„Přijdu domů, shodím na zem těžké tašky s nákupem, ruce jako opice. V bytě je jak po výbuchu. Všude se válí kusy oblečení, do dětského pokoje raději nevstupuji. Bojím se, aby na mě nevyskočil ten zaprášený medvěd, kterého manžel včera vytáhl ze sklepa. Je zatuchlý a má díru na noze. Prosil mě, abych mu tlapičku zašila. No jasně. Přidám ho k jeho kabátu. Roztrhl se mu šev u rukávu.  

 

Nejdřív strkám nákup do ledničky, pak posbírám oblečení po bytě. Než se pustím do zašívání medvědí tlapy, stavím se znovu k lednici. Něco k večeři. Vyndávám nakoupené suroviny a hodinu trávím střídavě u plotny a v koupelně u pračky, kam rvu většinu toho oblečení, co jsem předtím posbírala. Protože nesnáším hromadu špinavého nádobí, které beztak čeká jen na mě, ještě ho rychle umyji.

 

Konečně si sedám. Zhltnu večeři a jdu zašívat. Ještěže jsou kluci dneska pryč a mám večer jen pro sebe. I když… pro sebe jsem se zatím akorát najedla. Jenže my si to tak rozdělili. Rozdělení domácích  prací vychází z toho, jak to fungovalo u našich rodičů. On umyje jednou za rok okna a párkrát zatluče hřebík nebo vymění žárovku. Já mám na starosti ty „ženské“ práce. Takže myji nádobí, peru, vařím, uspávám, zašívám, žehlím…“

 

Vypadá to tak u vás? U nás naštěstí ne, ale musela jsem se i tak nad sebou (nad námi oběma) zamyslet. U mých prarodičů to bylo jinak. Když chtěl dědeček vymalovat, přinesl babičce štafle, aby dosáhla štětkou až nahoru. Jo, gentleman, to on byl.

 

U nás je to rozdělené asi takto. Já třeba nesmím uklízet knížky do knihovny, protože bych je nevhodně zatřídila. Všechny jsou na svém přesně určeném místě, já bych systém nepochopila (a ani jsem se o to nikdy nepokoušela). On zase respektuje mé uspořádání potravin v lednici a vrací všechno tam, odkud to vzal.

 

Jak je to u vás? Jak jste si rozdělili/nerozdělili domácí práce?
Jaké jsou vaše pravomoci, když se zavřou dveře domova? Kdo rozhoduje o penězích, o výletě, kdo o jídle? Kdo má moc nad žaludky, kdo nad kulturou bydlení? Omezuje vás to, nebo to naprosto vyhovuje vašemu naturelu?

Kde je doma vaše pole a kde jeho?

A co přístup k dětem?
Kdo je doma ten zlý, co trestá, a ten, ke komu se chodí na mazlení a usmiřování? Za kým dítě jde, když něco moc chce?
Jak to měli vaši rodiče, prarodiče a praprarodiče? Máte jejich fotku?
Jak to chcete mít vy? Musely jste si některé pravomoci „vydupat“?
Kdy jste se kvůli pravomocím pohádali a proč?
Jak by to mělo být? 

Napište nám a my některé příspěvky rády odměníme dárkem. redakce@zena-in.cz

 

Reklama