Citové vydírání známe všechny. Není třeba ho zdlouhavě představovat. Každá z nás ho více či méně obratně umí používat ve chvíli, kdy chce dosáhnout svého. Nasadíme smutný pohled, oči se nám zalijí slzami a my se tváříme zhrzeně a nešťastně. Tváříme se, jako by nám právě byla odmítána láska, něha a věrnost, ke které jsme byly stvořeny. A proč ne, když to tak skvěle zabírá? Díky tomuto jednoduchému postupu jsme získaly nové šaty, víkendový pobyt v horské chatičce, auto či zlatý prstýnek. Celý svět nám díky uslzeným očím může ležet u nohou, ale kromě velmi dobrých a výnosných stránek má tato naše zbraň i stránky stinné.

 

Proč citové vydírání využívají častěji ženy než muži?

Důvod je poměrně jednoduchý. Ženy byly odjakživa ochránkyně rodinného krbu, a tak byly v podstatě i nejšťastnější. Neměly moc možností prosazovat si svoje přání a potřeby přímo, a tak se uchylovaly k různým úskokům a intrikám. Díky tomu se po celá staletí v tomto umění zdokonalovaly a staly se z nich hotové mistryně.

Kdežto muži, jako bývalí lovci, byli zvyklí jít za svými záležitostmi vždy přímo a bez zbytečných vytáček. Jen si vzpomeňte, když za vámi přijde váš partner s nějakým návrhem, který by chtěl uskutečnit, nikdy nenasazuje smutné pohledy. Pokud mu na tom opravdu hodně záleží, tak největší jeho citové vydírání končí u toho, že vám koupí kytku. Pak si připraví zdlouhavou řeč, kde nastíní celou záležitost, vyjmenuje všechny její klady a zápory, nastíní plány, které by pomohly jeho návrh uskutečnit, a také řekne, jak by to mohlo vypadat, kdybyste na jeho návrh přistoupila. Muži chtějí, abychom se přizpůsobily jejich požadavku, a tak budou jemně naléhat. My, většinou z velké oddanosti a lásky, přikývneme.

 

Nebezpečí citového vydírání

Citové vydíraní vlastně spočívá v tom, že se používá na lidi, kteří jsou nám citově blízko. Známe všechny jejich slabůstky a nejcitlivější místa, a právě ty používáme k tomu, aby nám bylo vyhověno. Víme, co říct a kam přesně vmanipulovat našeho drahého, abychom z jeho úst dostali to sladké slůvko „ANO“.

Ovšem problém je v tom, že pokud můžeme využívat citové vydírání na někoho, kdo je nám citové blízko, je logické, že my jsme zase citově blízko jemu. Tudíž i on může znát naše nejcitlivější místa a slabiny a může je kdykoliv proti nám použít, pokud bude chtít něčeho dosáhnout. Neexistuje možnost, jak se ubránit tomu, aby druhý naše slabosti neznal. Můžeme se bránit jen tím, že včas rozeznáme jeho citové vydírání a nenecháme se vtáhnout do hry plné psích smutných očí.

 

Citové vydírání a naše děti

Další nebezpečí je, když tuto manipulaci používáme na naše děti. Každý zná tu užasnou větu, na kterou se dítě vždy chytne: „Po tom všem, co jsem pro tebe udělala...“ Vyvoláme výčitky a smutek a pak už se snadno pracuje s nevinnou dětskou duší. Problém je však v tom, že děti, na který bylo používáno citové vydírání, se naučí tuto zbraň používat taky, ale mnohem lépe než my. Abychom se pak všichni na stará kolena nedivili...

 

Používáte citové vydírání? Povedlo se vám někdy dosáhnout velkého úspěchu při použití této zbraně? Používal někdo citové vydírání na vás? Podlehla jste? Co si vůbec o citovém vydírání myslíte?

Reklama