Na dnešní den 1. listopadu připadá svátek Všech svatých a hned zítra, 2. listopadu, následuje Památka všech zemřelých - Dušičky. Svátek, kdy se na hřbitově scházíme u hrobů našich blízkých, kteří už nejsou mezi námi. Proč se tam ale scházíme právě 2. listopadu? A co vlastně ty Dušičky znamenají?

Dušičky nahradily původní keltský svátek Samhain, který se slavil v den keltského nového roku, v němž se podle keltské víry prolíná náš svět se světem mrtvých. Právě noc z 31. října na 1. listopadu měla mít magickou sílu, neboť se věřilo, že z hrobů vystupují duše zemřelých předků a vcházejí do světa živých.

samhain

Samhain

2. listopadu se Svátky zesnulých konají asi od roku 998, kdy je zavedl francouzský opat Odillo († 1048), který se takto snažil čelit přetrvávajícím pohanským obřadům. Ve 13. století se pak tento zvyk rozšířil po celé západní církvi.

Předcházející svátek Všech svatých je věnován všem zesnulým lidem, kteří se za svoji zbožnost dostali do nebe. Dušičky jsou naopak vzpomínkou na zesnulé, kteří ještě nejsou na tuto skutečnost připraveni a procházejí fází očišťování v Očistci. Svíčky zapálené na hrobech byly - a jsou, přenesenou formou očistného ohně. Také se traduje, že když 2. listopadu prší, oplakávají duše své hříchy.

svicka

svíčky jsou přenesenou formou očistného ohně

V zemích s křesťanskou tradicí je v tyto dny zvykem navštívit rodinný hrob a rozsvítit na něm svíčku, či položit živé květiny, což má symbolizovat víru ve věčný život a demonstrovat přesvědčení, že život hrobem nekončí. Z tohoto hlediska jsou nevhodné papírové a umělé květiny, které se v moderní době na hrobech čím dál více objevují jakožto důkaz o ztrátě povědomí o původním významu této tradice.

Symbolem přicházejícího podzimu je chryzantéma neboli listopadka, kytička, která se díky své rozmanité barevnosti a dlouhé životnosti k dušičkové výzdobě hrobů používá nejčastěji.

kyticky

na hroby by se měly dávat živé květy

V České republice jsou Dušičky vedle Vánoc největším společně prožívaným svátkem vzpomínek na naše blízké, svátkem věřících i nevěřících. Ale ať už jsme věřící, či nikoliv, na své blízké „dušičky“ bychom si vzpomenout měli, a to nejen v listopadu či na Vánoce. V tyto dny snad jen o něco víc...

zdroj a foto: A. Stušková a wikipedia

Čtěte také:

Tématem dnešního vydání jsou zítřejší Dušičky.

Jaký je váš vztah k tomuto svátku?

Tentokrát nebudu klást žádné podotázky. Téma Dušičky je natolik silné, že určitě napíšete krásné příspěvky i bez mých návodných otázek...

Pište na redakční e-mail: redakce@zena-in.cz

Jednu pisatelku odměním malým dárkem: knihou s příznačným názvem: Kniha duší. A k tomu přibalím luxusní čisticí gel Solutions (ale ne na očištění duše, nýbrž na očistění pleti :))

darek

Reklama