Kdy zavést příkrmy? To je otázka, kterou si jednou položí každá maminka. Doporučení Světové zdravotnické organizace říká, že první jídlo vedle mateřského mléka byste měla miminku dát v šesti měsících věku. Dřív jen výjimečně.

prikrm

Dnes nám můžete psát na téma Jídla, která si pamatujeme z dětství. Já bych ráda zmínila příkrmy. Asi nikdo z nás si je pamatovat nebude, pokud stejně jako já nemáte mladší sestru, které byste příkrmy tajně ujídali. Příkrmy mají v životě dítěte významnou roli. Je to poprvé, kdy ochutnají něco jiného než mateřské mléko.

Několik maminek v mém okolí i tady na magazínu řeší věčnou otázku. Kdy je zavést? Trochu jsem zapátrala, abych pomohla na tuto otázku odpovědět.

Pro Českou republiku není našimi odborníky stanovena žádné univerzální a všeobecně platné doporučení. A tak bude jednodušší řídit se doporučením WHO (světová zdravotnická organizace) pro evropský kontinent.

Doporučení říká:

S plným kojením je vhodné vydržet do šesti měsíců (kalendářních) věku a pak postupně přidávat příkrmy. Za určitých podmínek je možné začít s příkrmem dřív, ovšem nejdříve ve čtyřech měsících věku. Je to proto, že až od čtyř měsíců je dítě schopné „žvýkat“ a polykat hustější potraviny. Příkrm ve věku 4–6 měsíců je možný zejména když: Dítě i při častém kojení vykazuje známky hladu, je nutné ho kojit nebo podávat mléko více než 8–10 denně, váhově neprospívá.

Toto všeobecná doporučení ovšem platí jenom pro kojené děti, které nějak nevybočují z normálu. Pro děti, jejichž matky například nemají dostatek mléka nebo nemohou být kojeny z jiného důvodu, je pochopitelné zavedení příkrmů dříve. V tomto případě je nutné postupovat podle individuálního plánu, který stanoví pediatr.

Jak už jsem v úvodu nakousla, příkrmy si pamatuju a takový sunar dlouho patřil mezi největší delikatesy mého dětství. To neznamená, že bych měla tak dobrou paměť, tehdy mi bylo deset let. A to taky neznamená, že by rodiče začali s příkrmy tak pozdě. To znamená, že mám mladší sestru.

Vážně teď netuším, co mi na tom tolik chutnalo, ale pokaždé, když v její lahvičce zůstal zbytek sunaru, dopila jsem ho. Co mě ale nechalo úplně v klidu, byly příkrmy, které po sunaru následovaly. Mléčná rýže, zeleninový mix, ovocné přesnídávky, později i mix s masem. Nic z toho bych si nevybrala. Asi i díky tomu, že to nikdo neujídal, byla moje sestřička dobře živená a za chvíli nás přeroste všechny.

Na která jídla vzpomínáte z dětství vy? Které jste milovala a které naopak nenáviděla? Pište nám na adresu

redakce@zena-in.cz

Došlé příspěvky budeme v průběhu dneška zveřejňovat a autorka jednoho z nich se může těšit na odměnu. Tentokrát můžete získat DVD Cvičení po porodu podle Magdaleny Mikulandové.

A dnes si také zasoutěžíme. Hrát budeme o tři balíčky pro nastávající a čerstvé maminky. Balíčky v hodnotě 726 korun obsahují Sunar Complex banán, Sunar Complex mléčný a Gravimilk s čokoládovou a vanilkovou příchutí. Pravidla soutěže najdete v dnešních novinkách nejpozději v devět hodin.

Reklama