Domácnost

„Když dáte místo pohlazení pamlsek, máte na problém zaděláno,“ varuje veterinář

V krmení domácích mazlíčků leckdy chybujeme a pomalu je tím zabíjíme. Často jen proto, že nám chybí zásadní informace. Na co dávat pozor, radí MVDr. Jiří Kamiš z českobudějovické Veterinární kliniky AurumVet.

Setkáváte se ve své ordinaci často s obézními psy či kočkami?
Pacienty s nadváhou vídáme na klinice denně, v poslední době mám pocit, že obézních pacientů pomalu ubývá. Nejčastěji se s tím setkáváme u koček chovaných pouze doma, u psů krmených podřadnými granulemi a konzervami, ale i u zakrslých králíčků krmených granulemi a nekvalitním senem. I ostatní druhy zvířat k nám majitelé občas přináší s nadváhou.

veterinar

Takže o jejich nadbytečných kilech vědí a chtějí je řešit?
To, že by obezitu či jen nadváhu chtěli majitelé prioritně řešit, je výjimkou. Když však klientům po vyšetření pacienta vysvětlujeme, co vše jejich miláčkům z důvodu nadváhy hrozí, pak teprve začnou uvažovat, že by to začali řešit. Drtivá většina si totiž vůbec neuvědomuje rizika s nadváhou spojená. Mnoho klientů nám tvrdí, že kdyby jim řešení nadváhy na jiném pracovišti v minulosti nabídli, že by to řešili dávno. Nejsem si jist, kolik lidí to opravdu poprvé slyší až od nás a kolik z nich se jen stydí přiznat, že ta doporučení jiných veterinářů v minulosti brali jen na lehkou váhu.

Kde nejčastěji dělají chybu, co se výživy jejich svěřenců týče?
Obezita má několik příčin. Od genetických predispozic některých plemen (např. labrador, bígl nebo britská kočka), nedostatkem pohybu, nevhodným krmivem podávaným po kastraci, sníženou produkcí hormonů štítné žlázy, ale především nevyváženou stravou. Lidé si neuvědomují, jak důležitý je poměr přijaté a vydané energie. Bude-li zvíře konzumovat „jen“ předepsanou dávku krmiva uvedenou na pytli od výrobce a nebude-li k tomu mít pohyb, tak ztloustne.

Spousta lidí si také myslí, že když za nimi mňoukající kočička či jen lehce kňourající pejsek přijde, tak má hlad. Daleko častěji si však takto zvířátka jen říkají o naši pozornost, žádají o pohlazení nebo si chtějí hrát. Když majitel místo pohlazení podá pamlsek, je na problém zaděláno. Toto je častější, než si jsou majitelé ochotni připustit.

I pamlsek navíc je problém?
Například jedno sušené prasečí ucho o hmotnosti 50 g obsahuje pro 20kg psa o 21 % více denního energetického příjmu. Jeden uzel ze surové kůže o hmotnosti 190 g pro stejného psa obsahuje sám o sobě 67 % nadbytečného denního energetického příjmu. Pro 4kg kočičku žijící doma zase 30 g šunky s tukem a kůží znamená 123 % nadbytečné energie. Všechny tyto nadbytky se samozřejmě přemění na tuk. Takto bych mohl pokračovat. To jsou jen energetické hodnoty samotných pamlsků! Když k tomu ještě dostanou normální krmení, tak se nelze divit, že jsou obézní.pamlsek

Může být chyba i v samotném krmení?
Když lidé krmí levnější a nekvalitní granule a konzervy, je v nich spousta balastu. Lidí si často myslí, že na dražší krmiva nemají dostatek peněz. Vidí jen cenu za pytel či konzervu a neuvědomují si, že každý výrobce doporučuje jiné dávkování, aby byly uspokojeny potřeby toho kterého zvířete. Čím kvalitnější krmení, tím je menší podávaná dávka, protože jsou koncentrovanější. Lidé oceňují u těchto kvalitnějších krmiv, že pak jejich miláček produkuje třeba i poloviční množství trusu oproti „levnějšímu“ krmení. Vždy lidem vysvětluji, že pokud jsou pro ně limitující finance, tak aby vždy porovnávali cenu za krmný den a ne za pytel. Majitelé jsou často šokováni, když zjistí, že ty „dražší“ a kvalitní krmiva jsou po tomto přepočtu ve skutečnosti mnohdy levnější než ty levné a méně kvalitní. Snažíme se lidem otevřít oči a lidé to oceňují, což nás těší.

Jak majitelé škodí svým zvířatům, když je vykrmí až k obezitě?
Obezita je až druhý stupeň. Škodlivá je už nadváha. Vždy, při každé návštěvě, v rámci základního vyšetření standardně zjišťujeme i výživný stav. Ten pak spolu s ostatními údaji zaznamenáváme do karty pacienta. Kromě samotného převážení používáme k vyjádření množství tuku v těle devítibodovou stupnici, kdy optimální je stupeň 5. Co je nad 5, je nadváha. Máme o každém pacientovi vedený přesný graf jeho přírůstků či úbytků na váze a můžeme tak lépe poradit, co a jak s tím dělat. Lidé často nevědí, že tuková tkáň jako taková škodí už tím, že produkuje tzv. mediátory zánětu. Je to stejné jako třeba slinivka břišní produkuje inzulin. A právě tuk produkuje látky, které kdekoliv v těle vyvolávají zánět. Čím více tuku v těle pacient má, tím více produkuje těchto mediátorů zánětu. Proto se pacienti s nadváhou či obezitou významně hůře hojí. Každé zranění je pro ně bolestivější a hojení trvá déle než u pacienta s normální hmotností. Je to stejné i u lidí.

Zvládnou majitelé sami naordinovat obéznímu psu či kočce dietu? Nebo mají jít za odborníkem?
Určitě doporučuji odborníka. Lidé sice dnes najdou spoustu rad na internetu, ale jsou často zmateni, kolik je tam uvedeno i protichůdných rad. Pak vyzkouší jen něco, nebo špatně. Stává se, že když přijdou k  nám, tak nám líčí, co vše už vyzkoušeli, kolik je to vše stálo peněz a žádný výsledek se nedostavil, takže to vzdali. Jsou pak zpočátku skeptičtí, že to, co doporučujeme, bude fungovat. Takovým majitelům pomáhám nejraději. Pak si opravdu váží toho, co pro ně děláme, a jsou vděční a šťastní, když vidí, že naše rady fungují. Nestačí totiž zvířeti dávat méně krmiva. Je třeba mít na zřeteli, že v granulích jsou vitaminy a minerální látky nadávkovány na celou doporučenou denní dávku. Pokud tedy sníží jen objem podávaných granulí, tak tím sice opravdu sníží množství dodané energie v krmivu, ale budou tam chybět vitaminy a minerální látky. U hubnoucích pacientů je třeba také myslet na prevenci onemocnění pohybového aparátu a to v obsahových látkách krmiva zohlednit.

Také doporučuji ještě před zahájením hubnutí odebrat krev, vyšetřit moč a provést důkladné klinické vyšetření pacienta. Často se jedná o starší pacienty a je třeba  navrhnout správné hubnutí na míru, abychom zvířeti neublížili. Je nutné nastavit i rychlost hubnutí. Třeba kočka nesmí hubnout rychleji než 0,5-1 % tělesné hmotnosti týdně, jinak hrozí poškození jater. U psů je optimální týdenní úbytek hmotnosti mezi 1-3 % a tak bych mohl pokračovat.

granule

Zdroj foto: Shutterstock

Takže rozhodně zajít k odborníkovi.
Doporučuji vyhledat pracoviště, která se tím zabývají. Majitelům se to vyplatí, protože se jasně ukazuje, že když probíhá hubnutí optimálně, je to vždy levnější a rychlejší. A úleva jejich miláčků za to stojí. To nehovořím o ušetřeném času a finančních prostředcích majitelů. Kdo má dnes čas stále chodit k veterináři, že? Čím méně návštěv je třeba, tím spokojenější majitelé bývají.

Pacient totiž musí být neustále sledován i během hubnutí. Při každé návštěvě se vždy převáží a případně se upraví krmná dávka. Majitel dostane další rady, jak postupovat, aby hubnutí probíhalo optimálně. Když pak sám vidí, že to funguje, tak ho to motivuje, aby nepřestával. Nedá se popsat ten pocit, když vidíte spokojeného pacienta s optimální hmotností po předchozí obezitě. Když vám pak majitel nadšeně líčí, jak jeho miláček jakoby „omládl“,  jak s ním zase chodí na dlouhé výlety. To je pro mne opravdová radost.

Čtěte také:

   
14.09.2016 - Zvířátka - autor: Julie Hájková

Komentáře:

 1. [12] dadma [*]

  Bébina — #9 My jsme si vzali kočindu z venku, vyhozenou a jak jsme jí nechali vykastrovat,nemá tolik pohybu a pravidelný přísun jídla,tak také hodně přibrala. A co s ní mám dělat? Přitom jí krmím granule pro kastované kočky a občas jí dám paštiku Gourmet.

  superkarma: 0 14.09.2016, 17:45:09
 2. avatar
  [11] gerda [*]

  Bébina — #9Mně se líbila odpověď jedné veterinářky, která po vyšetření naší vypasené kočenky řekla, že "ona má prostě takovou postavu". A bylo.Sml30 Zrnko pravdy v tom je, nemůžou být všechna zvířata podle jednoho mustru. Nakonec se dožila 16 let, i s tím špekem na břiše a jinými problémy.

  superkarma: 0 14.09.2016, 11:42:16
 3. avatar
  [10] gerda [*]

  sanvean — #8Jestli chodí ven, tak nemáš jistotu nikdySml80 V tomhle jsem to měla jednodušší. Co ode mě dostaly, jsem věděla.

  superkarma: 0 14.09.2016, 11:40:10
 4. [9] Bébina [*]

  Ano, mám jednu kočku tlustou a jednu akorát. Tlustou jsem zoušela zhubnout mnohokrát, neúspěšně. Krmené jsou celý život výhradně superpremiovými granulemi a na přilepšenou masem. Konzervy ani kapsičky nedávám, zbytečně drahé vzhledem ke kvalitě. Krmím málo energetickými granulemi pro kastráty, ovšem zhubnout tu tlustou by znamenalo, že jí na den odvážím 50g a nic jiného nedostane. A jelikož je to kráva uřvaná, znamenalo by to ráno opustit dům bez toho, abych dala kočkám nažrat, celý večer vydržet její řvaní a na noc jí dát, abychom se vyspali. Nebo kočky oddělit mimo obytný prostor. A na to se můžu vykašlat. Je jí 10let, tlustá byla, je a tlustá umře. Vlastně ne, jedna veterinářka, sama chovatelka koček mi řekla, vykašli se na to a nech jí být. Jak zvířata stárnou, tak hubnou a aspoň pak bude mít z čeho. A vidím to na sousedovic 14ti letém kocourovi. Ještě před rokem byl docela tlustý, letos se z něj pomalu stává kostřička. Jinak je zdravý a aktivní, ale věk ho dohání.

  1. na komentář reaguje gerda — #11
  2. na komentář reaguje dadma — #12
  superkarma: 0 14.09.2016, 11:33:24
 5. avatar
  [8] sanvean [*]

  gerda — #7 Kéž by to tak fungovalo i u nás, dělení stravy si v praxi právě neumím moc představit :-/ Je nám divné, že kocour tloustne po div ne nejdietnějších sucharech na trhu. Jestli on se teď v létě nechodí dožírat k sousedům, to by mu bylo podobné Sml57

  1. na komentář reaguje gerda — #10
  superkarma: 0 14.09.2016, 11:25:33
 6. avatar
  [7] gerda [*]

  sanvean — #3Já měla v bytě společně tlustou kříženou a i jinak nemocnou britku a štíhlou mourinku. Ta tlustá měla za úkol hubnout, jídlo se jí oddělovalo a přidělovalo. Bylo to strašné. Dokud dostávala příděl na misku, stejně nijak nehubla, ale nedobrovolně s ní hubla i ta druhá. Protože kočky se nenacpou jako velbloudi, ale k misce chodí uzobávat, vracejí se a najednou byla na podlaze pouze miska s vodou. Nakonec jsem to musela vyřešit tak, že tu moderate calorie žraly obě dvěSml30, a to jakž takž šlo. Když byla miska s "hubnoucími" prémiovými granulemi stále k dispozici, tlustá se uklidnila a brala si jich méně. Mourina už nehubla, najedla se dosytosti.

  1. na komentář reaguje sanvean — #8
  superkarma: 0 14.09.2016, 11:09:15
 7. avatar
  [6] sanvean [*]

  cilani — #4 Mají dohromady dvě misky. Asi žere víc než ostatní, zbylé tři ale zas hlady netrpí, to by si nedaly líbit :) On je proti nim trochu ňouma. Možná má jiný metabolismus, taky určitě míň pohybu, teď v létě lítaly okolo baráku a on se tedy "nepředře". Poradím se s vetem, snad pak budu chytřejší Sml16

  superkarma: 0 14.09.2016, 11:05:53
 8. avatar
  [5] monkee [*]

  Lidé krmí granule a konzervy???Sml80Sml80Sml80

  superkarma: 0 14.09.2016, 10:43:32
 9. [4] cilani [*]

  sanvean — #3Nedojídá kocour za ostatní?

  1. na komentář reaguje sanvean — #6
  superkarma: 0 14.09.2016, 10:28:38
 10. avatar
  [3] sanvean [*]

  Po zkušenosti s první kočkou, které jsme dávali granule a kapsičky, na kterých vykazovala závislost hodnou uživatele heroinu, krmíme šelmy odmala jen granulemi. Máme čtyři kousky a kvůli jedné, která má citlivé zažívání, používáme kvalitní dietní krmivo. Výsledek jsou tři štíhlé kočky (včetně té citlivé) a jeden tlustý kocour Sml15. Asi že je siamský a ostatní jsou smíšeniny? Nevím, co s tím, krmit je odděleně? Jak často a v jakém množství? Teď jim jednou denně nasypeme do misek a berou si podle potřeby...

  1. na komentář reaguje cilani — #4
  2. na komentář reaguje gerda — #7
  superkarma: 0 14.09.2016, 09:54:22
 11. [2] bobani [*]

  měla jsem tak ujetou tchýni , která překrmovala psa i pamlsky a nedala si říci ani od zvěrolékaře . například na Vánoce udělala pejskovi obloženou mísu .

  superkarma: 0 14.09.2016, 08:46:50
 12. [1] Andreadornova [*]

  Sml67

  superkarma: 0 14.09.2016, 08:46:19

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme