Takže máte připravený odpadkový koš a odhodlání?

Jdeme na to!

Trvanlivost pár hodin: rozdělané barvy na vlasy, to snad víme každá. Ale také ampulky s intenzivními pečujícími látkami. Tyto ampulky obsahují  minimum konzervačních látek, a proto se rychle kazí.

Trvanlivost maximálně dva měsíce: vydrží řasenka. S kartáčkem na řasy se do ní dostávají nečistoty, a tak jsou dva měsíce maximální dobou. Pokud kartáček pravidelně myjete v odličovači, pak se doba samozřejmě prodlužuje, ale po půl roce většinou řasenka beznadějně vysychá.

Řasenku rozhodně nepoužívejte ve chvíli, kdy vás po použití začnou pálit a svědit oči. V tu chvíli je zcela stoprocentně K.O. ale

 

Trvanlivost půl roku: většina pleťových krémů. A to pouze za předpokladu, jsou-li uloženy spíše v chladu, ne však v chladničce. Na několika krémech jsem si již všimla od výrobce upozornění, že je třeba ho po otevření spotřebovat do půl roku. Krémy s přídavkem vitamínu C ztrácejí účinnost již po třech měsících.

To stejné platí o pleťovém mléce, balzámech na rty a tekutých linkách na oči.

Za úvahu pak tedy stojí zvážit, kolik přípravků za půl roku spotřebujeme, a nekupovat zbytečně velká (někdy) ekonomická balení.

Za optimální balení pleťového krému lze považovat rozmezí 10-20 ml.

 

Trvanlivost jeden rok: Pozor na opalovací krémy. Ztrácí účinnost UV filtru zhruba po 12 měsících, takže jeden opalovací krém vydrží právě tu jednu opalovací sezonu.

Roční trvanlivost mají i tekuté make-upy.

 

Trvanlivost dva až tři roky: Odličovací mléka a čisticí gely na pleť. To samé platí i o šamponech, sprchových gelech  a tekutých mýdlech. Ovšem za předpokladu, že je nebudete ředit vodou. Kontaminace vodou rozjíždí bujení mikrobů a snižuje trvanlivost.

Laky na nehty vydrží také tak, a pokud vám lak tvrdne, zřeďte ho odlakovačem. Ještě bude k použití, ale nátěr nehtů již nebude tak kvalitní a odolný.

 

Stejně dlouho můžete používat i rtěnky, konkurovací tužky na oči a na rty. Také stíny, tvářenky a pudry vydrží dlouho, ale též za předpokladu pravidelného mytí houbiček a nanášecích štětečků.

Nezničitelné: Téměř nezničitelné jsou laky na vlasy, které jsou tak nabité alkoholem, že tato forma konzervace vydrží. Vydrží i některé deodoranty, takže je můžete používat libovolně dlouho.

Kosmetické přípravky se samozřejmě mohou zkazit i dříve, a tak je dobré znát několik varovných znaků, podle kterých poznáme, že už to nejspíš bude K.O.

-       změna barvy přípravku. Jakákoliv změna barvy značí i změnu vlastností. Nažloutlý krém nebo náhle zkalenou pleťovou vodu raději vyhoďte!

-       změna vůně. Často se kazí právě sprchové gely a intimní mýdla, a to právě po kontaminaci vodou. Varováním je pronikavá štiplavá vůně, která se nepodobá té příjemné, původní…

-       a nakonec velmi jemným znakem je nesnášenlivost na pleti. Po nanesení pleť štípe a pálí, případně zčervená. Ačkoliv přípravek nezměnil barvu ani vůni, raději ho už nepoužívejte.

 

Takže pleti zdar a jen to nejlepší!

 

Reklama