Rodina

Když chybí inzulin...

 

Cukrovka – strašák nejen moderní doby. Nemoc, se kterou se dá žít, ale která omezí už navždy váš život. Nemoc, která si nevybírá a postihuje bohužel i ty nejmenší. U nich je o to víc nebezpečná, že se na ni myslí až mnohem později, když už si lékaři opravdu neví rady. Není výjimkou, že je u malých dětí cukrovka diagnostikována až v době, kdy je maličké v kómatu...

 

Laicky řečeno, jde o onemocnění slinivky břišní, která neprodukuje žádné, nebo velmi malé množství hormonu zvaného inzulin. V krvi je proto příliš mnoho cukru, protože není nikdo, kdo by napomáhal jeho vstřebávání. 

 

Obecně lze říct, že rozlišujeme dva typy cukrovky:

Cukrovka 1. typu – postihuje zpravidla malé děti a mladé lidi zhruba do třiceti let věku. Inzulin musí být píchán injekčně.

Cukrovka 2. typu – se objevuje u lidí starších čtyřiceti let, kteří mají i dostatek vlastního inzulinu, ale není účinný. Je nazývána také stařeckou cukrovkou a není podmínkou injekční podávání inzulinu.

 

Co vás čeká, onemocní-li vaše dítě touto chorobou?

-          Připravte se na celkem tvrdý režim. Děti musí mít pravidelnou stravu, tady neexistuje vynechat svačinu. Jí se šestkrát denně a injekčně se pravidelně podává inzulin. A to jednou až třikrát denně.

-          Budete muset docházet na pravidelné kontroly k lékaři a musíte dítěti kontrolovat hladinu cukru v krvi.

-          Musíte naučit žít dítě s nemocí, což bývá jeden z nejtěžších úkolů. Musí pochopit, že nemůže mít věci, které má jeho sourozenec, že bude doživotně odkázáno na injekční jehlu a může být vystaveno díky tomu i posměchu vrstevníků. Vysvětlete mu, že se nemá zač stydět.

-          I když se vám to bude zdát naprosto nemožné, nesmíte nikdy polevit, jde o zdraví vašeho dítěte. Pokud byste nedodržovali předepsaný režim, mohlo by dojít nejen k poškození cév či ledvin.

 

 

Víte, že:

 

-          se vědci shodují v tom, že velký podíl na vzniku cukrovky u malých dětí má kravské mléko?

-          preventivním krokem, podle odborníků, je kojení a správná životospráva?

-     děti i dospělí, kteří trpí cukrovkou, musí hlídat i potraviny, které jedí, aby nepřesáhli povolený počet jednotek? Pro zajímavost taková bramborová polévka má dvě jednotky, rajská omáčka s knedlíkem pět jednotek a švestkové knedlíky jednotek osm.

-     nejrychlejším způsobem, jak nemocnému dítěti s hypoglykemií doplnit cukr, je nabídnout Coca-Colu, Fantu nebo Sprite?

 

Cukrovka je onemocnění, které je úzce spjato se stravou, protože jde o již zmíněné onemocnění slinivky břišní. Měli byste v rámci prevence dodržovat u svých dětí určitá pravidla:

 

-          nepodávat malým dětem, které nemůžete z jakéhokoliv důvodu kojit, kravské mléko

-          dbejte, aby vaše dítě netrpělo nadváhou, snažte se ho přimět do nějaké sportovní aktivity

-          omezte v dětském i svém jídelníčku tuky

-          naopak do stravy zařaďte dostatečné množství vlákniny a škrobu 

-          zařazujte pravidelně potraviny jako je cibule, česnek brokolice, fazolové lusky, celozrnné pečivo, ale i karí a skořici

-          tvorbě inzulinu napomáhá i dostatečný přísun vitaminu C a E

 

Cukrovka je dosud nevyléčitelné onemocnění, které postihuje i naše nejmenší. Kázat, kterak dbát na správnou prevenci, když se ve vaší rodině objevuje tato zákeřná choroba už několik generací, je naprosto zbytečné. Přesto všechno - nepodceňujte prevenci.

 

Jste maminkou malého cukrovkáře? Svěřte se nám, jak to zvládáte…

   
07.11.2005 - Těhotenství a porod - autor: Eliška

Komentáře:

 1. [6] QueenGuinevra [*]

  jo ještě k těm hipoglikémiím,tak Ty zvládám uplně v pohodě,nikdy mi nikdo nemusel pomáhat,vždycky jsem se prostě sebrala a šla si dát něco k jídlu,-DD

  superkarma: 0 09.11.2005, 08:32:04
 2. [5] QueenGuinevra [*]

  ahoj.ja mam cukrovku už 4 roky(od 11Ti let) a v pohodě to zvládám...teda uplně v pohodě ne,praktiky do te´d,jsem měla glikémiie kolem 20-30moll ale teď už se to srovnalo,třeba dneska ráno,jsem mělam 3.9 jo a věděli jste že 99%diabetiků je z rozvedené rodiny nebo má v rodině problémy?a věděli jste že každou nemoc si člověk "vyrobí" sám?cukrovka je totiž z toho,když má v sobě člověk nějákej smutek,kterej endá ven a dusí to v sobě.
  mě se cukrovka zlepšila po homeopatii a taky chodím na regrese reiky atd.....a fak to funguje!
  během měsíce jsem z dvacítek na trojkách,-))

  superkarma: 0 09.11.2005, 08:29:03
 3. avatar
  [4] anava [*]

  Taky patřím do klubu. Mám inzulínovou pumpu a musím říct, že až na malé výkyvy, se kterými se potká každý diabetik závislý na inzulínu, ji jakž takž zvládám a naučila jsem se s ní žít. Všechny Vás moc zdravím!

  superkarma: 0 08.11.2005, 15:39:09
 4. avatar
  [3] Dájka [*]

  Článek se nezmiňuje ještě o jedné formě cukrovky a to je cukrovka těhotenská. Postihuje údajně 2 až 5% těhotných žen a je nejčastější těhotenskou komplikací. Sama s ní mám tu čest. Dokud jsme se blíže neseznámili, neměla jsem potuchy, co diabetes obnáší. Naštěstí tato forma hormonálně vyvolané cukrovky zpravidla odezní po porodu.
  Nezabírá-li dieta, léčí se humánním inzulinem. Kritéria pro hladiny cukru v krvi jsou přísnější než u netěhotných. Neléčená přináší mnoho rizik, například předčasný porod, nitroděložní úmrtí plodu na konci těhotenství, nadměrně velký přitom nezralý plod atd. Při dobré léčbě se tato rizika neliší od zdravých těhotných. Chce to jen velikou kázeň a spolupráci s lékaři. Nedovedu si ale představit lepší motivaci než donošené zdravé dítě.
  Každopádně je to pro mne zkušenost, která vede k lepšímu pochopení potřeb diabetiků a režimu jejich stravování. Všechno zlé je na něco dobré...
  Milí diabetici a diabetičky, přeju vám hodně pochopení a opory ve vašich rodinách (z mé zkušenosti největším problémem diabetika může být jeho rodina)!!!! Medicína jde ku předu a kdo ví, třeba se jednou lepší pomoc najde.

  superkarma: 0 07.11.2005, 16:44:40
 5. avatar
  [2] ALISKA [*]

  Musím se také připojit a popřát všem moc a moc zdravíčka. Vždy jsem si myslela, že je to nemoc jen silných lidí - mýlila jsem se "není". Je mi 30 a teď 20.listopadu budu /slavit???!!! / 3rok s touto nemocí. Opravdu nebolí, dá se s ní žít a hypoglykemie/když máte kolem sebe lidi, kteří se nebojí včas zasáhnout/ se dají také jakž-takž zvládnout. Proto přeji opravdu všem a nejen diabetikům, ale i lidem v jejich okolí hodně zdravíčka a pevné nervy při boji s touto nemocí.... nevzdávejte se !!!!!

  superkarma: 0 07.11.2005, 11:55:54

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme