Novorozence již pár dní po narození vyšetřujeme na hypotyreózu, fenylketonurii, poruchy látkové výměny aj., ale kdo jim vyšetří sluch?

ear

Ač je Česká republika srdcem Evropy, stále nemá zavedený celoplošný screening sluchu. Na rozdíl od všech našich sousedů Slovenska, Polska, Německa aj.

Přitom pozdní diagnostika vad sluchu pro dítě znamená, že se nerozvíjí v komunikaci. A s rozvojem komunikace úzce souvisí i rozvoj myšlení.

Alarmující je i fakt, že 97% sluchově postižených dětí se rodí slyšícím rodičům, kteří zpravidla o této problematice nic neví. Netuší, že se sluch dá vyšetřit záhy po narození.

Díky včasné diagnostice sluchových vad již v novorozeneckém či kojeneckém věku se může začít co nejdříve s rehabilitací sluchu, která zvýší jeho komunikační možnosti, umožní rozvoj řeči, myšlení a zlepší psychomotorický vývoj dítěte.

Proto s lékaři, rodiči i odborníky z jiných oborů usilujeme o prosazení celoplošného screeningu sluchu.
Momentálně se Federace rodičů a přátel sluchově postižených o.s., snaží zmapovat, které nemocnice screening sluchu provádí a jaký je vůbec o zavedení screeningu mezi odborníky zájem. S tím souvisí i otázka hrazení vyšetření. Zdravotní pojišťovna výkon nehradí. V některých nemocnicích screening sluchu dělají zdarma, někde pouze na vyžádání rodiče, jinde se plně hradí. Naše konference by měla přispět k sjednocení těchto témat. Screening sluchu u dětí je zcela neinvazivní metoda vyšetření sluchu. Vyšetření se provádí spícím dětem zavedením malé koncovky přístroje do zvukovodu dítěte. Možnosti, podrobnosti a skutečná realizace screeningu sluchu se bude řešit na celostátní konferenci

Včasná diagnostika předpoklad včasné následné péče dětí se sluchovým postižením, se koná 6. 10. 2011, 9.00–15.00 v Kongresovém centru nemocnice na Homolce (Roentgenova 2/37, 150 30 Praha 5).

Federace rodičů a přátel sluchově postižených, o.s.
Hábova 1571/22, 155 00 Praha 5 - Stodůlky
Tel: 235 517 313, Fax: 235 517 808

www.frpsp.cz


Sociální poradna pro osoby se sluchovým postižením a jejich blízké

  • Státní sociální podpory, sociální péče, sociální služby, důchodové a nemocenské pojištění, pomoc v hmotné nouzi
  • Kompenzační a rehabilitační pomůcky pro osoby se sluchovým postiženým
  • Pomoc při vyřizování telefonátů, vyplňování formulářů, vysvětlování a sepisování úřední korespondence, asistenční služby
  • Informace a kontakty na další instituce

Po–Čt: 8–16 hod
Pátek: Zavřeno

 

Reklama