Rodina

Kdy začít s dětmi mluvit o sexu?

Tohle téma mě hodně zajímá. A asi každého, kdo má doma děti. Ty naše už jsou větší, takže se s nimi o sexu bavíme už nějakou dobu, a nebylo to vždy příjemné - občas jsem se docela zapotila.

A kdy tedy začít mluvit s dětmi o sexu? Po různých zkušenostech a debatách s kamarády - psychology a po přečtení knihy MUDr. Ondřeje Trojana jsem vyvodila jeden závěr: Když se začnou ptát. Ať už jsou jakkoliv staré, není dobré jim říkat „to nemusíš vědět, počkej, až budeš starší, to tě ještě nemusí zajímat“. Ideální je po pravdě odpovědět, samozřejmě s ohledem na jejich věk.

děti

Někteří odborníci doporučují, že s dětmi by se mělo mluvit o sexu klidně už od tří let. A něco na tom je - v tomhle věku se děti vůbec nestydí, všechno přijmou v klidu a nic jim nepřipadá trapné. Obě naše děti se začaly zajímat určitě už ve školce. Začalo to otázkami, proč má tatínek pindíka a maminka ne? A když jsem byla těhotná, tříletá dcerka se pořád vyptávala, jak vzniká miminko a jak se dostalo do břicha? Tak jsem jí to jednoduše popsala. Řekla jen aha, a víc to neřešila. Nedovedu si představit, že bych jí to vysvětlovala teď, když je jí třináct. To by bylo asi znuděných pohledů a hihňání!

Pravdivě a jednoduše

Na dětské otázky o sexu se musí odpovídat stručně, ale pravdivě, není dobré vymýšlet si historky o čápech, vránách nebo kupování dětí. To děti jen znejistí, a až později samy zjistí pravdu, budou se cítit podvedené a mohou se jen domýšlet, proč jim rodiče lhali - že by byl sex něco špatného? Otevřenost je v tomto případě nejlepší, stejně jako používání přiměřených slov, to už záleží na uvážení rodičů a také věku dítěte. Jinak se samozřejmě mluví s pětiletým a jinak s desetiletým dítětem, u nejmenších dětí není třeba používat odborných výrazů, ale u školáků už se tím nic nezkazí. Hlavní je mluvit s dětmi odmalička na rovinu. Když to uděláte, dítě se nepřestane ptát a bude k vám mít důvěru i ve starším věku.

Když byly naše děti mladší, mluvila jsem na toto téma s kamarádkami. Všechny jsme se shodly, že děti jsou všímavé, že už ve školce mají dávno vyzkoumané rozdíly mezi muži a ženami, ví, že ženy mívají v bříšku miminko, později se zajímají, jak miminko vzniká a kudy se dostane ven. Vzpomínám, že v tomhle nám tehdy pomohla knížka Zdeňka Milera Krtek a maminka, v níž se dvěma zajíčkům narodily děti. V knížce bylo všechno podrobně nakresleno a děti si tak udělaly poměrně přesnou představu.

Musím říct, že s dcerou jsem toho probírala víc. Jednak byla starší a nemohla se zeptat nikoho jiného, a pak je to holka, takže jsem jí vysvětlovala vše o menstruaci, pubertě, otěhotnění, porodu atd. A navíc syn se na takové věci ptá spíš manžela, což mi přijde ideální. Kdysi jsem někde četla slova sexuologa Petra Weisse, že role otců je v sexuální výchově nezastupitelná.

Co je ale v dnešní době možná nejdůležitější? Poučit děti, aby si chránily své tělo a nenechaly si od nikoho líbit nic, co je jim nepříjemné. A to se týká i sexu.

Moje tipy na knihy na toto téma:

 • Ondřej Trojan: Jak mluvit s dětmi o sexu
 • Ilona Burdová: Jak s dětmi mluvit o sexu, manželství a rodičovství
 • Kateřina Janouchová: Život dítěte

Mluvíte s dětmi otevřeně o sexu?

Možnost%
Ano, vždycky, jako o všem jiném.29,3
Většinou ano, jen někdy se odpovědi vyhnu.22,7
Jak kdy, podle situace.40
Ani ne, já na to moc nejsem.6,7
Vůbec ne, tohle téma je u nás tabu.1,3

Přečtěte si v našem magazínu:

   
25.04.2013 - Děti - autor: Lucie Paličková

Komentáře:

 1. [13] Trefa [*]

  Trefa:vzdy jsem se snazila s detmi o vsem mluvit .

  superkarma: 0 25.04.2013, 21:38:40
 2. avatar
  [12] Jindriska8 [*]

  denkas — #10 Tak to jsem chtěla napsatSml30Sml30

  superkarma: 0 25.04.2013, 15:33:37
 3. avatar
  [11] denkas [*]

  denkas — #10 anebo si koupim BravíčkoSml80

  superkarma: 0 25.04.2013, 14:28:48
 4. avatar
  [10] denkas [*]

  ToraToraTora — #4 Přesně tak nějakSml30 Naši se mnou o sexu nemluvili,moje děti se na nic neptaly,tak se musím dozvědět až od vnoučatSml80

  1. na komentář reaguje denkas — #11
  2. na komentář reaguje Jindriska8 — #12
  superkarma: 0 25.04.2013, 14:28:23
 5. avatar
  [9] Alenka0010 [*]

  Určitě nejpozději v 8 letech, Bravíčko a podobné časopisy nejsou na sexuální výchovu zrovna vhodné.

  superkarma: 0 25.04.2013, 12:06:41
 6. avatar
  [8] hubajda [*]

  nevim co zatrhnout nebot dcera si myslim ani moc poucovat nepotrebuje kupuje si bravo a tam se hodne pise o sexu

  superkarma: 0 25.04.2013, 10:49:03
 7. avatar
  [7] Judo [*]

  V dnešní době zřejmě co nejdříve.Sml15

  superkarma: 0 25.04.2013, 10:36:52
 8. avatar
  [6] Pentlička [*]

  U nás to přišlo tak nějak přirozeně, když jsem čekala druhé dítě, tak jsme si s dcerkou, ani ne dvouletou prohlíželi knížku, kde bylo jak děťátko roste v bříšku, pak se děti zajímaly při koupání ve vaně, proč chlapeček vypadá jinak než holčička a kdykoli se na něco zeptaly všecko jsem jim po pravdě přiměřeně věku řekla. Nikdy jsem jim něříkala počkej, až budeš větší nebo jim nelhala. Pak jsem nebyla vystavena trapným okamžikům, kdy někdy ve třinácti je nutno udělat s dítětem "vážný pohovor" na téma sex.

  superkarma: 0 25.04.2013, 10:19:53
 9. avatar
  [5] Věrulinka [*]

  Díky této době, bych řekla vážně co nejdřív Sml15Sml22

  superkarma: 0 25.04.2013, 09:16:09
 10. avatar
  [4] ToraToraTora [*]

  JJ, mluvit se musí,hned jak budu chtít něco vědět, optám se

  1. na komentář reaguje denkas — #10
  superkarma: 0 25.04.2013, 08:46:02
 11. avatar
  [3] samecka [*]

  U těch nejmenších být trošičku lhář,u těch větších trochu diplomat a u těch největších dětí se pokusit něco dozvědětSml30Sml30Sml30

  superkarma: 1 25.04.2013, 08:34:55
 12. [2] telelot [*]

  ano, když se začnou ptát, jenže co když se neptají...?

  superkarma: 0 25.04.2013, 07:12:42
 13. avatar
  [1] lenig [*]

  bohužel je to dneska tak, že děti toho vědí více než my, tzn., že správnou cestu vidím v tom, mluvit s nimi o sexu od mala, samozřejmě podle jejich věku a otázek, ale ANOSml67

  superkarma: 0 25.04.2013, 06:58:29

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme