Bulvár

Když děti plakaly hlady

Většina z nás má 8. března spojeno s rudými karafiáty a přihlouplými projevy funkcionářek strany a uvědomělých dělnic. To je ovšem škoda, protože MDŽ je svátkem vskutku mezinárodním - je dnem oslavy boje za práva žen. Ba dalo by se říci, že vlastně není ani tak svátkem jako spíše právě dnem tohoto boje, protože v mnoha koutech světa ještě stále ženy o svá práva marně usilují.

 Zima v New Yorku
Původně tento svátek vznikl na počest třináctitýdenní zimní stávky newyorských švadlen v roce 1909 ve Spojených státech. V průběhu tří krutých měsíců ženy demonstrovaly v ulicích, byly pronásledovány, zatýkány a vězněny, zatímco jejich děti hladověly. Rozhodly se však tentokrát se nevzdat. V roce 1910 pak Socialistická internacionála na zasedání v Kodani ustanovila 8. března „na počest hnutí za práva žen a pomoc k dosažení univerzálního hlasovacího práva“ Dnem žen. Sama historie MDŽ je ovšem ještě o něco starší - už v roce 1857 demonstrovaly textilní dělnice v New Yorku za zkrácení pracovní doby na deset hodin denně (předtím bývala i šestnáct) a za rovné mzdy s muži. 

Kodaňský sjezd
V roce 1907 vystoupila na prvním sjezdu socialistek ve Stuttgartu rakouská delegátka s myšlenkou, že by se ženy měly pravidelně veřejně scházet a žádat volební právo a že by bylo vhodné ustanovit k tomu jeden den v roce. V Kodani pak tuto ideu zopakovala Klára Zetkinová. K prvnímu Dni žen, jak se tento svátek původně jmenoval, došlo o rok později, kdy se shromáždily ženy v Německu, Rakousko-Uhersku, Švýcarsku, Dánsku a v Americe. Žádaly, aby bylo skoncováno s diskriminací žen ve vzdělání, zaměstnání i politice.

 

Boj za volební právo
V Rusku se MDŽ začal slavit až od roku 1917, jako připomínka vzpoury žen proti válce a bídě v Petrohradě. Po revoluci a abdikaci cara zaručila prozatímní vláda ženám volební právo. Sám V. I. Lenin pak ustanovil 8. března oficiálním svátkem „na oslavu heroické práce žen“. V Čechách získaly ženy volební právo v roce 1918 se vznikem republiky. Ve stejném roce uspěly v boji za práva žen také takzvané sufražetky v Anglii, i když na úplné zrovnoprávnění v politice si musely Angličanky počkat ještě dalších deset let. Například ve Francii však obdržely ženy rovné volební právo až v roce 1945.

  V průběhu obou světových válek byl MDŽ především příležitostí k demonstracím proti násilí a zabíjení. Teprve po druhé světové válce se stal svátkem vskutku mezinárodním. V současnosti je MDŽ připomínán na celém světě. Je symbolem boje žen proti diskriminaci, dnem, kdy se ženy shromažďují, aby usilovaly o prosazení svých práv i v oblastech, kde je doposud nemají.

Myslíte si, že jsou ženy i v Evropě stále diskriminovány? Nebo dochází k takzvané opačné diskriminaci a za svá práva by měli začít bojovat pro změnu muži? Mají muži také nárok na nějaký svůj mezinárodní den? Slavíte MDŽ? Nebo Vám tenhle svátek nic neříká?

   
08.03.2007 - Společnost - autor: Ivana Kuglerová

Další příspěvky

Komentáře:

 1. avatar
  [106] tlustoprdka [*]

  MDŽ neslavím a myslím si, že ženy jsou stále ještě diskriminovány a podceňovány.

  superkarma: 0 02.12.2007, 15:47:01
 2. [105] inka35 [*]

  Vubec jsem neměla tušení o podrobnostech MDŽ, dík za článek.

  superkarma: 0 30.11.2007, 21:05:31
 3. avatar
  [104] Dášule [*]

  Vivian: Máš naprosto pravdu, jenže, v tomto případě bohužel, nemůžeš šéfovat všude. Člověk by si řekl, že aspoň ženy tohle dělat nebudou. Zkus si představit situaci, že muž dělá práci za určitou hodinovou mzdu. Blbě, dělá zmetky na které firma doplácí. Když onemocní, zastupuje jej žena. Zjistí se, že je rychlejší a přesnější. Tak muže přeřadí na horší práci a ji nechají dělat to, co umí. Jedná se o rozvedenou ženu s dítetem školkového věku. Že by se bývalý přetrhl v placení alimentů se taky nedá říct. Po dvou měsících se hodinová sazba na tuto práci sníží. A majitelka!! prohlásí - však na ženskou si vydělá dost. Ta paní opravdu neměla kam jí. Kromě této firmičky nic jiného v okolí nebylo a dojíždět kvůli dítěti nemohla. Jsou zaměstnání, kde žena může říct, že nebude dělat za plat, který ji platí - už jsem tady psala, že ksme takhle utekly během 3 měsíců celá účtárna, ale jsou místa, kde ta možnost není. Je to hodně otázka nabídky a poptávky - i ta ovlivňuje možnost se bránit.

  superkarma: 0 30.11.2007, 16:02:46
 4. avatar
  [103] Aloren [*]

  Myslím si , že diskriminace je stále, projevuje se to markantně u nás, co se týče finančního odměňování za práci, v politice a apod. A co se týče mužů, někdy mám pocit, že mají svátek stále...Slavíme svátek MDŽ s děvčaty v naší hospůdce , dáme si kávu a k tomu něco dobrého, muži nám také popřejí...Slavit svátek si může každý jak chce, ale uvědomovat si hodnotu nás žen, by si měli muži každý den...

  superkarma: 0 30.11.2007, 15:19:24
 5. avatar
  [102] Vivian [*]

  Ad 101 - a to, jestli je někdo schopný nebo ne, není otázka pohlaví (to jen aby sis špatně nevyložila tu formulaci "nejsou natolik schopné", nemyslím ženy plošně)

  superkarma: 0 08.03.2007, 22:36:19
 6. avatar
  [101] Vivian [*]

  ad.astra: (98) - a o tom to možná je... Ženy obvykle nejsou tak průbojné a nedovolí si říct něco jako "já vám tady za tuhle almužnu dělat nebudu, přidejte"... Nebo si tolik nevěří. Nebo vědí, že si to nemůžou dovolit říct, že na to nemají, že prostě nejsou natolik schopné, aby byl zaměstnavatel ochoten dát jim víc... Ale to se fakt nedá upravit legislativně. A pokud taková legislativa přijde, tak to zase nadělá víc škody než užitku. Zaměstnavatel má prostě právo dát každému tolik, na kolik si ho cení...

  superkarma: 0 08.03.2007, 22:34:33

Další příspěvky

Z předchozí stránky:

 1. avatar
  [100] ad.astra [*]

  Vivian: čím by se mohlo ukázat, že si ty peníze navíc zaslouží - ten chlap? Docela by mě zajímal ten pádnější důvod, proč..?Mluvíme o stejné práci...

  superkarma: 0 08.03.2007, 22:27:58
 2. avatar
  [99] ad.astra [*]

  příklad z praxe z dob socialismu. Pracovala jsem v jistém podniku, kde se dávaly naturálie. Na ně byl nárok pouze v případě odpracování celého roku. Náš vedoucí nutně potřeboval jednoho muže přijmout v půli roku(navíc se s ním znal) a protože ten dotyčný by neměl nárok na ty naturálie, sebral část mě - a dal je jemu. Já byla holka hloupá, přesto jsem se zeptala, proč mě bylo sebráno moje právo...a odpověď ! "protože jsi malá, musíš dostat míň" No měla jsem s tím vedoucím ještě jeden incident...to je z jiného soudku, ale už jsem se nenechala odbýt a prostě jsem si na něj postěžovala na vyšších místech (a to jsem mu o mé stížnosti předem řekla - jestli teda nechce napravit svou chybu). Bylo dáno za pravdu mě a on dostal pokárání - moje první výhra v životě.

  superkarma: 0 08.03.2007, 22:20:33
 3. avatar
  [98] ad.astra [*]

  Vivian: třeba tomu muži dá větší mzdu jen proto, že ho tam chce mít...a on by mu za méně nešel. Je prokázáno, že v průměru mají ženy o 25% menší mzdu - čím si to tedy zasloužily?

  superkarma: 0 08.03.2007, 22:14:07
 4. avatar
  [97] Vivian [*]

  ad.astra: no já osobně bych asi nepitvala mzdu kolegy a oprávněnost/neoprávněnost její výše, mohlo by se taky ukázat, že si ty peníze navíc ten chlap fakt zaslouží Já zrovna s tímhle nemám žádnou osobní zkušenost, měla jsem za svou práci vždycky stejné peníze jako muži (za tutéž práci), ale mám dojem, že pokud zaměstnavatel dá tomu chlapovi víc, tak k tomu asi musí mít pádnější důvod než jen chromozom Y... Já osobně bych jako zaměstnavatel asi nedávala někomu víc peněz jen proto, že je nějakého pohlaví, to je přece blbost a proč bych za to měla někoho platit? Stejně jako bych považovala za nesmysl někomu dávat vyšší mzdu jen proto, aby si nepřipadal diskriminovaný...
  Je to vždycky jen vina zaměstnavatele?

  superkarma: 0 08.03.2007, 22:08:05
 5. avatar
  [96] ad.astra [*]

  Vivian: nařizovat firmám, kolik mají platit - to je nesmysl (stačí, když tu máme nařízenou minimální mzdu - někdo si ji ani nezaslouží), ale pokud na jednom postu bude zaměstnán muž i žena - vykonávat budou stejnou práci, měli by být i stejně ohodnoceni. Asi by se ti nelíbilo, kdyby kolega dostával v průměru o 3.700,- víc, než ty. Toto by měl řešit zákoník práce, kde by mělo být jasně stanoveno, že za stejně odvedenou práci náleží stejný plat = rovné podmínky. Ohánět se tím, že muž je živitelem rodiny (což už kolikrát ani neplatí - je tu plno samoživitelek)je zastaralé a pozbývá to platnosti. To možná bylo kdysi, když opravdu do práce chodil jen chlap, žena byla doma a starala se o děti, rodinu a domácnost a hospodářství.
  Ostatně okolo této rovnosti přístupu( jak k zaměstnání, tak k platu, ale i funkcím na vyšších postech) se hodně mluví, občas se i tady objeví nějaký článek - ovšem ty diskuze - tady je to asi samá žena-IN, která diskriminaci nezná, nebo dokonce - fuj, co je to za sprosté slovo

  superkarma: 0 08.03.2007, 21:54:41
 6. avatar
  [95] Vivian [*]

  ad.astra: a jaké řešení by sis představovala v případě těch nerovných platů? Myslíš, že by do toho měl zasáhnout stát a nařídit firmám, kolik mají komu platit?

  superkarma: 0 08.03.2007, 21:33:07
 7. avatar
  [94] ad.astra [*]

  Ťapina: jistě, v tom máš naprostou pravdu. Jenže když už někoho nechce, nemá to dělat okatě, lidi si toho všimnou a má průser na krku, takže všetečný otázky na stav, děti a věk - už to je diskriminující. Ale nejde pouze o diskriminaci při přijímacích pohovorech, jsou i další druhy, např. za stejně odvedenou práci má žena stále nižší plat (ve většině profesí).
  Jistě, kdo se s tím přímo nesetkal, tak tomu prostě nevěří, nebo spíše nechce věřit. Pro někoho diskriminace neexistuje, pokud dělá sám na sebe, nebo je na volné noze. Nikoho se nemusí doprošovat o práci (pokud chce pracovat), nebo z nouze nemusí přijmout i podřadnější práci, byť má na víc. Ale je plno žen, co pracovat chtějí a potřebují, aby nemusely stát s nataženou rukou a ty potom se s diskriminací setkají. A není zas tak jednoduché si říct, no tak co, udělám se sama pro sebe...to chce v první řadě nápad, něco, co ji užíví a v neposlední řadě !!! finance do začátku. Takže ani rada, aby se každý staral sám o sebe není zas tak jednoduchá. Jistě, třeba tady někdo namítne, že se dá v něčem podnikat bez počátečního vkladu, ale to je jen minimum. Třeba i ten pekař musí mít na to pečení rohlíků troubu - a doma v kuchyni by se asi moc nechytal. (zase ty rohlíky, že...ale když na nich se to docela hezky demonstruje )

  superkarma: 0 08.03.2007, 21:23:34
 8. avatar
  [93] Ťapina [*]

  ad.astra: Pakliže jsme ve stavu, kdy zaměstnavatel má za svého zaměstnance v podstatě odpovědnost a zbavit se ho může za prakticky dost obtížně realizovatelných podmínek, tak musí mít možnost vybrat si, za jakého zaměstnance bude tu odpovědnost mít. A ten, kterého si nevybere, se holt nutně bude cítit diskriminován. Diskriminace by zmizela, kdyby se každý staral sám o sebe a nestál jen s nataženou rukou.

  superkarma: 0 08.03.2007, 21:01:42
 9. avatar
  [92] ad.astra [*]

  Amálie: te´d vážně nevím, o co právě tobě jde? Takže se také přikláníš k názoru, že tu žádná diskriminace není a ten, kdo to tvrdí (já) že jsme omezenci? Co právě tobě nesedlo, že tě přede mnou má chránit matička příroda?

  superkarma: 0 08.03.2007, 20:09:38
 10. avatar
  [91] ad.astra [*]

  Vivian: fajn umíš alespoň věcně vysvětlit, což u jiných asi nejde, nebo alespoň, diskutuješ

  superkarma: 0 08.03.2007, 19:59:12
 11. avatar
  [90] sanvean [*]

  Vivian: To byl jenom (blbý) vtip :)

  superkarma: 0 08.03.2007, 19:55:43
 12. avatar
  [89] Amálie [*]

  Ono je to vlastně jedno, jestli je to ad.astra nebo někdo jiný. Způsob myšlení těchhle osob je na pováženou vždycky a chraň mě matičko přírodo takové lidi potkávat. Amen.

  superkarma: 0 08.03.2007, 19:43:22
 13. avatar
  [88] Vivian [*]

  sanvean: nepracuju pro ženu-in

  superkarma: 0 08.03.2007, 19:39:18
 14. avatar
  [87] Vivian [*]

  ad.astra: (84) vždyť píšu, že to byla "nouzovka", protože nic jiného nebylo a mně se nechtělo být na podpoře. A v té fabrice to nakonec tak špatné nebylo, ale když jsem našla práci ve svém oboru, tak jsem z té továrny prostě odešla, to je snad pochopitelné... Kdybys měla odbornou kvalifikaci, taky bys asi nechtěla celý život dělat nekvalifikovanou práci...
  Z dalších dvou zaměstnání jsem odešla proto, že jsem se stěhovala (asi bys taky nedojížděla dvakrát denně 100, 200 km ) a z posledního proto, že jsem se rozhodla jít "na volnou nohu".
  Nikdy jsem neodcházela kvůli nějaké "diskriminaci"

  superkarma: 0 08.03.2007, 19:39:04
 15. avatar
  [86] sanvean [*]

  Vivian 75: ty pracuješ pro ženu in? :)

  superkarma: 0 08.03.2007, 19:35:46
 16. avatar
  [85] ad.astra [*]

  Nyotaimori: kde se vyhřívám? Já třeba narozdíl od jiným makám, dokonce i děti mám, sama za sebe můžu říct, že diskriminovaná nejsem, protože podnikám, ale je tu plno jiných žen, co diskriminované jsou, což někteří si prostě neumí asi představit, nebo spíše nechtějí. Zas táák stará nejsem, abych se jmenovala Čepičková

  superkarma: 0 08.03.2007, 19:11:53
 17. avatar
  [84] ad.astra [*]

  Vivian: no já jenm, že jsi nedávno někde psala, že jsi vystřídala zaměstnání už několik - tož tak asi tam bylo něco, co ti nešlo pod nos, nebo naopak

  superkarma: 0 08.03.2007, 19:08:20
 18. avatar
  [83] ad.astra [*]

  Meander: došly argumenty, že nemáš slov? tak tu pravdu, neboj, já to unesu

  superkarma: 0 08.03.2007, 19:06:48
 19. avatar
  [82] Vivian [*]

  ad.astra: asi půl roku. Pak jsem si pochopitelně našla místo ve svém oboru.

  superkarma: 0 08.03.2007, 18:32:47
 20. avatar
  [81] Meander [*]

  A čeština taky ne.

  superkarma: 0 08.03.2007, 18:16:22
 21. avatar
  [80] Meander [*]

  Nyotaimori: Vzdej to. Pro tohle už češtna nemá výraz.

  superkarma: 0 08.03.2007, 18:16:07
 22. avatar
  [78] Meander [*]

  ad.astra: To je fuk, cokoliv řeknu bude pravda.

  superkarma: 0 08.03.2007, 18:13:55
 23. avatar
  [77] ad.astra [*]

  Vivian: ale moc dlouho ses na tom fleku neohřála, viď

  superkarma: 0 08.03.2007, 18:12:13
 24. avatar
  [76] ad.astra [*]

  Ťapina: a ten provozoval MHD bude kdo? Jeden z řidičů (ten zazobanější, co bude mít ty tramvaje a občas pro zpestření, aby nevyšel ze cviku si sedne a projede Prahou, nebo ten, co to má pod palcem? Fakt teda nevím, jakou omezenost máš na mysli. Ale jistě, kdyby si každý hrabal na svém písečku, makal na svým, snažil se svou produkci prodat, tak by nemuselo být žádných zaměstnanců. hele a nebylo by nejlepší, kdyby se to vrátilo o pár desítek let zpět, každý by měl kousek pole, tak by se zapřáhl za pluh, zoral by si, zasel by si, sklidil by si a potom si mohl umlít a konečně upéct rohlík (nebo chleba - ať nejsme jen u rohlíků. V tom případě potom není ani zapotřebí tramvají, autobusů - potažmo ani silnic - k čemu by nám byli, když si každý pěšky dojde za humna na svůj parcel políčka a bude makat od rána do večera. Mezitím může pesíct na pangejtu kousek trávy, hodit ji králíkům - bude maso na neděli, děti vyženeme pást ovce...to bude ráj na zemi - ani ŽL na to nebude třeba

  superkarma: 0 08.03.2007, 18:11:05
 25. avatar
  [75] Vivian [*]

  Ťapina: (72) Kdyby se tak platilo za práci a ne za čas strávený v budově firmy...
  To už bysme ale byly moc vošklivý kapitalistky

  superkarma: 0 08.03.2007, 18:10:39
 26. avatar
  [74] Vivian [*]

  ad.astra: když mluvíš o těch ženách z fabriky, já jsem v továrně pracovala. Ne na brigádě, ale na normální pracovní poměr. V mém oboru místo nebylo, tak jsem vzala, co bylo. Ovšem žádnou diskriminaci jsem tam "kupodivu" nezažila. A "kupodivu" si na ni nestěžovala ani žádná ze spoludělnic , do práce je vzaly, "přestože" měly děcka a peníze měly stejné jako chlapi na stejném místě...

  Ale docela by mě zajímalo, jak by si lidé jako ty představovali ideální stav... Myslím pokud jde o tu "diskriminaci žen".

  superkarma: 0 08.03.2007, 18:08:34
 27. avatar
  [73] ad.astra [*]

  Meander: teď si mě teda dostala když už jsem teda závístivá, omezená a nepřející - řekni mi prosím, ještě v čem - nějak o tom nevím, nechám si to od tebe osvětlit

  superkarma: 0 08.03.2007, 18:03:21
 28. avatar
  [72] Ťapina [*]

  A jak by se kurňa zvýšila efektivnost práce, kdyby se pracovníci najímali na konkrétní práci a za její odvedení taky platili, a ne od tolika do tolika hodin, ať je práce nebo ne. Jenom tady by asi značně prořídla účast

  superkarma: 0 08.03.2007, 17:59:09
 29. avatar
  [71] Ťapina [*]

  ad.astra: Existují agentury, které registrují brigádníky, obvolávají je v případě, že má některá firma pohledávku, a věz, že je větší poptávka po brigádě, než nabídka. Proč by měl mít každý řidič vlastní tramvaj? Ty si ve své omezenosti fakt nedokážeš představit, že si provozovatel MHD najme řidiče s ŽL, který může dva dny v týdnu jezdit pro jednu organizaci a jiné dva dny pro jinou? Tudíž nebude existenčně závislý na jedné práci a nebude vyžadovat tříměsíční výpovědní lhůtu a jiné pitomosti?

  superkarma: 0 08.03.2007, 17:53:53
 30. avatar
  [70] ad.astra [*]

  Ťapina: nemůžeš spoléhat na to, že na určitou práci seženeš brigádníka. Brigádnici nejsou všude a určitě nejsou všude nažhavení makat za pár plíšků...
  Taky si neumím představit, jak třeba by to fungovalo v MHD? Jako, že každý řidič by měl vlastní tramvaj, autobus, ti víc za vodou by měla soupravu v metru??

  superkarma: 0 08.03.2007, 17:48:19

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme