O víc než miliardu korun hraje 16 národností. Jak by se zachovaly, kdyby se jim na kontě objevila částka 1,36 miliardy korun, která je teď aktuálně v Eurojackpotu?  Odpověděl nám Jacopa, zahraniční student z Itálie, a Smári, pracovník IT podpory původem z Islandu. 

Češi jsou ve sdělování výher v loterii svým blízkým velmi opatrní, podobně jako Islanďané a spíš by informovali jen ty opravdu nejbližší členy rodiny. Naopak Ital Jacopo by se svěřil přátelům a rodině, protože by takový příval štěstí nechtěl držet v tajnosti. Zeptali jsme se i na to, jestli by případní výherci přestali pracovat. „Okamžitě bych odešel z práce a začal bych cestovat a objevovat cizí země a kultury. Koupil bych mnoho domů a hotelů po celém světě a pronajímal bych je,“ nezapírá v sobě otevřenou povahu Jacopo. Smári z Islandu by se zachoval o něco střídměji: „Odešel bych z práce a rozjel vlastní podnikání. Pravděpodobně víc než jedno.“

A jak by s výhrou naložili? Italský student by si koupil Porsche, soukromý tryskáč a loď, několik velkých domů s bazénem, saunou, tureckými lázněmi a wellness a mnoha hřišti pro různé sporty jako golf, basketbal a tenis. Ve svém velkém novém domě by uspořádal oslavu se všemi kamarády i jejich kamarády. Přál by si být zaplaven hromadou alkoholu a krásných dívek. 

Islanďan Smári by si koupil dort a oslavil by výhru výletem na Island.

V Eurojackpotu se teď hraje o 1,36 miliardy korun. Hlavní výhra může padnout kdekoliv v 16 zemích a Česká republika byla v pátek 21. 11. opravdu blízko. Sázejícímu z Moravy chybělo jen jedno číslo a stal by se miliardářem. Přesto si ale odnáší výhru ve druhém pořadí ve výši 17 milionů korun.

asf

Co byste dělal, kdybyste vyhrál miliardu?
Jacopo: Nejdřív ze všeho bych velmi hlasitě křičel a skákal radostí, pak by mi pravděpodobně došlo, jak moc je to peněz.
Smári: Nevěděl bych, co říct…

Komu byste se jako prvnímu svěřil? Tajil byste to?
Jacopo: Svěřil bych se rodině a přátelům. Nešlo by mi držet v tajnosti takový příval štěstí.
Smári: Řekl bych to nejbližší rodině.

Rozdělil byste se s někým? Věnoval byste nějakou část výhry na charitu?
Jacopo: Samozřejmě bych se o část rozdělil s chudými nebo s přáteli, kteří nemohou kvůli nedostatku peněz studovat na univerzitě. Část výhry bych určitě věnoval organizacím, které pracují v dobrovolnickém sektoru.
Smári: Dal bych peníze na charitu, ale zatím nevím na jakou. Pravděpodobně na nějaké projekty zaměřující se na rozvoj infrastruktury v málo rozvinutých zemích.

Myslíte, že v tom hraje roli i národnost (že Češi by se nedělili nebo naopak dělili)?
Jacopo: Myslím, že to nezáleží na národnosti, ale na charakteru.
Smári: To si nemyslím.

Přestal byste pracovat? Investoval byste vyhrané peníze?
Jacopo: Okamžitě bych odešel z práce a začal bych cestovat a objevovat cizí země a kultury. Koupil bych mnoho domů a hotelů po celém světě a pronajímal bych je.
Smári: Odešel bych z práce a rozjel vlastní podnikání. Pravděpodobně víc než jedno.

Změnil byste bydliště? Zemi, kde žijete?
Jacopo: Jezdil bych po celém světě, potkával nové lidi a učil se jazyky.
Smári: Zpočátku ne, ale cestoval bych a zůstával různou dobu na různých místech a ochutnával bych svět.

Co byste si koupil?
Jacopo: Koupil bych si Porsche, soukromý tryskáč a loď, několik velkých domů s bazénem, saunou, tureckými lázněmi a wellness a s mnoha hřišti pro různé sporty (tenis, golf, basket atp.).
Smári: Dort.

Jak byste to oslavil?
Jacopo: Oslavil bych to v jednom opravdu velkém domě, který bych si koupil. Společně s kamarády, kamarády mých kamarádů a se spoustou dalších lidí. Se záplavami alkoholu a krásných dívek.
Smári: Výletem na Island.

Myslíte, že mají Češi jiný vztah k penězům než lidé ze země, odkud pocházíte?
Jacopo: Nemyslím si to.
Smári: Ano, myslím, že se lidi dívají na peníze jinak. Už jen proto, že na Islandu je minimální plat mnohem vyšší než v Česku a základní věci jako alkohol, tabák nebo chleba jsou tam mnohem dražší než tady. Luxusnější věci jako elektronika nebo oblečení jsou tam naopak levnější.

Reklama