.

"Kdybys mě měl rád, tak to pro mě určitě uděláš"

Vztahy

"Kdybys mě měl rád, tak to pro mě určitě uděláš"


Citové vydírání známe všechny. Není třeba ho zdlouhavě představovat. Každá z nás ho více či méně obratně umí používat ve chvíli, kdy chce dosáhnout svého. Nasadíme smutný pohled, oči se nám zalijí slzami a my se tváříme zhrzeně a nešťastně. Tváříme se, jako by nám právě byla odmítána láska, něha a věrnost, ke které jsme byly stvořeny. A proč ne, když to tak skvěle zabírá? Díky tomuto jednoduchému postupu jsme získaly nové šaty, víkendový pobyt v horské chatičce, auto či zlatý prstýnek. Celý svět nám díky uslzeným očím může ležet u nohou, ale kromě velmi dobrých a výnosných stránek má tato naše zbraň i stránky stinné.

 

Proč citové vydírání využívají častěji ženy než muži?

Důvod je poměrně jednoduchý. Ženy byly odjakživa ochránkyně rodinného krbu, a tak byly v podstatě i nejšťastnější. Neměly moc možností prosazovat si svoje přání a potřeby přímo, a tak se uchylovaly k různým úskokům a intrikám. Díky tomu se po celá staletí v tomto umění zdokonalovaly a staly se z nich hotové mistryně.

Kdežto muži, jako bývalí lovci, byli zvyklí jít za svými záležitostmi vždy přímo a bez zbytečných vytáček. Jen si vzpomeňte, když za vámi přijde váš partner s nějakým návrhem, který by chtěl uskutečnit, nikdy nenasazuje smutné pohledy. Pokud mu na tom opravdu hodně záleží, tak největší jeho citové vydírání končí u toho, že vám koupí kytku. Pak si připraví zdlouhavou řeč, kde nastíní celou záležitost, vyjmenuje všechny její klady a zápory, nastíní plány, které by pomohly jeho návrh uskutečnit, a také řekne, jak by to mohlo vypadat, kdybyste na jeho návrh přistoupila. Muži chtějí, abychom se přizpůsobily jejich požadavku, a tak budou jemně naléhat. My, většinou z velké oddanosti a lásky, přikývneme.

 

Nebezpečí citového vydírání

Citové vydíraní vlastně spočívá v tom, že se používá na lidi, kteří jsou nám citově blízko. Známe všechny jejich slabůstky a nejcitlivější místa, a právě ty používáme k tomu, aby nám bylo vyhověno. Víme, co říct a kam přesně vmanipulovat našeho drahého, abychom z jeho úst dostali to sladké slůvko „ANO“.

Ovšem problém je v tom, že pokud můžeme využívat citové vydírání na někoho, kdo je nám citové blízko, je logické, že my jsme zase citově blízko jemu. Tudíž i on může znát naše nejcitlivější místa a slabiny a může je kdykoliv proti nám použít, pokud bude chtít něčeho dosáhnout. Neexistuje možnost, jak se ubránit tomu, aby druhý naše slabosti neznal. Můžeme se bránit jen tím, že včas rozeznáme jeho citové vydírání a nenecháme se vtáhnout do hry plné psích smutných očí.

 

Citové vydírání a naše děti

Další nebezpečí je, když tuto manipulaci používáme na naše děti. Každý zná tu užasnou větu, na kterou se dítě vždy chytne: „Po tom všem, co jsem pro tebe udělala...“ Vyvoláme výčitky a smutek a pak už se snadno pracuje s nevinnou dětskou duší. Problém je však v tom, že děti, na který bylo používáno citové vydírání, se naučí tuto zbraň používat taky, ale mnohem lépe než my. Abychom se pak všichni na stará kolena nedivili...

 

Používáte citové vydírání? Povedlo se vám někdy dosáhnout velkého úspěchu při použití této zbraně? Používal někdo citové vydírání na vás? Podlehla jste? Co si vůbec o citovém vydírání myslíte?

   
31.07.2007 - Láska a vztahy - autor: bezradná Eleonor

Komentáře:

 1. avatar
  [31] Irad [*]

  Jednu dobu jsem citově vydírala svého bývalého přítele. Vlastně jsem si ani neuvědomila, že to dělám. Možná protože je to u nás doma docela běžná praxe. Upozornila mě na to kamarádka. Já to prostě tak nějak cítila. Když dává přednost kolu před povídáním si se mnou o tom, co se zase stalo doma, tak mě asi vážně nemá tolik rád, jak říká. Teď už si na to dávám pozor doma i při jednání s ostatními. Ještě bych chtěla říct, že jsem nikdy "nevydírala", abych něco hmotného dostala. pouze protože jsem chtěla být s ním.

  superkarma: 0 15.08.2007, 23:17:19
 2. avatar
  [30] vininka [*]

  S mým drahým by nějaké citové vydírání asi ani nehlo....aspoň to na něj nefunguje, když to zkouší jeho matka......Ale když tak přemýšlím, tak při mé měkkosti by u mě někteří jedinci s citovým vydíráním možná uspěli.....

  superkarma: 0 01.08.2007, 06:43:35
 3. avatar
  [29] mutina [*]

  Dovolila bych si oponovat, že citové vydírání používají slaboši či zbabělci. Podle mých zkušeností to jsou hysterky a hysteři. Pokud se jim nepodaří přemluvit přes city, následuje zhoršení zdravotního stavu. A odmítněte návštěvu u tchána, když mu buší srdce tak, že nemůže dýchat, točí se mu hlava, padá na stranu, atd.... Na mě to neplatí, raději jsem za cynika a necitu.

  superkarma: 0 31.07.2007, 20:58:19
 4. avatar
  [28] femme.fatale [*]

  sahleb: to já znám Ona se chtěla zasnoubit - jako "důkaz lásky". On slepě zamilovaný ji vzal do klenotnictví, ať si vybere prstýnek, ale ona, že prstýnek nechce. Že buď zlatý řetízek nebo raději nic. Svatbu si vydupala stejně a je to čím dál horší... Kdo chce kam

  superkarma: 0 31.07.2007, 17:00:06
 5. avatar
  [27] Kassy [*]

  Na mě to občas zkouší maminka, ale většinou nepochodí. A taky jeden bývalý přítel byl v citovém vydírání přímo mistr. Přesně jak je to v nadpise - Ty se mnou nesouhlasíš? Copak mě nemáš ráda? To bylo hrozný, vydržela jsem s ním tři měsíce. Já jsem to snad nikdy na nikoho vědomně nepoužila, připadá mi to pod úroveň.

  superkarma: 0 31.07.2007, 14:51:53
 6. [25] Yvaine [*]

  Yvaine: fůůj "vidírání" Omlouvám se

  superkarma: 0 31.07.2007, 14:28:45
 7. [24] Yvaine [*]

  Citové vidíraní začala jako nový způsob komunikace uplatňovat skorotchýně a taky babička. Je radost to poslouchat

  superkarma: 0 31.07.2007, 14:27:53
 8. avatar
  [22] fialinka [*]

  Vivian, medvedice55: já to asi chápu, peníze máme úplně společné, na jednom účtu, koupit si můžu v podstatě všechno, ale když to má být větší výdaj a ještě k tomu nějaká blbost, tak se většinou preventivně zeptám a taky většinou uslyším "tak si to kup", spíš tak trošku kompenzuju vlastní provinilý pocit z utrácení za zbytečnosti... ale tohle myslím nemá s citovým vydíráním nic společného, kdybych ale slyšela od manžela, že je to blbost, tak si to budu možná dýl rozmýšlet.

  superkarma: 0 31.07.2007, 13:32:47
 9. avatar
  [21] Vivian [*]

  sahleb: no jasně, já když chci nové šaty, tak začnu před manželem brečet. Ty to snad děláš jinak?

  superkarma: 0 31.07.2007, 13:27:07
 10. avatar
  [20] Vivian [*]

  medvedice55: takže si to v rámci úspor necháš koupit od manžela? :-)

  superkarma: 0 31.07.2007, 13:25:06
 11. [19] sahleb [*]

  Prosim Vas vy znate opravdu nekoho, kdo breci aby od manzela dostal zlaty prstynek, auto saty kabelku? Prosim jen uprimne odpovedi.
  Ja totoz nikoho takoveho neznam. A to nejsem nejmladsi a mam neuveritelnou spoustu kamaradech ´v ruznych zemich zenmekoule.
  me osobne se zda, ze je to jen cilena propaganda. Muzi (viz politika) umeji vyditar a manipulovat mistrne.

  superkarma: 0 31.07.2007, 12:42:14
 12. avatar
  [18] Luciiiik [*]

  superkarma: 0 31.07.2007, 12:29:16
 13. avatar
  [16] Vivian [*]

  medvedice55: a ty nemáš vlastní peníze?

  superkarma: 0 31.07.2007, 12:03:27
 14. avatar
  [14] femme [*]

  medvedice55: a co kdyby řekl, to si nekupuj??

  superkarma: 0 31.07.2007, 11:55:11
 15. avatar
  [12] Amálie [*]

  „Po tom všem, co jsem pro tebe udělala...“ Vyvoláme výčitky a smutek a pak už se snadno pracuje s nevinnou dětskou duší.... - kdo takhle "pracuje", na toho by měl pamatovat § v trestním právu.  Citové vydírání nesnášim a když to na mě někdo zkusí, napřímo se zeptám "řekni na rovinu, co chceš a nedělej ze sebe idiota". Citově vydírat může jen slaboch a ubožák.

  superkarma: 0 31.07.2007, 11:32:57
 16. avatar
  [11] gerda [*]

  Citové vydírání nepěstuju a ani v nejbližším okolí ho nezaznamenávám. Asi mám štěstí. Připadá mi hodně hloupé, průhledné a ponižující. Nedělám tudíž vola ani ze sebe, ani z druhých Jsem pro to jednat na rovinu, a když to nejde, nepokouším se už dál. Nemusím mít přece všecko.

  superkarma: 0 31.07.2007, 10:48:14
 17. avatar
  [10] Modré z nebe [*]

  U mého manžela takový to "... jestli mě máš rád, tak ..." vůbec nezabírá. Řekne, že mě má sice rád, ale že to nejde a nepohnu s ním ani o píď. Takže já jsem neúspěšná vyděračka

  superkarma: 0 31.07.2007, 10:40:27
 18. avatar
  [9] Kuře [*]

  Citové vydírání považuju za hnus. Ale občas (tak 1x do roka)doma uspořádám "Itálii" i když to považuju za komedii a není to můj přirozený projev. Jenže na to funguje. Nebo je to pak taky citový vydírání?

  superkarma: 0 31.07.2007, 09:59:55
 19. avatar
  [8] SStream [*]

  On Vás citově vydírá vyznělo z úst mého psychologa a já rázem zjistila, že nejsem nemocná,ani nemožná,ani neschopná, ani zlá, ani ta,co musí mít všechno po svém a je tak egoistická,že kdyby jí někdo blízký zemřel,tak si toho ani nevšimne. Moje představy o vlastní psychické síle se rozplynuly a já konečně poslechla někoho jiného. Podlehla jsem a když si na to období vzpomenu připadám si jako idiot nejvyššího kalibru. Opravdu to není jen "dámské" umění...

  superkarma: 0 31.07.2007, 09:18:08
 20. [7] Anai [*]

  Citové vydírání znám velmi dobře ovšem to negativní - jako doprovodní projev manžela - manipulátora a tyrana. Jinak já ho použila vědomě pouze jednou jedinkrát a kvůli naprosté blbosti - byla to legrace.

  superkarma: 0 31.07.2007, 09:00:23
 21. [6] Wewerucha [*]

  Zdravím;-) Citové vydírání je dost citlivé téma...Sama se snažím citově nevydírat...ve smyslu, že když vidím, že ten člověk mi NECHCE vyhovět a poznám, že nemá smysl naléhat, tak to prostě tak vezmu a hotovo. A pokud vidím, že bych ho mohla získat na svou stranu, nedělám to stylem vydírání, ale proberu všechna pro a proti a chci znát jeho pohled na věc, jestli mu to bude vyhovovat a.....prostě se snažím najít kompromis. Běda ale, když někdo citově vydírá mě! Bohužel to člověk většinou zjistí-pozná pozdě. A pak je člověku fakt blbě Já nevím, každý má na to svůj nazor, na které má právo. Každopádně si myslím, že citově vydírá jen zbabělec a slaboch. Člověk musí znát svou cenu a nedělat ze sebe chudinku... Ale jak říkám, co člověk, to názor

  superkarma: 0 31.07.2007, 08:45:14
 22. avatar
  [5] Sirikit [*]

  Ano, to znám. Takhle nás citově vydírala tchyně, když po nás požadovala, abychom ji navštívili každý den. Když jsme jí šetrně sdělili, že to bohužel denodenně nejde, protože máme také určité pracovní povinnosti a dvě děti, které nás rovněž potřebují, začala hystericky křičet - jen počkejte, až tu nebudu, budu vám chybět, nebudete mít žádnou mámu a bábu.... Podotýkám, že nikdy, ale opravdu nikdy nepohlídala malé děti ani den, to bychom tím nabourali její pohodlí. Ona si prostě chtěla při kafíčku jen popovídat, hlavně o tom, co jí bolí, co jí řekla doktorka, jakou chorobu asi má a podobně.

  superkarma: 0 31.07.2007, 07:50:36
 23. [4] Rikina [*]

  Anketa:
  1. Doufám, že ne, proboha.
  2. Ne.
  3. Ano.
  4. Nepodlehla, ale byla to fuška.
  5. Vědomě použít citové vydírání, zvlášť za účelem získání šatů, auta či prstýnku, jak psáno v článku, je ubohost.

  superkarma: 0 31.07.2007, 05:44:40
 24. avatar
  [2] Suzanne [*]

  Nevydírám, ani nejsem vydírána. Neznám. ...a větu „Po tom všem, co jsem pro tebe udělala...“ na mě jednou použila moje bývalá kamarádka (vzbudila ve mně odpor), rozhodně ne matka, natož abych ji na svoje dítě použila já

  superkarma: 0 31.07.2007, 00:20:18
 25. avatar
  [1] fructia [*]

  Citové vydírání je pro zoufalce.

  Nevydírám a ani mě nikdo nikdy nevydíral.

  superkarma: 0 31.07.2007, 00:03:49

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme