířený názor: „Přece to nemůže být špatné, když mu to chutná.“ Párky, polotovary, sušenky a podobné „laskominy“ do psího žaludku jednoduše nepatří. „Některé lidské potraviny jsou pro psy až toxické. Například čokoláda může psovi způsobit až smrtící otravu. Toxické stopy v jeho organizmu zanechávají například i cibule, česnek, hroznové víno nebo káva,“ upozorňuje Lucie Applová.

Fitmin

Správný postup: Na trhu je celá řada pochoutek určených speciálně pro psy. Mezi oblíbené patřínapříklad Well done značky Fitmin For Life. Vyrábí se s několika příchutěmi i tvary.

3.       Méně jídla, více stresu

Při krmení kompletním krmivem dodržujte doporučenou denní dávku. Potřeba energie je však u každého psa individuální a závisí především na jeho věku a fyzické aktivitě. Když se váš psí společník začne zakulacovat, nikdy nejednejte jako lidé, kteří chtějí zhubnout. To znamená: nikdy mu výrazně nesnižujte množství krmiva. „Tím, že psovi odeberete určité množství krmiva, zároveň odstraníte i vitaminy a minerály v krmivu obsažené. Navíc, když snížíte krmnou dávku například o třetinu, bude se zvíře cítit nenasycené, což pro něj může znamenat stresovou situaci,“ radí Lucie Applová.

Správný postup: Pokud nelze například ze zdravotních důvodů snížit nadváhu pejska větší fyzickou aktivitou a rozhodnete se řešit jídlo, nesnižujte krmnou dávku, ale snažte se snížit obsah energie v krmivu. Na trhu existují krmiva typu light, která mají snížený obsah energie a zároveň poskytnou zvířeti správné množství vitaminů a minerálů. V rámci řady krmiv Fitmin je Light verze složená ze stejných surovin jako verze se středním obsahem energie, liší se pouze poměr těchto surovin. Pejsek tak přijímá méně energie, aniž byste změnou krmiva zatížili jeho trávení.

Více informací najdete na stránkách www.Fitmin.cz.

Fitmin

Vaše dotazy: Mohu dát psovi syrová nebo tepelně upravená vejce?

Lucie Applová, výživářská specialistka značky Fitmin, radí:

Vejce může být pro psa velice hodnotným zpestřením stravy díky vysokému obsahu bílkovin a vitaminů. Pozor si však musíte dát na syrový vaječný bílek, který obsahuje avidin. To je látka, která při nadměrném podávání brání využití biotinu (vitaminu H) v těle. Problém se ovšem projeví až při konzumaci většího množství vajec. Jednorázové podání celého syrového vejce avitaminózu biotinu nezpůsobí. Avidin je termolabilní, to znamená, že se tepelnou úpravou ničí (například varem). Syrový bílek je také poměrně špatně stravitelný, proto je lepší podávat bílek tepelně upravený. Žloutek je možné dávat syrový i vařený. Podávání syrového vaječného žloutku má pozitivní vliv na kvalitu srsti, protože je zdrojem sirných aminokyselin. Vhodný je zejména při potížích s hustotou či  lámavostí srsti. Syrový žloutek nebo celá vařená vejce podávejte nejvýše 1–2x za týden. Pro pozitivní efekt na kvalitu srsti stačí podávat syrový žloutek 1x za 14 dní.  

   
02.03.2015 - Zvířátka - autor: Komerční článek

Komentáře:

 1. [3] Petulinek [*]

  Sml67

  superkarma: 0 03.03.2015, 10:09:43
 2. [2] Čahojová [*]

  O tech vejcich jsem to nevěděla přesně, děkuji za doplnění nezanlostiSml67

  superkarma: 0 02.03.2015, 15:27:29
 3. avatar
  [1] lenka.ms [*]

  A jé, dávám celá vajíčka. Polepším se. Ale že mi nic neříkal vet, to mě překvapuje Sml80

  superkarma: 0 02.03.2015, 14:42:42

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Hledáme čtenářky, které rády čtou knihy
Anketní otázky pro čtenářky, které chtějí testovat Canesten Intim Gel
Anketa: Bolí vás záda?

Náš tip

Doporučujeme