Patřím ke „šťastlivcům“, kteří zažili socialismus. V té době jsem vůbec netušila, že zažiju vitaminovou revoluci. Revoluci, která motá hlavy farmaceutickým společnostem, obchodníkům  i obyčejným lidem na celém světě.

 

Je pravdou, že o svoje zdraví možná víc pečujeme, ale na druhé straně někdy podlehneme vábivé reklamě nebo přátelskému doporučení. A očekávaný efekt se vůbec nedostaví.

Vyznáme se skutečně ve vitaminech? Dokážeme si sami připravit vitaminovou bombu, která nás bez léků postaví na nohy?

 

Když mi bylo –náct, o vitaminech jsem toho věděla málo. Vlastně jsem se tím vůbec nezaobírala. Pamatuji si, jak jsem si rozpouštěla  šumivé tablety céčka v ústech. A bez vody! Neumím to vysvětlit, ale v té době mi to ohromně chutnalo a ani mi nevadilo, že mám rozežraný jazyk.

Šumivý vitamin C byl vlastně jediným vitaminem, který jsem v té době znala a měla s ním i osobní zkušenost. Když se však nad tím teď zamýšlím, to „fantastické“ céčko jsem nebrala kvůli vitaminům, ale kvůli chuti a šumivému zážitku…

 

Ostatní, tělu potřebné a prospěšné látky jsem získávala především z tuzemského ovoce, které v té době nebylo chemické. Jablíčka, hrušky, jahody… , to všechno jsem intuitivně konzumovala v dost velkém množství. Vlastní pocit spolu s přirozeným způsobem dopování vitaminy se odrazil na mém zdravotním stavu, který je výborný!

 

Dnes vím o vitaminech a stravování mnoho. Přiznám se, že pravidelně konzumuji různé typy vitaminů a léčivek, ze kterých si dělám kúry, které cyklicky opakuji. Když cítím potřebu očisty a chci povzbudit imunitní systém, dělám si tzv. nulové dny, kdy nekonzumuji žádné vitaminy ani podpůrné prostředky na posílení imunity.

 

I když bych se ráda vrátila do minulosti, už to nejde. Potraviny jsou na jiné úrovni a vlivem prostředí je náš organismus několikanásobně zranitelnější než například v 80. letech minulého století.

Bohužel, moderní doba se snaží především prodávat a častokrát na úkor kvality. Tento problém se z velké části týká právě potravin jako přirozeného zdroje vitaminů a dalších důležitých látek potřebných pro naše tělo. 

 

Můj osvědčený vitaminový tip:

·         Denně minimálně 4 šálky kvalitního nearomatizovaného zeleného čaje, pochopitelně bez cukru či jiných sladidel

·         2x denně (ráno, večer po jídle) 20 kapek z rostliny Echinacea

·         1x denně šumivý multivitamin s minerály (kromě očistných dnů ho užívám každý den po ranním běhu, rozpouštím ho ve 3 dl vlažné vody)

·         Každý den po snídani B-komplex + vitamin E (kromě očistných dnů)

 

 

 

A co vy? Vaše názory, tipy, doporučení a osvědčené recepty na „vitaminové bomby“ můžete zasílat během dnešního dne na adresu: redakce@zena-in.cz

Reklama