Pěkné pondělí přeji, milé ženy-in.

Tak tu máme vyhodnocení naší víkendové soutěže.

Soutěžilo Vás tentokrát méně - většinu asi odradila otázka číslo 9, zákeřně skrytá ve článečku Koktejly - s alkoholem i bez něj", který sice byl v pátečním vydání, ale nebyl na hlavní straně magazínu. Najít se ovšem dal jednoduše - stačilo si jen přečíst článek Vánoční soutěž o recept", a v něm byl odkaz na dotyčný článeček.

Takže ty z Vás, které četly pozorně, otázku 9 skutečně našly - a nebylo Vás zas tak málo.

Nu a teď už vítězné odpovědi v podání vylosované - vyhrává chuanita:

Soutěžní otázka 1. - Jaké lubrikační prostředky narušují ochranné vlastnosti latexového kondomu? - Lubrikační prostředky na tukové bázi.

Soutěžní otázka 2. - Může HIV pozitivní matka porodit zdravé dítě? – ANO

Soutěžní otázka 3. – Od kdy je HIV pozitivní osoba infekční? - Nakažený HIV je infekční po celou dobu od proniknutí viru do organismu, to jest i před propuknutím akutní HIV infekce, i v latentní fázi, ačkoliv v té je nakažlivost obvykle nižší.

Soutěžní otázka 4. – Lze se nakazit HIV při líbání? Sliny HIV pozitivního sice mohou obsahovat HIV virus, ale ve velmi malém množství. Navíc jsou ve slinách obsaženy látky, které virus ničí. Přenos HIV viru touto cestou nebyl nikdy prokázán. Za ne zcela bezpečné lze ovšem považovat tzv „ hluboké“ neboli „francouzské“ líbání, kdy může dojít k drobným poraněním v ústech.

Soutěžní otázka 5. – Je negativní test na HIV zárukou, že jedinec není HIV nakažen? – NE. Přibližně po 2-3 měsících od nákazy virem HIV lze již laboratorním vyšetřením prokázat HIV protilátky nebo antigen viru HIV. Do té doby nemusí být HIV infekce laboratorním vyšetřením prokazatelná – hovoříme o tzv. „imunologickém okénku“.

Soutěžní otázka 6. – Přenáší se HIV hmyzím bodnutím? – NE

Soutěžní otázka 7. – Který den je celosvětovým dnem AIDS? (datum) 1.prosinec

Soutěžní otázka 8. – Jaký je slogan letošního dne AIDS? - Stop AIDS. Keep the Promise” (Stop AIDS. Dodrž(te) slib)

Soutěžní otázka 9. – Lze infikovat dítě HIV při kojení? – ANO

Soutěžní otázka 10. – Může pes onemocnět AIDS? – NE

Sice jsem nepožadovala až tak podrobné odpovědi, ale přesnost byla u některých otázek důležitá - a teď pozor - správná odpověď na otázku číslo 4 by ve zkrácené formě zněla ANO - při líbání se totiž nakazit lze, byť je to nepravděpodobné - pokud mají líbající se v ústech drobné oděrky (samozřejmě jsem uznala i odpověď ve znění Ne, jen v případě oděrek v ústech."). Právě v této otázce jste nejčastěji chybovaly.

Nu a teď už jen: Vítězce gratulujeme, ostatním děkujeme za trpělivost a za účast! :) Snad se na Vás štěstí usměje příště.

P.S.: Pokud si přejete vědět, jaké překvapení se skrývá v balíčku, zkuste se zeptat vítězky, až jí dorazí :).

Reklama