Zdraví

Když děti bolí ouška

Zánět středního ucha je nepříjemné onemocnění postihující především malé děti. Rodičům způsobuje spoustu starostí a dětem bolesti oušek. To vše doprovází dlouhý pláč. Předejít těmto potížím může pomoci očkování proti pneumokokům, které velmi často za záněty středního ucha stojí.

Pneumokok, odborně nazývaný Streptococcus pneumoniae, patří mezi bakterie, které vyvolávají široké spektrum onemocnění u dětí i dospělých. Dětem způsobují nejčastěji obtíže především v podobě zánětu středního ucha. Potvrzuje to výsledek výzkumu provedeného v pěti zemích Evropské unie, který ukázal, že na každých tisíc dětí připadá ročně asi 268 návštěv u lékaře právě pro zánět středního ucha. Toto onemocnění mohou vyvolat některé viry, častěji je však způsobeno bakteriemi. Odhaduje se, že pneumokok je zodpovědný za přibližně polovinu všech bakteriálních zánětů středouší.

pneu

Zánět středního ucha je onemocnění, které dětem mnohdy způsobuje velkou bolest, což pochopitelně významně ovlivňuje i ostatní členy rodiny. Odhaduje se, že většina dětí onemocní akutním zánětem středního ucha ještě před dosažením třetího roku života. Děti, které poprvé onemocní před 12. měsícem věku, trpí touto nemocí často opakovaně. Středoušní zánět se nejčastěji objevuje mezi 6. až 18. měsícem věku. Více přitom postihuje chlapce než dívky.

Léčba zánětu středního ucha se často neobejde bez předepsání antibiotik. U dětí tak představuje jednu z nejčastějších příčin užívání antibiotik a může přispívat ke vzniku antibiotické rezistence.

Akutní zánět středního ucha často vyžaduje propíchnutí ušního bubínku. Léčba opakovaných zánětů může dokonce vyžadovat zavedení ventilační trubičky do středoušní dutiny skrze membránu bubínku. Ventilační trubička zajišťuje přísun vzduchu a umožňuje tak ventilaci středoušní dutiny. Zákrok se provádí v celkové anestézii za použití mikroskopu a často bývá spojen s odstraněním nosních mandlí.

Vzhledem k četnosti tohoto onemocnění, jeho nepříznivému dopadu na dítě i jeho okolí, a také s ohledem na možné zdravotní komplikace a antibiotickou zátěž spojenou s léčbou je dobré myslet včas na prevenci. Rodiče by měli dbát na to, aby děti nosily v chladném období čepici a šálu. V místnostech, kde se děti pohybují, by pak nemělo být přetopeno - vhodné je vzduch v dětských pokojích zvlhčovat. Ochranu před záněty středního ucha pomáhá poskytovat dětem také očkování proti pneumokokům.

Všechny pneumokokové vakcíny na trhu nabízí pokrytí většiny invazivních sérotypů pneumokoka, kterými jsou děti v České republice ohroženy. Vakcína Synflorix přitom také pomůže zabránit až 51,5 % případů zánětů středního ucha způsobených pneumokoky. Jelikož je vakcína Synflorix plně hrazena ze zdravotního pojištění, rodiče nemusí na vakcínu nic doplácet1 a mohou tak za ušetřené peníze dopřát dítěti více ochrany také proti dalším infekčním onemocněním, např. rotavirové gastroenteritidě, která nejmenší děti postihuje velmi často a může vést až k hospitalizaci. V řadě evropských zemí, například v sousedním Rakousku, se již proti rotavirům očkují kojenci v rámci plošného očkování (podobně jako se u nás plošně očkuje např. hexavakcínou).

Další informace naleznete na www.vakciny.cz.

 

1 Vakcína Synflorix je dětem plně hrazena zdravotními pojišťovnami v případě, že je očkování zahájeno mezi třetím a pátým měsícem věku, a pokud jsou tři dávky vakcíny aplikovány do sedmého měsíce věku. Hrazená péče zahrnuje i přeočkování ve druhém roce života. Dětem, které výše uvedená kritéria nesplní (a jsou jim méně než 2 roky), mohou rodiče vakcínu Synflorix zakoupit.

Vakcína Synflorix je registrovaný lékařský přípravek vázaný na lékařský předpis. Přečtěte si prosím pečlivě příbalovou informaci.

Reklama na humánní léčivý přípravek.

   
05.01.2011 - Zdraví - autor: Komerční článek

Komentáře:

 1. avatar
  [5] maje [*]

  moje dcera dostala zánět poprvé v 8 měsících. celou noc nespala, chtěla ležet na mně. vůbec neplalaka. druhý den navečer jsme jeli do nemocnice. tam mě sestra hrozně vynadala, jak zanedbávám svoje dítě a řekla, že musela trpět už v noci a nazvala mě pomalu krávou. tenkrát holce píchnul doktor uši obě. za rok jsme jeli zase. od té doby (musím to zaklepat), nic. doufám, že to tak zůstane

  superkarma: 0 05.01.2011, 14:56:23
 2. [4] stara blazkova [*]

  Maminka nám na radu babičky jako dětem kapávala do bolavých oušek kapku teplého jedlého oleje. Nedá na to dopustit. Prý to vždycky zabralo a nevracelo se to.

  superkarma: 0 05.01.2011, 14:09:37
 3. avatar
  [3] Lilinka [*]

  Jako malá jsem měla záněty středního ucha pořád, dodnes si tu bolest a svoje zoufalství vybavuju. Sml13

  superkarma: 0 05.01.2011, 11:30:21
 4. avatar
  [2] marry.lu [*]

  Kačenka měla bolavé ouško loni, dostala paralen, kapičky do nosu a ouško jsem ledovala. za dva dny bylo vše v pořádku Sml79

  Píchat by se chodit nemělo, hodně se to pak vrací

  superkarma: 0 05.01.2011, 10:02:23
 5. [1] akčak [*]

  lituji dětičky když mají zánět středního ucha je to moc bolestivé  měla jsem ho jako malá dost často bolest velká nespala jsem dostala jsem pokaždé penicilin  jsem ráda že pro mrnouskové něco vymysleli

  superkarma: 0 05.01.2011, 09:02:44

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme