Bývaly časy, a ne zas tak dávno, kdy svobodná mladá dívka nemohla vyjít na veřejnost bez doprovodu, takzvaného garde. A že by snad s mužem ulehla v lože ještě před svatbou, bylo považováno za zcela nepřijatelné. Ne že by se to, samozřejmě, nedělo, ale za „mravné“ to rozhodně považováno nebylo. Ale co je dnes mravné?

Moje maminka ještě pamatuje časy, kdy sice dívky do manželství coby panny nevstupovaly, ale přece jen, k sexu se odhodlávaly až po delší známosti a často až po té, co jim chlapce jaksi „schválili rodiče“. Mnohdy tak dívka se svým vyvoleným chodila i rok a nakonec se s ním rozešla, aniž by spolu takříkajíc „skončili v posteli“. Na druhou stranu znám paní dnes již věku babičkovského, jež radostně líčí, kterak každý rok na dovolené v Jugoslávii dováděla s jiným snědým mladíkem, kterého si za tímto účelem „pořídila“ na místní hotelové zábavě. Jedna moje kamarádka má zase zásadu „do třetice“ – sex je s partnerem ochotna provozovat nejdříve na třetí schůzce. Nutno říci, že obvykle to také nebývá později.

Uvolnění sexuální mravů je mimo jiné důsledkem objevení hormonální antikoncepce. Naopak rozšíření HIV značně rozlet svobodomyslné generace let šedesátých přibrzdilo. Přesto není dnes výjimkou, že mladí muži, ale i dívky, loví partnery takzvaně na jednu noc. Ve větších městech je dokonce řada barů, určených přímo pro takovéto účelové seznamování se. Na venkově pak obdobně fungují zábavy a diskotéky, nebo mládež vyráží do přilehlých větších měst.

Je samozřejmě rozdíl mezi tím, zdali skončíte, byť jednorázově, v posteli se svým dlouhodobým kamarádem či známým – a musím se přiznat, že to už se mi také „přihodilo“ - nebo s úplně cizím člověkem, kterého jste poznala ten večer. Či ještě dramatičtěji – kterého poznáte až ráno, když se probudíte s hlavou jako střep a přemýšlíte, co dělá ten cizí chlap ve vaší posteli.

Staré pořekadlo praví: „Kamarád, taky rád – kamarádka musí dát.“ Má osobní zkušenost je ovšem taková, že sex mezi přáteli leckdy kamarádství zkazí. Především tehdy, když jeden z partnerů zatouží po změně vztahu v milostný a druhý ne. Jen málokdy je kamarádství natolik vyrovnané a stabilní, že je naopak zárukou příjemného a relativně bezpečného sexu bez závazků… Pokud ovšem obě strany s něčím takovým souhlasí.

Přesto, že jistě i dnes existují dívky takzvaně „cudné“, mám pocit, že tradice „nejdříve spolu začneme chodit a pak možná přijde sex“ se pomalu obrací v postup „seznámíme se, vyspíme se spolu a pak, pokud si budeme vyhovovat, začneme spolu chodit“. Ne že by v tom nebylo nějaké to zamilování se, ale „na věc“ se jde jaksi mnohem rychleji. Nebo ne?

Jak se vyvíjely Vaše vztahy?
Po jak dlouhé známosti se s partnerem „vyspíte“?
Měla jste „známost na jednu noc“?
Myslíte si, že se přístup k sexu mění?
Vnímáte to jako úpadek morálky nebo růst svobody?
Jaký byl Váš nejdelší vztah bez sexu?
A jaký nejkratší, než jste skončili v posteli?
Byla v tom láska?
Spala jste s kamarádem?
Umíte říct ne, když jste zamilovaná?
Nestyďte se a podělte se s námi o Vaše zážitky na
redakce@zena-in.cz! Nejlepší příspěvek odměníme!

Reklama