Jednoznačná odpověď neexistuje. Každé dítě je jiné, každá maminka je jiná. Výchova je jiná, doba je jiná. Ale jakási hranice, kdy už je to opravdu „na ostudu“, by přece jen být měla.

nočník

„Naše Anička už umí chodit na nočník,“ pyšní se na dětském hřišti mladá maminka.
„Tak brzy?“ podivuje se druhá a smutně se zadívá na svého buclatého cvalíka, který to dělá pořád jen do plen.

Na dítě, které se poměrně brzy naučí chodit na nočník, jsou rodiče náležitě pyšní. Toto téma je častým obsahem rozhovorů maminek v dětských ordinacích, na dětských hřištích i doma u kávy.
Kdy je však nejpříhodnější čas na to, aby se dítě oprostilo od plenek, aby si ty maminky, jejichž dítě ještě na nočníku nesedí, nepřipadaly, že něco zanedbaly?

Není to tak dávno, co byly k dostání pouze pleny látkové. Mezi ně se strčil igelit a dítě bylo „v suchu“. Ovšem ne nadlouho. Pleny se praly, vyvařovaly, poté žehlily, práce až hrůza. Ale své výhody to mělo. Miminku samotnému se v této mokré (a jiné) nadílce nelíbilo, suchá prdýlka na suchém nočníku byla určitě příjemnější.

V době papírových plen je dítě v suchu prakticky pořád. Ale ani to by nemělo být překážkou tomu učit ho chodit na nočník. Aby se pak třeba takovému buclíkovi nějaká šikovná Anička ve školce nesmála. :)

Kdy na nočník?

12 měsíců

V jednom roce, kdy kojenec vstupuje do batolecího období, nemůže ještě ovládat močení ani stolici. Měchýř se vyprazdňuje mimovolně a nelze jej ovládat. Většina batolat se v tomto věku s nočníkem zatím jen seznamuje. Jestliže se ovšem podaří „něco zachytit“, maminky by měly umět dítě náležitě pochválit.

15. měsíců

Po 15 měsících se u dětí schopnost udržet moč zlepšuje. Navíc klesá frekvence močení, což je pro úspěšnost vysazování na nočník určující. V tomto období je nejvhodnější zkoušet dítě posadit po jídle na krátkou dobu na nočník. Některé děti už také samy oznamují, že se jim chce čurat, začínají si uvědomovat příslušný pocit a nucení na močení.

18 měsíců

I když má dítě v tomto období ještě malou schopnost udržení moči, už většinou dokáže samo upozornit na potřebu čurání. To platí samozřejmě přes den, noční pomočování je v tomto věku normální.

Pozn. red.: Zhruba do pěti let dítěte není nic mimořádného, že se někdy počůrá, protože reaktivita mozkových center na signály naplněného močového měchýře teprve dozrává. Pokud však příhody přetrvávají i po pátém roce dítěte, je vhodné konzultovat problém s dětským lékařem. Vyšetření není bolestivé, léčebná opatření jsou dostupná a dítě může být během krátké doby bez problémů.

21 měsíců

Od 21 měsíců se podstatně snižuje frekvence močení přes den, přesto se však dítě ještě někdy počurá, protože se třeba zahrálo a nestihlo zavčas říct. Nic tragického.
V tomto období bychom měli děti nejvíce chválit za to, že se jim daří chodit na nočník. A to sezení by mělo být pak už čím dál častější a čím dál úspěšnější.

Téma dnešního dne: První sezení na nočníku

 • Vzpomeňte v dnešním tématu na to, jaké to bylo, když jste vaše děti učily sedět na nočníku.
 • Používaly jste na to nějaké svoje „fígle“?
 • Měli jste nějaký zavedený domácí rituál?
 • Dokázalo vaše dítě sedět na nočníku i jinde, než doma?  
 • Vadilo vám, že dítě kamarádky chodí dřív, než to vaše?
 • Vyvádělo vaše dítě u posazení na nočník nebo na něm vydrželo sedět i hodinu?
 • Usnulo někdy na nočníku?
 • Kdo měl největší trpělivost v učení sezení? Vy, tatínek, babička, starší sourozenec nebo někdo jiný?
 • Máte nějakou úsměvnou historku „s nočníkem“?
  Můžete poslat i fotografii (nejvýš dvě).

Příspěvky posílejte na redakční e-mail: redakce@zena-in.cz

Jedna z pisatelek obdrží pěkný dárek: dětské ložní povlečení a dva polštářky s veselou žirafkou zn. Matějovský v ceně 1 000 Kč

povleceni

polstarky

Partnerem tohoto tématu je internetový portál: www.nocvsuchu.cz.
Najdete zde i seznam specializovaných pracovišť podle regionů, pokud byste se potřebovali poradit s odborníkem, který se specializuje na noční pomočování.

Reklama