Rodina

Kdy nechat dítě doma samotné?

kid

Vyměnil jsem si několik e-mailů se čtenářkou Petrou. Diskutovali jsme na téma: Kdy ponechat dítě samotné doma? Její názor považuji za extrémní. Domluvil jsem se s Petrou, že část naší korespondence uveřejním...

Co si myslí Pera?

Ne, nemyslím si, že to přeháním. Vím, že je Petřík asi jediný z celé třídy, který nezůstal nikdy doma sám (alespoň on mi to neustále s výčitkami tvrdí), ale i tak považuji svůj postoj za správný. Ostatní matky nejspíš nemají ani tušení, co se dvanáctiletému dítěti může všechno doma stát, když ho člověk nehlídá. Je mi jasné, že Péťa už není žádné batole, aby na sebe strhl konvici vařící vody nebo si hrál se zápalkami, ale současně si příliš dobře uvědomuji, co všechno ta jeho hyperaktivita dokáže. Vždycky ponejprv jedná, a až potom myslí na následky - není tomu ani týden, co si hrál na Tarzana a šplhal mi po nábytkové stěně v obývacím pokoji. Co kdyby z ní spadl, vyrazil si dech a nikdo nebyl doma...? Ani nechci domýšlet. A co všechny ty nástrahy, které na něj číhají v podobě počítačových her a internetu? Vždyť o tom čteme každý den v novinách! Na jedné straně mít počítat doma musí, protože ho potřebuje do školy, ale jak ho uchránit před vším tím nebezpečenstvím, to už milé učitelky neřeší. Mám obrovskou výhodu, že jsem na mateřské dovolené s dvouměsíční Janičkou, ale vím, že až bude dcerka v Petříkově věku, určitě ji také samotnou nenechám, ať už bych to řešila babičkami, nebo placenými au pair. Berte si mě klidně jako opičí mámu, chcete-li, já vám říkám, že jsem jen zodpovědná a snažím se své děti chránit!

Petra

Připadá vám Petra příliš úzkostlivá?

Možnost%
Ano.81,6
Ne.18,4


Petřin názor mě nakopl k aktivitě. Rozhodl jsem se zjistit, jak jsou v tomto ohledu nastavené naše zákony.

Řekl bych, že do celé problematiky zasahují dva zákony...

 • ... č. 94/1963 Sb. Zákon o rodině - zde najdete definici rodičovské zodpovědnosti a výchovných opatření.
 • ... č. 359/1999 Sb. Zákon o sociálně-právní ochraně dětí - zde jsou uvedeny instituce, které mají na starost ochranu dětí. Dále zde najdeme možné sankce pro rodiče, kteří se o své děti dostatečně nestarají.

Rodičovská zodpovědnost

 • §31 (1) Rodičovská zodpovědnost je souhrn práv a povinností
  a) při péči o nezletilé dítě, zahrnující zejména péči o jeho zdraví, jeho tělesný, citový, rozumový a mravní vývoj,
  b) při zastupování nezletilého dítěte,
  c) při správě jeho jmění.
 • §31 (2) Při výkonu práv a povinností uvedených v odstavci 1 jsou rodiče povinni důsledně chránit zájmy dítěte, řídit jeho jednání a vykonávat nad ním dohled odpovídající stupni jeho vývoje. Mají právo užít přiměřených výchovných prostředků tak, aby nebyla dotčena důstojnost dítěte a jakkoli ohroženo jeho zdraví, jeho tělesný, citový, rozumový a mravní vývoj.
 • §31 (3) Dítě, které je schopno s ohledem na stupeň svého vývoje vytvořit si vlastní názor a posoudit dosah opatření jeho se týkajících, má právo obdržet potřebné informace a svobodně se vyjadřovat ke všem rozhodnutím rodičů týkajících se podstatných záležitostí jeho osoby a být slyšeno v každém řízení, v němž se o takových záležitostech rozhoduje.
 • §31 (4) Dítě, které žije ve společné domácnosti s rodiči, je povinno podle svých schopností jim pomáhat. Je dále povinno přispívat i na úhradu společných potřeb rodiny, pokud má vlastní příjem, popřípadě majetek, kterého lze použít pro společné potřeby rodiny.
 • §32 (1) Rozhodující úlohu ve výchově dětí mají rodiče.
 • §32 (2) Rodiče mají být osobním životem a chováním příkladem svým dětem.

Kontaktoval jsem Marii Vodičkovou z Fondu ohrožených dětí, aby se mi k problematice vyjádřila...

V kolika letech nechat dítě doma samotné? Jde mi samozřejmě o situaci, kdy se dítěti stane něco neočekávatelného, třeba ve čtrnácti upadne, vyrazí si dech a nedej bože se udusí...
Trestní zákon zná trestný čin opuštění dítěte, kde zní skutková podstata následovně: Kdo opustí dítě, o které má povinnost pečovat a které si samo nedokáže opatřit pomoc a dítěti vznikne těžká újma na zdraví či smrt. Toto je samozřejmě u dětí menších, řekněme kolem šestého, sedmého roku. V tomto případě je sazba tuším do tří let odnětí svobody. Kdyby někdo opustil dítě úmyslně (nebo i neúmyslně) třeba v lese, kde se dá očekávat, že zahyne, bylo by to posuzováno jako vražda. Ale ve čtrnácti se předpokládá, že dítě už by být samotné mohlo. Pokud jde o takovou neočekávatelnou situaci, je pravděpodobné, že rodiče stíhaní nebudou. Muselo by jít o nějakou nedbalost, například kdyby dítě bylo nemocné.

V kolika letech jste nechala dítě poprvé samotné?

Možnost%
Méně než 7.34,4
7 až 10.47,8
11.10
12.2,2
13.3,3
14.1,1
15.1,1

   
23.09.2010 - Děti - autor: Jakub D. Kočí

Další příspěvky

Komentáře:

 1. [32] Paris 1 [*]

  Kdyz mi bylo deset let, byla jsem normalne sama doma. Dokonce jsem se starala o 10 ti mesicne dite a hlidala jsem ho. a nebyl to zadny problem. to je vsechno o duvere a zodpovednosti.

  superkarma: 0 27.09.2010, 11:49:48
 2. avatar
  [31] Beruška1 [*]

  Já jsem bývala sama doma od té doby, co jsem začala chodit do školy. S dcerou to bylo stejné. Ja už bylo níže napsáno, když nemáte žádnou babičku ani tetu, tak to jinak nejde.

  superkarma: 0 25.09.2010, 16:37:59

Další příspěvky

Z předchozí stránky:

 1. avatar
  [30] vodfon, kolie [*]

  Myškomedvídek — #29 Sml80

  superkarma: 0 23.09.2010, 22:05:20
 2. avatar
  [29] Myškomedvídek [*]

  když oba rodiče nikoho nemají a oba chodí do práce co jim zbývá?Sml80

  1. na komentář reaguje vodfon — #30
  superkarma: 0 23.09.2010, 19:23:14
 3. avatar
  [28] paníliška [*]

  Předpokládám, že ho matka stále  vodí do školy a ze školy, vždyť kolik nástrah na něj číhá cestou! Sml30 A místo chození ven skákat doma po nábytku.... chudák kluk, matka by svůj čas měla rovněž trávit pod dozorem - statného ošetřovatele.

  superkarma: 0 23.09.2010, 17:10:14
 4. avatar
  [27] paníliška [*]

  Dante Alighieri — #11 Sml30

  superkarma: 0 23.09.2010, 17:03:38
 5. avatar
  [26] nadenica [*]

  Žábina — #23ano, ano, takového mamánka... je třeba s dětmi vyrazit ven.Sml30

  je mi taky líto, že kluk musí šplhat doma po nábytku. ale co, venku by se mu mohlo stát jistě něco horšího...třeba bebíčkoSml52Sml52

  superkarma: 0 23.09.2010, 15:21:45
 6. avatar
  [25] kuzle [*]

  Rikina — #24 mozna s nim pani chodi malo ven Sml80 misto aby lezl venku po prolezackach na hristi a vybil tu energii tam, leze po nabytku ... deti kdyz se doma nudi a nevi uz roupama co by, tak taky lezou vsude mozne a delaji kravoviny Sml22 a jen co je vezmu ven jsou hned zlaticka Sml67

  superkarma: 0 23.09.2010, 14:09:54
 7. [24] Rikina [*]

  Od svých 10 let jsem měla na starosti tříletou sestru. Samy doma jsme byly pořád, rodiče pracovali ve směnném provozu, takže vodit ji do školky, ze školky, udělat odpoledne něco k jídlu, udělat si svý školní věci, hrát si se ségrou, pak ji zahnat do vany a do postele a tak různě podobně. Běžný provoz. Spousta spolužáků taky měla na triku mladší sourozence, a nikdo se nepozastavoval a neřešil. Sml80 Svoje děti jsem nechávala samotné zhruba taky tak nějak, od 8 -10 let, samozřejmě že někdy něco provedli, něco rozbili, nesnědli, co měli připravené, nebo se vyflákli na učení, ale to je normální, to patří k věci. Sml57 Na Tarzana si hráli venku, a šplhali na stromy, skály v pískovně, kterou máme 50m za panelákem a podobně. Dítěte, které musí šplhat doma po nábytku, protože je furt pod dozorem, je mi teda skoro líto. Sml80

  1. na komentář reaguje kuzle — #25
  superkarma: 2 23.09.2010, 13:45:06
 8. avatar
  [23] Žábina [*]

  myslím že Petra je na nejlepší cestě vychovat ze syna nesamostatného a nesvéprávného jedince Sml57

  1. na komentář reaguje nadenica — #26
  superkarma: 0 23.09.2010, 13:19:20
 9. avatar
  [22] kuzle [*]

  taky se mi obcas strane, ze detem slibim jit ze skolky po obede, je to zrovna v dobe, kdy ta nase nejmensi spinka ... nicmene skolka je 5 minut od baraku, tak proste vypalim, posbiram je a upalujeme domu ... zatim se mi nestalo, ze by se stihla probudit Sml23 a kdyz mam jedno z tech starsich ditek doma a nechce jit se mnou, ale koukat na pohadky, tak je k nim posadim a zase ho u nich i pri navratu najdu Sml80 pravdou je, ze hyperaktivitou netrpi ani jedno z deti a aby lezli po skrinich, to se mi v zivote nestalo Sml24

  superkarma: 0 23.09.2010, 12:32:28
 10. avatar
  [21] ToraToraTora [*]

  Když to jinak nejde, troufnu si je nechat samotné...chvíli. je mi jasné, že si z nejmladšího udělají rohožku a co není zakázáno je povoleno, ale na druhou stranu jsou velmi samostatné, až se občas divím.

  superkarma: 0 23.09.2010, 12:22:10
 11. avatar
  [20] Pentlička [*]

  Já jsem děti občas byla nucena nechat samotné doma už v předškolním věku, kdy byly třeba obě nemocné a musela jsem na nákup - ale to byla půlhodinka a vždycky jsem je usadila před TV s pohádkou. Nikdy se ani nehnuly.

  Doma samotné, třeba když byly nemocné, jsem je nechávala tak od 10-12 let, ale většinou v poledne přišla babička a donesla jim z jídelny oběd.

  Večer, když jsme šli třeba do divadla, byli doma sami tak od 13.

  Myslím si ale, že je to velmi individuální podle toho jaké je to dítě. Moje děti byly hodné a ani v nízkém věku neměly blbé nápady jako lezení po nábytku, po oknech nebo hraní si se zápalkami. Pokud tohle Petřin syn nezvládá ani ve 12, tak se nedivím, že se bojí nechat ho samotného doma.

  superkarma: 0 23.09.2010, 11:10:04
 12. avatar
  [19] Robot1 [*]

  zajímavé téma. Já patřím ke generaci, kdy už mám vnoučata. Ale dovedu si vybavit dobu, kdy jsem byla malá, žila s rodiči v rodinném domku. Než jsem odešla do školy, musela jsem nakrmit domácí zvěr, tj. králíky sa a kočky. Když měla máma odpo musela jsem zatopit v kamnech, ohřát jídlo nám i zvěři. Nikdy by mě nenapadlo, něco jiného podpálit než oheň v kamnech. Moje děti vyrůstali (3 synové) v paneláku. Občas jsem je musela nechat samotné doma, ale vždy dobře poučeni, neustále na telefonu. Jsem vdaná, manžel byl často služeně mimo, samostatnosti jsem učila děti od té doby co to šlo. Můj názor je ten, že se dneska ze všeho dělá velká věda. Děti, když se jim vše přijatelnou formou vysvětlí, není třeba z nich dělat neschopné, nesamostatné osobnosti.

  superkarma: 5 23.09.2010, 11:03:18
 13. avatar
  [18] evelyn [*]

  Bébina — #15 takove uzkostlive matky to nemaj lehke, porad se jim hlavou honi katastroficke scenare, co se muze stat, to je na palici

  superkarma: 0 23.09.2010, 10:35:12
 14. avatar
  [17] Alenka0010 [*]

  Neměla jsem nikdy žádnou možnost hlídání, takže to prostě někdy jinak nešlo, než nechat kluka doma samotného na 2 až 3 hodiny. Kontrolovala jsem vždy aspoň telefonem, jinak bych možná takovou odvahu neměla.

  superkarma: 0 23.09.2010, 10:15:01
 15. avatar
  [16] peetrax [*]

  Bohužel jsem moc často doma sama nebývala - babička i děda, kteří s námi bydleli, už byli v důchodu, takže se z baráku moc nehnuli. Kamarádům jsem záviděla, že mají mít možnost být doma sami, jen pro ten pocit. Sml30 Ale já poprvé sama doma - asi v osmi...?

  superkarma: 0 23.09.2010, 09:52:14
 16. [15] Bébina [*]

  evelyn — #13 Ja jsem byla se segrou samotna doma, kdyz sestre byly necele 4, jsme 3 roky od sebe. Samozrejme jen na chvilku, nez mama nakoupila. Pry mi tenkrat segra i davala nocnik do postylky. Ale je fakt, ze nam bylo od malicka neustle vtloukano do hlavy co nesmime a proc, co by se nam mohlo stat a my jsme si fakt nedovolily udelat neco zakazaneho. To bylo porad jestli budes zlobit, tak tebe zavrou do polepsovny a nas s tatou do vezeni, protoze za tebe zodpovidame. No vyrostly jsme se segrou ve zdravi a nejhorsim urazem byla narazena kostrc.

  1. na komentář reaguje evelyn — #18
  superkarma: 0 23.09.2010, 09:52:10
 17. [14] Bébina [*]

  Ja jsem byvala doma sama asi od 10ti let, treba pri nemoci. Tedy vzdy radne poucena jako nikomu cizimu neotvirej, nehraj si se sirkami, nedelej to a ono a kdyby neco tak mi zavolej. Ono hodne zalezi, na jak dlouho ma byt dite samo doma. Nedavno jsem cetla, ze nechat chvili samotne lze uz petilete dite, zvlast je-li zabrane do hry. Mam znamou, co nechavala doma samotneho i novorozence a to uz je tedy nebezpecny extrem. Jestli 12ti lete dite leze doma po nabytku, tak je asi neco spatne a na hyperaktivitu bych to nesvadela. A jestli se nekdo boji, ze dite bude hrat hry na pocitaci, pak nejjednodussi je ty hry zkratka doma nemit. Nezakazovat je hrat u pratel, ale nemit to doma.

  superkarma: 3 23.09.2010, 09:40:46
 18. avatar
  [13] evelyn [*]

  mama byla rozvedena, takze jsme s brachou byli doma sami snad od me prvni tridy, udelat si snidani, veceri, dokonce doma poklidit uz jsme tehda zvladli. Dcery jsem nechala samotne taky zahy, i kdyz jen treba na chvili, kdy jsem sla nakoupit a nechtelo se mi je s sebou smykat, takze starsi pet a mladsi mimino, starsi ji dokonce vytahla z postylky a prebalilaSml24Sml30 prezily to obeSml80 A to byla starsi velice hyperaktivni, nevydrzela na miste dele nez 5 minut, my s brachou taky vymysleli spoustu hovadin..., proto me osobne se zda postoj pisatelky velice prehnany, dite se ma ucit samostatnosti, takle bude na mamince viset jeste v padesatiSml3

  1. na komentář reaguje Bébina — #15
  superkarma: 2 23.09.2010, 09:40:26
 19. avatar
  [12] nadenica [*]

  Dante Alighieri — #11Sml52Sml52Sml52Sml52Sml52

  supéééééééééérrrr

  superkarma: 0 23.09.2010, 09:37:12
 20. avatar
  [11] Dante Alighieri [*]

  Pamatuju si, že tak od 10 let jsem byla samostatná, ale spíš už dřív. Spousta okolností mě nutila rychle "dospívat" a osamostatňovat se. Nenechat 12letého kluka samotného...? Já nevím. Ale je fakt, že můj bratr taky nemůžu být doma sám, protože by udělal z baráku popel (je mu 22).

  1. na komentář reaguje nadenica — #12
  2. na komentář reaguje paníliška — #27
  superkarma: 1 23.09.2010, 09:33:00
 21. avatar
  [10] nadenica [*]

  lumpici — #8s druhým odstavcem se ztotožňuju...Sml22

  s tím PC jako nutnost mít jej doma - u nás to ještě nezavedliSml58 jsem přeci jen dál od PrágluSml30Sml30Sml30

  superkarma: 0 23.09.2010, 09:08:10
 22. avatar
  [9] nadenica [*]

  lumpici — #8s druhým odstavcem se ztotožňuju...Sml22

  s tím PC jako nutnost mít jej doma - u nás to ještě nezavedliSml58 jsem přeci jen dál od PrágluSml30Sml30Sml30

  superkarma: 0 23.09.2010, 09:07:51
 23. avatar
  [8] lumpici [*]

  Jsme z Prahy, dcera chodí do 6. třídy a už 2 roky má ve škole občas úkoly - najdi na internetu, vyhledej, ověř - úkol z jednoho dne na druhý den, ve škole neměli k počítačům přístup. Ve čtvrté třídě například DÚ - vyhledej, vytiskni a zalaminuj .... (úkol na vlastivědu). Počítač sice máme, děti na něm pracují, ale tiskárnu stále ne, takže si to musela uložit na flash disk, dojít do kopírky, tam to nechat vytisknout a  zalaminovat. A několikrát jsem už i našla v pracovním sešitě úkol - vyhledej na internetu a vypiš ....

  O děti jsem sice strach měla a stále mám, ale taky musím pracovat, když se teď už bývalý manžel odstěhoval tak bylo dětem půl roku, 2 roky a 9 let. Od té doby uplynulo 10 let, jsme stále sami. Teď už je to paráda, děti jsou opravdu samostatné. Bohužel v zaměstnání mi vstříc nevyházejí, takže mi nezbývá nic jiného než pracovat tak jak mám směny, což je většinou do 22 hodin, děti se o sebe musí sami postarat. Od první třídy chodí sami na kroužky, ze školy, umí si udělat nějaké jídlo. Vynahrazuji jim to zase když mám volno, to je můžu na kroužky dovážet, být s nimi. Pro mě je například nepředstavitelné, že bych dítě ve 12 letech nenechala samotné.

  1. na komentář reaguje nadenica — #9
  2. na komentář reaguje nadenica — #10
  superkarma: 2 23.09.2010, 09:01:51
 24. avatar
  [7] 2944 [*]

  Každé dítě je jiné a každá maminka se podle toho musí zařídit.Já jsem děti samotné ještě doma nikdy nenechala/6 a 4,5 roku/ a asi ještě dlouho nenechám.Šijou s nima všechny čerti a raději je mám pod kontrolou.

  superkarma: 0 23.09.2010, 08:19:49
 25. avatar
  [6] nadenica [*]

  tak nevím nevím. s tím počítačem jako nutnost jej mít doma u 12ti letého dítěte...to slyším prvněSml23

  mám dvě neteře, žijí v Praze, obě jsou na střední, ještě loni neměli PC vůbec a ani letos nemají připojen internet a nikdo to po nich ve škole nevyžaduje.Sml80

  moc by mne zajímalo, co Petřík na tom PC pro školu vůbec dělá? a ví to jeho maminka? Sml51

  superkarma: 0 23.09.2010, 08:01:11
 26. avatar
  [5] Pajinka [*]

  Petru nepovažuji za úzkostlivou, mám dva kluky - starší je samostatný a zodpovědný, toho jsem se nebála nechat samotného doma, ten mladší je úplně jiný, zatím je malý, ale určitě bude sám zůstávat od vyššího věku než jeho starší brácha Sml22 je to individuální, každá maminka ví, jaké její dítě je a odkdy ho může nechat bez dozoru Sml79

  superkarma: 0 23.09.2010, 07:23:06
 27. [4] Anime Otaku [*]

  enka1 — #2 Je fakt že není problém prostě zabavit přívodní kabel nebo mít počítač chráněný heslem, které dítě nezná a pochybuju že takhle malé děcko, kterému máma nic nedovolí umí hacknout počítač

  superkarma: 2 23.09.2010, 07:20:06
 28. avatar
  [3] OlgaMarie [*]

  Důležité je, jak dlouho má být dítě samo doma. Ono stejně dokáže vymyslet krávovinu, přestože jste ve vedlejší místnosti.

  U PC lze zjistit, co si dítě prohlíželo i nastavit zablokování urřitých stránek.

  superkarma: 2 23.09.2010, 07:16:07
 29. avatar
  [2] enka1 [*]

  Každý zná své dítě natolik, aby věděl jestli ho může nechat doma samotné nebo ne. Staršího jsem nechávala už v sedmi (nákup...) mladšího mnohem později.

  Mně spíš zaráží to PC - neznám školu, která by požadovala nutnost  u 12tiletého mít svůj vlastní doma, pokud nějaký úkol s PC zadá, musí mu jej umožnit vypracovat na PC školním

                               - o nebezpečí internetu (nejen) mluví učitelé s dětmi víc než rodiče, mají to i v osnovách

                               - mám pocit že na PC se dají určité věci blokovat, i TV má rodičovskou pojistku, případně v době nepřítomnosti zkrátka přístup k PC znemožnit

  1. na komentář reaguje Anime Otaku — #4
  superkarma: 3 23.09.2010, 07:03:10
 30. avatar
  [1] RenataP [*]

  Jelikož je její Petřík "hyperaktivní", pak její obavy chápu. U normálního dítěte by se daly považovat za přehnané... nicméně nesoudím, protože sama jsem zatím ve fázi, kdy vůbec netuším, co se bude dít, až budu muset děti nechat doma samotné a kdy... jsem v tomhle taky asi příliš úzkostlivá.

  KOlegyně takhle nechávala děti doma samotné právě tak od těch 13 let... a mě to přišlo přehnané jakožto mladé svobodné dívce. Dneska se jí už nesměju, ale uvažuju...

  superkarma: 0 23.09.2010, 06:21:12

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Náš tip

Doporučujeme