Rodina

Kdy zavést příkrmy?

Kdy zavést příkrmy? To je otázka, kterou si jednou položí každá maminka. Doporučení Světové zdravotnické organizace říká, že první jídlo vedle mateřského mléka byste měla miminku dát v šesti měsících věku. Dřív jen výjimečně.

prikrm

Dnes nám můžete psát na téma Jídla, která si pamatujeme z dětství. Já bych ráda zmínila příkrmy. Asi nikdo z nás si je pamatovat nebude, pokud stejně jako já nemáte mladší sestru, které byste příkrmy tajně ujídali. Příkrmy mají v životě dítěte významnou roli. Je to poprvé, kdy ochutnají něco jiného než mateřské mléko.

Několik maminek v mém okolí i tady na magazínu řeší věčnou otázku. Kdy je zavést? Trochu jsem zapátrala, abych pomohla na tuto otázku odpovědět.

Pro Českou republiku není našimi odborníky stanovena žádné univerzální a všeobecně platné doporučení. A tak bude jednodušší řídit se doporučením WHO (světová zdravotnická organizace) pro evropský kontinent.

Doporučení říká:

S plným kojením je vhodné vydržet do šesti měsíců (kalendářních) věku a pak postupně přidávat příkrmy. Za určitých podmínek je možné začít s příkrmem dřív, ovšem nejdříve ve čtyřech měsících věku. Je to proto, že až od čtyř měsíců je dítě schopné „žvýkat“ a polykat hustější potraviny. Příkrm ve věku 4–6 měsíců je možný zejména když: Dítě i při častém kojení vykazuje známky hladu, je nutné ho kojit nebo podávat mléko více než 8–10 denně, váhově neprospívá.

Toto všeobecná doporučení ovšem platí jenom pro kojené děti, které nějak nevybočují z normálu. Pro děti, jejichž matky například nemají dostatek mléka nebo nemohou být kojeny z jiného důvodu, je pochopitelné zavedení příkrmů dříve. V tomto případě je nutné postupovat podle individuálního plánu, který stanoví pediatr.

Jak už jsem v úvodu nakousla, příkrmy si pamatuju a takový sunar dlouho patřil mezi největší delikatesy mého dětství. To neznamená, že bych měla tak dobrou paměť, tehdy mi bylo deset let. A to taky neznamená, že by rodiče začali s příkrmy tak pozdě. To znamená, že mám mladší sestru.

Vážně teď netuším, co mi na tom tolik chutnalo, ale pokaždé, když v její lahvičce zůstal zbytek sunaru, dopila jsem ho. Co mě ale nechalo úplně v klidu, byly příkrmy, které po sunaru následovaly. Mléčná rýže, zeleninový mix, ovocné přesnídávky, později i mix s masem. Nic z toho bych si nevybrala. Asi i díky tomu, že to nikdo neujídal, byla moje sestřička dobře živená a za chvíli nás přeroste všechny.

Na která jídla vzpomínáte z dětství vy? Které jste milovala a které naopak nenáviděla? Pište nám na adresu

redakce@zena-in.cz

Došlé příspěvky budeme v průběhu dneška zveřejňovat a autorka jednoho z nich se může těšit na odměnu. Tentokrát můžete získat DVD Cvičení po porodu podle Magdaleny Mikulandové.

A dnes si také zasoutěžíme. Hrát budeme o tři balíčky pro nastávající a čerstvé maminky. Balíčky v hodnotě 726 korun obsahují Sunar Complex banán, Sunar Complex mléčný a Gravimilk s čokoládovou a vanilkovou příchutí. Pravidla soutěže najdete v dnešních novinkách nejpozději v devět hodin.

   
05.11.2010 - Děti - autor: Eva Soukupová

Komentáře:

 1. avatar
  [9] paviocko [*]

  Bébina — #8 Když jsem první příkrmy před rokem a půl řešila s paní, která vyznává takovej zdravější životní styl, tak radila, ať začnu s obilninama - jáhlovou a pohankovou kaší, že je to pro dítě mnohem zdravější. Po pravdě jsem ale poslechla dětskou doktorku a začala dávat zeleninku. No, nevím, jestli to bylo dobře nebo ne, každopádně mám dítě zdravé, silné a zeleninu miluje dodnes... Pravdou je, že brambora, která se taky doporučuje jako jeden z prvních příkrmů, je plná škrobu a asi není úplně lehce stravitelná...

  superkarma: 0 07.11.2010, 20:10:22
 2. [8] Bébina [*]

  kozicka — #6 Me by spis zajimalo, proc se v nasi zemi doporucuje zacinat se zeleninou, kdyz kazdy vi, ze zelenina je spatne stravitelna a je treba si na ni vypestovat mikrofloru ve strevech, kterou kojenec nema. Proc se nezacina s varenou ryzi, ktera je velmi dobre stravitelna. Zkuste dat hladovemu diteti v Africe uvarenou zeleninu a zabijete ho. Varena ryze mu zchrani zivot.

  1. na komentář reaguje paviocko — #9
  superkarma: 0 05.11.2010, 17:44:13
 3. avatar
  [7] bubidani [*]

  ja myslim že nejdůvěryhodnější bude mateřský přirozený instinkt, dítě vaše tak sama pocítite co kdy potřebuje a na nějaký "zaručený a hlavně klinicky a vědecky osvědčený věci" kašlete Sml22

  superkarma: 0 05.11.2010, 13:47:01
 4. avatar
  [6] kozicka [*]

  Marbulka — #5 myslím, že je to jiná generace a bylo jim to kladeno na srdce, jak je to důležité. Třeba budeme stejné a budeme tvrdit, že první příkrm musí být mrkev a bude se dávát jablkoSml80

  1. na komentář reaguje Bébina — #8
  superkarma: 0 05.11.2010, 13:38:16
 5. avatar
  [5] Marbulka [*]

  ToraToraTora — #4 moje tchýně ač je normální, tak je taky šáhnutá šťávičkami Sml52Sml52

  1. na komentář reaguje kozicka — #6
  superkarma: 0 05.11.2010, 13:30:39
 6. avatar
  [4] ToraToraTora [*]

  navia — #3 Má tchýně je šťávičkami šáhnutá též. Když se mě po třech měsících po porodu ptala, jestli dávám ovocné šťávy, měla také takové divné kecy a pochybnosti o budoucnosti mých dětí. Já zas neřeším tchýni Sml57 Sml54

  1. na komentář reaguje Marbulka — #5
  superkarma: 0 05.11.2010, 12:35:41
 7. avatar
  [3] navia [*]

  ToraToraTora — #2 Já psala o babičkách mimina.. tj, o mé matce a tchýni... cokoliv mi o výchově a výživě dětí říkala moje babička (bylo jí 85, když se můj syn narodil) jsem neřešila

  1. na komentář reaguje ToraToraTora — #4
  superkarma: 0 05.11.2010, 12:20:32
 8. avatar
  [2] ToraToraTora [*]

  navia — #1 Manželova bábinka se pokoušela do čtyřměsíční dcery nacpat hořickou trubičku...prý ji chytí do ruček a bude si žužlat...od té doby věřím bábinkám při výchově dětí jako nedělnímu Blesku

  1. na komentář reaguje navia — #3
  superkarma: 0 05.11.2010, 12:04:38
 9. avatar
  [1] navia [*]

  Já mám taky mladší sourozence, ale o málo, takže si nepamatuju nic Sml30 Zato, když jsem před 18,5 lety odmítla v šesti nedělích podávat svému dítěti ovocné šťávy, tak obě babičky vykazovaly pochyby, že se dítě dožije roku Sml30. Na druhé straně já kojila, což ony ani jedna, takže na druhé straně jsem byla hrdinka - jen strašně tvrdohlavá a nechtějící miminku dopřát vitamíny.

  1. na komentář reaguje ToraToraTora — #2
  superkarma: 0 05.11.2010, 07:18:37

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme