Bulvár

„Kdy přijde vláda zdravého rozumu?“ přemítá Tomio Okamura

S velkou dávkou skepse a sarkasmu přistupuje k dění v české společnosti Tomio Okamura - Čech a Japonec, podnikatel a mluvčí Asociace českých cestovních kanceláří a agentur. Přečtěte si jeho kritiku našich vládních politiků...

Čech a Japonec, mluvčí Asociece českých cestovních kanceláří a agentur Tomio Okamura se pravidelně objevuje na našich stránkách se svými komentáři k stávajícímu dění. Jeho další komentář je ostrou kritikou našich vládních politiků...

TomioKdy přijde vláda zdravého rozumu?

Manželům Pištělákovým z Kutné Hory chce exekutor zabavit byt. Za dluh bývalé majitelky bytu. Staří manželé, důchodci, byt koupili před třemi lety s tím, že v katastru nemovitostí nebyla  zapsaná žádná exekuce a žádné zástavní právo. Vloni v říjnu přišel šok. Konkurzní správce jim oznámil, že jejich byt zahrnuje do konkurzu, byt prodá a peníze použije na úhradu dluhů bývalé majitelky. Důchodci se obrátili o pomoc na soud. Zřejmě marně. Jolana Maršíková, místopředsedkyně krajského soudu v Hradci Králové sice uznává, že viníkem je původní majitelka bytu, ale už předem naznačila obavu, že „manželé Pištělákovi nemusí se žalobou uspět.“ Vše je prý podle zákona.

Panebože ! Silnější slova si teď asi všichni soudní lidé říkáme v duchu společně. Promiňme, že soudkyně v podstatě už předjímá rozsudek. Copak je možné sebrat střechu nad hlavou lidem za to, že úředníci, exekutoři, nevyznačili zástavní právo do katastru nemovitostí? To už pomíjím skutečnost, že na ulici mají jít lidé, kterým táhne na osmdesátku a na další bydlení si bezesporu už z důchodu nenašetří?
Kam se poděl zdravý rozum? Pokud tohle povoluje nějaký zákon, pak odporuje všemu, čemu se říká spravedlnost a měl by být neplatný od momentu, kdy vznikl. Nedávno jsem měl debatu s prezidentkou exekutorské komory Judr. Janou Tvrdkovou - její mantrou bylo, že jako laik nemůžu právu rozumět.
Milí přátelé, i největší osel pozná, když se děje křivda. Na to, abychom poznali bezpráví, nemusíme studovat právo. To je snad potřeba k jeho sofistikovanému zdůvodnění.

Ještě horší, než zákon, jsou ovšem čeští soudci - co je to za blábol, že Pištělákovi nemusí u soudu uspět? Jsem laik, ale tuším a věřím, že v případě, že naplnění zákona by bylo nemravné a nemorální, že by odporovalo prokazatelně dobrým mravům, může soudce rozhodnout bez ohledu na platné znění zákona. Nevím, co už by bylo nemravnější, než kdyby soud ožebračil dva nevinné staré lidi. Před chvílí mi taky jeden právník říkal, že je tu za jistých podmínek šance na nějaký odpor kvůli promlčecí lhůtě. (Podvodnice nesmí být příbuzná poškozených).

Ať už soudkyně rozhodne jakkoli, o osud těch dvou stařečků se nebojím. Pokud svůj spor povedou až k evropským soudům, musí vyhrát a rád jim v tom budu nápomocen. Co mě děsí, je stav našeho zákonodárství a stav mysli a morálky našich soudců. Na politiky sice nadáváme den co den, ale čas od času je máme šanci vyměnit. Soudce často vládne téměř nad naším životem a smrtí - je neodvolatelný, prakticky nekontrolovatelný, bez reálné odpovědnosti. Kárné senáty složené z kolegiálních kolegů jsou k smíchu. Stačí si vzpomenout, co všechno musí soudce provést (a navíc vícekrát po sobě), aby ho ze svých řad vyloučili. Vymýšlet soudní přelíčení, opilý spát při jednání, brát úplatky. Vlastně neznám případ, kdy by soudci ze svého středu vyloučili soudce za skutečně profesní pochybení, kam nepočítám nezvládnutí hordy spisů. Mám na mysli odsuzování nevinných, porušování práv obviněných, ignorování důkazů a znaleckých posudků.

Tahle země potřebuje nejen vládu zákona, jak leckdo chytře hlásá. Ano bezesporu. Tato země ale daleko více potřebuje vládu zdravého rozumu. Bez něj nám lépe nebude ani po stovce reforem.

Tomio Okamura

Kam dál? Komentáře Tomia Okamury...

 

   
03.06.2011 - Společnost - autor: Jakub D. Kočí

Komentáře:

 1. avatar
  [16] dasena [*]

  To by mne taky zajímalo

  superkarma: 0 07.12.2011, 08:39:00
 2. avatar
  [15] aninas [*]

  maje — #11 To neni pocit, to je REALITA!!!!

  Pokud by se pouzival alespon zaklad selskeho rozumu, tak by neexistovaly kauzy:  Krejcir, Mrazek, Oulicky a dalsi kmotri, LTO, Setuza, ..... dalo by se vyjmenovavat jeste hodne dlouho!!!!!!!!

  Uvedomuje si vubec nekdo, kolik je to MILIARD, o ktere tato zemicka prisla?

  Uvedomuje si vubec nekdo, kdyby tyhle miliardy nebyly zasantroceny v kapsach jednotlivcu, bylo by na vsechny reformy?????????????????? Na duchody, pro mlade rodiny, na zdravotnictvi, skolstvi - VSUDE TAM, KDE BY BYLO POTREBA!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  Kazda vlada si dela zakony pro sebe a ne pro lidi. Kazde vyhovuje neco jineho a schvalne v zakonech nechavaji velke diry, ktere se pak "jako" lepi [ale az potom, co si nakradou a vytunelujou] ruznymi dodatky.

  Zakladem je, aby se udelaly zakony, ktere by platili obecne pro vsechny darebaky, at uz je u vlady kterakoli garnitura.

  Vubec nechapu, jak tahle zemicka jeste dokaze existovat! Co dalsi generace????? Co jim pripravujeme?

  Ano, my vsichni, protoze svym nicnedelanim podporujeme tahle svinstva, rozkradani, manipulovani.

  Vyjit do ulic uz se melo davno Sml22Sml22Sml22Sml22Sml22

  superkarma: 2 04.06.2011, 16:54:08
 3. avatar
  [14] SNÍŽEK [*]

  naše zákony nahrávají jen darebákům,jsou absurdní Sml31

  superkarma: 0 04.06.2011, 15:15:28
 4. avatar
  [13] janaa1 [*]

  tomu se nedá říct právo a zdravý rozum už vůbec ne...Sml23

  superkarma: 0 04.06.2011, 12:14:01
 5. avatar
  [12] kobližka [*]

  Já jen čekám (a doufám,že se toho dožiju),kdy vyjdou lidi do ulic s holema a konečně ten ksindl pořádně vypráskají!

  superkarma: 1 03.06.2011, 21:11:35
 6. avatar
  [11] maje [*]

  Lukáš Čejka — #10 tak něco takového jsem chtěla napsat.Sml22Sml22Sml67Sml67 když nebudu dělat svojí práci dobře a rychle, výsledek každý zná. když jí nedělají oni, nic se neděje. právníci jsou sami zmateni, čím a jakou vyhláškou, novelou nebo zákonem se vlastně řídit. když už vědí, tak si ho každý vyloží jinakSml80Sml80Sml80 cosi je schnilé ve státě českém.

  btw. systém v Anglii:

  Podobně jako v jiných podobných systémech (tzv. Westminsterský systém) jsou členové vlády voleni z čelnů parlamentu, kterému je také vláda zodpovědná. Vyjádření nedůvěry v hlasování nebo nepotvrzení důvěry vládě tak vede k rezignaci vlády nebo k rozpuštění parlamentu a novým všeobecným volbám.

   a u nás?Sml58Sml58 nikdo za nic nemůže, když se udělá nějaký zákon, tak hned se dělá novela, opravy, nic nefunguje, stát a státní orgány tu nejsou pro lidi. berou, škubou a neptají se.

  mám pocit, že zdravý selský rozum tu nikdo nepoužil už hooooodně dlouhoSml24Sml24

  1. na komentář reaguje aninas — #15
  superkarma: 0 03.06.2011, 13:25:14
 7. avatar
  [10] Lukáš Čejka [*]

  A s panem Okamurou nesouhlasim, ze bychom meli prominout predjimani vysledku (nebo spis to, ze soudkyne verejne naznacuje, ze neci postaveni je u soudniho jednani uz predem hodnoceno jako slabsi). Kdyz uz se na soudce zlobit, tak i v tom zakladnim, s cim maji vykonavat svoji praci.Sml24

  1. na komentář reaguje maje — #11
  superkarma: 0 03.06.2011, 12:44:28
 8. avatar
  [9] Lukáš Čejka [*]

  to je vubec divny pripad - ti lide za ten byt zaplatili predpokladam te pani na jejiz majetek byla uvalena exekuce - tak prece ty penize musi mit exekutor, nebo exekutor nedelal svou praci Sml80

  superkarma: 0 03.06.2011, 12:31:54
 9. [8] lidicka [*]

  Opět mi nezbývá, než s panem Okamurou souhlasit.

  superkarma: 0 03.06.2011, 12:21:15
 10. avatar
  [7] kareta [*]

  výklad práva má být jednoznačný a pro občany srozumitelný- myslím i pro průměrného občana! Je tu takovej legislativní bordel, že i právníci občas čumí. Ani úředník se nemusí řídit zákonem, pokud má nějakou směrnici svrchu a občane- suď se! Nebo sklapni paty a splň co po tobě chceme!

  superkarma: 0 03.06.2011, 12:11:44
 11. avatar
  [6] alpina [*]

  jdu blejt velbnosti!!! Neb bezmoc na tímhle "Augiášovým chlívem" je strašná! Chtělo by to Hérakla, jenže hrdinové už bohužel vymřeli....

  superkarma: 2 03.06.2011, 12:00:26
 12. [5] pinokio [*]

  Jaksi se nedostává politiků,které bychom mohli volit,abychom mohli zlepšit podmínky a zákony,ve kterých žijeme.Sml24

  superkarma: 0 03.06.2011, 11:22:05
 13. avatar
  [4] iljanka [*]

  vlasťula — #3 Sml22 a soudy budou pořád mít co "soudit" za veliké peníze a další a další případy se budou odkládat do nekonečna, protože na ně není čas. A chudáci , kteří si v dobré víře koupili byt za poslední peníze, které šetřili celý život, se výsledku soudu a soudů ani nemusí dožít.  Je mi z toho všeho na Sml43, kam jsme se dostali od zvonění klíči a radosti nad tím, že konečně " zvítězí pravda a láska nad lží a nespravedlnosti" Sml27Sml31

  superkarma: 0 03.06.2011, 11:15:07
 14. [3] vlasťula [*]

  Pane Okamuro, nevím, jak jste to udělal, ale citujete moje slova po shlednutí neblahé události v televizi. Ztratil se "selský rozum". Opět se otevřela kauza, která bude trvat desetiletí, i když by mohla být uzavřena na prvním stání.

  1. na komentář reaguje iljanka — #4
  superkarma: 0 03.06.2011, 10:34:43
 15. avatar
  [2] haluška [*]

  átéčko — #1 Radšej sni ďalej, realita je ešte o kúsok krutejšia .

  superkarma: 0 03.06.2011, 10:25:30
 16. avatar
  [1] átéčko [*]

  Já poslední dobou nechápu. Je to zlý sen? Hušák - zlatý padák. Když někdo krade, ještě ho odmění. Němci ruší elektrárny, ale přestože jim prodáváme el, proud, máme jej my mít dražší... úchyl fotí a osahává malou holčičku, dostane podmínku. ...člověk si brání svůj majetek, zraní zloděle, dostane trest natvrdo. Někde se staví kus dálnice a je dražší, než stejný kus v cizině. Stát to zaplatí a toleruje

  Chci se z toho snu vzbudit!!!!

  1. na komentář reaguje haluška — #2
  superkarma: 2 03.06.2011, 09:56:25

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme