Rodina

Kdy začíná plod vidět, slyšet a vnímat?

Smyslové orgány jsou anatomicky založeny již na začátku druhé třetiny těhotenství (na začátku II. trimestru), ale teprve v jeho poslední třetině (ve III. trimestru) se probouzejí.

 

Konec 3. měsíce:

Hmat a chuť

Zdá se, že hmat je prvním smyslem, který se projeví. Receptory kožní citlivosti, např. v prstech, jsou na svém místě už koncem 3. měsíce. Přibližně v polovině těhotenství dosvědčují pohyby, jimiž plod reaguje na hlazení bříška matky, jeho velkou citlivost na dotek. Ve stejné době se plod také seznamuje s chutí (především sladkou) plodové vody, kterou polyká. Chuťový systém plodu je připraven k činnosti od konce 3. měsíce.

 

Konec 6. a začátek 7. měsíce:

Sluch, zrak a čich

Vnitřní ucho plodu je zcela vyvinuto od poloviny těhotenství a jeho sluchový systém normálně funguje od poloviny 7. měsíce. Sluchový nerv je jediným smyslovým nervem, který je v tomto věku dokonale funkční. Rodiče se nezřídka uchylují k hlasové nebo zvukové stimulaci plodu a jejich vynalézavost nezná hranic. Kutilové vyrábějí i složité zvukové aparatury pro přenášení hudebních skladeb, v přesvědčení, že z dítěte vytvoří hudebního génia nebo alespoň jedince s hudebních sluchem, který jim samotným celoživotně chybí apod. Váš hlas nebo vnější zvuk sice dolehne k plodu značně deformovaně, ale stimuluje ho. Dosud není věrohodně potvrzeno, že by hlas rodičů byl dítěti po narození povědomý. Zrakové vybavení plodu, zejména struktura oka, je v 7. měsíci dostatečně vyvinuto, aby umožňovalo vidění.

Naopak nejsme schopni přesně určit, od kterého okamžiku funguje čich plodu, i když je pravděpodobné, že vnímá vůně mnohem dřív než v termínu porodu.

 

MUDr. Antonín Pařízek, CSc.
Ivana Ašenbrenerová

/Z připravované knihy o těhotenství a porodu

   
18.02.2004 - Těhotenství a porod - autor: Odborný článek

Komentáře:

 1. [12] onohlo [*]

  zajímavý článek

  superkarma: 0 20.03.2013, 11:44:52
 2. avatar
  [6] Gabi [*]

  Panther: proč bys nic nemohla? Já v obou těhotenstvích lyžovala, jezdila na kole, chodila na klasické i rockové koncerty, do divadla, do kina. Kdybys to měla brát vážně, tak nemůžeš chodit ani do práce (samé riziko: kolegové kouří, musíš jezdit autem nebo na tebe prskají lidi bacily v MHD, ...) a co doma (prach, roztoči, plísně, ...) Těhotenství není nemoc!

  superkarma: 0 18.02.2004, 11:46:38
 3. avatar
  [4] evusche [*]

  Panther: proč to bereš tak pesimisticky? Já si myslím, že to zase tak hrozný být nemůžu. Teda já ještě těhotenství nezažila, ale myslím si, že občas vyjít do společnosti neuškodí. Tím nemyslím do hospody, kde je fakt zahuleno, ale na plesy, které jsou právě teď k mání bych klidně šla. Co třeba kino? Divadlo? Hele, a znám plno maminek kaskadérů, které dělají horší věci než zimní sporty a neměly by :-) Tak se neboj a klidně na tu ulici jdi :-)) Třeba s kamoškou na kafe :-)

  superkarma: 0 18.02.2004, 10:45:38

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme