Rodina

Kdy je vhodné nechat dítě jít samo ven?

Otázka, kdy je dítě dost staré a zodpovědné na to, aby mohlo samo chodit ven, je mezi rodiči školáků jedna z nejdiskutovanějších. Na jejím zodpovězení se totiž odráží mnoho faktorů a ne vždy je tento krok kupředu pro dospělé jednoduchý.

Co je třeba zvážit

Před samotným rozhodnutím, zda je dítě již dostatečně zodpovědné na to, aby bez obtíží absolvovalo cestu např. ze školy samotné, je třeba zvážit všechna možná rizika. Ty většinou závisí na prostředí, ve kterém rodina pobývá. Je důležité brát v potaz faktory jako dopravu a kriminalitu. Také z toho důvodu mají rodiče z odlišných měst a obcí různorodý pohled na věc. Zatímco někteří bez obav souhlasí s tím, že je v pořádku nechat dítě jít samotné ve druhé třídě, někteří s tím mají problém i po desátém roku potomka. Tyto faktory také bohužel patří k těm, které jako rodiče neovlivníme. Můžeme však ovlivnit dítě a jeho respekt k přirozenému nebezpečí.

kid

Jak dítě připravit

Než se rozhodnete dítě vypustit samotné, existuje několik věcí, které je s ním potřeba probrat. Jedna z nich je bezesporu pochopení silničního provozu a nebezpečí z něho plynoucího. Dítě by mělo bez okolků zvládat správné přecházení silnic. To s ním můžete navíc trénovat kdykoli. Nezapomínejte, že jako rodiče musíte jít příkladem, a tak dbejte na to, abyste dodržovali to, co mu neustále připomínáte. Pokud budete donekonečna opakovat, že se přechází pouze na zelenou a nejprve je třeba rozhlédnout se doleva, poté doprava a znovu doleva, a následně vás potomek uvidí uhánět bez rozmyslu na červenou, vznikne mu v hlavě akorát zmatek. Taktéž je třeba dítěti vždy připomínat, že s cizími lidmi se nemá bavit, a to za jakýchkoli okolností. Naučte jej nebát se projevit a dát na svou intuici. Před tím, než jej necháte jít samotné, je efektivní s ním danou cestu několikrát projít tak, aby dítě rodiče vedlo a ne naopak.

Reflexní prvky

Konkrétně na podzim a v zimě, kdy je pravděpodobnost, že se dítě bude vracet z kroužku za zhoršené viditelnosti, dbejte na to, aby bylo vybaveno reflexními prvky. Jejich přítomnost je navíc od letošního roku ze zákona povinná. Při špatném počasí je totiž viditelnost na 55 metrů, a to pouze v bílém oblečení. Těchto 55 metrů však ani nestačí na to, aby řidič dokázal zakončit vyhýbací manévr. Na ten je potřeba cca 200 metrů. Na takovou vzdálenost je však viditelné právě oblečení či doplňky s reflexními prvky. Jimi vybavené oblečení však nepatří mezi nejlevnější. Na druhou stranu jej však lze získat i jinak.

Kde tedy začíná samostatná věková hranice

Přestože názory na tento problém jsou různorodé, nejvíce se rodiče shodují na hranici devíti let. Tehdy nechávají chodit dítě do školy i ze školy samotné, stejně tak z volnočasových kroužků. Pro tento účel však zvažte nákup mobilního telefonu, díky kterému můžete dítě zkontrolovat, bude-li mít zpoždění. Z psychologického hlediska nedoporučujeme s tímto krokem ani přehnaně otálet, mohli byste tak akorát v dítěti vzbuzovat zbytečný strach a paniku z neznámého.

Autor článku: Paketo.cz

Čtěte také:

   
10.10.2016 - Děti - autor: Paketo.cz

Komentáře:

 1. avatar
  [11] hyenka [*]

  Nooo, já děti nemám, ale tohle moc nechápu- na jednu stranu by rodiče měli vodit (ideálně vozit) děti do školy tak do jejich 13 let, na druhou stranu jako barmanka, která důsledně kontroluje průkazy vím, že na různých velmi nočních zábavách dětičky nemají ani OP, tudíž je jim méně než 15.... takže kde je zlatý střed?Sml80

  superkarma: 0 10.10.2016, 15:29:02
 2. [10] Rikina [*]

  Co se pamatuju, určitě jsem chodila sama do školy od první třídy. Jako desetiletá jsem vodila tříletou ségru do školky, a pak jsem šla do školy, a odpoledne jsem ségru zas musela vyzvednout. Podobné to bylo s mnoha spolužáky, co měli mladší sourozence a nikdo to moc neřešil. Sml80

  S mými synky to bylo trochu jinak, protože jsme bydleli v severočeském městě, kde se na sídlišti vyskytnul dětský "gang" cikáňat, které jiné děti okrádaly, ničily jim věci a všeobecně se nechovaly pěkně. Takže vznikla rodičovská hlídka - střídali jsme se a jeden dospělý šel s celou bandou dětí přes nebezpečné území. Současně byl městský úřad příslušné městské části mnohonásobně osloven, aby se s tím něco udělalo. Tenkrát ještě nebylo tolik "korektnosti", že by se o takových věcech nesmělo nahlas hovořit. A věci se i řešily, proto v dalším školním roce již rodičovské hlídky nebylo třeba a potomci mohli chodit do školy samostatně. To ovšem byla taková nestandardní situace, a neděje se to běžně, myslím si. Obecně se to asi nedá říct, v jakém věku může dítě chodit samo ven - to ovlivňuje strašná spousta věcí, některé dítě může samo ven pětileté a jiné se bojí ještě ve 14. Sml80

  superkarma: 0 10.10.2016, 13:36:26
 3. avatar
  [9] Suzanne [*]

  Syna jsem svého času párkrát dovedla do první třídy, pak už jezdil s ostatními dětmi autobusem. Sml80 Já kdysi chodila se starší sestrou, ale většinou mě nechala na pospas Sml57 Taky od první třídy, chodili tak všichni.

  superkarma: 1 10.10.2016, 13:13:03
 4. avatar
  [8] Kadla [*]

  Od třetí třídy, tj. v 9. letech jsem chodila sama pěšky do jiné školy přes půl města (několik velkých křižovatek). Tenkrát jsme my děti musely být tak nějak samostatnější. Já třeba už od druhé třídy vyzvedávala po škole bráchu ve školce (když měli naši odpolední) a byli jsme spolu sami doma, než přišli naši...

  superkarma: 2 10.10.2016, 11:44:05
 5. [7] Goldenhair [*]

  a do těch 9 let ji bude vodit do školy kdo, když rodiče pracují oba od 6-7 hodin a babičky nejsou?

  superkarma: 1 10.10.2016, 11:11:51
 6. avatar
  [6] batka [*]

  to taky záleží kde, u nás na vesnici lítá po venku od 6 let, ve městě bych ji nenechala asi nikdy Sml32

  superkarma: 0 10.10.2016, 10:49:58
 7. avatar
  [5] catcat [*]

  Jo a také jsme jezdily v létě na tábor a tam s dcerama paní kuchařky zmizela a já jí lovila v kopcích k jídlu. Většinou to bylo nejšpinavější dítě z tábora, ale byla šťastnáSml22

  superkarma: 0 10.10.2016, 10:16:31
 8. avatar
  [4] catcat [*]

  dcera chodila sama ven už jako malinkatá, ale bylo to na pískoviště před domem a my bydleli v přízemí, takže jsme spolu mluvily průběžně.

  superkarma: 0 10.10.2016, 10:14:47
 9. [3] bobani [*]

  v devíti letech mají údajně děti už vyvinutou prostorovou orientaci . o vnučky se ale hodně bojím - všude samý úchyl a pedofil .

  superkarma: 0 10.10.2016, 08:54:02
 10. avatar
  [2] delfi.na [*]

  Reflexní pásky jsou super. Zrovna včera jsem jela autem a pána, který byl oblečen celý v zeleném a šel po kraji silnice, jsem úplně přehlídla. Zrovna to bylo v místech, kde jsou stromy, lesy, louky, samá zeleň, úplně se v tom zeleném ztratil. Naštěstí jsem ho zpozorovala včas, ale stejně jsem se hrůzou orosila.

  superkarma: 1 10.10.2016, 08:51:15
 11. [1] Andreadornova [*]

  Bydlíme ve městě dcera začala chodit sama až tento školní rok.

  superkarma: 1 10.10.2016, 07:19:07

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme