Díky za vtipný příspěvek na téma KOZAČKY. Také jsem si říkala, odkud pramení jejich název. A vida čtenářka s nickem enka1 nám v do toho vnesla jasno.

Zdravím, při slově kozačky mě nejdříve napadne něco jako toto: Povinností kozáckých žen byla péče o chutor, statek, usedlost či jenom o chalupu s několika domácími zvířaty a o pole. Ku pomoci měly pouze starce, ostatní ženy a děti. Kozácký majetek musely trvale obhospodařovat, to znamená těžce pracovat za muže, starat se o děti a staré členy rodiny, ale v případě nebezpečí své domovy také bránit. Velká většina kozáckých žen dovedla zacházet s palnými zbraněmi, s píkou či dokonce se šavlí. Dokázaly jezdit na koni, řídit hbité čluny na Dněpru, rybařit a lovit zvěř......

A pak ještě vzpomínka na dobu, kdy jsem o kozačkách jako botách slyšela poprvé. Bylo mi tak 8-9 let a byl to hit, hit, hit, ale sehnatelný hůř než banány v té době. My holky po nich šílely, matky šílely z nás, otcové z matek - šílená doba. Spolužačky, které je sehnaly, byly terčem neskrývané závisti ba i zášti. A přeci jsem je jednoho Štědrého dne našla pod stromečkem - unavené ( Ježíšek tenkrát moc nechodil) matce zářily oči štěstím z mé radosti.

Vzpomínám si na ty kozajdy matně, přestože všechny v ČSSR byly stejné, lišily se jen barvou, já měla šedivé.

enka1

Původně jsem si myslela, že slovo kozačky je odvozené od kůže-kozinky. A teď v tom mám zmatek

Odkud pramení název KOZAČKY? Co myslíte, vy, milé ženy-in? Máte nějaké vtipné vysvětlení? Přiznám se, že jsem po něm nepátrala. Napadá vás něco? Napište nám. Nebo klidně napište o svých kozačkách. O vašich nejmilejšíc, nejoblíbenějších. O vašich a radostech strastech při nákupech. Dnenší téma ještě zdaleka nekončí.

Na vaše příspěvky se těšíme na adrese: redakce@zena-in.cz

Soutěž Obr.5

kozacky5

 

 

 

Reklama