Bulvár

Kdo ukradl ceduli pro vozíčkářku?

Přeju hezký den všem,
 
už od raného dětství jsem se setkávala s postiženými lidmi. Bylo to ještě v době totality, kdy se tito lidé na ulicích příliš nevyskytovali, protože režim potřeboval, aby  zkrátka "neexistovali". Tak je zavírali do ústavů. 

Já  vyrůstala v Praze nedaleko Jedličkova ústavu a jejich vychovatelky s nimi pravidelně chodily na procházky po okolí. Chodily jsme s mamkou k Vyšehradu do parku a tak jsem se tam s fyzicky postiženými lidmi pravidelně vídala.

Dokonce jsem se s jedním chlapečkem skamarádila. Jmenoval se Míša a byl po dětské obrně. Naše maminky si také dobře rozuměly. Pochopitelně, že jsem se nejprve vyptávala, když byli tak "jiní", ale mamka mi  vysvětlila, že se sice nemohou dobře pohybovat, ale jinak jsou to lidi jako my.

Po revoluci už nemuseli být zavření v ústavech, a proto se s nimi potkáváme na ulicích dnes a denně.  Svým dcerám jsem také vysvětlila, jak se mají k postiženým lidem chovat. Jelikož k nim do ZŠ chodí asi 4 vozíčkáři, připadá jim normální se s nimi vídat. Ani ostatní děti s tím problém nemají. Až na výjimky, samozřejmě, ty se najdou všude.
 
Přestože dnes není problém potkat na ulici slepce nebo vozíčkáře, myslím, že to stejně nemají jednoduché. Bezbariérovými přístupy počínaje a různými byrokratickými postupy konče. 

Ve vedlejším paneláku bydlí maminka s dcerkou na vozíčku. Dobře se známe, a tak mi vyprávěla, jaké martyrium musela podstoupit, když potřebovala vyhradit jedno parkovací místo nebo zhotovit nájezdovou rampu k domu, kde bydlí.

Holčině bylo v té době asi 11 let a maminka ji musela tahat i s vozíkem po schodech. Sama měla díky tomu problémy se zády a trvalo více než rok, než vše vyřídila. Teď jim nějaký dobrák tu ceduli, že má vyhrazené místo, normálně ukradnul.  Asi někdo potřeboval pár korun, a tak ceduli odnesl do sběru. To je dost otřesné, nemyslíte?

Ano, je to otřesné. Bohužel doba je taková, lidé jsou takoví. A Váš předpoklad, že cedule skončila ve sběru je asi správná :-(


editorka Mira

Téma na pondělí:
Zdravotně postižení
Máte ve svém okolí zdravotně postiženého?
Jak vnímáte tyto lidi?
Existuje něco, co vám na nich vadí?
Jsou diskriminováni?
Znáte příklady jejich integrace do společnosti?
Podílíte se na pomoci zdravotně postiženým a jak?

Víte, jaké mají životní náklady a jestli jsou postačující?

Napište nám a my ty nejzajímavější příspěvky odměníme dárečky!
redakce@zena-in.cz

   
21.11.2005 - Společnost - autor: Míra Šindrbalová

Komentáře:

 1. [13] MartinaC [*]

  hezky napsany

  superkarma: 0 06.08.2006, 15:32:59
 2. avatar
  [12] átéčko [*]

  peguša: Díky za to,že mysliš hlavou Pagušo! Ale s úředníky často není řeč! Semnou se také hádali,že nemůžeme dostat inv. vozík. že není důvod, aby Dítě s diagnozou Down, nechodilo.Ale on měl těžkou srdeční vadu, pro kterou nemohl chodit.Přišli na ni,když mu bylo 18.Do té doby jsme si museli vozík koupit.A také jej tahat pěšky do 2.patra.Vozík 20kg, Ája 50kg.Ale kdo by se nesnažil? Jsem už sice po operaci páteře, ale jsem šťastná,že Ája chodí sám! Jsem ráda,že to dopadlo takhle.Přeji všem hezký večer!

  superkarma: 0 21.11.2005, 17:30:19
 3. avatar
  [11] Markýza [*]

  peguša: já vím, ale nemůžu být všude, i když bych moc chtěla

  superkarma: 0 21.11.2005, 16:55:23
 4. avatar
  [10] peguša [*]

  Markýza: Holka, co zmůže jedna maminka, proti úředníkům? To by třeba museli zvednout zadek a jít si to párkrát vyzkoušet. Ta ženská státu ušetřila statisíce tím, že si dítě nechala doma a nešoupla ho do ústavu. Tudíž enmůže chodit do práce a bude bita ještě i na důchodu a stát se jí odvděčuje tím, že jí prostřednictvím úředníků řekne, co a proč pro ní a její dceru nejde udělat.

  superkarma: 0 21.11.2005, 16:52:50
 5. avatar
  [9] Markýza [*]

  peguša: jo eště mě napadlo - taky máme "jít cestou nejmenší ekonomické náročnosti", ale když vím, že to pomůže a umím si to vyargumentovat, tak mi šéf kývne i na dražší zařízení - zrovna dneska - o padesát tisíc dražší plošinu pro jednoho klučinu - a to jen proto, že jsem mu uměla vysvětlit, jaký je mezi těma plošinama a firmama a přístupem (firem) rozdíl. Jenže to se musím starat, shánět informace, být v kontaktu s firmama a jezdit na výstavy - a přemýšlet

  superkarma: 0 21.11.2005, 16:18:41
 6. avatar
  [8] Markýza [*]

  peguša: tak to syším prvně - tohle je to poslední, co mě zajímá, střílet hromadně, pitomce

  superkarma: 0 21.11.2005, 16:15:23
 7. avatar
  [7] peguša [*]

  Markýza: Plošinu nedali, že prý je to moc drahé. A jedná se jen o 6 schodů a jednoho invalidu. To zase někdo uvažoval. Pro zdavého člověka šest schodů není nic, ale když má někdo vláčet vozík a na něm "pasažéra"......

  superkarma: 0 21.11.2005, 15:54:29
 8. avatar
  [6] Markýza [*]

  peguša: a proč jí tam nedali plošinu, když nešla rampa, nebo schodolez - propána, řešení se vždycky najde, jen trochu chtít.
  označení parkovacího místa je složité, když nevíš komu to náleží a neví to ani na úřadě co chceš všichni jsme lidi, dokonce i my, úředníci

  superkarma: 0 21.11.2005, 15:48:56
 9. avatar
  [5] Meander [*]

  peguša: Na správu letišť? Oh my god! Třeba mysleli, že si z té cedule chce udělat rogalo. Na úřadě nikdy nevíš, na šem jsi

  superkarma: 0 21.11.2005, 15:39:34
 10. avatar
  [4] peguša [*]

  Markýza: On byl totiž problém v tom, že schody jsou dost příkré a tak rampa by zasahovala dál do chodníku. Nemohla být kvůli sklonu položená na schodech. Myslím, že musí mít sklon 30 stupňů, aby se po ní dalo jezdit i na elektrickém vozíku. Chodníky jsou tu dost široké, přesto se to zdálo být neřešitelným problémem.

  superkarma: 0 21.11.2005, 15:38:59
 11. avatar
  [3] peguša [*]

  Markýza: Já taky nechápala, ale honili jí z úřadu na správu silnic, pak na magistrát, který je majitelem pozemku a pak dokonce na správu letišť . A to několikrát dokola. Nevím a ona taky ne, co to mělo za smysl. Byla z toho úplně šílená. On když zařehtá úřední šiml, stojí to za to .

  Meander: Tak na tomhle místě, o kterém mluvím, parkovala pravidelně každý den . Teď momentálně bydlí jinde, jelikož je bývalý manžel vystěhoval, zatímco byly v lázních . Teď bydlí v nějakém náhradním bytečku a o tenhle se soudí. To aby toho neměla málo. Až se to vyřeší, tak půjdou s holkou zpátky a asi si tam tu ceduli zase nechají dát. Nicméně, šlohli jí, když tu ještě bydlela.

  superkarma: 0 21.11.2005, 15:34:42
 12. avatar
  [2] Markýza [*]

  co jí, prokrista, trvalo rok na tom, aby měla rampu do vchodu

  superkarma: 0 21.11.2005, 15:24:00
 13. avatar
  [1] Meander [*]

  Před naším domem na parkovišti byla dvě místa pro invalidy. I s SPZ auta. Dva roky tam nezaparkovala ani tříkolka, až ty cedule nakonec zmizely.

  superkarma: 0 21.11.2005, 14:45:00

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme