Rodina

Kdy je na nočník ještě brzy

Období druhého a třetího roku života dítěte je výjimečné v mnoha aspektech. Dítě je často již schopné kontrolovat vylučování stolice a moči a začíná být vysazováno na nočník. Rady pediatrů na toto téma by se daly shrnout do tří slov: neuspěchat, netrestat a nesrovnávat!

Řada dnešních rodičů se možná i díky dobře míněným, přesto poněkud staromódním radám svých matek a tchyní snaží naučit své dítě chodit na nočník, co nejdříve je to možné. Důvody mohou být praktické, ale též ekonomické – jednoduše se co nejrychleji zbavit plen. Aby si však dítě novou schopnost bez problémů osvojilo, mělo by splňovat následující:

pot

 • být dostatečně fyzicky i psychicky zralé,
 • mělo by být schopné vnímat naplněný konečník a močový měchýř a ovládat příslušné svěrače,
 • batolata připravená na vysazování na nočník umí o své potřebě vyměšování předem povědět,
 • zralé děti mají ze svých úspěchů souvisejících s nácvikem udržování čistoty radost.

Čistě individuální věc 

Čerstvé maminky si často mezi sebou předávají řadu rodičovských zkušeností a chtě nechtě své podobně staré potomky srovnávají. Každé dítě se však vyvíjí individuálně rychle, a pokud jde o schopnost správně používat nočník, rozdíly mezi jednotlivci mohou být mnohaměsíční.

Počůrání netrestat!

Většina odborníků se shoduje, že pokud se má dítě něco naučit, mělo by být spíše pozitivně motivováno (chváleno) než trestáno. Kárání, zesměšňování, výhružky, či dokonce fyzické tresty mohou zapříčinit řadu potíží v budoucnu, a to nejen co se vyměšování týká. Vhodné však není ani okázalé odměňování, zvláště ne ve formě cukrovinek. A dvě doporučení závěrem:

 • Zahájení nácviku používání nočníku je ideální v letních měsících, kdy dítě nenosí tolik vrstev oblečení.
 • Vhodné je neopouštět pleny v období, které je pro batole z jiného důvodu náročné – řeč je například o narození sourozence, stěhování či probíhající nemoci.

Zdroj: www.nocvsuchu.cz

   
06.05.2015 - Děti - autor: U lékaře

Komentáře:

 1. [11] Meegiseek [*]

  Malého učím na nočník od té doby co umí sedět, aby si pomalu zvykal. No nekdy se zadaří a někdy ne. Ale rozhodně nejančím, když mi počůra koberec. Prostě to po něm vyčistím a později ho posadím na nočník a čekám jestli vykoná potřebu. Je hloupost chtít po malém dítěti zázraky, když z toho nemá rozum. Je třeba být trpělivý.

  superkarma: 0 08.05.2015, 17:22:20
 2. [10] Vivanka [*]

  Taky jsem nezlačila, když jsem viděla že malý ve vaně čůrá a vůbec si toho nevšímal a nevnímá, tak mi bylo jasné že nemám tlačit. Pak přišel čas kdy jsem to zkusila a za dva dny to pochopil sám. A do roku bez plen???Sml30Sml30Sml30 sorry ale to je fakt vtipné, moje dítě v roce neumělo říct ani béé ani bůůů, ani aaaa, takže netuším jak by na ten záchod zavolalSml30

  superkarma: 0 06.05.2015, 13:15:52
 3. avatar
  [9] ToraToraTora [*]

  Jakmile dítě sedělo, počkala jsem na léto a naučily se na nočík. na co čekat. Až si v patnácti uvědomí, že plena není in?

  superkarma: 0 06.05.2015, 10:19:26
 4. avatar
  [8] kobližka [*]

  *Lorinka — #5 Výborně Sml67

  superkarma: 0 06.05.2015, 09:35:41
 5. avatar
  [7] Pentlička [*]

  Pentlička — #6 Panebože - s nácvikem!!!!Sml31

  superkarma: 0 06.05.2015, 09:07:51
 6. avatar
  [6] Pentlička [*]

  Před 30 lety, kdy jsem měla mimino já, se razil trend, že dítě se má posazovat na nočník hned, jak umí bez opory pevně sedět. Pamatuji si na větu v mé knize o dětech - Do roka bez plen! Někomu se to povedlo, třeba mojí sousedce, mně tedy ne. Moje děti si řekly o nočníček spolehlivě tak v 18 - 20 měsících a přes noc měly plenky "pro jistotu" téměř do 2 let. Já bych dnes začala s nácvykem tak v 1 roce s tím, že ve 2 už bych chtěla mít dítě bez plenek.

  1. na komentář reaguje Pentlička — #7
  superkarma: 0 06.05.2015, 09:05:53
 7. avatar
  [5] *Lorinka [*]

  Já už začínám být alergická na věty: Hlavně dítě do ničeho nenutit, netlačit na ně, nechat je rozvíjet se, jak samy chtějí.

  Ach jo.

  Jednoho dne stejně nastane okamžik, kdy dítě chtíc nechtíc musí dělat i věci, které mu prostě nejsou příjemné.

  Moje děti by pleny odložily jednou také možná samy, ale oběma jsem vyhradila týden, kdy jsme neměly nic zásadního v plánu mimo domov, byly zdravé, sundala jsem pleny, už je nenandala a po pár dnech pochopily a byl klid, nikdy už se pak přes den nepočůraly. Jedné bylo 19 měsíců a druhé 21 měsíců.

  Možná ten týden pro ně příjemný nebyl, ale být potom už bez plen příjemné rozhodně bylo, takže chce to invenci od maminky.

  Někdy zkrátka něco nepříjemného může mít důsledky, které jsou už fajn.

  Jo a ještě k zralosti na vysazování na nočník ... starší dítě dobrovolně sedalo na nočník už v 10 měsících, mladší to nesnášela ještě v roce a půl. Pak jsem udělala "bezplenkový týden" a najednou na nočníku seděla. Pochopila, k čemu nočník je, až když ho opravdu potřebovala. Ono to spoustu dětí nemotivuje sedat si na nočník, když tam sedí, nic neudělá a pak dostane zpět plenu.

  1. na komentář reaguje kobližka — #8
  superkarma: 2 06.05.2015, 08:41:57
 8. avatar
  [4] luneta [*]

  my byli bez plínek kolem druhýho roku

  superkarma: 1 06.05.2015, 08:41:10
 9. avatar
  [3] OlgaMarie [*]

  Na nočník až když bezpečně sedí a jen chvilku, žádné dlouhé vysedávání.

  superkarma: 0 06.05.2015, 07:46:10
 10. [2] ZdenaZ [*]

  vždy záleží na dítěti jak je zralé na vysazování na nočník každopádně by to dítě mělo zvládnout před nástupem do mateřské školy.Ikdyž i tady je občas problém že dítě se počůrává protože do posledních dnů před nástupem nosí pleny(a vlastně je v suchu) a najednou změna maminka mu je nedá a problém je na světě není to ale vina dítěte ale maminky pro kterou je plena pohodlnější než občas vyprat počůránka.určitě to chce ale dítě vždycky pochválit za úspěch.

  superkarma: 0 06.05.2015, 07:44:08
 11. [1] manislava [*]

  na nočník-podle potřeby a chuti ditěte,dcera zacla na 9 měsícich,syn na roce a pul každe dítě je jine

  superkarma: 0 06.05.2015, 05:24:51

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme