Nevíme, jak je to ve vašem městě, ale zkuste položit nějakému Pražanovi otázku: „Už jste se letos natáhl na neošetřeném chodníku?“ Drtivá většina našinců odpoví: „Ale jistě, a hned několikrát.“

car

Já osobně v pátek ráno. Přestože mě jakýsi mladík těsně před tím, než jsem vstoupila na prostor u domu, kde hnízdí redakce Ženy-in, varoval slovy „Bacha ledovka!“, než stihl můj rozespalý mozek tuhle informaci zpracovat, hodila jsem nádhernou „žemli“, kterou by mi mohl závidět leckterý atlet.

Let nohama vzhůru a následné setkání s gravitací se naštěstí obešlo bez následků, jen s několika nepublikovatelnými výrazy ne právě slovníkové češtiny.

Kolegyně Dana Svobodová se prolétla dnes ráno, když spěchala na autobus.

„Už tam stál a jel dřív. Netušila jsem, že spravuje dveře, a ve strachu, aby mi neujel, jsem zapomněla na ostražitost. Nohy se mi rozjely do všech světových stran. Naštěstí na mě počkal, než jsem posbírala tělo z prostoru, který je k nerozeznání od bobové dráhy a kterému ten, kdo se má starat o údržbu, vskutku nemůže říkat chodník,“ řekla kolegyně.

Copak my, svižné a ohebné děvy, my si se svými těly v letu ještě poradíme, ale když jsem dnes ráno pouštěla jakousi stařenku přes „přechod“, zcela zblízka jsem sledovala, kterak se té babce rozjely napřed hole, a pak i nohy. To už jsem sahala po ruční brzdě, vyřadila a dala blikačky. Na nohy jsme jí pomáhaly dvě. Já a paní z auta za mnou.

Nadávala jako puberťák. Měla štěstí, spadla do měkkého. Do hromady neuklizeného sněhu.

Už vím, proč město, jako majitel těchto prostor, nechává chodníky v přírodním stavu. Je to proto, abychom se při pádu nezranili, přátelé.

Ale pro šťouraly, kteří se ptají „jak to“?

„Město není schopné, uklidit kilometry chodníků během několika hodin, to prostě nejde. Prioritně se snažíme postarat o tramvajové zastávky, ostrůvky a prostory kolem škol. Někde to městské části řeší tak, že sníh odklízí a chodníky posypou sami úředníci. V menších městech zase najímají brigádníky. Tohle je o tom kterém obvodu, jak si to zorganizuje, ale pochybuji, že rozpočty jsou tak vybavené, aby v tak krátké době byly obvody schopny zaplatit potřebné množství lidí. Věřím ale, že se snaží,“ řekl mi pan Hrazdil na můj telefonický dotaz adresovaný Magistrátu hl. m. Prahy.

My rádi věříme, ale také se, jak vidno, nijak nepřetrhnou. Objektivně jsem zaznamenala několik uklizených ostrůvků a také ovšem mnoho netknutých.

  • Praha 8: kolem Zámečku – Tady je vidět, že se někdo skutečně snažil.
  • Praha 7: Holešovice u Tržnice a v Dělnické: Tady nikdo nebyl snad od června.
  • Praha 1: Kolem Bílé labutě – nic
  • Praha 6: Kulaťák – uklizeno.
  • Praha 2: Karlák – jen hlavní tahy a ostrůvky. Paradoxně kolem nemocnice nic, tam jsem zvedala tu babku.

l
Ledovky u redakce


Jsou to jen trasy, kudy jezdím. Ono to asi bude všude v ČR teď stejné a Praha je navíc veliká, rozdělená do mnoha obvodů, takže je to o lidech.

Kde si můžete být více jistí, je kolem soukromých pozemků a domů. Většinou se lidé o prostor kolem vlastního majetku postarají. My včera poletovaly u domu s hrablem, až se z nás kouřilo. Uhrabané jsme posypaly s holkama pískem.

U nás se nenatáhnete, za to ručím.

Reklama