To je tak těžká otázka, že na ni nikdo neumí odpovědět. Vždy totiž záleží na konkrétní situaci a posouzení lékaře. Kromě medicínského hlediska je tu také otázka morální, a proto je tohle téma velmi citlivé.

ilustrační foto

V otázce nedonošených dětí se totiž střetávají dva zcela odlišné názory. Jeden zní: zachraňování nedonošených dětí je proti přírodě a extrémně malé děti by se zachraňovat neměly, ten druhý se dá stručně vystihnout slovy: každé dítě má právo na život.

Předčasně narozených dětí je čím dál víc, nyní odhadem až 10 %. Za nedonošené se označují děti, které se narodí mezi 24. a 37. týdnem těhotenství nebo ty s porodní hmotností nižší než 2, 5 kila. A kde je ta hranice, podle níž se posuzuje, které děti ještě zachraňovat? Oficiálně je stanovena na 24. týden a hmotnost 500 gramů. Lékaři dnes zachrání až 65 % takto narozených miminek.

Ale problém je v tom, že každé dítě je jiné. Záleží tak na jeho životaschopnosti a také na tom, jak má miminko vyvinuté orgány pro přežití (hlavně plíce), někdy je to už ve 22. týdnu. Rozdíly opravdu existují, vždyť ročně přežije několik desítek dětí, které se narodí pod umělou hranicí 24. týdne těhotenství.

Dnes je výhoda hlavně v tom, že lékařské možnosti jsou stále lepší a péče o nedonošené děti se za posledních dvacet let zdokonalila. Teď už nejde jen o to, aby tyto děti přežily, jak tomu bylo před 30 lety, ale důležité je také to, aby neměly vážné následky. Ale jak připouštějí lékaři, prognóza bývá vždycky nejistá, rizika tu jsou vždycky a nedá se předem odhadnout, zda a jaký vliv bude mít předčasné narození na budoucí život miminka.

Protože téma nedonošených dětí je velmi závažné a týká se celé společnosti, budeme se mu nadále věnovat. Už teď můžeme prozradit, že pro vás připravujeme zajímavé rozhovory. A nyní také anketu.

fot

Fotografie MUDr. Petera Krcha PhD., přednosty kliniky neonatologie v Košicích, který nedonošené děti léčí i fotí, psali jsme TADY.

Další články v našem magazínu:

Reklama