Bulvár

Když dítě není člověk

Odkdy je dítě už dítětem a kdy je pouhým shlukem živých buněk? Tuhle ošemetnou otázku řeší lidstvo už od chvíle, kdy si spojilo vzdouvající se břicho ženy s později narozeným dítětem a kdy vynalezlo první prostředky, jak nechtěný plod vypudit. Na druhé straně této pomyslné škály pak leží člověk dospělý, vzhledově nepochybně „lidský“, ale postrádající duševní schopnosti, připisované člověku – mentálně postižený do té míry, že je často neschopen nejprostší sebeobsluhy.

Čím je majetkem?
Ve starověku však otázka toho, kdy je člověk člověkem, byla palčivá spíše pro filosofy než pro běžné lidi. Člověk byl totiž mnohdy zároveň majetkem – ať už jako otrok či jako panovníkův služebník. A žena byla často majetkem muže, a pokud ne přímo ona, tak přinejmenším její děti. Nebylo tedy potřeba příliš řešit, jestli zabitý je nebo není člověk – důležité bylo spíš to, čím byl majetkem – právo koho z ještě živých bylo poškozeno, aby tento mohl vymáhat náhradu?

Nezavraždíš
Jak se pozvolna rozvíjela civilizace, začalo se přece jen více dbát na alespoň jistá práva lidí (a aby to nebylo zase tak růžové, otroci byli mnohdy prohlášeni za méně než lidi). V evropském prostoru s nástupem křesťanství došlo k rozšíření jinde se také objevující myšlenky, že člověk je především „majetkem“ Boha – a protože v desateru ve skutečnosti nestojí „nezabiješ“, ale „nezavraždíš“ – začala být vražda člověka posuzována jako zločin proti Bohu. A tehdy vzrostla důležitost filosofické otázky – odkdy je tvor, rodící se v lůně matky, vlastně člověkem?

Kdy dorazí duše?
Staří židé se drželi tradice, podle níž se plod stával člověkem až po prvním nádechu. Od nich tento zvyk přejali muslimové, a tak se obě náboženství z počátku stavěla relativně pozitivně k potratům, neschvalovala však zabíjení už narozených dětí, i kdyby byl potomek postižený. Později, s rozvojem medicíny, však došlo ke zpřísnění tohoto přístupu, a za člověka byl plod považován už ve chvíli, kdy nabyl lidské podoby – tedy kolem tří měsíců. Křesťané se po většinu středověku řídili tezí Tomáše Akvinského, podle nějž mužský plod získává duši čtyřicátý den po početí a ženský plod až den osmdesátý. Potraty sice byly zakázány i v dřívějším stádiu těhotenství, ale „zničení“ neoduševnělého embrya bylo považováno za mnohem menší hřích než „zavraždění“ již duši vlastnícího plodu.

Počítání týdnů
Moderní státy se k problematice „lidství“ plodu staví také různě – v těch nejpřísnějších, jako je například Polsko (ale také Irsko, Malta a Portugalsko), je potrat nejen zakázán (kromě lékařských důvodů), ale dokonce se uvažuje i o trestání matky, která by svým nezodpovědným chováním – například kouřením a alkoholismem – poškozovala plod. Ve většině západních států je potrat z vůle ženy povolen do dvanáctého týdne (V Holandsku např. do sedmého), později ho může schválit lékař. První zemí, kde byl potrat z vůle ženy roku 1923 uzákoněn, byl přitom Sovětský svaz. V Anglii a Francii se potraty staly legálními až v sedmdesátých letech. V ČR fungovaly od roku 1958 do roku 1987 takzvané potratové komise, od té doby je potrat zcela legální.

Vražda? Jak kdy...
Poněkud paradoxní rozsudek vynesl soud v Texaském Austinu, a stanovil tak zajímavý precedent. Zatímco potrat je v zemi legální, zabití plodu bez vůle matky je považováno za vraždu. Muž, který zabil těhotnou ženu, tak bude stíhán za dvojnásobnou vraždu. Z dlouhodobého hlediska se může ukázat, že šlo o problematické rozhodnutí – o tom, kdy je plod už člověkem a kdy ještě ne a lze ho zabít beztrestně, tak totiž vlastně do dvanáctého týdne rozhoduje vůle matky. Ani nelegální potrat ve vyšším stádiu těhotenství přitom doposud nebyl považován za vraždu a byl posuzován mnohem mírněji.

Co si o potratech myslíte Vy? Podstoupila byste ho? Nebo se tak už stalo? Dobrovolně nebo nechtěně? Co jste prožívala? Odkdy je podle Vás dítě člověkem? Pokud jste byla těhotná, dokážete si vzpomenout, odkdy jste dítě vnímala jako samostatnou bytost? Souhlasíte s texaským soudem?

Hlasujte v anketě na hlavní straně!

   
26.11.2007 - Společnost - autor: Ivana Kuglerová

Další příspěvky

Komentáře:

 1. avatar
  [179] prece ja [*]

  a kromě toho: dítě je živým tvorem až v momentě, kdy je životaschopné. Do té doby je plodem a součástí matky.

  superkarma: 0 27.11.2007, 17:47:33
 2. avatar
  [178] prece ja [*]

  druhého syna mám "díky" DANĚ.Když mu bylo 1/2 rpky zlobila HA a byla jsem opět těhotná. Šla jsem na potrat.Nijak to na mě následky nenechalo. Koneckonců, chránila jsem se abych další dítě neměla.Takže rady,že potrat ženy berou místo antikoncepce mě občas dost štvou.

  superkarma: 0 27.11.2007, 17:45:54
 3. [177] martinik [*]

  Myslím, že každá žena má právo se rozhodnout, jestli chce mít dítě nebo ne. Nevím, jestli bych já sama šla na potrat. Dítě je pro mě člověkem v okamžiku, kdy ho začíná matka cítit, když cítí pohyby.

  superkarma: 0 27.11.2007, 14:33:48
 4. [176] kaataa [*]

  Jaštěrička: To je jasne. Ja jsem videla dokument, jak probiha interupce - asi z infrazvuku ci co. Nevim. Ale v te chvili jsem rekla, ne, jsem proti. Jenze pak clovek zacne premyslet. Co treba znasileni a jine .. proste, nejsme v kuzi tech lidi. A proste to nechci nikdy zazit. Nechci se nikdy takhle rozhodovat. Ne nadarmo se rika, ze syty hladovemu neveri. Mej se krasne

  superkarma: 0 27.11.2007, 11:41:36
 5. avatar
  [175] Jaštěrička [*]

  zn0uz4: Na to ti oni odpoví,že člověk není Bůh S tím nemá smysl bojovat ,dokud ti tato pravidla ovšem nezačnou vnucovat
  kaataa: Přesně tak.Mylím,že ano,rozhodně bych si nedovolila v tomto případě soudit někoho,jehož život nežiju.A tou "poloviční vraždou" jsem jen chtěla poukázat na to,že neexistuje "něco mezi" - někdy vražda ano někdy ne,takže chápu striktní odpůrce i v případě,kdy dítě je postižené-protože buď zabiješ nebo nezabiješ

  superkarma: 0 27.11.2007, 11:21:11
 6. [174] kaataa [*]

  Jaštěrička: Myslis, ze dokazes? Ja jsem neregovala na tvuj nazor, ale na ten pristup . Stejne je to nerealne rozsoudit, kdo ma pravdu. A je to na kazdem z nas. Krasny den

  superkarma: 0 27.11.2007, 09:53:07
 7. avatar
  [173] Dášule [*]

  Žena by měla rozhodovat o tom, jestli chce být matkou. Především tím, že bude používat antikoncepci. Nemluvím o případech znásilnění. Nechtěné mateřství odnáší žena, neměl by tedy nikdo za ni rozhodovat. Hodně se mluví o psychických následcích. Ty by ovšem nebyly tak zlé, kdyby se kolem toho nedělal takový cirkus. Pošašaný blbec rušící novorodičky svým řevem před nemocnicí, protože tam dělají interupce, někdy i personál v nemocnici. Když se okolí snaží ženě vsugerovat pocit viny a toho, že udělala něco špatného, není divu, že se jim to často podaří. A potom tyto její pocity berou jako následek interupce a ne jako následek svého chování. A žena, která tomu odolá je podle nich bez srdce a špatná.

  superkarma: 0 27.11.2007, 08:36:36
 8. avatar
  [172] fialinka [*]

  Neznám texaskou právní úpravu, ale kdyby to někoho zajímalo, tak u nás by ten shora uvedený případ nebyl považovaný za dvojitou vraždu, ale pouze za vraždu matky, a to, že byla těhotná, by odůvodňovalo použití vyšší trestní sazby (prostě něco jako přitěžují okolnost)..

  superkarma: 0 27.11.2007, 08:21:42
 9. avatar
  [171] zn0uz4 [*]

  nikdo do jinyho cloveka nevidi. nikdo nebude zit zivot te zeny, ktera se pro to rozhodne nebo nerozhodne, a tak nikdo nema pravo ji za to soudit. Je to jeji rozhodnuti. na spolecnosti je, nastavit pravidla, do kdy se to da provest 'lidsky'. tvrdit, ze plod je clovekem od okamziku poceti je veru posetile, neb clovek je definovan vlastnim myslenim, tj. mozkem, a ten jaksi jeste schazi, ze...

  a pro vsechny verici, jez z 'duvodu viry' odmitaji prijmout potrat nekoho jineho, ci snad se snazi jim to zakazat.. at otevrou svou svatou knihu,a prectou si, jak Buh povrazdil deti i nemluvnata (Gen 19:24, Exodus 12:29-30... a tak)

  superkarma: 0 26.11.2007, 23:46:17
 10. avatar
  [170] Alex.jonesova [*]

  Já bych si dítě určitě nechala, i když je mi tprve 18. Nějak bych to nedokázala. Mám teď fenečku jako mimčo a představa, že by mi ji někdo vzal... Zítra jde na operaci, vezmou jí dělohu, jsem hrozně nervozní...Nemít ji, přišla bych o kus života a kdyby přišlo těhotenství, brala bych to stejně. Docela na mě zapůsobila kniha Mne soudila noc od Valji Stýblový, celá je vlastně úvaha o potratech

  superkarma: 0 26.11.2007, 23:05:17
 11. [169] Leidy [*]

  Já jsem bohužel o 1 dítě přišla-potratila jsem a bylo to fakt hrozný zvlášť když to dítě je tak moc vytoužené.Ale zase neodsuzuji ženy které jdou na to dobrovolně protože nikdy nevíte co je k tomu vede a proč tak činí. Znám takové ženy ale znám i takové že jsou toho názoru že i kdyby měli doma třeba 6 dětí a čekali nechtěně další tak si to prostě nechá protože je třeba věřící.Můžete namítat že existují různé druhy antikoncepce ale která fakt funguje na 100% ???

  superkarma: 0 26.11.2007, 22:51:30
 12. [168] bedanek [*]

  Já osobně bych na potrat šla pouze v případě zdravotních komplikací či na doporučení lékaře, v případě znásilnění a tomu podobných, ale sama mám dvě děti, jedno malinké 3měsiční a neumím si představit,že bych je neměla nebo dala pryč, ale rozhodně za potrat nikoho neodsuzuji, myslím,že rozhodnutí je na každém z nás.

  superkarma: 0 26.11.2007, 22:28:17
 13. avatar
  [167] Suzanne [*]

  Dokud je "to" součástí mého těla, jedná se výhradně o moje tělo a moje rozhodnutí. Až se "TO" narodí, s radostí to přivítám na světě jako dítě

  superkarma: 0 26.11.2007, 22:22:47
 14. [166] Siloma [*]

  Když jsme chodily na zdravce na praxi dostala jsem se k potratům.Žádná hezká podívaná,hlavně když pak doktor na stole počítá ručičky a nožičky a skládá tělíčko jestli vytáhl všechno.A když se k tomu ještě připojí sestra se svýma nemístnýma poznámkama=DĚS!!Podstoupila bych ho v případě,že by plod byl postižený nebo bych byla znásilněna.

  superkarma: 0 26.11.2007, 22:05:16
 15. avatar
  [165] Jaštěrička [*]

  kaataa: Hlavně dokážu respektovat i jiné názory a nemyslím si,že ten můj je jediný správný A taky ho ikomu nehodlám vnucovat ,což často zarytí odpůrci potratů dlají A stále mi nikdo z nich nevysvětlil,proč schvaují potrat po znásilnění a při vrozené vadě-existuje snad něco jako omluvitelná vražda? (vražda nenní moje terminologie)

  superkarma: 0 26.11.2007, 21:26:32
 16. [164] kaataa [*]

  wich: Pravdu dis. To je stejne jako co bylo driv, jestli vejce nebo slepice

  superkarma: 0 26.11.2007, 20:58:36
 17. [163] kaataa [*]

  Jaštěrička: Hlavne, ze ty mas jasno

  superkarma: 0 26.11.2007, 20:57:32

Další příspěvky

Z předchozí stránky:

 1. [162] mindulinka [*]

  pročítám příspěvky a extra pro BIOVIRUS: kamarádka po druhé za sebou samovolně potratila - a to se několik let o miminko snažili, když byla na revizi, tak si sestra nějak myslela, že je tam dobrovolně a dávala jí to náležitě sežrat. Druhý den se dozvěděla, že to bylo samovolně. Takovouhle sestru bych a zakázala jí tam pracovat. Má se chovat profesionálně.

  superkarma: 0 26.11.2007, 20:52:07
 2. avatar
  [161] wich [*]

  Do diskuzí o potratech už se radši nezapojuju. Většinou jsou šílené až hysterické a stejně bez smyslu - pravdu má každý svoji, akorát se s příspěvky stupňuje jejich agresivita a výsledek nikde .

  superkarma: 0 26.11.2007, 20:49:41
 3. [160] gentiana [*]

  OlgaMarie: Ten článek není o zbavení se menstruace:D

  superkarma: 0 26.11.2007, 20:49:26
 4. avatar
  [159] Jaštěrička [*]

  Pro odpůrce potratů-přijde mi pokrytecké-ne,ale v případě znásilnění nebo vrozené vady ano.To pak už podle vás není vražda? Podotýkám,že já osobně si myslím,že je to na svobodné vůli a svědomí každé ženy a jak je celekm jasné i z výše uvedeného článku,ani církve v průbehu věků v tom neměly a nemají jasno (pro černoprdelnické křiklouny-ano,světe div se,existují i jiná náboženství než křesťnská).

  superkarma: 0 26.11.2007, 20:30:25
 5. [158] mindulinka [*]

  Ale myslím si, že by tu mělo být právo nechat rozhodnout ženu. Pokud by potrat nebrala jako formu antikoncepce.

  superkarma: 0 26.11.2007, 20:19:20
 6. avatar
  [157] Deta [*]

  Před deseti a půl lety jsme s budoucím manželem o potratu uvažovali, teď máme dvě dcery

  superkarma: 0 26.11.2007, 20:18:30
 7. [156] mindulinka [*]

  Je to strašně těžké rozhodnutí. Já jsem nedávno samovolně potratila, ale musela jsem do nemocnice na revizi. Můžu říct, že než jsem dostala narkózu, věděla jsem, že sama bych tam dobrovolně nešla. Do poslední chvíle jsem si dávala naději, že se to chytne a já přestanu krvácet. Bohužel. Jiná otázka je, pokud se jedná o těhotenství poškozeného plodu nebo po znásilnění. Dokud bych se do té situace nedostala (doufám, že nikdy nedostanu), tak nemůžu říct jak bych se rozhodla. Ona skutečnost je opravdu úplně jiná než teorie.

  superkarma: 0 26.11.2007, 20:17:55
 8. avatar
  [154] risina [*]

  biovirus 66: Ale fuj!

  superkarma: 0 26.11.2007, 19:33:10
 9. avatar
  [153] majazd [*]

  standa1: souhlasím,je to na ženě

  superkarma: 0 26.11.2007, 18:54:39
 10. avatar
  [152] MEK [*]

  když ženě nebo dítěti hrozí nějaké zdravotní komplikace,tak radšiten potrat,než by potom dítko mělo být někde odhozené nebo zabité

  superkarma: 0 26.11.2007, 18:46:41
 11. [150] veerac [*]

  Každá žena by se měla rozhodnout podle svého svědomí. Pokuď k tomu má důvod nikdo by ji neměl bránit. Nikdy to neodsuzuji.

  superkarma: 0 26.11.2007, 17:40:54
 12. [149] anetka [*]

  na potrat bych šla jenom, kdyby bylo miminko postižené, byla bych znásilněna, nebo měla velké zdravotní potíže. Asi by mi to bylo hodně líto a trápila bych se.

  superkarma: 0 26.11.2007, 17:31:50
 13. avatar
  [148] OlgaMarie [*]

  Kdo včera viděl alespoň začátek Krve zmizelého?Tam byli Rusáci,jak za pomoci Čechů a RG znásilňovali až k smrti.

  superkarma: 0 26.11.2007, 17:30:23
 14. avatar
  [147] květinka51 [*]

  Umělé přerušení těhotenství jsem podstoupila a to ze zdravotních
  důvodů.

  superkarma: 0 26.11.2007, 17:26:41
 15. avatar
  [146] Simba [*]

  OlgaMarie: stačí ta drastická dieta, měla jsem takovou kamarádku

  superkarma: 0 26.11.2007, 17:12:44
 16. avatar
  [145] OlgaMarie [*]

  gentiana: Menstruace se zbavíš,budeš-li tvrdě fyzicky dřít a nedostatečně se stravovat.Organismus si vytvoří přirozenou ochranu proti těhotenství.

  superkarma: 0 26.11.2007, 16:58:28
 17. [144] anité [*]

  Já sama jsem jako velmi mladá potrat absolvovala, bylo to mé svobodné rozhodnutí a nestydím se za něj, nebyla bych schopná dítě vychovávat. Možná jednou až přijde čas tak se na dítě ráda budu těšit, ale to přesvědčení ve mě musí uzrát samo a nenásilně.

  superkarma: 0 26.11.2007, 16:42:26
 18. avatar
  [143] OlgaMarie [*]

  bejby: Pokud máš tento názor a o jeho pravdivosti jsi se přesvědčila,pak jistě víš,že soudit může pouze Bůh.Toto není ironie,vše myslím vážně.

  superkarma: 0 26.11.2007, 16:30:54
 19. avatar
  [142] Juana [*]

  Simba: piky piky na hlavu.....

  superkarma: 0 26.11.2007, 16:13:53
 20. avatar
  [141] LudPa [*]

  To je strašně těžké,každý si musí do svědomí sáhnou sám a když se rozhodne,už neřešit,co by bylo kdyby.

  superkarma: 0 26.11.2007, 16:00:36
 21. avatar
  [140] Meander [*]

  Simba: To je vyjmenované slovo jako píchat.

  superkarma: 0 26.11.2007, 15:59:39
 22. avatar
  [139] Simba [*]

  bejby: pikat?

  superkarma: 0 26.11.2007, 15:52:53
 23. avatar
  [138] Ťapina [*]

  bejby: Ona nakonec i vražda v tom běžném slova smyslu je někdy přínosem

  superkarma: 0 26.11.2007, 15:46:26
 24. [137] gentiana [*]

  Tady: http://lefarkins.blogspot.com/2007/11/menstruate-murderer.html

  superkarma: 0 26.11.2007, 15:26:53
 25. [136] gentiana [*]

  Zatimco v Coloradu je na stole zákon, který dává plodu po celou dobu jeho existence stejná práva jako existující osobě. Zkusím najít ten článek na Lawyers, Guns and Money, nevěděla jsem, jestli se smát nebo brečet.

  superkarma: 0 26.11.2007, 15:25:58
 26. [135] kaataa [*]

  Jeste mne napadlo, co zeny, ktere jsou znasilneni a otehotni. Jak to dal resit? Vzit si to a mit trauma, riskovat, ze uz nikdy nebude mit deti, nebo si to nechat a mit zivou pripominku?

  superkarma: 0 26.11.2007, 15:24:59
 27. [134] bejby [*]

  Já potraty odsuzuji!Mám názor že už od samého začatku těhotenstvi to děťatko má duši a když není narozeni tak jeho dušička se pohybuje v mezi prostoru a nevi kam patři,bloudi,trápise.Podle mně je to vražda.A ráno nebo pozdě za ni bude muset pikat.

  superkarma: 0 26.11.2007, 15:24:50
 28. [133] xkachla [*]

  potraty neodsuzuju.je to každého věc

  superkarma: 0 26.11.2007, 15:15:15
 29. avatar
  [132] kareta [*]

  Věřím tomu, že z nechtěného potratu má žena trauma, ale z dobrovolného? Pochybuju

  superkarma: 0 26.11.2007, 14:58:29
 30. [131] spili [*]

  Je to těžké, když potratíte sama od sebe ptáte se proč já, ale stane se a asi to tak má být, zřejmě příroda zasáhla. Zabrání se další komplikaci v budoucnu. Pokud se tak žena rozhodne sama od sebe určitě to na ní nechá stopu - neodsuzuji nikoho, kdo se tak rozhodne z jakéhokoliv důvodu. Vražda těhotné je odsouzení hodná jako každá vražda. Nevidím důvod proč by měla být trestána mírněji je to zavrženíhodné a neomluvitelné za každých okolností.

  superkarma: 0 26.11.2007, 14:48:56

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme